|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІІІ. Мәдени мұра |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Сиқырлы кілем |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу 4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы: барыс септігінің сұрақтарына жауап беретін сөздер қатысқан мәтіндегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді, қолдау арқылы оқыған мәтіннің мазмұнын айтады, жаңа сөздермен сөз тіркесін құрастырады. Оқушылардың көпшілігі: барыс септігінің сұрақтарына жауап беретін сөздер қатысқан мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, мәтіннің мазмұнын тірек сөздердің көмегімен айтады, мұғалімнің қолдауымен жай сөйлем құрайды. Оқушылардың кейбірі: барыс септігінің сұрақтарына жауап беретін сөздер қатысқан мәтінге қатысты өз пікірін айтады, мәтіннің жалғасын болжай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер арқылы айтады. Тыңдаған мәтінге кері байланыс береді, сөйлеу стилін сақтайды, қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3 минут) (2 минут) |
1.Ұйымдастыру Аманадасу, түгелдеу 2. Психологиялық ахуал туғызу 3. Оқушыларды топқа бөлу 1-топ – «Сиқыршылар» 2-топ – «Саяхатшылар»
«Сиқырлы кітапхана» сұрақтары арқылы өткен тақырыпты қайталау, сұрау.
Жұптық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру Қызығушылығын ояту. «Ой қозғау» әдісі. Артық суретті тап. Сабақ мақсатымен таныстыру Бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыңдар?
|
1.Амандасады, сабаққа дайындалады 2.Жағымды атмосфера туғызу 3. Жақсы тілек айтып, орнына отырады. Топқа бөлінеді. Wordwall тапсырмасына жауап береді. Үй тапсырмаларын жұптық жұмыс арқылы тексереді. Суреттердің ішінен артығын табады, сабақтың тақырыбы ашады. Қайда баратынын ауызша және жазбаша жеткізуді үйренеді |
Қолпаштау
Дескриптор: 1.Сұрақтарға дұрыс жауап береді.1балл 2.Сөйлеу стилін сақтайды. 1балл |
Топқа бөліну құралдары
Wordwall платформасы, LED экран
Суреттер, қима қағаздар, аудиожазба
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (37 минут) Айтылым алды тапсырмасы. Айтылым тапсырмасы Айтылым тапсырмасы Айтылым соңы тапсырмасы Жазылым алды тапсырмасы Жазылым тапсырмасы Жазылым соңы тапсырмасы |
Жаңа сөздерді меңгерту (сөздер және сол сөздерге жазылған анықтаманы сәйкестендіру) Көне сарай – Сиқырлы - Кірпіш - Кесене - Ескерткіш- Аудиожазба тыңдату
Тыңдалым.Оқылым. Айтылым
Рөлдік тапсырма «Сиқырлы кілемдегі саяхат» «Балаларға көмектесеміз» әдісі. 1. Сұлтан мен Әсет қайда келе жатыр? 2. Балалар қай жерге тоқтады? 3. Балаларға бірінші кім кездесті? 4. Балаларға ол адам не дейді? 5. сұлтан мен Әсет қайда барады? 6. Балалар неліктен көңілсіз? 7. Әрі қарай қандай оқиға болады? Болжа
Айтылым. 1-тапсырма 1. Мен кесененің ішіне кірдім. 2. Кесененің қасына ағаш отырғызылған. 3. Сазға құмды қоссаң, кірпіш қатты болады. 4. Қоржынға тамақтар салынған. 5. сарайдың терезесіне әйнектер орнатылған. 6. Сарайға барайық, суретке түсейік. 7. Алыстан келген саяхатшылар кесенеге барды. 8. Кірпішке де өрнек салынған. 9. Ескерткішке бір немесе екі жыл болыпты. 10. Базарға жүр. 11. Мына әйнекке қара, өте әдемі. «Тілдік бағдар» барыс септігінің жалғауларын түсіндіру Сергіту сәті «Қозғалыстағы мүсіндер»
«Дүкендегі шар» әдісі арқылы. 2-тапсырма Бала, баласы, сарай, сарайы, көше, көшесі, құмыра, қоржын, ала жіп, тақиясы, саз, кесене, мұра, дәстүр, кесенесі, батасы, ескерткішің, шапаның, бата, ғасыр, құмырасы, киіз үй, текеметің, түндік, өрнегің, сандығың, шаңырақ, ұста, белдігің, бесігі, көйлегі, ірімшік, құрт, кілем, сиқыр, аспан, өріс.
Жазылым. «Оқулықтан аттама» әдісі 2-тапсырма ә)
Топтық жұмыс. «Ойлан, тап» әдісі арқылы пысықтау |
Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздер туралы аудиожазба тыңдайды, тыңдаған мәтін бойынша суреттер мен мәліметтерді сәйкестендіреді. Тыңдалым.Оқылым. Айтылым
Диалогтік қойылымға қатысады. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Айтылым Сөйлемдерді оқиды. Ажыратып жазылған сөздің түбірі мен жалғауын ажыратады. Кімге? Неге? Қайда? сұрақтарына жауап беретін сөздерді тауып жалғауларын ажыратады. Мәліметтерді тыңдап, үйренеді. Барыс септігінің жалғауларына мысал келтіріп айтады. Сергіту сәтін орындайды. Сөздерді тиісті бағанаға сәйкестендіреді
Сөйлемдегі сөздерге тиісті жалғауды жалғап жазады. Барыс септігі бойынша берілген сұрақтарды жауаптарымен жұптастырады |
Дескриптор 1.Жаңа сөздерді дұрыс сәйкестендіреді 1балл 2.дауыс ырғағын сақтап сөйлеу 1балл
Дескриптор 1. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. 1балл 2. Сөйлеу сауаттылығын сақтайды 1балл
Дескриптор 1. Берілген сөйлемдерді оқи алады 1балл 2.Ажыратыл ған сөздерді түбірі мен жалғауын ажыратады. 1балл
Дескриптор 1.Берілген сөздерді дұрыс бағанаға сәйкестендіре ді. 1балл 2.Оқу сауаттылығын сақтайды. 1 балл
Дескриптор: 1.Берілген сөздерге дұрыс жалғауды жалғайды. 1балл 2.Жазу сауаттылығын сақтайды. 2 балл Дескриптор: 1.Дұрыс жауапты табады.1балл 2.Пішінді дұрыс құрастырады.1балл |
Сөздік суреттер Ұялы телефон ТТС
Сиқырлы кілем, сұрақтар
«Қоржын дағы хат», түйе ойыншығы Wordwall платформасы «Дөңгелек» әдісі
Презентация АКТ
Музыка сүйемелдеуі
Led тақта Wordwall платформасы
Тақта, LED экран, тақтайша, жазу дәптері Қима қағаздар, желім |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Оқушылар сабақта алған білімдерін түсінгенін білдіреді. «Жұлдызды сәт» жұлдызшаларға өз аттарын жазып, жұлдызшалардың қалташасына салады. |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сиқырлы кілем" 4- сынып
Ашық сабақ "Сиқырлы кілем" 4- сынып
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІІІ. Мәдени мұра |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Сиқырлы кілем |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу 4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы: барыс септігінің сұрақтарына жауап беретін сөздер қатысқан мәтіндегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді, қолдау арқылы оқыған мәтіннің мазмұнын айтады, жаңа сөздермен сөз тіркесін құрастырады. Оқушылардың көпшілігі: барыс септігінің сұрақтарына жауап беретін сөздер қатысқан мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, мәтіннің мазмұнын тірек сөздердің көмегімен айтады, мұғалімнің қолдауымен жай сөйлем құрайды. Оқушылардың кейбірі: барыс септігінің сұрақтарына жауап беретін сөздер қатысқан мәтінге қатысты өз пікірін айтады, мәтіннің жалғасын болжай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер арқылы айтады. Тыңдаған мәтінге кері байланыс береді, сөйлеу стилін сақтайды, қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3 минут) (2 минут) |
1.Ұйымдастыру Аманадасу, түгелдеу 2. Психологиялық ахуал туғызу 3. Оқушыларды топқа бөлу 1-топ – «Сиқыршылар» 2-топ – «Саяхатшылар»
«Сиқырлы кітапхана» сұрақтары арқылы өткен тақырыпты қайталау, сұрау.
Жұптық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру Қызығушылығын ояту. «Ой қозғау» әдісі. Артық суретті тап. Сабақ мақсатымен таныстыру Бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыңдар?
|
1.Амандасады, сабаққа дайындалады 2.Жағымды атмосфера туғызу 3. Жақсы тілек айтып, орнына отырады. Топқа бөлінеді. Wordwall тапсырмасына жауап береді. Үй тапсырмаларын жұптық жұмыс арқылы тексереді. Суреттердің ішінен артығын табады, сабақтың тақырыбы ашады. Қайда баратынын ауызша және жазбаша жеткізуді үйренеді |
Қолпаштау
Дескриптор: 1.Сұрақтарға дұрыс жауап береді.1балл 2.Сөйлеу стилін сақтайды. 1балл |
Топқа бөліну құралдары
Wordwall платформасы, LED экран
Суреттер, қима қағаздар, аудиожазба
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (37 минут) Айтылым алды тапсырмасы. Айтылым тапсырмасы Айтылым тапсырмасы Айтылым соңы тапсырмасы Жазылым алды тапсырмасы Жазылым тапсырмасы Жазылым соңы тапсырмасы |
Жаңа сөздерді меңгерту (сөздер және сол сөздерге жазылған анықтаманы сәйкестендіру) Көне сарай – Сиқырлы - Кірпіш - Кесене - Ескерткіш- Аудиожазба тыңдату
Тыңдалым.Оқылым. Айтылым
Рөлдік тапсырма «Сиқырлы кілемдегі саяхат» «Балаларға көмектесеміз» әдісі. 1. Сұлтан мен Әсет қайда келе жатыр? 2. Балалар қай жерге тоқтады? 3. Балаларға бірінші кім кездесті? 4. Балаларға ол адам не дейді? 5. сұлтан мен Әсет қайда барады? 6. Балалар неліктен көңілсіз? 7. Әрі қарай қандай оқиға болады? Болжа
Айтылым. 1-тапсырма 1. Мен кесененің ішіне кірдім. 2. Кесененің қасына ағаш отырғызылған. 3. Сазға құмды қоссаң, кірпіш қатты болады. 4. Қоржынға тамақтар салынған. 5. сарайдың терезесіне әйнектер орнатылған. 6. Сарайға барайық, суретке түсейік. 7. Алыстан келген саяхатшылар кесенеге барды. 8. Кірпішке де өрнек салынған. 9. Ескерткішке бір немесе екі жыл болыпты. 10. Базарға жүр. 11. Мына әйнекке қара, өте әдемі. «Тілдік бағдар» барыс септігінің жалғауларын түсіндіру Сергіту сәті «Қозғалыстағы мүсіндер»
«Дүкендегі шар» әдісі арқылы. 2-тапсырма Бала, баласы, сарай, сарайы, көше, көшесі, құмыра, қоржын, ала жіп, тақиясы, саз, кесене, мұра, дәстүр, кесенесі, батасы, ескерткішің, шапаның, бата, ғасыр, құмырасы, киіз үй, текеметің, түндік, өрнегің, сандығың, шаңырақ, ұста, белдігің, бесігі, көйлегі, ірімшік, құрт, кілем, сиқыр, аспан, өріс.
Жазылым. «Оқулықтан аттама» әдісі 2-тапсырма ә)
Топтық жұмыс. «Ойлан, тап» әдісі арқылы пысықтау |
Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздер туралы аудиожазба тыңдайды, тыңдаған мәтін бойынша суреттер мен мәліметтерді сәйкестендіреді. Тыңдалым.Оқылым. Айтылым
Диалогтік қойылымға қатысады. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Айтылым Сөйлемдерді оқиды. Ажыратып жазылған сөздің түбірі мен жалғауын ажыратады. Кімге? Неге? Қайда? сұрақтарына жауап беретін сөздерді тауып жалғауларын ажыратады. Мәліметтерді тыңдап, үйренеді. Барыс септігінің жалғауларына мысал келтіріп айтады. Сергіту сәтін орындайды. Сөздерді тиісті бағанаға сәйкестендіреді
Сөйлемдегі сөздерге тиісті жалғауды жалғап жазады. Барыс септігі бойынша берілген сұрақтарды жауаптарымен жұптастырады |
Дескриптор 1.Жаңа сөздерді дұрыс сәйкестендіреді 1балл 2.дауыс ырғағын сақтап сөйлеу 1балл
Дескриптор 1. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. 1балл 2. Сөйлеу сауаттылығын сақтайды 1балл
Дескриптор 1. Берілген сөйлемдерді оқи алады 1балл 2.Ажыратыл ған сөздерді түбірі мен жалғауын ажыратады. 1балл
Дескриптор 1.Берілген сөздерді дұрыс бағанаға сәйкестендіре ді. 1балл 2.Оқу сауаттылығын сақтайды. 1 балл
Дескриптор: 1.Берілген сөздерге дұрыс жалғауды жалғайды. 1балл 2.Жазу сауаттылығын сақтайды. 2 балл Дескриптор: 1.Дұрыс жауапты табады.1балл 2.Пішінді дұрыс құрастырады.1балл |
Сөздік суреттер Ұялы телефон ТТС
Сиқырлы кілем, сұрақтар
«Қоржын дағы хат», түйе ойыншығы Wordwall платформасы «Дөңгелек» әдісі
Презентация АКТ
Музыка сүйемелдеуі
Led тақта Wordwall платформасы
Тақта, LED экран, тақтайша, жазу дәптері Қима қағаздар, желім |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Оқушылар сабақта алған білімдерін түсінгенін білдіреді. «Жұлдызды сәт» жұлдызшаларға өз аттарын жазып, жұлдызшалардың қалташасына салады. |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















