|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: |
4 |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№49 сабақ. Сөз және оның мағынасы |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кестебойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен синоним,антоним,омонимді табуды ,сөз мағынасын ажыратуды үйренеді |
||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ
ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау) Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы пысықтау жұмысы Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі арқылы пысықтау. Топтар бір-біріне сұрақ жазылған парақ-қар кесегін лақтырады. Сұрақтар: 1.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері қандай сұрақтарға жауап береді? -Олар бірдей сұрақтарға жауап береді Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады? -Олардың арасына үтір қойылады Және басқа сұрақтар. Жаңа тақырып Сөз және оның мағынасы «Анықтап алайын» әдісі. Жазылым 101 беттегі 1 жаттығуды орындай отыра бүгінгі сабақтың тақырыбын, міндеттерін анықтау. 1-топ 2-топ 3-топ
Айтылым 2 тапсырмада сөздердің мағынасына қарай топтастырады
п
музыка
Пеагог-мұғалім,тәрбиеші,ұстаз Ұшақ-жылдам,жоғары, аспанда,ұшаы Музыка-ән, саз, аспап,нота
ЕБҚ 3-тапсырма. Жазылым
Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,тақтаға және дәптерге үш топ үш сөйлем жазады Аспаз ыстық,суық тағамдар жасайды Аспаздың қою және сұйық тағамдары тәтті екен Аспаз ағам тәтті бәліш пен ащы салат жасады
ЕҚБ 4-тапсырма. Оқылым. Мәтіннің тақырыбы бойынша мазмұнын болжау. Мәтінді оқыту. Синонимдер: қиын, қатерлі,соқыр тұман,сұрапыл дауыл,өжет, батыл Антонимдер: қиын-жеңіл,ыстық-суық,қараңғы-жарық
ФС тапсырмасы 5 тапсырма «Теңізші ұнататын сөйлем» ойыны Қайықтарды дұрыс орналастыру арқылы сөйлемді табу Сөйлем: Теңіз батылдықты ұнатады.
6-тапсырма «Ойлан,тап» ойыны
Ара-бөрене тілер құралмын Қалам-жазатын,сызатын құрал Нан-ең дәмді тағам Мектеп-білім ордасы Машина- керек жерге жеткізетін көлік
|
Әр бала өзі туралы жылы лебіздер білдіреді
Қағаз қар кесегін бір топ екіншісіне лақтырады.Екінші топ қағып алып, ішіне жазылған сұраққа жауап береді
Тақтадағы плакатқа жауаптарын маркермен жазады
Топтар үш бөлігін орындайды Мысалдар келтіреді Плакатқа жазады
ТАқтамен және дәптермен жұмыс жасайды
Мәтінмен жұмыс жасайды.
Жасырынған сөздерді табады
Мағыналас сөздерді табады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін біледі-1б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын ажырата алады-1б Тапсырмаларды орындайды-1б
ҚБ: Керемет жұмыс!
