Пәні:Сауат ашу Сынып:1
|
Мектеп:Ақтөбе облысы Ойыл ауданы
Сарбие ауылы Сапақкөл орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні
: Балапашева
Жұмагүл Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Табиғатқа саяхат.Жж дыбысы мен
әрпі
|
Оқу мақсаты
|
1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен
сәйкестендіру.
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас
оқу,түсініп оқу) қолдану.
1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын
анықтау.
1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп
мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.
1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс
белгілерін қою.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлықоқушылар:Әріпті біледі, жаза алады, оқи
алады.Оқушылардың басым бөлігі: Әріптерді таниды және
ажыратады.Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.Кейбір
оқушылар:Мәтінді оқиалады, өз ойын еркін жеткізе
алады.
|
Бағалау критерилері
|
Әріпті таниды,ажыратады оны дыбыспен
сәйкестендіреді.
Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін
сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолданды.
Сөздің буыннан тұратынын түсінді және сөздегі
буын санын анықтайды.
Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы
мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын
ажыратды.
Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына
тыныс белгілерін қояды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылардың «Сұрақтар әлеміне
саяхат»әдісімен айтылым дағдысын, сөздікпен, мәтінмен
жұмыс жасауда оқылым, айтылым дағдысы, «Топтастыру» әдісі
арқылы айтылым, жазылым дағдыларын дамыту.Жазылым дағдысы
бойынша негізгі сөз тіркестеріменүш тілде танысады, жазады,
айтады.Жапырақ-листья,Жалау-флаг,Жеті-семь
|
Құндылықтарға баулу
|
Біз Мәңгілік Елдің мызғымас Жеті тұғырын
нығайту.Сабақ барысында оқушылардың бірін-бірі тыңдау, көмектесу,
жұптасып тапсырма орындау, жауапкершілікті арттыру, өзгелердің
мәдениетіне қамқорлықпен қарау
|
Денсаулық жәнетехника
қауіпсіздігініңсақталуы
|
Техникалыққауіпсіздікережесіментаныстыру. АлтынережетаныстырыладыТоп
ережесінсақтау.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану, музыка, бейнелеу, өзін-өзі
тану
|
АКТ қолданудағдысы (сабақта қолданылатын болсакөрсетіңіз)
|
Интербелсенді тақта,
аудиожазба,суреттер,әріптер.
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Ә.ә дыбысы мен әрпін біледі. Әріпті
тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіре алады. Оқудың түрлерін
(буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдана
алады..
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет
|
Сабақтың басы Минут 10
|
Ынтымақтастық атмосферасы
қалыптастыру. Балалар сабақты бастамас
бұрын, бір-бірімізге сәттілік тілейік .Шеңбер болып тұрайық
жылы жүзбен,Бізге келсін қуаныш, нұр іздеген.Шуақ толған жанымыз,
жүрегімізҮлгі алсын көрген жан мына бізден.
Суреттер арқылы 3 топқа бөлемін. І топ Жапырақ ІІ топ Жұлдыз ІІІ топ
Жеміс
Балалар өткен әріптерімізді қайталап алайық!«Сұрақтар әлеміне
саяхат» әдісі арқылы өткен тапсырмаларды пысықтау мақсатында
сұрақ-жауап өткіземін.1.Балалар қазақ тілінде неше әріп
бар?2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? т.б. Жауап берген оқушыға
жұлдызша беру арқылы бағалаймын.
Сабақтың тақырыбын жұмбақ жасыру арқылы ашамын.
Жасыл болып жыпырлап өнеді,Сары болып жерге
түседі. (Жапырақ)
Күндіз бәрі қашадыТүнде аспанды басады.(Жұлдыз)
Бұтақта ілініп тұрамын,Піскенде себетке
құладым.(Жеміс)
|
Балалар бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың
тақырыбы«Ж ж» дыбысы мен әрпі.
Ж дыбысы туралы бейнежазба көрсетемін.
Жеті сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз
Ж дыбысы –ұяң дауыссыз дыбыс. Жасалуына қарай – тіл алды
дауыссыз.Айтылуына қарай –ызың дауыссыз.
1. Сөздікпен жұмыс:1.Хормен оқу 2.Тізбектей оқужаға жалау
жасыл жақсы жылтыр жарысжаса жасау жайлау жаман жауын ЖарасЖеке
жұмыс2. ТапсырмаМәтінді дауыстап оқыңыз. Сұрақтарға жауап
беріңіз.
Мәтінде не туралы айтылған?
Жарыс мәресіне кім тез
жетеді?Дескриптор: Білім алушы - мәтінді қатесіз оқиды; - мәтіннің
мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.3.Тапсырма.1
-тапсырмаӘр жұп суретке мұқият қараңыз. Сөздерді оқыңыз және оған
қарама-қарсымағыналы сөздер тауып айтыңыз. сол жақ - ...үлкен
- ... ауыр - ... жылдам - ... ыстық - ... ашық
- ...Дескриптор: Білім алушы - берілген сөздерге қарсы мағыналы сөздерді
айтады. 72-тапсырмаСөздерді оқыңыз. Мәндес сөздерді анықтаңыз және
бір-бірімен
байланыстырыпсызыңыз.Дескриптор: Білім алушы - мәндес сөздерді анықтайды және
байланыстырып сызады.Топтық жұмыс:«Мені тауып көр» ойыны.
І топ «Жапырақ.Ждыбысы сөз басында келетін заттарды атап,
аттарын жазады.ІІ топ «Жұлдыз»Суреттердің атын тауып жаз.
ІІІ топ «Жеміс»Топтық жұмысты «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы
бағалаймын.
Сергіту сәті
Топтық жұмысЖаңбыр тамшыларынан қандай сөздер құрауға
болады?
Аралар арқылы бағалаймын
Дәптермен жұмыс
Қарамен берілген сөздердің мағынасын ажырата
біл.Тұрма жай, Суға жуа-жуа,Қамыр жай. Тазаландыжуа.
|
Сабақтың соңы
Қорытынды:
|
«Топтастыру» әдісі1.Ж дыбысынан келетін
сөздер айту.2.Сөздерді буынға бөлу.3. Ж дыбысын дауысты
және дауыссыз екенін ажырату.
Жалау Жүгері Жапалақ Жеміс Ж
Жантақ
Жаға
|
Саралау –
оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейін
тексеру жоспарыңыз?
|
Оқушыларға берілген тапсырмаларды уақытылы кері
байланыс арқылы білім деңгейін анықтау жұмыстарын
жүргізу. Визуальды оқушыларға жеке жұмыс арқылы
жаңа білімді меңгертуге ықпал ету.Барлық оқушыларға сөздікпен
және мәтінмен жұмыс жасата отырып жаңа білімдімеңгертуге
назар аударамын.Жақын арада даму аймағын
ұйымдастырамын.
|
Білім алушылырдың деңгейлерін анықтауда
қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Жұлдызшалар арқылы бағалау
«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау.
Аралар арқылы бағалау
Кері байланыс:
Өте жақсы Жақсы түсінбедім
Тақтада тұрған смайликтерге стикер жапсырады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Жалпы бағалауСабақта қандай екі нарсе табысты
болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:
2:
Қандай екі нарсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да,
оқуды да ескеріңіз)?1:
2:
Сабақ кезінде мен сынып немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару
қажет?
|
|