“Н.Бекежанов атындағы 13 жалпы білім беретін мектеп” КММ
|
Бөлім |
Шамалар арасындағы тәуелділіктер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таукебаева Айгуль Алтайбековна |
|
Күні: |
11.04.2024ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдері:аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.2.8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығарады; формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру; |
|
Құндылықтарға баулу |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілікті түсіну, мейрімділік таныту құндылықтарын дарыту |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу Сыныпты топқа бөлу Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Үй тапсырмасын тексеру: Слайдпен тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Оқушылар сурет қиындыларын жинау арқылы 3 топқа бөлінеді
«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі Дескриптор:
|
Слайд Түрлі түсті қима қағаздар Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор, |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 30 мин |
Миға шабуыл тапсырмалары арқылы откен сабақ пен осы сабақты байланыстырамын Мұғалім слайд арқылы жаңа сабақты түсіндіреді. |
Сұрақтарға жауап береді Айнымалы шамалар деген не? Қандай шамаларды білесің? Кандай шамалар арасындағы тәуелділікті білесің? Жаңа сабақты мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды |
Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Слайд Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
№1 Мұғалім оқушыларға топтық тапсырма ретінде «Формулаға апарар жол» ойыны беріледі формулаларды сәйкестендіру №2 жұптық тапсырма ретінде 2 кесте беріледі 1-кестедегі сағат есебімен берілген уақыттың мәндері минут есебімен жазылған. Кестені толтырыңыз. 2-кестеде велосипедші 16 км/сағ жылдамдықпен A қаласынан B қаласына дейінгі кеткен жолының ара қашықтығының (s), жүрген уақытына (t) тәуелділігі берілген.
|
№2Оқушылар карточкамен берілген кестелерді толтырады. 1-кесте
y-тің мәндерінің х-тің мәндеріне тәуелділігін өрнектейтін формуланы көрсетіңіз. - 2 кесте
|
ҚБ: Дескриптор: -формуланы сәйкестендіреді-3балл
Сағатты минутка айналдырады-1 балл минутты сағатқа айналдырады-1 балл Есепке формула құрады -1 балл Кестені толтырады -1 Жалпы -4 балл
|
ДК экраны Карточка оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма Денгейлік А.. Тік
төртбұрыштың ұзындығы 6 см, ені x см. Тік төртбұрыштың ауданы
S S – тің x-ке тәуелділігінің формуласын жазыңдар. Осы формуланы пайдаланып: А) x=9 болғанда S – тің мәнін табыңдар; ә) S=48 болғанда x-тің мәнін табыңдар В)Егер тік төртбұрыштың ұзындығы 150 мм және ені 8см болса, онда тік төртбұрыштың ауданын табыңыз С) сәбіздің құнының оның массасына тәуелділігін былайша сипаттауға болады:
|
3-тапсырма Шешуі: S=a·b формуласын пайдаланып есептейміз Тәуелділік формуласы S=6см·х деп алып, x=9 болғанда S=6см·9 S=48 болғанда 48=6см·х
Шешуі: S=a·b формуласын пайдаланып есептейміз.
Онда 150·8=1200 Шешуі: сәбіздің құнының оның массасына тәуелділігін былайша сипаттауға болады:
|
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды-1; Есепті шығарады-1 балл Жалпы 2 балл
|
Оқулық, жұмыс дәптері Қағаз қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚ |
Тест жұмысы |
ЕБҚ оқушысы тест орындайды |
ҚБ смайлик Дескриптор: - Әр берілген дұрыс жауапқа -1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері ,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10мин |
Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:
Үйге тапсырма беру: №1309
|
Оқушылар жаңа сабақта өтілген тақырыпқа байланысты қойылған сұраққа жауап береді Оқушыларға «Ұялы байланыс» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бі рін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Шамалар арасындағы тәуелділіктер
Ашық сабақ Шамалар арасындағы тәуелділіктер
“Н.Бекежанов атындағы 13 жалпы білім беретін мектеп” КММ
|
Бөлім |
Шамалар арасындағы тәуелділіктер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таукебаева Айгуль Алтайбековна |
|
Күні: |
11.04.2024ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдері:аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.2.8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығарады; формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру; |
|
Құндылықтарға баулу |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілікті түсіну, мейрімділік таныту құндылықтарын дарыту |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу Сыныпты топқа бөлу Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Үй тапсырмасын тексеру: Слайдпен тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Оқушылар сурет қиындыларын жинау арқылы 3 топқа бөлінеді
«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі Дескриптор:
|
Слайд Түрлі түсті қима қағаздар Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор, |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 30 мин |
Миға шабуыл тапсырмалары арқылы откен сабақ пен осы сабақты байланыстырамын Мұғалім слайд арқылы жаңа сабақты түсіндіреді. |
Сұрақтарға жауап береді Айнымалы шамалар деген не? Қандай шамаларды білесің? Кандай шамалар арасындағы тәуелділікті білесің? Жаңа сабақты мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды |
Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Слайд Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
№1 Мұғалім оқушыларға топтық тапсырма ретінде «Формулаға апарар жол» ойыны беріледі формулаларды сәйкестендіру №2 жұптық тапсырма ретінде 2 кесте беріледі 1-кестедегі сағат есебімен берілген уақыттың мәндері минут есебімен жазылған. Кестені толтырыңыз. 2-кестеде велосипедші 16 км/сағ жылдамдықпен A қаласынан B қаласына дейінгі кеткен жолының ара қашықтығының (s), жүрген уақытына (t) тәуелділігі берілген.
|
№2Оқушылар карточкамен берілген кестелерді толтырады. 1-кесте
y-тің мәндерінің х-тің мәндеріне тәуелділігін өрнектейтін формуланы көрсетіңіз. - 2 кесте
|
ҚБ: Дескриптор: -формуланы сәйкестендіреді-3балл
Сағатты минутка айналдырады-1 балл минутты сағатқа айналдырады-1 балл Есепке формула құрады -1 балл Кестені толтырады -1 Жалпы -4 балл
|
ДК экраны Карточка оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма Денгейлік А.. Тік
төртбұрыштың ұзындығы 6 см, ені x см. Тік төртбұрыштың ауданы
S S – тің x-ке тәуелділігінің формуласын жазыңдар. Осы формуланы пайдаланып: А) x=9 болғанда S – тің мәнін табыңдар; ә) S=48 болғанда x-тің мәнін табыңдар В)Егер тік төртбұрыштың ұзындығы 150 мм және ені 8см болса, онда тік төртбұрыштың ауданын табыңыз С) сәбіздің құнының оның массасына тәуелділігін былайша сипаттауға болады:
|
3-тапсырма Шешуі: S=a·b формуласын пайдаланып есептейміз Тәуелділік формуласы S=6см·х деп алып, x=9 болғанда S=6см·9 S=48 болғанда 48=6см·х
Шешуі: S=a·b формуласын пайдаланып есептейміз.
Онда 150·8=1200 Шешуі: сәбіздің құнының оның массасына тәуелділігін былайша сипаттауға болады:
|
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды-1; Есепті шығарады-1 балл Жалпы 2 балл
|
Оқулық, жұмыс дәптері Қағаз қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚ |
Тест жұмысы |
ЕБҚ оқушысы тест орындайды |
ҚБ смайлик Дескриптор: - Әр берілген дұрыс жауапқа -1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері ,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10мин |
Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:
Үйге тапсырма беру: №1309
|
Оқушылар жаңа сабақта өтілген тақырыпқа байланысты қойылған сұраққа жауап береді Оқушыларға «Ұялы байланыс» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бі рін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
|
шағым қалдыра аласыз
.













