Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
10.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Саламатты тамақтану |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.1.1 Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7.4.4.4. Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Берілген мәтіннің құрылымын ескеріп, күрделі жоспар құру; Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Өзіңе тілегенді өзгеге тіле!» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр жұп бір-бірлеріне жылы сөздерін айтады. |
|
|
|
8 минут |
Үй тапсырмасын тексеру5-тапсырма.140-бет. ГМО өнімдеріне сызба жасаңыз. Үй тапсырмасын бекіту: «Орныңды тап» әдісі арқылы жастықтарға жазылған одағайларды өз орындарына орналастырыңыз. Оқыту түрі: Топтық жұмыс Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ГМО өнімдеріне байланысты берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, сабағымыздың тақырыбын анықтайды. 1.Жартылай дайын өнім дегеніміз не? 2.Олардың адам денсаулығына тигізер зияны бар ма? 3.Сен жартылай дайын өнімдерді жиі пайдаланасың ба? Не себепті? 4.Саламатты тамақтану дегенді қалай түсінесің? Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. WardWall платформасында орыны ауысқан сөздер арқылы сабақ мақсатын анықтаңыз. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
5-тапсырма.140-бет.Жасап келген сызбаларын сыныпта қорғайды.. «Орныңды тап» әдісі арқылы жастықтарға жазылған одағайларды өз орындарына орналастырады. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«Банкомат» ойыны арқылы әр дұрыс жауап үшін алған ақшасымен бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://wordwall.net/play/53458/556/874
|
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс. Әдісі: «Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұптасады. №2 тапсырма.Мәтінді оқып, тақырып қойып, күрделі жоспар құрыңыз. 1.Кіріспе 2.Негізгі бөлім: а) ә) б) 3.Қорытынды бөлім Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, жұпты шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар жұбынан қолдау көреді. Күрделі жоспарды бірлесе отырып құрып, жұмыстарын оқиды. Мақсатқа оралу: Берілген мәтіннің құрылымын ескеріп, күрделі жоспар құру |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Тыңдалым мәтінін тыңдап, мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратады. Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: Берілген мәтіннің құрылымын ескеріп, күрделі жоспар құрады. Дескриптор: -Кіріспе бөлімді жазады; 1 балл - Негізгі бөлімді жазады; 3 балл - Қорытынды бөлімді жазады.1 балл
ҚБ 5 балл «Мен саған, сен маған» әдісі. Түрі- өзара бағалау WardWall платформасында «Нысана» қай жұпқа түссе сол жұп қорғайды. |
7-сынып қазақ тілі Алматы «Атамұра» 2017 ж. Қосымова Г., Рахметова Р.
|
|
9 минут |
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №3- тапсырма. Төменде берілген жағдаятқа одағай түрлерін қатыстырып, диалог құрастырыңыз. Бекет пен қарындасы Аяна азық-түлік дүкеніне нан алуға кірді. Аяна қалған ақшаға чипс алуын өтініп тұр.Бекеттің жауабы... Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен қазіргі жастар фастфуд өнімдеріне әуес? 2.ГМО бар өнімдер адам денсаулығына зиян деп ойлайсыз ба? ЕББҚ бар оқушыға мұғалім одағай түлерінің анықтамасы мен мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: одағай сөздерді орынды қолдану мен өз ойын еркін жеткізу дағдылары қалыптасады.. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану |
Төменде берілген жағдаятқа одағай түрлерін қатыстырып, диалог құрастырады. Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолданады. Дескриптор: -Одағай сөздерді қолданады;1 балл -Түрлерін ажыратады;1б -Бекеттің жауабын нақтылайды.1 балл ҚБ 3 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 3 минут Рефлексия 3 минут Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Қорытынды ойды мен айтайын...» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Шеринг» әдісі .
Берілген сілтеме арқылы кіріп жазады. Үйге тапсырма: Тамақ өнімдерін шығаруға мүмкіндіктерің болса, ең алдымен нені қолға алар едіңдер? Одағайларды пайдалана отырып, 100-150-сөзден тұратын эссе жазу. |
Бір сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы сызба дайындайды. Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады Шектік балл- 8 8- 10 балл 7- 8 балл 5- 6 балл 3- 2 балл |
|
№2 тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдап,мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратыңыз.
