|
Білім беру ұйымының атауы |
Төлеген Айбергенов атындағы №48 ом |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақтамберді Рақым Нұрсайлауұлы |
|||||||||||||||
|
Күні: |
10.02.2023ж |
|||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды Деректер негізінде сақ жауынгері Шырақтың ерлігі арқасында ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын сипаттайды |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Оқушылармен сәлемдесу «Миға шабуыл» әдісі ретінде өткен тақырыптарды еске түсіріп бірнеше сұрақтар қою «Тұлғаны таны» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру мақсатында кестені сәйкестендіреді
Жаңа тақырыптың атауын табу үшін сурет пен жұмбақ жасырылады Суретте сақ жауынгері Шырақтың бейнесі бейнеленген. Және Жұмбақ: «Жана-жана түнде,Таусылды ол мүлде.(Шырақ) авторы: Ескен Елубаев.
Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбмен және оқу мақсаттарымен таныстырады |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді
Оқушылар кесте арқылы өткен сабақты еске түсіруге тырысады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мадақ Тау |
Тақырып тық суреттер
ғаламтор көздері
Парсы патшасы І Дарийдің жорығы туралы мәлімет |
||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Сабақ тақырыбын атағаннан кейін «Шырақ батырдың ерлігі» анимациялық материалды көрсету. Төмендегі сұрақтарды бейнематериалдың алдында беріледі. • Шырақ кім? • Дарий кім? • Шырақ пен Томиристі не байланыстырады? Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырылады. ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз Зерттеу және талдау «І Дарий сақтарға жорығы» туралы мәтін таратып, келесі тапсырмаларды орындату:
Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 4-5 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырыңыз. Шырақтың мақсатын анықтаңыз
ЕБҚ оқушыға тақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз |
Бағалау критерийлері: Тарихи деректердің маңыздылығы қаншалықты көрініс тапқан Ортақ ой не туралы айтылғандығын баяндау
Деректердегі ақпараттарды талдау Тарихи оқиғалардың желісін келтіру Ортада дәйекті түрде қорғап шығу
Дескриптор: Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 4-5 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырады; Шырақтың мақсатын жазады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Өзін-өзі бағалау
|
«Шырақ батырдың ерлігі» https://www.youtube.com/watch?v=eytkkb6QI6s
Шырақтың ерлігі туралы мәлімет Уикипедия ашық энциклопедиясынан алынған https://kk.wikipedia.org/wiki/ Сақтардың мифологиясы мен өнері http://stud24.ru/history/satardy-mifologiyasy-men-ner/68954-221642-page1.html
|
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Оқушыларға стикерлерді таратып, батырға сай қасиеттерді жазуды сұрау. Үйге тапсырма «Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары» |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сақтар Шырақтың ерлігі
Ашық сабақ Сақтар Шырақтың ерлігі
|
Білім беру ұйымының атауы |
Төлеген Айбергенов атындағы №48 ом |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақтамберді Рақым Нұрсайлауұлы |
|||||||||||||||
|
Күні: |
10.02.2023ж |
|||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды Деректер негізінде сақ жауынгері Шырақтың ерлігі арқасында ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын сипаттайды |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Оқушылармен сәлемдесу «Миға шабуыл» әдісі ретінде өткен тақырыптарды еске түсіріп бірнеше сұрақтар қою «Тұлғаны таны» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру мақсатында кестені сәйкестендіреді
Жаңа тақырыптың атауын табу үшін сурет пен жұмбақ жасырылады Суретте сақ жауынгері Шырақтың бейнесі бейнеленген. Және Жұмбақ: «Жана-жана түнде,Таусылды ол мүлде.(Шырақ) авторы: Ескен Елубаев.
Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбмен және оқу мақсаттарымен таныстырады |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді
Оқушылар кесте арқылы өткен сабақты еске түсіруге тырысады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мадақ Тау |
Тақырып тық суреттер
ғаламтор көздері
Парсы патшасы І Дарийдің жорығы туралы мәлімет |
||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Сабақ тақырыбын атағаннан кейін «Шырақ батырдың ерлігі» анимациялық материалды көрсету. Төмендегі сұрақтарды бейнематериалдың алдында беріледі. • Шырақ кім? • Дарий кім? • Шырақ пен Томиристі не байланыстырады? Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырылады. ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз Зерттеу және талдау «І Дарий сақтарға жорығы» туралы мәтін таратып, келесі тапсырмаларды орындату:
Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 4-5 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырыңыз. Шырақтың мақсатын анықтаңыз
ЕБҚ оқушыға тақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз |
Бағалау критерийлері: Тарихи деректердің маңыздылығы қаншалықты көрініс тапқан Ортақ ой не туралы айтылғандығын баяндау
Деректердегі ақпараттарды талдау Тарихи оқиғалардың желісін келтіру Ортада дәйекті түрде қорғап шығу
Дескриптор: Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 4-5 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырады; Шырақтың мақсатын жазады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Өзін-өзі бағалау
|
«Шырақ батырдың ерлігі» https://www.youtube.com/watch?v=eytkkb6QI6s
Шырақтың ерлігі туралы мәлімет Уикипедия ашық энциклопедиясынан алынған https://kk.wikipedia.org/wiki/ Сақтардың мифологиясы мен өнері http://stud24.ru/history/satardy-mifologiyasy-men-ner/68954-221642-page1.html
|
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Оқушыларға стикерлерді таратып, батырға сай қасиеттерді жазуды сұрау. Үйге тапсырма «Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары» |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















