Материалдар / Ашық сабақ, Санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табу

Ашық сабақ, Санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табу

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңаша әдіс-тәсілдер қолданылған. Әдіс тәсілдер өте тиімді, әсіресе 5 сынып оқушыларына қызықты.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Сәуір 2023
445
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Түркістан облысы, Түлкібас ауданы, Т.Рысқұлов ауылы

«Майлыкент» жалпы орта мектебі


«Келісемін» «Бекітемін»

Мектеп директорының Мектеп директоры:

оқу орынбасары: ___________Ж.Ж.Төребеков

___________Ғ.Дуйсеналиев





Ашық сабақ жоспары

Тақырыбы: Санның пайызын және пайзы бойынша санды табу





Мұғалімнің аты-жөні: Джунусова Д. К.

Сынып: 5 «А»

Күні: 04.04.2023 жж.







2023 оқу жылы

Бөлімі:

Пайыз

Педагогтің аты-жөні:

Джунусова Динара Канатқызы

Күні:

04.04.2023жж

Сыныбы: 5 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: санның пайызын және пайызы бойынша саны таба алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: санның пайызын табуға есептер шығара алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: пайыз ұғымын біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы









Ұ

с

йымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Топқа бөлу:

1 топ-Үшбұрыш

2 топ-Шаршы






Үй тапсырмасы дескриптор бойынша тексеріледі.

«Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушыларға үй жұмысын қайталау мақсатында сұрақтар қойылады.

1.Бір пайыз деп нені айтады? Кез келген шаманың не санның жүзден бір бөлігін айтады.

2.Пайыз бөлшекпен қалай жазылады? Мысалдар келтіріңіз. Пайызды санмен немесе бөлшекпен жазу үшін, пайыз белгісін алып тастап, оны 100-ге бөлу керек.

3.Бөлшек пайызбен қалай жазылады? Мысал келтіріңдер. Санды немесе бөлшекті пайызбен жазу үшін ол санды 100 пайызға көбейту керек.







Оқушылар тақтада жасырылып тұрған топ атын таңдап алып, топқа бөлінеді.





Оқушылар слайдта көрсетілген есептің жауаптары бойынша досымен алмасып, тексереді.
















Дескриптор

1.Санның пайызын табады;

2.Пайызы бойынша санды табады.

Жалпы балл – 20 %






Жапсырма қағаздар,

топ аттары жазылған қағаздар




Интерак

тивті тақта, слайд, дәптер, қаламсап, слайд

Сабақ

тың
ортасы


Топтық жұмыс (тақтамен жұмыс)


Мұғалім оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады.



Топтық жұмысқа «Икс және нөл» әдісі бойынша есептер беріледі. Тақтада 9 ұяшықта 9 түрлі есеп болады.

1.15%-і 30 болатын санды табыңыз ;

2.100 санының 30%-ін табыңыз;

3.57 санының 10-ін табыңыз;

4.24 санының 50%-ін табыңыз;

5.9/100 процентпен жазыңыз;

6.25 %-ті ондық бөлшекпен жазыңыз;

7.310 санының 10%-ін табыңыз;

8.12%-і 10,8-ге тең санды табыңыз;

9.36 санының 25%-ін табыңыз.

Оқушылар өздері бүгінгі сабақтың мақсатын қояды.


Оқушылар топпен ақылдасып, әр топтан 1 оқушы шығарып отырады. Шыққан оқушы ұяшықтағы тапсырманы алып, жауап береді. Жауабы дұрыс болса, сол ұяшыққа икс немесе нөл қояды. Соңында тапсырмаларды дұрыс орындап, үш қатарды бірінші тауып сызған топ жеңімпаз атанады.





Дескриптор

1.Санның пайызын табады;

2.Пайызы бойынша санды табады .