|
Фактілер |
Көзқарастар |
|
|
|
Дескриптор:
- Фактіні анықтайды;
- автордың көзқарасын ажыратады


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Саламатты тамақтану"
Ашық сабақ "Саламатты тамақтану"
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
10.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Саламатты тамақтану |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.1.1 Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7.4.4.4. Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Берілген мәтіннің құрылымын ескеріп, күрделі жоспар құру; Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Өзіңе тілегенді өзгеге тіле!» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр жұп бір-бірлеріне жылы сөздерін айтады. |
|
|
|
8 минут |
Үй тапсырмасын тексеру5-тапсырма.140-бет. ГМО өнімдеріне сызба жасаңыз. Үй тапсырмасын бекіту: «Орныңды тап» әдісі арқылы жастықтарға жазылған одағайларды өз орындарына орналастырыңыз. Оқыту түрі: Топтық жұмыс Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ГМО өнімдеріне байланысты берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, сабағымыздың тақырыбын анықтайды. 1.Жартылай дайын өнім дегеніміз не? 2.Олардың адам денсаулығына тигізер зияны бар ма? 3.Сен жартылай дайын өнімдерді жиі пайдаланасың ба? Не себепті? 4.Саламатты тамақтану дегенді қалай түсінесің? Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. WardWall платформасында орыны ауысқан сөздер арқылы сабақ мақсатын анықтаңыз. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
5-тапсырма.140-бет.Жасап келген сызбаларын сыныпта қорғайды.. «Орныңды тап» әдісі арқылы жастықтарға жазылған одағайларды өз орындарына орналастырады. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«Банкомат» ойыны арқылы әр дұрыс жауап үшін алған ақшасымен бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://wordwall.net/play/53458/556/874
|
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс. Әдісі: «Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұптасады. №2 тапсырма.Мәтінді оқып, тақырып қойып, күрделі жоспар құрыңыз. 1.Кіріспе 2.Негізгі бөлім: а) ә) б) 3.Қорытынды бөлім Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, жұпты шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар жұбынан қолдау көреді. Күрделі жоспарды бірлесе отырып құрып, жұмыстарын оқиды. Мақсатқа оралу: Берілген мәтіннің құрылымын ескеріп, күрделі жоспар құру |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Тыңдалым мәтінін тыңдап, мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратады. Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: Берілген мәтіннің құрылымын ескеріп, күрделі жоспар құрады. Дескриптор: -Кіріспе бөлімді жазады; 1 балл - Негізгі бөлімді жазады; 3 балл - Қорытынды бөлімді жазады.1 балл
ҚБ 5 балл «Мен саған, сен маған» әдісі. Түрі- өзара бағалау WardWall платформасында «Нысана» қай жұпқа түссе сол жұп қорғайды. |
7-сынып қазақ тілі Алматы «Атамұра» 2017 ж. Қосымова Г., Рахметова Р.
|
|
9 минут |
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №3- тапсырма. Төменде берілген жағдаятқа одағай түрлерін қатыстырып, диалог құрастырыңыз. Бекет пен қарындасы Аяна азық-түлік дүкеніне нан алуға кірді. Аяна қалған ақшаға чипс алуын өтініп тұр.Бекеттің жауабы... Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен қазіргі жастар фастфуд өнімдеріне әуес? 2.ГМО бар өнімдер адам денсаулығына зиян деп ойлайсыз ба? ЕББҚ бар оқушыға мұғалім одағай түлерінің анықтамасы мен мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: одағай сөздерді орынды қолдану мен өз ойын еркін жеткізу дағдылары қалыптасады.. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану |
Төменде берілген жағдаятқа одағай түрлерін қатыстырып, диалог құрастырады. Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолданады. Дескриптор: -Одағай сөздерді қолданады;1 балл -Түрлерін ажыратады;1б -Бекеттің жауабын нақтылайды.1 балл ҚБ 3 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 3 минут Рефлексия 3 минут Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Қорытынды ойды мен айтайын...» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Шеринг» әдісі .
Берілген сілтеме арқылы кіріп жазады. Үйге тапсырма: Тамақ өнімдерін шығаруға мүмкіндіктерің болса, ең алдымен нені қолға алар едіңдер? Одағайларды пайдалана отырып, 100-150-сөзден тұратын эссе жазу. |
Бір сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы сызба дайындайды. Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады Шектік балл- 8 8- 10 балл 7- 8 балл 5- 6 балл 3- 2 балл |
|
№2 тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдап,мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратыңыз.
|
Фактілер |
Көзқарастар |
|
|
|
Дескриптор:
- Фактіні анықтайды;
- автордың көзқарасын ажыратады


шағым қалдыра аласыз














