Ашық сабақ Сөз және оның мағынасы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Сөз және оның мағынасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Өзара әдіс тәсілдері алмасу,жас маманға көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

41 сабақ. Мәтін. Жапалақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру.

1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету.

Сабақтың мақсаты



Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут






Өткенді пысықтау

5 минут








Сабақ

тың ортасы

20 минут



































Сергіту сәті

2 минут





















Сабақты қорыту

6минут













Қосымша тапсырма

2минут






Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Жақсы тілек иесі» ойыны

Балалар, бүгін мен сендердің балғын жүздеріңді көргеніме қуаныштымын. Сендерге көтеріңкі көңіл күй тілеймін. Барлығың

бір-біріңе жақсы тілек тілеп, жақсы сөздер айтыңдар. Ең тамаша тілек иесіне баға береміз




Өткенді пысықтау

«Жапалақ» мәтінін жүргізе оқиды

Мазмұнын айтады




Тақырыпты ашу

Мұғалім мәтінді бастамас бұрын қысқаша кіріспе әңгіме жүргізеді.

Балалар, құстардың ішінде қандай да бір қасиетімен ерекшеленетін құстарды білесіңдер ме?

Ж: үлгі

Аққу – киелі құс. Аққуды үркітсе, көліне қайтып ұшып келмейді.


Жаңа тақырып

Мәтіннің мазмұнына болжау жасап көріңдерші. Мәтінде қандай құс туралы айтылуы мүмкін? Ендеше мәтінді мұқият тыңдаңдар.

Оқушыларға тізбектей оқытады.

Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. Мәтін соңын- дағы сұрақтармен жұмыс ұйымдастырады.

Мәтін не туралы?

Жапалақ неге түнде ұшады?

Түнде ұшатын тағы қандай құстар бар?




Дәптермен жұмыс

. Көркем жазу

Э Э Э Э Э Э Э

э э э э э э э э э

циркуль циркуль циркуль


2-жаттығу.

Сөйлемдерді сауатты көшіріп жазуға тырысыңдар.

Жапалақтардың есту қабілеті өте жоғары. Олар алыстан жақсы көреді



Сергіту сәті.

Артикуляциялық жаттығу

жасалады.

Төбешік» жаттығуы Сипаттамасы: Ауызды жартылай ашып, тілдің екі жақ шетін жоғарғы азу тістерге жапсырып, тілдің ұшын астыңғы тіске тіреп ұстау.

«Түтікше» жаттығуы Сипаттамасы: Тіл шығарылады да, түтікше түріне енгізіледі. Алдымен жайлап, сонан соң біртіндеп жоғарырақ ырғаққа көшу

керек.


ЕБҚ

Жапалақтың суретін боя. Ол туралы айт


ЕҚБ

Түнде ұшатын тағы қандай құстар бар? Олар туралы әңгімеле




ФС тапсырмасы

3-жаттығу.

Жайнаған бақтың әншісі

Тамсанған оған сан кісі

Сайраудан бір талмайды

Әнші құс бал таңдайлы

Жұмбақталған сөз: бұлбұл.


Берілген сөздерден мақал құрастырады.

Күш – білімде. Білім – кітапта.






ҚЖ:

Мына сөздерді тасымалдап жаз.

Торғай, қарлығаш, бүркіт, қарға, жапалақ.








Кері байланыс




Жақсы тіек айтқан оқушыға сыйлық беріледі








Өткенді пысықтайды






Құстар туралы айтады










Мәтінді жүргізе оқиды





Сұрақтарға жауап береді







Мұнда жазылуы қиын сөздерді қайталап жазу барысында естеріне сақтап қалады.








Жаттығу жасайды









Жеке жұмыс жасайды










Жұмбақтал

ған құсты табады











Диктант жазады












Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !


Дескриптор:

Мәтінді жүргізе оқи алады

Мәтін мазмұнын түсінеді








Дескриптор:

Мәтін мазмұнын болжап, жүргізе оқиды

Сұрақтарға нақты жауап бере алады









Дескриптор:


Дескриптор:

Сөйлемдерді оқып шығады;

Қатесіз көшіріп жазады.






