Күні
|
10 сынып
|
Сабақтың тақырыбы
|
Шоқан Уәлиханов
|
Сабақтың мақсаты
|
Шоқан Уәлиханов жайында алған білімдерін тексере отырып,
сабақтың тақырыбы бойынша қорытып, бекіту.
Сөздер,диалог,әңгіме,аударма арқылы балалардың сөздік қорын байыту,
сөйлеу тілін жетілдіру , грамматикалық тақырып бойынша сауатты
лығын арттыру. Шоқан Уәлиханов қазақ халқының ұлы ғалымы
екенін тамашалату , ғылым саласында қосқан үлесін үлгі ету, өнер
адамдарына де-
ген сүйіспеншілігін арттыру , басқа ұлт өкілдерімен осы ұлы
ғалыммен , оның өнері
мен таныстырып , құрметтеу , сыйлау сезімдерін
ояту.
|
Күтілетін нәтиже
|
1. Оқушылардың өз беттерімен оқып білу мүмкіндігін
ескеру;
2. Әр оқушының жеке ойын тыңдауға, өзіндік пікірін жеткізуге
жұмыстандыру;
3. Шоқан туралы туралы айтылған өзге жазушылардың ойларын
оқушылардың өздеріне қорыту арқылы ұлы саяхатшының шеберлігі туралы
ой қорытынды жасату.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сөзжұмбақ шешу, Аялдама, топтастыру, талдау жасаты, жазба
жұмысы, диалогтік оқыту, 6 қалпақ стратегиясы, ой толғау
жаздыру
|
Құрал-жабдық
|
Оқулыө, суреттер, плакат,маркер,
АКТ
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1. Амандасу,
|
Мақсатты қою кезеңі
|
С- ауал 1. сұрақ
синонимі
А-яқ кезі 2.бас кезі
синонимі
Я- пырай 3. Таңдану білдіретін
сөз
Х- абар 4. Ақпарат сөзінің
синонимі
А- тақты 5. Аты шыққан сөз
тіркесінің синонимі
Т – арбағатай тауы 6. Шоқан
Гасфортпен бірге аралаған тау аты
Қа-Ш-қар 7. Шоқанның ғылыми
атағын шығарған , ұлы еңбектерін жазған жер
аты
Ы-с тықкөл – 8.Қырғыз елінің
көлі
Қандай сөз шықты? Саяхатшы
сөзінің Ш. Уәлихановқа қандай қатысы бар? Ендеше сабағымыз не
туралы болмақ?
топқа бөлу талант, талап
сөздері арқылы 2 топқа бөлу. Талап, талант сөздерінің ш.Уәлихановқа
қатысы бар ма?
|
Білу – үй тапсырмасын тексеру
кезеңі
|
«Аялдама» әдісі 1-топ «Шоқан
кім, қандай адам?»
2-топ «Шоқан еңбектері»
|
Түсіну
|
1.Ұлылар сөзіне құлақ түру-
108-б
2.Жалпы деген сөзді түсіндіру,
сөз тіркесін құрастыру жалпы есім, жалпы
атау
Жалпы атау: Ертіс, Шу, Іле-
өзен,
Ереже туралы түсінік беру
|
Талдау
|
1-топ Мәтіннен жалпылауыш мүше- Шоқан аралаған тау атауын,
2-топ: Шоқан аралаған жер атауын жазып шығып, сөз құрамын талдаңдар
4,7
|
Қолдану
|
№10 сөйлем құру, синтаксисік
талдау
3.Мәтін бойынша диалог құрастыру.Жұппен жұмыс , тақырып
бойынша
Бір оқушы сұрақ қойып , екіншісі – жауап
береді.
|
сергіту
|
«Ол қандай мамандық ?»
ойыны.
Ал – ғым
–
Шіре – тсу
–
Шыжа - уз
–
Его – граф
–
Лорист – лькоф –
|
Жинақтау
|
6-қалпақ
стратегиясы
Ақ телпек – Статистикалық (деректерді талассыз
келтіреді)
Шоқан кім?
Сары телпек – Сәттілік (сәтті кезеңдерді айтады)
Қара телпек – Сәтсіздік (Шоқан өміріндегі сәтсіз тұстарын
айтады)
Көк телпек – Аналитикалық ()
Жасыл телпек – Шығармашылық (30 өлмегенде не болар еді?)
Қызыл телпек – Сезімтал (Шоқанды оқу барысында бастан кешірген
сезімдерін тұжырымдайды)
|
Қорытынды
|
Сабақ ұнады
ма?
Бағалау
жүргізу
Үйге тапсырма : Ой толғау «Мен таныған
Шоқан»
|