Жалпы балл – 20 %





Қима қағаздар, тақта


Жеке жұмыс


«Балмұздақ» әдісі. Мұғалім балмұздақтағы тапсырмаларды оқушыларға таратады. Балмұздақтардың түстері әр түрлі және сол түсіне орай деңгейленіп келеді. Қызыл балмұздақтағы тапсырмалар- қиын, жасыл балмұздақтағы тапсырмалар-орта деңгейдегі, сары балмұзадақтағы тапсырмалар-оңай деңгейдегі тапсырмалар

Қызыл:

1. Cүтті өңдеу кезінде 5 процент ірімшік алынды. 20 кг сүттен қанша ірімшік алуға болады? /1 кг/

2.Бидайдан 80 процент ұн алынады. 70 кг бидайдан қанша ұн алынады? /56 кг/

3.Сыныпта 30 оқушы бар. Сынып оқушыларының 60 проценті қыздар, қалғаны ұлдар. Сыныпта неше ұл бар? /12 ұл/

4.Сыныпта 30 оқушы. 5-ке 20 процент, 4-ке 50 процент жазды. Неше оқушы 5-ке жазды? /6/

5. Егер санның 1 проценті 5 ке тең болса, 6 проценті қаншаға тең болады? /30/

Жасыл:

1.30 санының 5 процентін табыңыз. /1,5/

2.29.7 саны бір санның 18 процентін құрайды. Ол қандай сан? /165/

3.Сыныпта 12 қыз бар. Бұл сыныптағы барлық оқушылардың 40 проценті. Сыныпта неше оқушы бар? /30/

4. Қазан айында барлық күннің 25 проценті жаңбырлы, 40 проценті суық, қалғаны жылы болды. Қанша пайызы жылы болды? /35 процент/

5.970-тің 25 процентін табыңыз. /242,5/

Сары:

1.Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазыңыз: 4.34 /434/100/

2.Егер тауардың 70 пайызы сатылса, тауардың қанша пайызы қалды? /30 пайыз/

3.160 санының 50 пайызы қанша болады?

4.Сыныптың 70 пайызы ұлдар, қалғаны қыздар. Қанша пайыз қыздар? /30 пайыз/

5.Астықтың 35 пайызы жиналды. Астықтың неше пайызы жиналмады? /65 пайыз/



Оқушылар өз деңгейлеріне сай тапсырмаларды таңдап,орын

дайды, шығарады.




Дескриптор

1.Есептің шартын және нені табу қажеттігін біледі;

2.Саннын пайызын табады;

3.Пайызы бойынша санды табады.


Жалпы балл- 20 %



Қима қағаздар

Қалыптастырушы бағалау

Кестені толтырыңыз:

Жай бөлшек

Ондық бөлшек

Пайыз

15/100

0,15


73/100


73



39

4/100




0,77



Оқушылар берілген кестені толтырады.

Дескриптор:

1.Пайызды ондық бөлшекке айналдырады.

2.Пайызды жай бөлшекке айналдырады.

3.Ондық және жай бөлшекті пайызға айналдыру.


Қалыптастыру бағалауға арналған тапсырмаларды парақшаларда әр оқушыға жеке таратып береді, көмек қажет болған оқушыларға көмектеседі.



Жалпы балл-20%



Сабақты бекіту

Жұптық жұмыс












Сабақ

тың соңы.














Үй тапсыр

масы


Бағалау



«Ұшақ» ойыны, wjrd wall-да тапсырмалар.

Мұғалім сабақты бекітуге ойын түріндегі тапсырма ұсынады.










Сабақ соңында оқушылармен кері байланыс жүргізу.

Кері байланыс. «Конус» әдісі.













Үйге тапсырма:

1. Күнделікті өмірден пайызға байланысты есептер құрастыру

«Қуаттағыш» әдісі

Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.



Оқушылар интерактивті тақтаға жұптасып шығып тапсырмаларды орындайды.











Оқушылардың әрқайсысына конус пішінді кері байланыс сөздері жазылған қағаз беріледі. Оқушылар конусты айналдырып,өздері-нің бүгінгі сабаққа деген кері байланыстарын көрсетеді.







Оқушылар әр тапсырма сайын қуаттағышты бояп отырады, сол жинаған пайызы бойынша соңында бағаланады.


Әр дұрыс жауапқа 20 %
































Жалпы балл-100 %


АКТ, интерактивті тақта













Конус











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