Керемет жаттығу екен!







Тамаша!





Дескриптор:

Өлеңде жұмбақталған құсты табады

Берілген сөздерден мақал құрастырады







Дескриптор:

Сөздерді есту бойынша дұрыс жаза алады

Сөздерді дұрыс тасымалдайды





«Білім ағашы» әдісі



Суреттер












Оқулық








Құстар суреттері








Жапалақ суреті







Суреттер










Жұмыс дәптері











Жаттығу суреттері







Оқушы жұмыстары



Суреттер









Оқулық














Жұмыс парағы











Кері байланыс тақтасы









































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

42 сабақ. Мәтін. Көктем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2.сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу;

Сабақтың мақсаты

Мәтінмен жұмыс жасайды, тірек сөздерді пайдаланып әңгіме құрайды


Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут










Өткенді пысықтау

5 минут




















Сабақ

тың ортасы

20 минут











































Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6минут




















Қосымша тапсырма

2минут










Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Амандасу» әдісі

1.Қол алысады

2. Құшақтасады

3. Қол бұлғайды

4. Жұдырық түйістіреді







Өткенді пысықтау

«Ұяшық» әдісі

«Жапалақ» мәтінін пысықтау

  1. Мәтін не туралы?

  2. Жапалақ қандай құс?

  3. Жапалақ неге түнде ұшады?

  4. Түнде ұшатын тағы қандай құстар бар?

  5. Мәтін неден құралады?

  6. Мәтінге нелер жатады?

  7. Мына сөзді буынға бөл. Жапалақ, сәулесіз

  8. Сөздерді тасымалда. Үкі, жапалақ, құстар, түн.







Тақырыпты аш

Оқулықпен жұмыс жүргізіледі. Мәтіннің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі.

Мұхтар Әуезов – жазушы. 1897 жылы Семей өңірінде Қасқабұлақ деген жерде дүниеге келген. «Абай жолы» деген романы бар. «Абай жолы» әлемнің 30 тіліне аударылған.




Жаңа тақырып

Оқылым

1-жаттығу.

Мұғалім мәтінді дауыстап оқиды. Мазмұнына ұжыммен талдау жасалады.

Балалар, мәтінге қандай ат қояр едіңдер?

Құстар қай жақтан келеді?

Ол жаққа қашан, неліктен кеткен еді?

Көктемнің алғашқы құсы қай құс?

Қар еріп болғанда ұшып келетін құстың аты қалай аталады?

Күн жылығанда ұшып келетін құстар ше?





2-жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Құс ұясын, балапандарын қорға. Ұядағы балапанды қолмен ұстауға болмайды.





ЕБҚ

Өзің жақсы көретін құстың суретін салып, ол туралы әңгімеле.


ЕҚБ

Құстарға қандай қамқорлық жасауға болады? Өзің құстарға қамқорлық жасадың ба?

Әңгімеле.




« Саусақ моторикасы» әдісі

Саусақтарға жаттығу жасайды




3-жаттығу

Сурет бойынша тірек сөздерді қатыстырып, әңгіме құра

Тақырыбы: «8-наурыз-Халықаралық әйелдер күні»

Тірек сөздер: ана, сыйлық, мереке, құттықтау, 8 наурыз.


ФС тапсырмасы

ҚЖ:

Саралау тапсырмасы

1-деңгей

Жылы жаққа ұшып кететін құстардың суреттерін жинақта

2-деңгей

Қыстап қалатын құстарды ата және олар туралы айт

3-деңгей

Үй құстары туралы мәліметтер айт



Кері байланыс





Балалар іс-қимылмен көрсетеді
















Ұяшықтарда

ғы сұрақтарға жауап береді
















Галареядағы М. Әуезов туралы суреттермен танысады









Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді








Дәптермен жұмыс жасайды







Жеке жұмыс жасайды










Жаттығу жасайды







Әңгіме құрайды







Құстардың суреттерін жинақтайды










Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !



