|
Мектеп |
№ 118 «Көкбұлақ» жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән мұғалімі: |
Исмайлова Жарқынай |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: 20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
археологиялық зерттеулерге сүйене отырып неліктен Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары деп аталуын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
тайпалардың дүниетанымын сипаттай отырып патша қорғандарының өзіндік ерекшелігін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Картадан патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсете отырып Бесшатыр және Шілікті обаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. 2. Археологиялық зерттеулер негізінде Бесшатыр және Шілікті обалары арқылы тайпалардың дүниетанымын сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Терминология: Лақат, дромос, меңгіт. Негізгі сөздер мен тіркестер: Тыңдалым, айтылым дағдысы: топтық және жұптық жұмыстар бойынша тыңдалым мен айтылым дағдысын қалыптастыру. Талқылауға арналған тармақтар: Оқылым дағдысы: Мәтінмен жұмыс арқылы оқылым дағдысын қалыптастыру. Жазылым дағдысы: Термин сөздерді жаздыру және патша қорғандарының орналасқан аймағын кескін картаға түсіру арқылы жазылым дағдысы қалыптасады . |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Елдің тарихына, мәдениетіне құрметпен қарауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
география |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
«Алтын адамның» шығу тарихын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) І. Ұйымдастыру кезеңі. (1 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.(8 мин) ІІІ. Б.Б.Б. кестесін таратып беру. (1 мин) |
Түстер арқылы 4 топқа бөлу.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін барлығы хормен: -Әрбір адам? – туысым,досым,жұрағат. -Әрбір сабақ? – үйрену, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісің? – тірлік, тірек, адамдық. -Әрбір сөзің?- шындық,бірлік,адалдық.
ІІ. «Кретиктер мен нөлдіктер» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Үй тапсырмасының сұрақтары: 1.Сақ патшайымы? 2. «Алтын адам» ескерткіші қай жерден табылды? 3.Қай ғалым-археолог зерттеген? 4. «Аң стилі» дегенді қалай түсінесің? 5. «Алтын адамның» бас киімі неше бөліктен тұрады? 6. «Алтын адамның» бас киіміндегі көк әлемі қай бөлігі? 7. «Алтын адамның» бас киіміндегі Жер әлемі, Жерасты әлемі қай бөлігі? 8. Қазақстанда қанша «Алтын адам» табылған? 9.Неліктен «Алтын адам» Күн құдайымен теңестіріледі?
ІІІ. Б.Б.Б. кестесін толтыру.
|
Түрлі-түсті стикерлер 1топ – жұрағат, 2топ – ұлағат, 3топ – адамдық, 4топ – адалдық.
5 сынып оқулық. Назарбаев Зияткерлік мектептері.2017ж С.Р.Ахметова. А.А.Құлымбетова. А.М.Ибраева. А.С.Мағзұмова. А.М.Марқабаева.
«Крестиктер мен нөлдіктер» кестесі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Кесте таратып беру. Оқушылар 1,2 бөлімді толтырады. 3 бөлім сабақ соңында толтырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) ІҮ. Мәтінмен жұмыс. (10 мин) Сабақтың соңы (10 мин) |
ІҮ. Мәтінмен жұмыс. «Айналмалы бекет» әдісі. Оқулықтан және қосымша интернеттен алынған ақпарат.
1топ – жұрағат – Бесшатыр ескерткіші 2топ – ұлағат – Шілікті ескерткіші 3топ – адамық - Бесшатыр обасынын табылған мүсіндер. 4топ – адалдық – Шілікті обасынын табылған мүсіндер
Плипчарт қағазға әр топ кезегімен әр түсті маркермен білген мәліметтерін түсіреді.Әр топ өз тапсырмалары бойынша қорғайды.
2.Картамен жұмыс. Патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсетеді.
Қорытындылaу: 1. Сәйкестендіру әдісі aрқылы кесте толтыру. Термин сөздерді мағынасымен сәйкестендір.
|
Плипчарт қағаз, әр топқа әр түрлі-түсті маркерлер,
5 сынып оқулық. Назарбаев Зияткерлік мектептері.2017ж. С.Р.Ахметова. А.А.Құлымбетова. А.М.Ибраева. А.С.Мағзұмова. А.М.Марқабаева.
Дереккөздер ↑ “Қазақ Энциклопедиясы”, 2 том ↑ Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.
