жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Ана тілі 55-сабақ
|
Бөлім |
Сөз және оның мағынасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Айдарова Нұргул |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№55 Сөз және оның мағынасы Әр сөзде дыбыс орны бар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, көркем жазу талаптарына сай жазады Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! Өткенді пысықтау «Ұяшық» әдісі
Сөйлем біткен соң қандай тыныс белгісі қойылады? «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
Көңіл күйлерін көтеру Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.
|
Оқушыға мотивация беру мақсатында әр дұрыс жуапқа лайк жинайды |
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. 1 тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Белгілеп оқу» әдісі – Мәтінді түсініп оқы. Мұғалім кітапта берілген өлеңді дауыстап, мәнерлеп оқып береді.
Дұрыс айтасыңдар, яғни сөздегі әріптердің орындары ауысып кетсе, сөздің мағынасы болмайды екен. Мәтінді мұғалім дауыстап оқиды. Сөз – заттың, құбылыстың атауы. Тілімізде мағынасы бір-біріне қарама-қарсы, мағынасы бір-біріне жуық, дыбысталуы бірдей, мағынасы әр басқа сөздер бар. Оларды алдағы сабақтар барысында оқып, түсініп, үйренетін боласыңдар. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Мұзaфaр Әлімбай – қазaқтың көрнекті ақыны, балaлaрдың сүйікті жазушысы. 1923 жылы Павлодар облысы Шарбақты ауданында дүниеге келген. Балаларға арналған өлеңдер, жұмбақ, жаңылтпаштары бар. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды Саралау тапсырмасы 1. Өлеңді оқы. Ондағы О, Т, М, У, Ж әріптерін тауып, қоршап сыз. 2. Өлеңдегі «шашылған» әріптер мен буындардан мағыналы сөздер құрастырып жаз. 3. Мұзафар Әлімбайдың өлеңіндегі «Әр сөзде дыбыс орны бар» деген жолды қалай түсінесің? Дыбыстардың орны ауысса, сөздің мағынасы қалай өзгереді? (Мысалы: ОТ — ТО). Өз ойыңды 3-4 сөйлеммен жаз. |
Автор туралы мәліметтер айтады Өлеңді жүргізе,түсініп оқиды
|
Бағалау критерийі Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды Дескриптор: Автор туралы мәліметтер айтады Оның шығармаларымен танысады Өлеңді мәнерлеп оқиды Саралау тапсырмасын орынайды |
|
||
|
10 мин |
ФС 2-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Мен саған, сен маған» әдісі Көркем жазу. Сөздерді бір бөлек, сөйлемдерді бір бөлек топтастырып жазғызады. Сөйлемдер: Ерлан мен Айдос – достар. Олар өте тату. Бір-біріне көмектесіп жүреді. Сөздер Ерлан, Айдос, мен, достар, олар, тату, өте,бір-біріне, көмек ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Көшіріп жазады |
Дәптермен жұмыс жасайды Білімдерін толықтырады |
Жетістік критерийі: Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазады Дескриптор: Ережені жаттап. дәптерге жазады Сөздерді бір бөлек, сөйлемдерді бір бөлек топтастырып жазады |
|
||
|
5 мин |
С https://www.tiktok.com/@bastauyshteacher/video/7466826627893284101?is_from_webapp=1&sender_device=pc ергіту сәті
|
|
Ж https://www.tiktok.com/@bastauyshteacher/video/7466826627893284101?is_from_webapp=1&sender_device=pc арайсыңдар! |
|
||
|
10 мин |
3- тапсырма Топтық жұмыс Берілген буындардан сөз құрап оқы. Бі, дос, лім, тық, тап, кі. Кітап, білім, достық. ҚЖ:«Жәшіктегі сөздер» ойыны Топтық жұмыс 1-топ: Сөздердіойлаңдар,айтыңдар 2-топ: Сол сөздерден сөйлем құраңдар. 3-топ: Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысыңдар Сөздер дыбыстан құралады. Белгілі бір мағынаны білдіреді. |
Суреттерді пайдаланып, сөзжұмбақты шешеді. Сөзжұмбақтың жауабын тақтаға жазады |
Дескриптор:
Сол сөздерден сөйлем құрайды. 3-топ:Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысады |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Белгі бер» -Балалар, кәзір жинаған лайктарыңның санына қарай тақтадағы белгілердің көмегімен көңіл-күйімізді көрсетеміз. |
Жинаған лайктарын санайды. Көңіл-күй белгісін көрсетеді. |
ҚБ қойылады. |
|
||
1.2,3,4 сыныптар үшін
КТП негізгі пәндер
ҚМЖ.ФС сабаққа сай
ҚБ қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Слайд
ТЖБ,БЖБ уақытында
Әр сабаққа сай көрнекілік
Негізгі 5 пәнен
Жасанды интелектпен әзірленген тапсырмалар
Ойын түрлерінде тапсырмалар (сайд ойындары)
Тәрбие сағаттары апта сайын
Барлығы жүйелі түрде жасалған,уақыты үнемдеуге көмектеседі
87016094001 Aldina.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сөз және оның мағынасы Әр сөзде дыбыс орны бар"
жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Ана тілі 55-сабақ
|
Бөлім |
Сөз және оның мағынасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Айдарова Нұргул |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№55 Сөз және оның мағынасы Әр сөзде дыбыс орны бар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, көркем жазу талаптарына сай жазады Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! Өткенді пысықтау «Ұяшық» әдісі
Сөйлем біткен соң қандай тыныс белгісі қойылады? «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
Көңіл күйлерін көтеру Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.
|
Оқушыға мотивация беру мақсатында әр дұрыс жуапқа лайк жинайды |
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. 1 тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Белгілеп оқу» әдісі – Мәтінді түсініп оқы. Мұғалім кітапта берілген өлеңді дауыстап, мәнерлеп оқып береді.
