Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
«Саяхат және туризм» |
||||||||
|
Сынып:6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.О2 Ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме). 6.Ж1 Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу. 6ТБ2 Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып бір күнге күнделік жазады. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жасайды. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаза алады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып бір күнге күнделік жазады. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жасайды. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаза алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып бір күнге күнделік жазады. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жасайды. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаза алады. |
||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бағдар, өлкетану, заңғар, жоспарлау, аспалы, деректер |
|||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: нақыл сөздер, халықтың тұрмысы, әдет-ғұрпы, белгілі жыршылар, сөз жүйелелері, терең із |
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сендер саяхаттап көрдіңдер ме? 2.Саяхаттау сендерге ұнай ма? 3.Саяхаттан алған әсерлерді қалай есте сақтайсыңдар? 4.Сендер өз күнделіктеріңді жазып көрдіңдер ме? 5.Сендердің ойларыңша күнделік жазудың қажеттілігі бар ма? |
|||||||||
|
Не себептен күнделік жазу керек деп ойлайсың? |
|||||||||
|
ишара: |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Тарихтың мәдениет пен тілдік біртұтастығы»тармағы Отансүйгіштікке, туған жерінің тарихына деген қызығушылыққа өз елінің Ұлы адамдарын қадірлей білуге тәрбиеленеді. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, өлкетану, география |
||||||||
|
Шоқан Уәлихановтың өмірбаянын біледі. |
|||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) 3 мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, психологиялық ахуалға көңіл бөлу,сабаққа дайындығын тексеру. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері».
Топқа бөлу. Түрлі түсті шарлар арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу. Ой шақыру. Сабақтың тақырыбын болжау мақсатында интербелсенді тақтадан Шоқан Уәлихановтың суреті көрсетіледі. -Шоқан Уәлиханов туралы не білесіңдер? -Жоңғария туралы не білесіңдер? -Сонымен балалар бүгінгі сабақтың тақырып қандай деп ойлайсыңдар? -Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырады. |
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) 9 мин 9 мин 7 мин |
1-тапсырма Т. Ж. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы «Жоңғария очерктері» мәтінді 2 рет түсініп оқып шығыңдар. Стиль түрлерінің ерекшеліктері жазылған дайын парақтар үлгі ретінде беріледі. «Жоңғария очерктері»мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтайды. Дескрипторлар: 1.«Жоңғария очерктері» мәтінді 2 рет түсініп оқып шық. 2. Стиль түрлерінің ерекшеліктері жазылған дайын парақтарды қолданып, «Жоңғария очерктері»мәтіннің стильдік ерекшелігін анықта. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар өзара бірін-бірі бағалайды. 2-тапсырма Ж.Ж. «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өздері демалыс кезінде уақытты жақсы өткізген кездеріне бір күндік күнделік жазады. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырыңдар. Өз күнделігінді негізге алып «Уақыт тізбегін» толтыр (көпшілігі). Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жазыңдар (кейбіреулері) Дескрипторлар: 1.Өздері демалыс кезінде уақытты жақсы өткізген кездеріне бір күндік күнделік жаз. 2. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастыр. 3. Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жаса. 4. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаз. ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы жұп бір-бірін бағалайды. 3-тапсырма Ж.Ж. Сөз тіркестері: Табиғи сипаты, Сібір штабы,физикалық жағрапия деректер,бес ай, алғаш рет, Шренк Влангали, Семенов, экспедициясына қатысқаны, ғылыми тұрғыдан зерттеген сөз тіркестерін пайдалана отырып, сөздердің орын тәртібін сақтап 3 жай сөйлем құрастырыңдар. Дескрипторлар: 1.Сөз тіркестерін пайдалана отырып, сөздердің орын тәртібін сақтай отырып 3 жай сөйлем құрастыр. ҚБ «+ - ?» белгілері арқылы бір-бірін бағалайды. |
Күнделік жазуға арналған дайын кестенің үлгісі Менің күнделігім
Флипчарт, маркер, түрлі-түсті қағаздар
|
|||||||
|
Сабақтың соңы (8 мин) 5 мин 3 мин |
«Күнделік жазу керек пе?» тақырыбынада «Попс» формуласымен бүгінгі сабақты бекітеді. Рефлексия «Ойды аяқта» 1.Бүгін мен білдім..... 2.Мен үйрендім..... 3.Қолымнан келді..... 4.Қиындық тұдырды..... |
«ПОПС» формуласының үлгісі |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» 6 сынып
Ашық сабақ Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» 6 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
«Саяхат және туризм» |
||||||||
|
Сынып:6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.О2 Ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме). 6.Ж1 Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу. 6ТБ2 Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып бір күнге күнделік жазады. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жасайды. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаза алады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып бір күнге күнделік жазады. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жасайды. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаза алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып бір күнге күнделік жазады. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жасайды. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаза алады. |
||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бағдар, өлкетану, заңғар, жоспарлау, аспалы, деректер |
|||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: нақыл сөздер, халықтың тұрмысы, әдет-ғұрпы, белгілі жыршылар, сөз жүйелелері, терең із |
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сендер саяхаттап көрдіңдер ме? 2.Саяхаттау сендерге ұнай ма? 3.Саяхаттан алған әсерлерді қалай есте сақтайсыңдар? 4.Сендер өз күнделіктеріңді жазып көрдіңдер ме? 5.Сендердің ойларыңша күнделік жазудың қажеттілігі бар ма? |
|||||||||
|
Не себептен күнделік жазу керек деп ойлайсың? |
|||||||||
|
ишара: |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Тарихтың мәдениет пен тілдік біртұтастығы»тармағы Отансүйгіштікке, туған жерінің тарихына деген қызығушылыққа өз елінің Ұлы адамдарын қадірлей білуге тәрбиеленеді. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, өлкетану, география |
||||||||
|
Шоқан Уәлихановтың өмірбаянын біледі. |
|||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) 3 мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, психологиялық ахуалға көңіл бөлу,сабаққа дайындығын тексеру. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері».
Топқа бөлу. Түрлі түсті шарлар арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу. Ой шақыру. Сабақтың тақырыбын болжау мақсатында интербелсенді тақтадан Шоқан Уәлихановтың суреті көрсетіледі. -Шоқан Уәлиханов туралы не білесіңдер? -Жоңғария туралы не білесіңдер? -Сонымен балалар бүгінгі сабақтың тақырып қандай деп ойлайсыңдар? -Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырады. |
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) 9 мин 9 мин 7 мин |
1-тапсырма Т. Ж. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы «Жоңғария очерктері» мәтінді 2 рет түсініп оқып шығыңдар. Стиль түрлерінің ерекшеліктері жазылған дайын парақтар үлгі ретінде беріледі. «Жоңғария очерктері»мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтайды. Дескрипторлар: 1.«Жоңғария очерктері» мәтінді 2 рет түсініп оқып шық. 2. Стиль түрлерінің ерекшеліктері жазылған дайын парақтарды қолданып, «Жоңғария очерктері»мәтіннің стильдік ерекшелігін анықта. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар өзара бірін-бірі бағалайды. 2-тапсырма Ж.Ж. «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өздері демалыс кезінде уақытты жақсы өткізген кездеріне бір күндік күнделік жазады. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырыңдар. Өз күнделігінді негізге алып «Уақыт тізбегін» толтыр (көпшілігі). Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жазыңдар (кейбіреулері) Дескрипторлар: 1.Өздері демалыс кезінде уақытты жақсы өткізген кездеріне бір күндік күнделік жаз. 2. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастыр. 3. Өздерінің туған жерінде саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Уақыт тізбегін» жаса. 4. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Жоңғария очерктері» үзіндісіне түсініктеме жаз. ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы жұп бір-бірін бағалайды. 3-тапсырма Ж.Ж. Сөз тіркестері: Табиғи сипаты, Сібір штабы,физикалық жағрапия деректер,бес ай, алғаш рет, Шренк Влангали, Семенов, экспедициясына қатысқаны, ғылыми тұрғыдан зерттеген сөз тіркестерін пайдалана отырып, сөздердің орын тәртібін сақтап 3 жай сөйлем құрастырыңдар. Дескрипторлар: 1.Сөз тіркестерін пайдалана отырып, сөздердің орын тәртібін сақтай отырып 3 жай сөйлем құрастыр. ҚБ «+ - ?» белгілері арқылы бір-бірін бағалайды. |
Күнделік жазуға арналған дайын кестенің үлгісі Менің күнделігім
Флипчарт, маркер, түрлі-түсті қағаздар
|
|||||||
|
Сабақтың соңы (8 мин) 5 мин 3 мин |
«Күнделік жазу керек пе?» тақырыбынада «Попс» формуласымен бүгінгі сабақты бекітеді. Рефлексия «Ойды аяқта» 1.Бүгін мен білдім..... 2.Мен үйрендім..... 3.Қолымнан келді..... 4.Қиындық тұдырды..... |
«ПОПС» формуласының үлгісі |
|||||||
шағым қалдыра аласыз

















