Пәні: география
Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы: Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданы
Сабақтың мақсаты – тақырыпты тереңдете меңгерту, картографиялық сауаттылығының қалыптасуына ,оқушылардың білімдерін жан-жақты дамытуға, өз бетінше білім алуына жағдай жасау.
Оқыту формасы: Жеке,топтық
Қоры: Қазақстанның экономикалық және физикалық карталары, атластағы тақырыптық карталар,презентация, үлестірмелер
Сабақтың барысы:
|
|
Сабақ кезеңдері |
мақсаты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
||||||||||
|
|
Кіріспе 1 мин |
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтан-дыру |
Оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау |
Сабаққа дайындық, зейіндерін аударып, ден қою |
||||||||||
|
|
Тренинг: «Гүл сыйлау» 1мин
Топқа бөлу: топқа бөлу кезінде үш түрлі геометриялық фигуралары бар шағын белгі қолданы-лады Спикерлер ауысып отырады 2 мин |
Жылы қарым-қатынасты орнықтыру (сыныпта жылы атмосфера орнату үшін) (Мен саған .... тілеймін! )
топтық жұмыс арқылы анағұрлым жоғары нәтижеге жету үшін |
Сынып оқушыларына сабақта атқарыла-тын жұмыстарды табысты орындауларына қадам жасату
Оқушыларды топқа бөледі |
Өзара жылы қарым-қатынастың сабақтағы бірлескен жұмысқа оң әсер ететінін саналы түрде ұғыну
Оқушылардың әрқайсысы ұйымдасқан түрде жаңа құрылған топ құрамына тез жайғасады |
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру 7 мин |
Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей «Серіктес» стратегиясы 2-деңгей «Өрмекші» стратегиясы 3-деңгей Шығармашылық ой-толғау |
Үй тапсырмасын тексеру тарауды еске түсіру үшін, оқушыларға деңгейлік сұрақтар ұсынылады. Дұрыс жауабын хабарлайды |
Әр топтың оқушылары сұрақтарынға жауап бере отырып, ойланады, еске түсіреді, жауап береді.Өзін –өзі бағалайды. |
||||||||||
|
«Білу» 9мин
Әр дұрыс жауап 1 ұпай |
1)БҮҮ стратегиясын қолдану
А) қызығушылығын ояту сатысы . (Солтүстік Қазақстан туралы не біледі?) Б) мағынаны тани білу (мәтінді топтарға бөліп беру) В) ой толғаныс сатысы І тапсырма (картаны пайдаланып әр топ сұрақтарға жауап береді) 1мин, тексереді,дұрыс жауап 1ұпай) Тест тапсырмалары
а) Қостанай ә) Ақтөбе б) Павлодар
а) 1-ші ә) 3-ші б) 2-ші
а) Оңтүстік ә) Батыс б) Шығыс
а) Ақтөбе облысы ә) Маңғыстау облысы б) Атырау облысы
а) 6,6 адам/км2 ә) 9,3 адам/км2 б) 7,8 адам/км2
а) Қостанай ә) Павлодар б) Солтүстік Қазақстан
7. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданы қай облыспен шектеспейді? а) Қарағанды обл. ә) Шығыс Қазақстан обл. б) Маңғыстау обл.
8. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданындағы маңызды темір кен орындары: а) Лисаков,Соколово -Сарыбай ә) Қаражал,Қашар б) Кентөбе,Атансор
9. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданында орналасқан ірі ЖЭС а) Қостанайда ә) Екібастұзда б) Ақсуда
10. Солтүстік Қазақстандағы этностың көп бөлігі а) немістер ә) орыстар б) қазақтар
2 Физикалық картаны пайдаланып, Солтүстік Қазақстанның табиғат жағдайын бағала. Өткен тақырыптарды есіңе түсіріп, аудан халқы аумақты қандай шаруашылық түріне пайдаланатындығына қорытынды жаса. 2 тапсырманы (әр дұрыс жауап 1ұпай) спикерлер қорғайды |
|||||||||||||
|
«Түсіну» 6 мин
3 ұпай |
ІІ топ Солтүстік Қазақстанның мамандануын көрсететін негізгі салаларды ата. Солтүстік экономикалық ауданды екі бөлікке бөлу мүмкін бе? Егер мүмкін болса, қандай облыстарды біріктірер едің? Неліктен? ІІІ топ - Қазақстандағы астықтың жалпы жиынтық үлесі . Қай облыс астық жинаудан алдыңғы орында. Диаграммада астық жинау үлесі Павлодар облысында өте төмен екені көрсетілген. Оны қалай түсіндіруге болады? |
|||||||||||||
|
«Қолдану» 3мин Толық жауап 5 ұпай |
1.«Сенің көзқарасың» топтар параққа 1мин ішінде жауабын жазады, спикер ортаға салады Қалалар бірдей пайда болмайды. Олар ондаған, жүздеген, тіпті мыңдаған жылдар бойы қалыптасады. Уақыт талабына сай өзгеріп, өз бейнесін өзгертеді, дамиды. Әрбір ұрпақ оның жылнамасына гүлденуі мен кері кетуінің болашағын анықтайтын өз жолдарын жазады. Астананы жиырма жылдан кейін қандай күйде елестетесің? Өз көзқарасыңды негізде.
|
|||||||||||||
|
«Талдау» 5 мин
Толық жауап 5 ұпай 6 ұпай
|
|
|||||||||||||
|
«Топтау» 4 мин
5 ұпай |
Солтүстік Қазақстанның жеңіл өнеркәсібі салаларының орналасуы
оқып зерттеңдер. Зерттеу нәтижесін кесте түрінде көрсетіңдер:
|
|||||||||||||
|
«Бағалау» 5 мин 5 ұпай
|
1тапсырма (әр топ дайындалады2 мин) - Рекреациялық ресурстар туралы не білесіз? Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданның рекреациялық ресурсына баға беріңдер.
|
|||||||||||||
|
Үй жұмысы 1
|
|
|||||||||||||
|
Бағалау 1мин |
Топтар алған ұпайларына қарай бағаланады |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Солтүстік Қазақстан. Экономикалық-географиялық жағдайы, табиғат жағдайлары, ресурстары, халқы"
Ашық сабақ "Солтүстік Қазақстан. Экономикалық-географиялық жағдайы, табиғат жағдайлары, ресурстары, халқы"
Пәні: география
Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы: Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданы
Сабақтың мақсаты – тақырыпты тереңдете меңгерту, картографиялық сауаттылығының қалыптасуына ,оқушылардың білімдерін жан-жақты дамытуға, өз бетінше білім алуына жағдай жасау.
Оқыту формасы: Жеке,топтық
Қоры: Қазақстанның экономикалық және физикалық карталары, атластағы тақырыптық карталар,презентация, үлестірмелер
Сабақтың барысы:
|
|
Сабақ кезеңдері |
мақсаты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
||||||||||
|
|
Кіріспе 1 мин |
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтан-дыру |
Оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау |
Сабаққа дайындық, зейіндерін аударып, ден қою |
||||||||||
|
|
Тренинг: «Гүл сыйлау» 1мин
Топқа бөлу: топқа бөлу кезінде үш түрлі геометриялық фигуралары бар шағын белгі қолданы-лады Спикерлер ауысып отырады 2 мин |
Жылы қарым-қатынасты орнықтыру (сыныпта жылы атмосфера орнату үшін) (Мен саған .... тілеймін! )
топтық жұмыс арқылы анағұрлым жоғары нәтижеге жету үшін |
Сынып оқушыларына сабақта атқарыла-тын жұмыстарды табысты орындауларына қадам жасату
