Ашық сабақ, Схаг Аманкельди, 8-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ, Схаг Аманкельди, 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ нәтижесіне жету- бұл оқу мақсаттарын нақты орындау. Бұл сабақ- мақсатты сабақ кезеңдерін тиімді ұйымдастыру, оқушыға түсінікті, қызықты заманауи электрондық сандық технологияны қолдану, интербелсенді әдіс тәсілдер мен зертханалық қызықты іс тәжірибе жасаудың жолдарын толық көрсете алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

«Координация және реттелу»

Педагогтің аты-жөні:

Схаг Аманкельди

Күні:

12.03.2025ж

Сынып: 8Б (каб 3.30)

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§43. Адам денесінің рецепторлары. 175-б

ЗЖ №14. «Тері сезімталдығын зерттеу». 259-б

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу.

Сабақтың мақсаты:

терінің сезімталдығын зерттейді;

Құндылықтарды дарыту

«Жалпыадамзаттық және ұлттық» құндылығына:

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут












5 минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу,түгендеу,сабаққа дайындықтарын тексеру,сыныпта жағымды көңіл күй орнату.

Сыныпты топқа бөлу.

I – «Экзокринді бездер» тобы

II – «Эндокринді бездер»тобы

III «Араласбездер»тобы


Бағалау парағы таратылады


Үй тапсырмасын тексеру:

1) Гормондар дегеніміз не?

2) адам ағзасында болатын эндокринді бездерді атаңдар?

3) Эндокринді бездер қызметі бұзылуына байланысты топтар қалай аталады?

-4) Эндокринді бездер қызметі бұзылғанда пайда болатын ауруларды атаңдар

Мұғаліммен амандасады

Сабаққа дайындалады



Интерактивті тақта арқылы суреттерді таңдап топқа бөледі.

Топтар өзіне сипаттама береді

Бағалау парағын береді





Үй тапсырмасы сұрақтарына жауап береді






ҚБ: «Ауызша бағалау»


Жарайсыңдар!

Керемет!

Тамаша!





ҚБ:Оқушылар өзін-өзі бағалайды.


Оқулық, интерак-тивті тақта, көрнекілік құралдар, таратпа қағаздар






Сабақтың ортасы




12 минут


Жаңа сабақты түсіндіру

«Адам денесінің рецепторлары» тақырыбында бейнеролик сабағы тыңдалады . Сілтемесі:

https://youtu Адам денесінің рецепторлары..be/-3_74pJd0h4

Жеке жұмыс: оқушылар «QR» платформасы арқылы негізгі ұғымдарды анықтап жауап береді

«Биологиялық диктант»

1. Адам ағзасында бес түрлі ... бар.(сезім мүшелері)

2. . Жүйке жүйесінің ұштары .... деп аталады. (рецептор)

3. Рецептор сөзінің қазақша мағынасы ... . (жауап қайтару)

4. Адам ағзасында төрт түрлі ... болады (рецепторлар)

5. Адам ағзасында болатын рецепторларды ... топтарға бөледі

(терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар)

6. Теріден тыс рецепторлар ағзада ... кездеседі. (сіңірлерде, бұлшық еттерде, сілемейлі қабықшада, буындарда )

Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмыстың берілген түріне қарай тапсырма орындайды








Мұғалім дұрыс айтылуы арқылы оқушыны бағалайды.



Дескриптор:

Дұрыс жауап -1балл.




ҚБ: «Ауызша бағалау»


Жарайсыңдар!

Керемет!

Тамаша

«QR» платформасы



«QR» платформ

8 мин

Топтық жұмыс

«Ойлан, бірік, бөліс!»

I – «Экзокринді бехдер» тобы

«Ағзадағы рецепторлар»

II – «Эндокринді бехдер»тобы

«Рецепторлар тобы»

III «Араласбехдер»тобы

«Теріден тыс рецепторлар»



Постер қорғайды

Берілген тақырып бойынша топтар жұмыс жасап талқылайды. Постер қорғайды.

Топтық жұмысқа барлық оқушылардың белсене қатысуын қадағалайды.