«Сәйкестендіру» кестесі таратылып беріледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3.Үй тапсырмасы. Жеке жұмыс. ВЕНН диаграмасының кестесіне Шілікті мен Бесшатыр обаларының ерекшелігі мен ұқсастықтарын толтырады. Бесшатыр Шілікті обасы обасы
ерекшелігі ұқсастығы
ерекшелігі |
ВЕНН
диаграммасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кері байланыс: Смайликтер арқылы бағалау
Керемет Жақсы Орта |
Смайликтер тарату |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіп оқушылар сыныптастарының ішінде өзіндік ерекшелігімен ерекшеленеді, мысалы: олар арнайы қосымша дереккөздермен, тарихи суреттермен өзіндік жұмыс жасай алады. Оқушыларға нәтижелі білім беруде сабақта барлық оқушылардың қамтылуын қадағалауда қарқыны жоғары оқушыларды «Айналмалы бекет» әдісін қолдана отырып, ЖАДА аймағын қарастырамын. Қабылдау деңгейі баяу оқушыларды ескере отырып, картамен жұмыс, «Сәйкестендіру» кестесі, венн диаграммасы арқылы тапсырмаларды қарапайымнан күрделіге қарай жетелеуге түрлендіріп тапсырмалар дайындаймын. |
Күнделікті оқу үдерісінде қaлыптaсты-рушы бaғалaуды дескрипторлaрғa сүйене отырып жүргіземін. Кері байланыс: Оқушылар сабақта көңіл күйін жоғары, орташа, төмен сезімде болғанын смайликтер көрсету арқылы қорытындылаймын. |
Пәнаралық байланыс
жүргізіледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау |
||
|
Тақырып |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары |
|
|
Оқу мақсаты |
5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Картадан патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсете отырып Бесшатыр және Шілікті обаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. 2. археологиялық зерттеулер негізінде Бесшатыр және Шілікті обалары арқылы тайпалардың дүниетанымын сипаттау. |
|
|
Тапсырма «Айналмалы бекет» әдісі бойынша әр топқа мәтіннен тапсырма беремін (оқиды, талдайды, талқылайды) Термин сөздерді мағынасымен сәйкестендір. Шілікті мен Бесшатыр обаларының ерекшелігі мен ұқсастықтарын анықтаңыз. |
||
|
Картамен жұмыс: патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсетеді. |
||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
|
1.Картадан патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсете отырып Бесшатыр және Шілікті обаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. |
1.Шілікті қорымының Қазақстанның қай аймағында орналасқанын картадан көрсете алады. 2. Бесшатыр қорымының Қазақстанның қай аймағында орналасқанын картадан көрсете алады. 3. Патша қорымдарының қай тайпаға тән екенін біледі. 4.Зерттелген патша обалардың санын біледі. 4.Патша қорымдарды зерттеген археолог-ғалымдарды біледі. 5.Бесшатыр обасының ерекшелігін сипаттай алады. 6.Шілікті обасының ерекшелігін сипаттай алады. |
|
|
2. Археологиялық зерттеулер негізінде Бесшатыр және Шілікті обалары арқылы тайпалардың дүниетанымын сипаттау.
|
1.Қорымдардан табылған тарихи жәдігерлерді сипаттай алады. 2.Тайпалардың дүниетанымын табылған мүсіндерге қарап сипаттай алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары" 5 сынып.
|
Мектеп |
№ 118 «Көкбұлақ» жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән мұғалімі: |
Исмайлова Жарқынай |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: 20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
археологиялық зерттеулерге сүйене отырып неліктен Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары деп аталуын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
тайпалардың дүниетанымын сипаттай отырып патша қорғандарының өзіндік ерекшелігін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Картадан патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсете отырып Бесшатыр және Шілікті обаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. 2. Археологиялық зерттеулер негізінде Бесшатыр және Шілікті обалары арқылы тайпалардың дүниетанымын сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Терминология: Лақат, дромос, меңгіт. Негізгі сөздер мен тіркестер: Тыңдалым, айтылым дағдысы: топтық және жұптық жұмыстар бойынша тыңдалым мен айтылым дағдысын қалыптастыру. Талқылауға арналған тармақтар: Оқылым дағдысы: Мәтінмен жұмыс арқылы оқылым дағдысын қалыптастыру. Жазылым дағдысы: Термин сөздерді жаздыру және патша қорғандарының орналасқан аймағын кескін картаға түсіру арқылы жазылым дағдысы қалыптасады . |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Елдің тарихына, мәдениетіне құрметпен қарауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
география |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
«Алтын адамның» шығу тарихын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) І. Ұйымдастыру кезеңі. (1 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.(8 мин) ІІІ. Б.Б.Б. кестесін таратып беру. (1 мин) |
Түстер арқылы 4 топқа бөлу.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін барлығы хормен: -Әрбір адам? – туысым,досым,жұрағат. -Әрбір сабақ? – үйрену, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісің? – тірлік, тірек, адамдық. -Әрбір сөзің?- шындық,бірлік,адалдық.
ІІ. «Кретиктер мен нөлдіктер» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Үй тапсырмасының сұрақтары: 1.Сақ патшайымы? 2. «Алтын адам» ескерткіші қай жерден табылды? 3.Қай ғалым-археолог зерттеген? 4. «Аң стилі» дегенді қалай түсінесің? 5. «Алтын адамның» бас киімі неше бөліктен тұрады? 6. «Алтын адамның» бас киіміндегі көк әлемі қай бөлігі? 7. «Алтын адамның» бас киіміндегі Жер әлемі, Жерасты әлемі қай бөлігі? 8. Қазақстанда қанша «Алтын адам» табылған? 9.Неліктен «Алтын адам» Күн құдайымен теңестіріледі?
ІІІ. Б.Б.Б. кестесін толтыру.
|
Түрлі-түсті стикерлер 1топ – жұрағат, 2топ – ұлағат, 3топ – адамдық, 4топ – адалдық.