Дұрыс айтасыңдар, яғни сөздегі әріптердің орындары ауысып кетсе, сөздің мағынасы болмайды екен. Мәтінді мұғалім дауыстап оқиды. Сөз – заттың, құбылыстың атауы. Тілімізде мағынасы бір-біріне қарама-қарсы, мағынасы бір-біріне жуық, дыбысталуы бірдей, мағынасы әр басқа сөздер бар. Оларды алдағы сабақтар барысында оқып, түсініп, үйренетін боласыңдар. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Мұзaфaр Әлімбай – қазaқтың көрнекті ақыны, балaлaрдың сүйікті жазушысы. 1923 жылы Павлодар облысы Шарбақты ауданында дүниеге келген. Балаларға арналған өлеңдер, жұмбақ, жаңылтпаштары бар. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды Саралау тапсырмасы 1. Өлеңді оқы. Ондағы О, Т, М, У, Ж әріптерін тауып, қоршап сыз. 2. Өлеңдегі «шашылған» әріптер мен буындардан мағыналы сөздер құрастырып жаз. 3. Мұзафар Әлімбайдың өлеңіндегі «Әр сөзде дыбыс орны бар» деген жолды қалай түсінесің? Дыбыстардың орны ауысса, сөздің мағынасы қалай өзгереді? (Мысалы: ОТ — ТО). Өз ойыңды 3-4 сөйлеммен жаз. |
Автор туралы мәліметтер айтады Өлеңді жүргізе,түсініп оқиды
|
Бағалау критерийі Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды Дескриптор: Автор туралы мәліметтер айтады Оның шығармаларымен танысады Өлеңді мәнерлеп оқиды Саралау тапсырмасын орынайды |
|
||
|
10 мин |
ФС 2-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Мен саған, сен маған» әдісі Көркем жазу. Сөздерді бір бөлек, сөйлемдерді бір бөлек топтастырып жазғызады. Сөйлемдер: Ерлан мен Айдос – достар. Олар өте тату. Бір-біріне көмектесіп жүреді. Сөздер Ерлан, Айдос, мен, достар, олар, тату, өте,бір-біріне, көмек ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Көшіріп жазады |
Дәптермен жұмыс жасайды Білімдерін толықтырады |
Жетістік критерийі: Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазады Дескриптор: Ережені жаттап. дәптерге жазады Сөздерді бір бөлек, сөйлемдерді бір бөлек топтастырып жазады |
|
||
|
5 мин |
С https://www.tiktok.com/@bastauyshteacher/video/7466826627893284101?is_from_webapp=1&sender_device=pc ергіту сәті
|
|
Ж https://www.tiktok.com/@bastauyshteacher/video/7466826627893284101?is_from_webapp=1&sender_device=pc арайсыңдар! |
|
||
|
10 мин |
3- тапсырма Топтық жұмыс Берілген буындардан сөз құрап оқы. Бі, дос, лім, тық, тап, кі. Кітап, білім, достық. ҚЖ:«Жәшіктегі сөздер» ойыны Топтық жұмыс 1-топ: Сөздердіойлаңдар,айтыңдар 2-топ: Сол сөздерден сөйлем құраңдар. 3-топ: Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысыңдар Сөздер дыбыстан құралады. Белгілі бір мағынаны білдіреді. |
Суреттерді пайдаланып, сөзжұмбақты шешеді. Сөзжұмбақтың жауабын тақтаға жазады |
Дескриптор:
Сол сөздерден сөйлем құрайды. 3-топ:Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысады |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Белгі бер» -Балалар, кәзір жинаған лайктарыңның санына қарай тақтадағы белгілердің көмегімен көңіл-күйімізді көрсетеміз. |
Жинаған лайктарын санайды. Көңіл-күй белгісін көрсетеді. |
ҚБ қойылады. |
|
||
1.2,3,4 сыныптар үшін
КТП негізгі пәндер
ҚМЖ.ФС сабаққа сай
ҚБ қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Слайд
ТЖБ,БЖБ уақытында
Әр сабаққа сай көрнекілік
Негізгі 5 пәнен
Жасанды интелектпен әзірленген тапсырмалар
Ойын түрлерінде тапсырмалар (сайд ойындары)
Тәрбие сағаттары апта сайын
Барлығы жүйелі түрде жасалған,уақыты үнемдеуге көмектеседі
87016094001 Aldina.
шағым қалдыра аласыз