Дескриптор:

- берілген тапсырманы дұрыс орындайды -1

Топты « Үш шапалақ » әдісімен бағалайды


ҚБ: «Ауызша бағалау»

Жарайсыңдар!

Керемет!

Тамаша

-Түрлі түсті марер

-А4 қағазы

«Шағын» мәтіндер

8 мин


















Жұптық жұмыс

Оқулықпен жұмыс

«ЗЖ №14. «Тері сезімталдығын зерттеу». 259-б»


Сергіту сәті.


Оқушылар бір біріне көмектесе отырып, талқылап, жұппен жұмыс жасайды.



«Сағат тілі » әдісі бойынша оқушылар орындаған жұмыстарын оң жақтағы оқушымен дәптер алмасады.

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды

Дескриптор

-тапсырманы дұрыс орындайды -1

Барлығы – 3


Бағалау:

Интерактивті тақтада көрсе-тілген дұрыс жауаптар ар-қылы тексереді

Оқулық; оқу құрал-дары; тақта; слайд;

таратпа парағы; бағалау парағы


Сабақтың соңы


5 мин


Бекітуге арналған тапсырма

Жеке жұмыс

Білу және түсіну деңгейінің 1-2 тапсырмаларын орындаңдар Оқулық 177-бет




оқушылар дәптерге орындаған тапсырмаларын оқып өз өздерін тексеріп, бағалайды


Дескриптор: - дұрыс тұжырым жасай алады

-оқулық;

-оқу құрал-дары; дәптер, қалам

-бағалау парағы

Сабақты қорытын-дылау


2 мин


Кері байланыс

Бүгінгі сабақтан не түсіндіңдер

«Төрт сөйлем әдісі » әдісін қолданып қорытынды жасаңдар.

Үй тапсырмасы:

§43. 175-б. Оқу

Қолдану деңгейі: 1- тапсырма

Оқулық 177-бет

«Төрт сөйлем әдісі » әдісін қолданып

бүгінгі сабақтан не

түсінгенін айтып

қорытындылайды.





Бағалау

10-көп «5»

8-9 «4»

3 -7 «3»

















































Қолданылған қосымша материалдар

«Биологиялық диктант»

1. Адам ағзасында бес түрлі ... бар

2. . Жүйке жүйесінің ұштары .... деп аталады.

3. Рецептор сөзінің қазақша мағынасы ...

4. Адам ағзасында төрт түрлі ... болады

5. Адам ағзасында болатын рецепторларды ... топтарға бөледі

6. Теріден тыс рецепторлар ағзада ... кездеседі.

«Биологиялық диктант» жауабы:

1. Адам ағзасында бес түрлі ... бар.(сезім мүшелері)

2. . Жүйке жүйесінің ұштары .... деп аталады. (рецептор)

3. Рецептор сөзінің қазақша мағынасы ... . (жауап қайтару)

4. Адам ағзасында төрт түрлі ... болады (рецепторлар)

5. Адам ағзасында болатын рецепторларды ... топтарға бөледі

(терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар)

6. Теріден тыс рецепторлар ағзада ... кездеседі. (сіңірлерде, бұлшық еттерде, сілемейлі қабықшада, буындарда )



«ЗЖ №14. «Тері сезімталдығын зерттеу».

Жұмыс мақсаты: терінің сезімталдығын зерттеу

Құрал- жабдықтар: басы үшкір қандауыр, басы доғал түйреуіш, ағзадағы тері нысаны

Жұмыс барысы:

Не істеймін?

Нені бақылаймын?

Қорытынды

Көрші серіктесіңіздің (сыныптасыңыздың) көзін жұмуын сұраңыз. Терінің әртүрлі аймақтарына қолдың алақанына, қолдың сыртына, білек терісіне қандауырдың үшкір және доғал жағын тигіземіз

Көрші серіктесіңіздің (сыныптасыңыздың) көзін жұму жағыдайында терінің әртүрлі аймақтарына қолдың алақанына, қолдың сыртына, білек терісіне қандай заттың қандай жағы тигенін ажырата алуын бақылаймыз








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.04.2025
236
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі