Ашық
сабақ
Тақырыбы: «Шіркін сурет
сабағы»
Дайындаған: Сайфуллина
С.М
Тақырыбы: «Шіркін сурет
сабағы »
Сабақтың
мақсаты.
Білімділік: Бейнелеу өнері арқылы
оқушылардың білімдерін тиянақтау.
Баланың білім, білік дағдысын
тексеру. Алған білімдерін қорыту.
Дамытушылық: көркем шығармашылыққа деген
қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік : Өздігінен жұмыс істеуге
баулу, ойын тұжырымдауға, шапшандыққа түсінгенінен қорытынды шығара
білуге тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: Ашық
сабақ.
Сабақтың
типі: білімді
пысықтау.
Сабақтың әдіс
тәсілдері: пысықтау сұрақ жауап, пікір
алмасу, өз ойын ортаға салу,баяндау.
Сабақтың
көрнекілігі: Түрлі тақырыптағы суреттер,
сурақ жасырылған қорапша,парақ, карандаш, бояу,қылқалам,
таратпала.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар мен амандасу.
Түгендеу.
II. Қауыпсіздік ережесін
қайталау.
Негізгі
бөлім.
Балалар қалай ойлайсыңдар,
неге бүгінгі сабағымызда бір ғана тақырыптағы көрнекіліктер емес,
түрлі тақырыптағы көрнекілігі ілінген. Дұрыс айтасындар бүгінгі
сабағымыз қорытынды ашық сабағымыз. Жыл бойы алған білімдерін
қорытындылау, пысықтау мақсатында болмақ.
Бүгінгі сабағымызда сұрақ
жауаптардан тұрады және ойындар да болмақ. Ал кәне сабағымызды
бастайық.
«Не үйрендік, не білдік»
деген сұраққа жауап беріндерші.
-
Графика ( ақ параққа
қаламұшпен, тушпен, жай карандаш пен орындайтын өнер
түрі)
-
Живопись «кескіндеме» ( бояу
түрлерін ең көп қолданылатын, қажет ететін өнер
түрі)
-
Мүсін ( ермексаз, тас, саз
балшық, гипс, мәрмәр тастан түрлі мүсіндерді жасауды
айтады)
-
Сәндік қолданбалы өнер (
тұрмыста күнделікті қолданылатын заттарды жасайтын шебер, ісмер,
зергер, ұста туындыларын айтады)
-
Сәулет өнері ( үй,
ғимараттарды, жол жобаларын жасауды
білдіреді)
-
Натюрморт жансыз заттарыд
бейнелеу. Натюрмотты екі топқа бөлеміз (қарапайым және
күрделі)
-
Портрет адамды бейнелеуді
айтады. Авто портрет өз суретінді бейнелеуды
айтады.
-
Пейзаж табиға көрінісін
бейнелеу.
-
Тарихи белгілі бір оқиғаларды,
тарихи кезеңдерге байланысты салынатын суретті
айтады.
-
Батальдік Соғыс ақиғаларын
бейнелеуді айтады
-
Маринистік көлді, теңізді,
мұхитты бейнелеуды айтады.
-
Анималистік аңдарды, үй
жануарларын. Жан жануарларды бейнелеу.
-
Перспектива тұралы не
білесіңдер?
-
Перспектива деген лат. Сөінен
аударғанда тасадан көру деген мағына береді. Қазақша
ұғымы «көрініс» дегенді білдіреді. Алыс
жақында тұрған көріністі дұрыс орналастыру
үшін.
-
Оқушылар жиі қолданатын
жанырға байланысты мастер класс көрсетіп
жібереді.
«Сен білесің бе ? ».
ойыны
-
Авто портрет дегеніміз
не?
-
Суға жақсы еритін бояу?
«аквалель»
-
Бояу араластыратын тақташа
қалай аталады? « палитра»
-
Суық түстерді ата? Көк, жасыл,
сары, қоңыр.
-
Жылы түстерді ата? Қызыл ,
сары, тоқсары.
-
Фон дегеніміз не? Заттың,
көріністін артқы жағын фон дейді.
-
Кемпірқосақ та неше түс бар?
Атап беріңдер.
-Өте жақсы біледі
екенсіздер.
-
«Не нені жейді»
ойыны шарты мынадай: тақтада плакат
тұрады екі топ болып бөлініп. Тез арада қандай жануарды біледі, сол
жануардын тағамын салу керек.
-
Өте
жақсы.
-
«Сыйқырлы сандықша»
ойыны ойын шарты сандықша ішінде
сурақтар жасырылған . Бір бірлеп келіп , сұрақты оқып жауап
беру.
-
Қазақстан суретшілерін
ата.
-
Иллюстрация
дегеніміз?
-
Көлеңке дегеніміз
не?
-
Онер тұралы мақал айтып
бер.
-
Сыйлық
№ 1
(акварель
бояуы)
-
Сыйлық№ 2
(қылқалам
набор)
-
Сыйлық№ 3
(түлі түсті
қаламдар)
-
Гуаш қандай
бояу?
-
Күз қандай түстерге
боялады?
-Жарайсыңдар
балалар!
Келесі ойын « Кім жылдам»
деген.
Ақ парақ ортасында бір фигура
салынады балалар сол суретті толтырады. Бір бір елементері қосады.
Мысалы: Төртбұрышқа: шатыр, терезе т.б.
Қорытынды.
Сабақ сонында марапатқа ие
болған балалардын дипломдарын табыстау.
Сабақты қорытындылау. Осымен
сабағымыз аяқталды. Бүгінгі сабағымызда екі топта өздерін жақсы
көрсете алды. Келгендеріңізге көп рахмет!
Жарайсыңдар!
-
Қазақстан суретшілерін
ата.
-
Иллюстрация
дегеніміз?
-
Көлеңке дегеніміз
не?
-
Өнер тұралы мақал айтып
бер.
-
Сыйлық
№1
-
Сыйлық№ 2
-
Сыйлық№ 3
-
Гуаш қандай
бояу?
-
Күз қандай түстерге
боялады?
-
Кемпірқосақ неше түстен
тұрады?
-
Жылы түстерді
ата.
«Шіркін сурет
сабағы»