Дескриптор:

«Жапалақ» мәтінінің мазмұнын түсінеді

Сұрақтарға нақты жауап айта алады


«Әмиян» әдісі бойынша марапаттап отыру








Дескриптор:

М.Әуезовтпен танысады

Мұғаліммен көмегімен өз ойын айтып, мәліметтер келтіре алады








Дескриптор:

Мәтінді тыңдап, мазмұнын айтады

Сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:

Сөйлемдерді көшіріп жазады

Көркем жазу емлесін сақтап жазады





Дескриптор:

Құстар туралы біледі, қолданады

Құстарға қамқорлық жасау керектігін түсінеді


Дескриптор:

Сурет бойынша тірек сөздерді қатыстырып, әңгіме құрайды

Анасына сыйлық әзірлейді

Ананы құрметтеуді ұғынады



Дескриптор:

1-деңгей

Жылы жаққа ұшып кететін құстардың суреттерін жинақтайды

2-деңгей

Қыстап қалатын құстарды атайды

3-деңгей

Үй құстары туралы мәліметтер келтіреді







«Тик ток» әдісі














Суреттер


Музыка








Топ атаулары



Ұяшық орналасты

рылған тақта












https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/709







Оқулық






Суреттер







Жұмыс дәптері








Оқушы жұмыстары








Музыка









Суреттер








Құстар суреті














Кері байланыс тақтасы



















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

43 сабақ. Сөйлем. Нанды қадірлейік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу;

Сабақтың мақсаты

Мәтінді түсініп оқиды

Нан қадірін түсінеді

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут













Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут



























































Сергіту сәті

2 минут



Сабақты қорыту

6минут






Қосымша тапсырма

2минут














Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

Ширату тапсырмасы.

«Домино» арқылы берілген әріптерге байланысты сөздерді жазады.

Сұрақтар:

Балалар, біз әріптен не құрадық?

Әріпті ести аламыз ба?

Дыбысты ше?

Дыбыс нешеге бөлінеді?

Әріптерден сөз құрамыз, ал сөздерден не құралады?

Сөйлемнің соңына не қоямыз?

Мағынасы жуық бірнеше сөйлемнен не құрай аламыз?


Өткенді пысықтау

Көктем туралы әңгімеле.

8наурыз- Аналар мерекесіне өздері білетін тақпақтарын оқиды


Жаңа тақырып

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу ауызша орындалады. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім мәтінді дауыстап оқып береді.

Нан неден жасалады?

Ұн неден алынады?

Нан дастарқанға қандай еңбекпен келеді?

Егіншінің еңбегін қалай бағалар едің? Оқушыларды қатыстыра отырып, мәтіннің мазмұны талданады. Нанның дастарқанға келгенге дейінгі барлық еңбек түрлері жеке- жеке сараланып айтылады.




Дәптермен жұмыс

Көркем жазу

Я Я Я Я Я Я Я

я я я я я я я я


2-жаттығу.

Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз

Нан еңбекпен табылады. Сондықтан оны қадірлеуіміз керек.


«Ереже құрастыр» әдісі

Жетекші сұрақтар:

Сөйлемдегі сөздердің орындары ауысып тұрғанда мағынасы түсінікті болды ма? Сөйлем мағынасын түсіндіңдер ме? Неліктен?

Сөйлем неден құралады екен? Сөйлем аяқталғанда қандай тыныс белгісі қойылады?

Әр сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылған?


Сөйлем сөздерден құралады. Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен бөлек жазылады: Балалар мектепке келді.




ЕҚБ

Мына сөздерді орнына қойып, сөйлем құра

Бардым, кеше, мектепке, мен.

Мен кеше мектепке бардым.


ЕБҚ

Сөздердегі әріп санын анықтап сәйкестендір.



Сергіту сәті. «Көңілді күн»


3-жаттығу.

Сөзжұмбақты шешеді.

1.Дәнді дақыл. (Тары)

2.Жер жыртатын құрал. (Соқа)

3.Астық кептіретін жер. (Қырман)

4.Астық оратын мәшине. (Комбайн)

5.Нан пісіретін адам. (Наубайшы)



ҚЖ:


Саралау тапсырмасы

1-деңгей

Мына сөздерден сөйлем құра

Тырналар, ұшып, аспанда жатыр,бара.

2-деңгей

«Нанды қадірлейік» мәтінінде неше сөйлем барын анықта.

