Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Өзінің халқына деген сүйіспеншілігін білдіру және ұлттық мәдениетті құрметтеу • Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезіну |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Түгелдеу. Күндеріне сәттілік тілеу. Кәмпиттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер». Сабақтың тақырыбын жаздырып, мақсатымен таныстыру. |
Амандасады. Тілек айтады. Топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын жазып, мақсатымен танысады. |
Тамаша! |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Бейнебаян қою. Оқушылардың керекті ақпаратты түртіп алуын қамтамасыз ету.
1тапсырма. Топтық жұмыс. І-ші топ: оқулықтың пайдаланып, кестені толтырыңдар.
Дереккөздер
ІІ- ші топ: Берілген дерек бойынша пікірлеріңді кестеге жазыңдар.
ІІІ-ші топ: Оқулықты пайдаланып, Геродот туралы кестені толтырыңдар.
ЕБҚО тапсырмасы: Басқатырғыш
4
Суреттермен жұмыс. Ол кім? Бұл не? Оқулықты пайдаланып, суреттерге сипаттама жазыңыздар.
1.___________________________________________ 2.___________________________________________ Картамен жұмыс: 2-тапсырма. (жұптық жұмыс) Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіздер. Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
3-тапсырма. Сақтар жайлы Геродот пен Страбонның деректерін ВЕНН кестесіне айырмашылығы мен ұқсастықтарын жазыңыз.
Геродот
Страбонбон
|
Бейнебаянды көреді, керекті ақпаратын жазып алады. Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: - заттық дереккөз; -археологиялық қазба нәтижесінде табылған заттар; -жазба дереккөз; -грек жазбалары; -Геродот, Страбон,Ктессий, Полиэн. -парсы жазбалары; -парсы патшаларының тасқа қашап жазған жазбалары деп кестені толтырады. -топтық жұмыста өзіне балл қояды.
Дескриптор: - Деректер туралы сақтар туралы өз пікірлерін білдіреді. - топтық жұмыста өзіне балл қояды.
Дескриптор: -1) (б.з.д. 484 – б.з.д. 425 жж.), -2) Тарих, -3) тарихи еңбекте грек-парсы соғысы мен сақ тайпаларының тарихы туралы құнды мәліметтер жазылған. -4) Римнің атақты шешені Цицерон. -5) Құнды еңбек болып табылады деп кестені толтырады. - топтық жұмыста өзіне балл қояды.
Дескриптор: -грек -парсы -тарих -сақ сөздерін табады.
Дескриптор: -Геродот грек тарихшысы. -Тарих атты кітаптан үзінді.
Дескриптор: -исседондар -аргипейлер -аримаспылар -массагеттер -дайлар -сақ-парайдарайа -сақ-хаомаварга -сақ-тиграхауда мекен еткен жерлерін картадан көрсетеді.
Дескриптор: -Геродот: үй малдарын өсіреді; -балық аулайды,сүт ішеді. -киім кешектерін жазған. -Страбон: ат -әбзелдері туралы жазды; -Күнге табынады деп жазған. - Ұқсастығы: Садақ, қылыш, найзамен қаруланған.
|
Мадақтау
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-2 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-2 балл аралығы |
https://youtu.be/-Hs1My1cHPM?si=VQ4PDzdQ2pfd3iNz Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M аудио
Үлестірмелі тапсырма
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
Үйге: тақырыптық тест құрастыру.
|
*Қызықты болған мәліметті жазады. *Қиындық туғызған мәселесін жазады. *Өзін ойландырған мәліметті жазады. Өз-өздерін бағалайды. Үйге тапсырма алады |
1-10 балл |
Рефлексия парақшасы
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ сақтар туралы мәліметтер
ашық сабақ сақтар туралы мәліметтер
Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Өзінің халқына деген сүйіспеншілігін білдіру және ұлттық мәдениетті құрметтеу • Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезіну |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Түгелдеу. Күндеріне сәттілік тілеу. Кәмпиттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер». Сабақтың тақырыбын жаздырып, мақсатымен таныстыру. |
Амандасады. Тілек айтады. Топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын жазып, мақсатымен танысады. |
Тамаша! |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Бейнебаян қою. Оқушылардың керекті ақпаратты түртіп алуын қамтамасыз ету.
1тапсырма. Топтық жұмыс. І-ші топ: оқулықтың пайдаланып, кестені толтырыңдар.
Дереккөздер
ІІ- ші топ: Берілген дерек бойынша пікірлеріңді кестеге жазыңдар.
ІІІ-ші топ: Оқулықты пайдаланып, Геродот туралы кестені толтырыңдар.
ЕБҚО тапсырмасы: Басқатырғыш
4
Суреттермен жұмыс. Ол кім? Бұл не? Оқулықты пайдаланып, суреттерге сипаттама жазыңыздар.
1.___________________________________________ 2.___________________________________________ Картамен жұмыс: 2-тапсырма. (жұптық жұмыс) Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіздер. Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
3-тапсырма. Сақтар жайлы Геродот пен Страбонның деректерін ВЕНН кестесіне айырмашылығы мен ұқсастықтарын жазыңыз.
Геродот
Страбонбон
|
Бейнебаянды көреді, керекті ақпаратын жазып алады. Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: - заттық дереккөз; -археологиялық қазба нәтижесінде табылған заттар; -жазба дереккөз; -грек жазбалары; -Геродот, Страбон,Ктессий, Полиэн. -парсы жазбалары; -парсы патшаларының тасқа қашап жазған жазбалары деп кестені толтырады. -топтық жұмыста өзіне балл қояды.
Дескриптор: - Деректер туралы сақтар туралы өз пікірлерін білдіреді. - топтық жұмыста өзіне балл қояды.
Дескриптор: -1) (б.з.д. 484 – б.з.д. 425 жж.), -2) Тарих, -3) тарихи еңбекте грек-парсы соғысы мен сақ тайпаларының тарихы туралы құнды мәліметтер жазылған. -4) Римнің атақты шешені Цицерон. -5) Құнды еңбек болып табылады деп кестені толтырады. - топтық жұмыста өзіне балл қояды.
Дескриптор: -грек -парсы -тарих -сақ сөздерін табады.
Дескриптор: -Геродот грек тарихшысы. -Тарих атты кітаптан үзінді.
Дескриптор: -исседондар -аргипейлер -аримаспылар -массагеттер -дайлар -сақ-парайдарайа -сақ-хаомаварга -сақ-тиграхауда мекен еткен жерлерін картадан көрсетеді.
Дескриптор: -Геродот: үй малдарын өсіреді; -балық аулайды,сүт ішеді. -киім кешектерін жазған. -Страбон: ат -әбзелдері туралы жазды; -Күнге табынады деп жазған. - Ұқсастығы: Садақ, қылыш, найзамен қаруланған.
|
Мадақтау
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-2 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-2 балл аралығы |
https://youtu.be/-Hs1My1cHPM?si=VQ4PDzdQ2pfd3iNz Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M аудио
Үлестірмелі тапсырма
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
Үйге: тақырыптық тест құрастыру.
|
*Қызықты болған мәліметті жазады. *Қиындық туғызған мәселесін жазады. *Өзін ойландырған мәліметті жазады. Өз-өздерін бағалайды. Үйге тапсырма алады |
1-10 балл |
Рефлексия парақшасы
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
сөзді
табыңыз.
