Оқушыларды топқа бөледі |
Өзара жылы қарым-қатынастың сабақтағы бірлескен жұмысқа оң әсер ететінін саналы түрде ұғыну
Оқушылардың әрқайсысы ұйымдасқан түрде жаңа құрылған топ құрамына тез жайғасады |
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру 7 мин |
Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей «Серіктес» стратегиясы 2-деңгей «Өрмекші» стратегиясы 3-деңгей Шығармашылық ой-толғау |
Үй тапсырмасын тексеру тарауды еске түсіру үшін, оқушыларға деңгейлік сұрақтар ұсынылады. Дұрыс жауабын хабарлайды |
Әр топтың оқушылары сұрақтарынға жауап бере отырып, ойланады, еске түсіреді, жауап береді.Өзін –өзі бағалайды. |
||||||||||
|
«Білу» 9мин
Әр дұрыс жауап 1 ұпай |
1)БҮҮ стратегиясын қолдану
А) қызығушылығын ояту сатысы . (Солтүстік Қазақстан туралы не біледі?) Б) мағынаны тани білу (мәтінді топтарға бөліп беру) В) ой толғаныс сатысы І тапсырма (картаны пайдаланып әр топ сұрақтарға жауап береді) 1мин, тексереді,дұрыс жауап 1ұпай) Тест тапсырмалары
а) Қостанай ә) Ақтөбе б) Павлодар
а) 1-ші ә) 3-ші б) 2-ші
а) Оңтүстік ә) Батыс б) Шығыс
а) Ақтөбе облысы ә) Маңғыстау облысы б) Атырау облысы
а) 6,6 адам/км2 ә) 9,3 адам/км2 б) 7,8 адам/км2
а) Қостанай ә) Павлодар б) Солтүстік Қазақстан
7. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданы қай облыспен шектеспейді? а) Қарағанды обл. ә) Шығыс Қазақстан обл. б) Маңғыстау обл.
8. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданындағы маңызды темір кен орындары: а) Лисаков,Соколово -Сарыбай ә) Қаражал,Қашар б) Кентөбе,Атансор
9. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданында орналасқан ірі ЖЭС а) Қостанайда ә) Екібастұзда б) Ақсуда
10. Солтүстік Қазақстандағы этностың көп бөлігі а) немістер ә) орыстар б) қазақтар
2 Физикалық картаны пайдаланып, Солтүстік Қазақстанның табиғат жағдайын бағала. Өткен тақырыптарды есіңе түсіріп, аудан халқы аумақты қандай шаруашылық түріне пайдаланатындығына қорытынды жаса. 2 тапсырманы (әр дұрыс жауап 1ұпай) спикерлер қорғайды |
|||||||||||||
|
«Түсіну» 6 мин
3 ұпай |
ІІ топ Солтүстік Қазақстанның мамандануын көрсететін негізгі салаларды ата. Солтүстік экономикалық ауданды екі бөлікке бөлу мүмкін бе? Егер мүмкін болса, қандай облыстарды біріктірер едің? Неліктен? ІІІ топ - Қазақстандағы астықтың жалпы жиынтық үлесі . Қай облыс астық жинаудан алдыңғы орында. Диаграммада астық жинау үлесі Павлодар облысында өте төмен екені көрсетілген. Оны қалай түсіндіруге болады? |
|||||||||||||
|
«Қолдану» 3мин Толық жауап 5 ұпай |
1.«Сенің көзқарасың» топтар параққа 1мин ішінде жауабын жазады, спикер ортаға салады Қалалар бірдей пайда болмайды. Олар ондаған, жүздеген, тіпті мыңдаған жылдар бойы қалыптасады. Уақыт талабына сай өзгеріп, өз бейнесін өзгертеді, дамиды. Әрбір ұрпақ оның жылнамасына гүлденуі мен кері кетуінің болашағын анықтайтын өз жолдарын жазады. Астананы жиырма жылдан кейін қандай күйде елестетесің? Өз көзқарасыңды негізде.
|
|||||||||||||
|
«Талдау» 5 мин
Толық жауап 5 ұпай 6 ұпай
|
|
|||||||||||||
|
«Топтау» 4 мин
5 ұпай |
Солтүстік Қазақстанның жеңіл өнеркәсібі салаларының орналасуы
оқып зерттеңдер. Зерттеу нәтижесін кесте түрінде көрсетіңдер:
|
|||||||||||||
|
«Бағалау» 5 мин 5 ұпай
|
1тапсырма (әр топ дайындалады2 мин) - Рекреациялық ресурстар туралы не білесіз? Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданның рекреациялық ресурсына баға беріңдер.
|
|||||||||||||
|
Үй жұмысы 1
|
|
|||||||||||||
|
Бағалау 1мин |
Топтар алған ұпайларына қарай бағаланады |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