3-деңгей

Нан туралы өзің мәтін құрастыр.

Тірек сөздер: нан, апам, тәтті, от, жағып, таба, пісірді




Кері байланыс





«Домино» арқылы берілген әріптерге байланысты сөздерді жазады.









Өлеңдерді мәнерлеп оқиды




Мәтінді оқиды





Сұрақтарға жауап береді













Дәптермен жұмыс жасайды











Сұрақтарға жауап береді











Сөйлем құрайды








Сәйкестенді

ру жасайды






Музыкамен би билейді






Сөзжұмбақ шешеді






Саралау тапсырмала

рын орындайды












Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !




Дескриптор:

Көктем туралы әңгімелей алады

Аналарына өлеңдер арнайды




Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді

Сұрақтарға жауап береді







Дескриптор:

Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрайды

Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады

Сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:

Жетекші сұрақтарға жауап береді

Сұрақтар арқылы ереже құрастырады







Тамаша!







Сен мықтысың!






Дескриптор:

Сөзжұмбақ шешу тәсілдерін біледі

Жауаптарындағы сөздердің мағынасын түсіндіреді





Дескриптор:

1-деңгей

Мына сөздерден сөйлем құрайды

2-деңгей

«Нанды қадірлейік» мәтінінде неше сөйлем барын анықтайды.

3-деңгей

Нан туралы өзі мәтін құрастырады.






«Нысана» әдісі












Суреттер





Домино




Парақтар











Оқулық







Суреттер






Жұмыс дәптері










Оқулық



Ереже жазылған плакат












Оқушы жұмыстары









Таратпа парақтар








Сөзжұмбақ










Суреттер





Оқулық









Кері байланыс тақтасы













Ресурстар:













































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

44 сабақ. Сөйлем. Наубайхана.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру.

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу;

1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;

Сабақтың мақсаты

Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді.

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткенді пысықтау

5 минут











Сабақ

тың ортасы

20 минут




















































Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6минут










Қосымша тапсырма

2минут













Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Шаттық шеңбері»

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанайық, достарым,

Арайлап атқан күнге.

Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз.

Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз.

Міне, осындай әдемі де әдепті екенімізді бүгінгі сабағымызда көрсете білейік.



Өткенді пысықтау

«Тоқаштар» әдісі

«Нанды қадірлейік» мәтінімен жұмыс

Диқандар көктемде не істейді?

Астықты қалай жинайды?

Мәтін неліктен «Нанды қадірлейік» деп аталған?

Сөйлем неден құралады?

Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазылады?




Тақырыпты ашу

Нан туралы әңгімелесу

Үйлеріңде нанды кім пісіреді?

Нан тәтті ма?



Жаңа тақырып

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу

«Миға шабуыл» әдісі

Балалар, нан қайдан шығады? Дүкен сөрелеріндегі нандар қайдан келеді деп ойлайсыңдар? Суретке қарап, өлеңнің мазмұнын болжап көрейікші.

Ендеше біз қазір «Наубайхана» деген өлеңмен танысамыз.

Өлеңді тыңдайды. Дауыстап, тізбектей оқиды.

Өлең неліктен «Наубайхана» деп аталған?

Нан дастарқанға қалай келеді?

Үлкендерден нанды қалай пісіретінін біліп ал.


Ережемен жұмыс

Нүкте, үтір, леп белгісі, сұрақ белгісі, сызықша – бұлар тыныс белгілері.

Мұнда мұғалім оқушыларға екі адам бір-бірімен сөйлесер алдында сызықша қойылатынын, сұрақ қойылған соң сұрақ белгісі, айтылуына қарай леп белгісі не нүкте қойылатынын түсіндіреді.



Дәптермен жұмыс

Көркем жазу

тәтті тәтті тәтті дүкен дүкен дүкен


2-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Дастарқан көркі – нан. Наннан үлкен ас жоқ.


ЕБҚ

Сұрау белгісі қойыллатын сөйлем құра

-Сен нешінші сыныпта оқисың?