5 сынып оқулық. Назарбаев Зияткерлік мектептері.2017ж С.Р.Ахметова. А.А.Құлымбетова. А.М.Ибраева. А.С.Мағзұмова. А.М.Марқабаева.
«Крестиктер мен нөлдіктер» кестесі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Кесте таратып беру. Оқушылар 1,2 бөлімді толтырады. 3 бөлім сабақ соңында толтырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) ІҮ. Мәтінмен жұмыс. (10 мин) Сабақтың соңы (10 мин) |
ІҮ. Мәтінмен жұмыс. «Айналмалы бекет» әдісі. Оқулықтан және қосымша интернеттен алынған ақпарат.
1топ – жұрағат – Бесшатыр ескерткіші 2топ – ұлағат – Шілікті ескерткіші 3топ – адамық - Бесшатыр обасынын табылған мүсіндер. 4топ – адалдық – Шілікті обасынын табылған мүсіндер
Плипчарт қағазға әр топ кезегімен әр түсті маркермен білген мәліметтерін түсіреді.Әр топ өз тапсырмалары бойынша қорғайды.
2.Картамен жұмыс. Патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсетеді.
Қорытындылaу: 1. Сәйкестендіру әдісі aрқылы кесте толтыру. Термин сөздерді мағынасымен сәйкестендір.
|
Плипчарт қағаз, әр топқа әр түрлі-түсті маркерлер,
5 сынып оқулық. Назарбаев Зияткерлік мектептері.2017ж. С.Р.Ахметова. А.А.Құлымбетова. А.М.Ибраева. А.С.Мағзұмова. А.М.Марқабаева.
Дереккөздер ↑ “Қазақ Энциклопедиясы”, 2 том ↑ Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.
«Сәйкестендіру» кестесі таратылып беріледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3.Үй тапсырмасы. Жеке жұмыс. ВЕНН диаграмасының кестесіне Шілікті мен Бесшатыр обаларының ерекшелігі мен ұқсастықтарын толтырады. Бесшатыр Шілікті обасы обасы
ерекшелігі ұқсастығы
ерекшелігі |
ВЕНН
диаграммасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кері байланыс: Смайликтер арқылы бағалау
Керемет Жақсы Орта |
Смайликтер тарату |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіп оқушылар сыныптастарының ішінде өзіндік ерекшелігімен ерекшеленеді, мысалы: олар арнайы қосымша дереккөздермен, тарихи суреттермен өзіндік жұмыс жасай алады. Оқушыларға нәтижелі білім беруде сабақта барлық оқушылардың қамтылуын қадағалауда қарқыны жоғары оқушыларды «Айналмалы бекет» әдісін қолдана отырып, ЖАДА аймағын қарастырамын. Қабылдау деңгейі баяу оқушыларды ескере отырып, картамен жұмыс, «Сәйкестендіру» кестесі, венн диаграммасы арқылы тапсырмаларды қарапайымнан күрделіге қарай жетелеуге түрлендіріп тапсырмалар дайындаймын. |
Күнделікті оқу үдерісінде қaлыптaсты-рушы бaғалaуды дескрипторлaрғa сүйене отырып жүргіземін. Кері байланыс: Оқушылар сабақта көңіл күйін жоғары, орташа, төмен сезімде болғанын смайликтер көрсету арқылы қорытындылаймын. |
Пәнаралық байланыс
жүргізіледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау |
||
|
Тақырып |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары |
|
|
Оқу мақсаты |
5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Картадан патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсете отырып Бесшатыр және Шілікті обаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. 2. археологиялық зерттеулер негізінде Бесшатыр және Шілікті обалары арқылы тайпалардың дүниетанымын сипаттау. |
|
|
Тапсырма «Айналмалы бекет» әдісі бойынша әр топқа мәтіннен тапсырма беремін (оқиды, талдайды, талқылайды) Термин сөздерді мағынасымен сәйкестендір. Шілікті мен Бесшатыр обаларының ерекшелігі мен ұқсастықтарын анықтаңыз. |
||
|
Картамен жұмыс: патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсетеді. |
||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
|
1.Картадан патша қорғандарының орналасқан аумағын көрсете отырып Бесшатыр және Шілікті обаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. |
1.Шілікті қорымының Қазақстанның қай аймағында орналасқанын картадан көрсете алады. 2. Бесшатыр қорымының Қазақстанның қай аймағында орналасқанын картадан көрсете алады. 3. Патша қорымдарының қай тайпаға тән екенін біледі. 4.Зерттелген патша обалардың санын біледі. 4.Патша қорымдарды зерттеген археолог-ғалымдарды біледі. 5.Бесшатыр обасының ерекшелігін сипаттай алады. 6.Шілікті обасының ерекшелігін сипаттай алады. |
|
|
2. Археологиялық зерттеулер негізінде Бесшатыр және Шілікті обалары арқылы тайпалардың дүниетанымын сипаттау.
|
1.Қорымдардан табылған тарихи жәдігерлерді сипаттай алады. 2.Тайпалардың дүниетанымын табылған мүсіндерге қарап сипаттай алады. |
|
шағым қалдыра аласыз