Дескриптор: Сөз мағынасына топтастыру жасай алады-1б Сөздердің мағынасын түсінеді-1б
Дескриптор: Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрай алады-1б Көркем жазу емлесін сақтайды-1б
Дескриптор: Мәтінді жүргізе,түсіне оқи алады-1б Синоним,антоним сөздерді ажырата алады-1б
Дескриптор: Ойынді талапқа сай орындайды-1б Сөйлемді дұрыс табады-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын түсінеді,айта алады-1б Мағынасы ұқсас сөздерді табады-1б
«Эмоция аралдары» жалпы сабақ бойынша қай аралда тұрғандарын үлестірме қайықшаларды жапсыру арқылы көрсетеді
|
Шаттық шеңбері
Слайд
Қағаздан жасалған қар кесектері
Слайд
Кесте сызылған плакат
Топтастыру ға арналған плакат
Тірек сөздер жазылған парақша
Дәптер
Тақта
Теңізшілер туралы суреттер
Слайд
Теңізшілер туралы суреттер
Кері байланыс парақша Лары
Қайықшалар
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Сөз және оның мағынасы"
"Сөз және оның мағынасы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: |
4 |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№49 сабақ. Сөз және оның мағынасы |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кестебойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен синоним,антоним,омонимді табуды ,сөз мағынасын ажыратуды үйренеді |
||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ
ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау) Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы пысықтау жұмысы Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі арқылы пысықтау. Топтар бір-біріне сұрақ жазылған парақ-қар кесегін лақтырады. Сұрақтар: 1.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері қандай сұрақтарға жауап береді? -Олар бірдей сұрақтарға жауап береді Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады? -Олардың арасына үтір қойылады Және басқа сұрақтар. Жаңа тақырып Сөз және оның мағынасы «Анықтап алайын» әдісі. Жазылым 101 беттегі 1 жаттығуды орындай отыра бүгінгі сабақтың тақырыбын, міндеттерін анықтау. 1-топ 2-топ 3-топ
Айтылым 2 тапсырмада сөздердің мағынасына қарай топтастырады
п
музыка
Пеагог-мұғалім,тәрбиеші,ұстаз Ұшақ-жылдам,жоғары, аспанда,ұшаы Музыка-ән, саз, аспап,нота
ЕБҚ 3-тапсырма. Жазылым
Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,тақтаға және дәптерге үш топ үш сөйлем жазады Аспаз ыстық,суық тағамдар жасайды Аспаздың қою және сұйық тағамдары тәтті екен Аспаз ағам тәтті бәліш пен ащы салат жасады
ЕҚБ 4-тапсырма. Оқылым. Мәтіннің тақырыбы бойынша мазмұнын болжау. Мәтінді оқыту. Синонимдер: қиын, қатерлі,соқыр тұман,сұрапыл дауыл,өжет, батыл Антонимдер: қиын-жеңіл,ыстық-суық,қараңғы-жарық
ФС тапсырмасы 5 тапсырма «Теңізші ұнататын сөйлем» ойыны Қайықтарды дұрыс орналастыру арқылы сөйлемді табу Сөйлем: Теңіз батылдықты ұнатады.
6-тапсырма «Ойлан,тап» ойыны
Ара-бөрене тілер құралмын Қалам-жазатын,сызатын құрал Нан-ең дәмді тағам Мектеп-білім ордасы Машина- керек жерге жеткізетін көлік
|
Әр бала өзі туралы жылы лебіздер білдіреді
Қағаз қар кесегін бір топ екіншісіне лақтырады.Екінші топ қағып алып, ішіне жазылған сұраққа жауап береді
Тақтадағы плакатқа жауаптарын маркермен жазады
Топтар үш бөлігін орындайды Мысалдар келтіреді Плакатқа жазады
ТАқтамен және дәптермен жұмыс жасайды
Мәтінмен жұмыс жасайды.
Жасырынған сөздерді табады
Мағыналас сөздерді табады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін біледі-1б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын ажырата алады-1б Тапсырмаларды орындайды-1б
ҚБ: Керемет жұмыс!
Дескриптор: Сөз мағынасына топтастыру жасай алады-1б Сөздердің мағынасын түсінеді-1б
Дескриптор: Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрай алады-1б Көркем жазу емлесін сақтайды-1б
Дескриптор: Мәтінді жүргізе,түсіне оқи алады-1б Синоним,антоним сөздерді ажырата алады-1б
Дескриптор: Ойынді талапқа сай орындайды-1б Сөйлемді дұрыс табады-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын түсінеді,айта алады-1б Мағынасы ұқсас сөздерді табады-1б
«Эмоция аралдары» жалпы сабақ бойынша қай аралда тұрғандарын үлестірме қайықшаларды жапсыру арқылы көрсетеді
|
Шаттық шеңбері
Слайд
Қағаздан жасалған қар кесектері
Слайд
Кесте сызылған плакат
Топтастыру ға арналған плакат
Тірек сөздер жазылған парақша
Дәптер
Тақта
Теңізшілер туралы суреттер
Слайд
Теңізшілер туралы суреттер
Кері байланыс парақша Лары
Қайықшалар
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