ЕҚБ

Мына мәтінге тыныс белгілерін қойып шық

Менің анам наубаханада істейді Ол тәтті тоқаштар нандар торттар пісіреді Шіркін ыстық нанның иісін-ай



«Жасырын сөздер» ойыны

Бір оқушы ортаға шығады, жүргізуші оның артында тұрып, бірнеше сөзді жасырады, ал топтағылар ым-ишара арқылы ғана түсіндіреді. Ортадағы адам қандай сөз жасырылғанын табу керек.



3-жаттығу

Суреттер бойынша көп нүктенің

орнына тиісті сөздерді қойып оқы.


-... (кім?) нан пісірді. (наубайшы)

Нанды ... (неден?) пісірді. (ұннан)

... (не?) қандай дәмді! (нан)





ҚЖ:

Топтық жұмыс

«Жалғасын тап» ойыны

Ойды аяқта және мағынасын түсіндір

1-топ

Ас атасы – … .

2-топ

Нанды аяқпен … .

3-топ

Нанның қоқымын … .




Кері байланыс






Сабаққа дайындық жасайды












Сұрақтарға жауап береді










Өз ойарын айтады









Тақырыпты болжайды





Өлеңді тыңдайды









Дәптермен жұмыс жасайды





Сөйлемдерді көшіріп жазады. Тыныс белгілеріне назар аударады



Сөйлем құрайды





Тыныс белгілерін қояды





Ойын ойнайды







Суреттер бойынша көп нүктенің

орнына тиісті сөздерді қо йып оқиды




Сөйлемнің басы жазылған парақшалар

ды оқушыларға таратады, олар ойды жалғастырып, сөйлемді толықтырып айтады.





Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру


Тамаша !


«Алмалар» әдісі бойынша өзін өзі бағалау




Дескриптор:

«Нанды қадірлейік» мәтінінің мазмұнын біледі

Сұрақтарға жауап береді





Тамаша!









Дескриптор:

Суретке қарап, өлең мазмұнын болжайды

Өлеңді дауыстап, тізбектей оқиды. Сұрақтарға жауап береді.




Дескриптор:

Ереже мазмұнын түсінеді, айтады

Ережені жаттайды,қолданады



Дескриптор:

Сөйлемдерді көшіріп жазады.

Тыныс белгілеріне назар аударады




Сен мықтысың!






Өте жақсы!










Дескриптор:

Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қояды Сөйлемдерді тиісті дауыс ырғағымен оқиды.




Дескриптор:

Нан туралы білімдері толықты

Ойды жалғастырып, сөйлемді толықтырып айтады.










«Бағдаршам» әдісі



Суреттер




Баяу музыка










Суреттер

















Оқулық









Суреттер





Ереже жазылған плакат









Жұмыс дәптері






Оқушы жұмыстары




Таратпа парақтар






Суреттер













Тапсырма жазылған парақшалар











Кері байланыс тақтасы







































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

45 сабақ. Сөйлем. Ас атасы-нан.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру.

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Мәтінді түсініп оқиды.

Әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қояды.

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут






Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут

















































Сергіту сәті

2 минут




Сабақты қорыту

6минут













Қосымша тапсырма

2минут















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Гүлмен тілек».

Оқушылар алдын ала дайындап қойған гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек айтады және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа бірігеді.



Өткенді пысықтау

«Наубайхана» өлеңін мәнерлеп оқиды

Ережелерді пысықтау

Өлең неліктен «Наубайхана» деп аталған?

Нан дастарқанға қалай келеді?

Нанды қалай пісіретінін айт.




Жаңа тақырып

Оқулықпен жұмыс

Әңгіменің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі.

Мәдіхат Төрежанов – жазушы. 1921 жылы Ақмола облысы Ақкөл ауданы Еңбек ауылында дүниеге келген. «Бітпеген ойын»,

«Тең ойын», «Шегіртке мен ара», «Қанатбек пен Жанатбек», «Кім ақылды?», «Түйе қалай өз көлеңкесін жоғалтты?» секілді прозалық кітаптардың авторы.



1-жаттығу. Мұғалім мәтінді дауыстап оқып береді.

Мәтінде не туралы айтылған?

Науан қайда келді?

Таба нанды көргендерің бар ма? Оны қалай пісіреді? (Мұғалім таба нанды қалай пісіретіні жайлы мағлұмат береді.)

Неліктен «Ас атасы – нан» дейді?

Тоқшылық әрбір дәннің ішінде деген әжесінің сөзін қалай түсінесіңдер?

Мәтіндегі сөйлемдерден соң, қандай тыныс белгілері қойылған?


Дәптермен жұмыс

Көркем жазу


диқан диқан диқан

тоқшылық тоқшылық тоқшылық



2-жаттығу жазбаша орындалады.

Дәнді шашпа,

Нанды баспа.



ЕБҚ

Сөйлемді тақтаға көркем жаз.

Нан-ас атасы. Нанды тастауға болмайды.



ЕҚБ

Нан туралы өлең құрастырып көр

Үлгі:

Дастарханның сәні

Анашымның наны




«Нейрожаттығу» әдісі

Саусақ жаттығуларын жасату





3-жаттығу

Сөйлемдерді тиісті тыныс белгісін қо-

йып, көшіріп жаз.

Тары адам ағзасына пайдалы. Тарыдан түрлі тағамдар жасалады.

Мысалы: талқан, жент жасайды.







ФС тапсырмасы

ТОптық жұмыс

ҚЖ:

«Сөз ойла, көп ойла» ойыны.

Әр топқа бір сөзден жазылған парақтар таратылады. Топ мүшелері сол сөзден бірнеше сөз құрастырып жазады.

1-топ:

Берілетін сөздер: бидай, егіншілік, диқаншы, еңбекқор.

2-топ:

Берілетін сөздер: жүгері, атам, еңбекқор, бақша.

3-топ:

Берілетін сөздер: нан, дастархан, еңбек, қадірін, егінші.




Кері байланыс





Сергіту және топқа біріктіру мақсатында орындалады.





Өткенді пысықтайды








Автормен танысады















Сұрақтарға жауап береді









Дәптермен жұмыс жасайды

Жаттығу көру диктанты ретінде орындалады




Көркем жазу жұмысын жасайды




Өлең құрастырады






Жаттығу жасайды







Сөйлемдерді көшіріп жазады
















Ойын ойнайды














Кері байланыс жасайды













Көңіл күйлерін көтеріп отыру







Тамаша !

«Попкорн» әдісі бойынша мадақтап отыру








Дескриптор:

Автормен танысады

Автордың еңбектерін атайды







Дескриптор:

Барлығы дауыстап, тізбектей оқып шығады.

Сұрақтарға жауап береді.






Дескриптор:

Мақалды жатқа жазады.

Жаттығуды көру диктанты ретінде жазады







Әдемі жазу!





Керемет!





Дескриптор:

Тиісті тыныс белгісін қойып, келесі сөйлемді бас әріппен жазады.

Тары туралы мәліметтермен танысады







Дескриптор:

Топ мүшелері берілген сөздерден бірнеше сөз құрастырып жазады.

Сөйлем құрастыруды біледі, мағынасын аша алады













«Алма ағашы» әдісі





Суреттер









Оқулық







https:// adebiportal. kz/kzauthors/ view/1903






Оқулық











Жұмыс дәптері








Тақта





Оқушы жұмысы






Музыка







Жұмыс дәптері












Парақтар





Суреттер












Кері байланыс тақтасы







https:// adebiportal. kz/kzauthors/ view/1903



























































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

46 сабақ. Сөйлем. Нан қоқымын шашпаңдар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу;

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру.

Сабақтың мақсаты

Өлең мазмұны бойынша өз ойын айтады.

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қояды.

Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу, есте сақтау арқылы жазады

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут










Өткенді пысықтау

5 минут











Сабақ

тың ортасы

20 минут






















































Сергіту сәті

2 минут






Сабақты қорыту

6минут





Қосымша тапсырма

2минут











Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

Мынау – менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау – менің басым,

Бәрін осы басқарған.

Мынау – менің оң қолым,

Мынау – менің сол қолым,

Барлық істі атқарған.





Өткенді пысықтау

«Балмұздақ таяқшалары» әдісі

Сұрақтар

  1. Сөз неден құралады?

  2. Сөйлем неден құралады?

  3. Мәтінді неден құраймыз?

  4. Мәтіннің қандай түрері бар?

  5. Нан қандай ас?

  6. Тыныс белгілерін ата

  7. Сөйлем аяқталғанын қалай білесің?



Тақырыпты ашу

Өлеңді хормен жаттау

Нан болса ойнап, кұлеміз,

Нан барда еркін жүреміз

Тіршілік көзі нан ғана,

Нан қадірін білеміз



Жаңа тақырып

Оқулықпен жұмыс

Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі.

Өтебай Тұрманжанов – ақын, жазушы. 1905 жылы Оңтүстік Қазақстан облысы Бөген ауданы Жалғызағаш деген ауылда туған. 50- ге тарта кітап шығарған. Балаларға арналған көптеген өлең-тақпақ, ертегі, әңгіме, мысал, дастандар жазды. Олардың ішінде «Пулемет»,

«Сұңқар түлектер», «Жауқазын», «Құралай»,

«Ұршық» деген шығармалары бар.



Жұптық жұмыс

1-жаттығу.

Өлеңмен жұмыс. Өлеңді тыңдайды. Сөздікпен жұмыс жүргізіледі.

Дауыстап оқу арқылы орындалады.

Нанның қоқымын неге шашуға болмайды?

Кәрі, жас сөздерінің мағынасын түсіндіру.


Дәптермен жұмыс

Көркем жазу

қадірлі қадірлі қадірлі

шаттық шаттық шаттық


2-жаттығу

Жаңылтпашты бірнеше рет оқып, тілдері жаттыққан соң, жатқа жазады. Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, көшіріп жазады


ЕБҚ

Қандай нан түрлерін білесің
Әңгімелеп бер


ЕҚБ

«Нан» тақырыбына топтастыру жаса


Сергіту сәті. Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады).

Күн жарқырай ашылды (қолдарымен Күн жасайды).

Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды

(жарты доға жасайды).






3-жаттығу

Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра

Ребустың шешуі: тағам





ФС тапсырмасы

ҚЖ:

Саралау тапсырмасы

1-деңгей

Нан туралы жұмбақты шеш

2-деңгей

Нан туралы мақалды оқы және түсіндір

3-деңгей

Нан туралы тыйым сөздерді жаз және түсіндір







Кері байланыс








Өлеңді оқып, қимылдар жасайды











Өткенді пысықтайды









Өлеңді хормен оқиды









Автормен танысады







Жаңа тақырыппен танысады


Жұптаса отырып, берілген тақырыпты біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып, ой түйеді.







Жаңылтпаш

ты жатқа айтады




Нан туралы айтады




Топтастыру жасайды





Жаттығу жасайды








Ребус шешеді








Саралау тапсырмасын орындайды













Кері байланыс жасайды










Көңіл күйлерін көтеріп отыру



Тамаша !



Дескриптор:

Өтілген тақырыптарды біледі

Ережелерді жатқа біледі, қолданады


«Әмиян» әдісі арқылы мадақтау



Дескриптор:

Өлеңді хормен оқиды

Нан туралы өз ойларын айтады





Дескриптор:

Автормен танысады

Оның шығармаларын атайды


«Әмиян» әдісі арқылы мадақтау






Дескриптор:


Өлеңді тыңдайды,мазмұнын түсінеді

Тізбектей дауыстап оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.




Дескриптор:

Жаңылтпашты бірнеше рет оқып, тілдері жаттыққан соң, жатқа жазады. Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, көшіріп жазады







Керемет!







Дескриптор:

Тағам туралы ребусты шешеді

Тағам түрлерін атайды

Шешуіндегі сөзді қатыстырып, сөйлем құрастырады.



Дескриптор:

1-деңгей

Нан туралы жұмбақты шешеді

2-деңгей

Нан туралы мақалды оқиды және түсіндіреді

3-деңгей

Нан туралы тыйым сөздерді жазады және түсіндіреді







.»Әлеуметтік желі» әдісі

















Суреттер














Таяқшалар









Өлең жолдары

































Жұмыс дәптері










Суреттер
























Кері байланыс тақтасы































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.04.2025
278
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі