|
Сабақ: Қазақ тілі |
Мектеп: «№6 жалпы білім беру орта мектебі» КММ |
||||||||||
|
Күні: 08.10.2019ж |
Мұғалімнің есімі: Гузирбаева К |
||||||||||
|
Сынып: 10 «в,г » |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөз мәдениетінің адам қарым-қатынасындағы орны. |
||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
10.2..2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер,тілдік оралымдар,өзгн стиль элементтері) 10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу: |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тірек сөздерді анықтайды, салыстырады, тақырыбын қояды, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. Сұрақтарға жауап береді.Сұрақтарға пікірін білдіре алады.Мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жаза алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ы.Алтынсариннің әдептілік туралы әңгімесін оқып,авторға арнайтын 3қошемет сөзін айтады, ойтүрткі сұрақтарына жауап береді. «Түзету және редакциялау» әдісі бойынша мәтіндегі қате қолданған сөздерді тауып,дұрысын жазады. Кейбір оқушылар орындай алады: Ауызша сөйлеуге қандай талаптар қойылатынын толықтырып жазады. Жағдаяттық тапсырманы орындау кезінде сөз орамдарын дұрыс қолданып,осы жағдаяттан шығу жолдарын қарастырады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Сөйлесу мәдениетін меңгеру, әдеби тілдің нормалары, әдептілік нормалары,тіл байлығы. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша,болуы мүмкін,ықтимал.... |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ақпараттарды іріктейді, ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Ата-баба салтын дәріптеу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, бейнелеу, тарих, т.б. |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ киносы-қазақ тарихы. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Назарын сабаққа аударту. Ұйымдастыру кезеңдері. Ширату жаттығуы «Сұрақты қағып ал» әдісі 1-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. 1.Сөз мәдениеті дегенді қалай түсінесіңдер? 2.Адамдар арасындағы қарым-қатынаста сөз мәдениетінің рөлі қандай? 3.Қазақ тілінің қоғамдағы қолданылу аясы, өзіндік орны қандай деп ойлайсыңдар? |
3-күн 6-үлестірме материал. |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. Мәтіндерді графиктік ақпаратпен толықтырып оқып, негізгі ойды анықтайды. Мәтіндерге тақырып қояды. Дискрипторлар: Мәтіндерді графиктік ақпаратпен толықтырып оқи алады; Мәтіндердегі негізгі ойды анықтай алады; Мәтіндерге тақырып қояды 3-тапсырма. Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді түзетіп, редакциялап, қайта жазады. Себебін кестеге түсіреді.
Дискрипторлар: Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді табады: Редакциялап, қайта жазады: Себебін кестеге түсіреді. 4-тапсырма. Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіреді. Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастырады. Дискрипторлар: Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіре алады: Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастыра алады.
|
Графикалық ақпарат
|
|||||||||
|
Сабақтың аяқталуы
|
Рефлексия. . «Гамбургер» Жақсы тұсы Ұсыныс Жақсы тұсы Бағалау. Үйге тапсырма беру : «Әсерлі сөйлеу әсерлі ойлауға ықпал етеді» Тақырыбына өз көзқарастарының себебін,дәлелдері мен мысалдарын дайындайды. |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат Сөз мәдениеті туралы нақыл сөздер |
|||||||||||
|
Саралау : Қабілетті оқушылар:Жағдаяттық тапсырманы орындау кезінде сөз орамдарын дұрыс қолданып, осы жағдаяттан шығу жолдарын қарастырады. Қолдауды қажет ететін оқушылар: Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіреді.
|
Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Сабақ кезінде оқушыларды бағалау үнемі жүргізіледі. Оқушыларды үнемі ынталандырып, қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалау ауызша (жетекші сұрақтарға жақсы жауап бердіңіздер, жарайсыңдар, ойыңды нақтыла, ойлан, т.б.), жазбаша (кестеге сай, әлі де толықтыру керек, жанрлық ерекшелігін ескеру қажет, дұрыс толтырылған т.б) жүргізіледі, оқушылардың бірін-бірі бағалауы кері байланыс арқылы жүргізіледі |
Пәнаралық байланыс :қазақ әдебиеті, бейнелеу,тарих. |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Рефлекция Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Сөз мәдениетінің адам қарым-қатынасындағы орны. 10-сынып
Ашық сабақ. Сөз мәдениетінің адам қарым-қатынасындағы орны. 10-сынып
|
Сабақ: Қазақ тілі |
Мектеп: «№6 жалпы білім беру орта мектебі» КММ |
||||||||||
|
Күні: 08.10.2019ж |
Мұғалімнің есімі: Гузирбаева К |
||||||||||
|
Сынып: 10 «в,г » |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөз мәдениетінің адам қарым-қатынасындағы орны. |
||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
10.2..2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер,тілдік оралымдар,өзгн стиль элементтері) 10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу: |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тірек сөздерді анықтайды, салыстырады, тақырыбын қояды, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. Сұрақтарға жауап береді.Сұрақтарға пікірін білдіре алады.Мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жаза алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ы.Алтынсариннің әдептілік туралы әңгімесін оқып,авторға арнайтын 3қошемет сөзін айтады, ойтүрткі сұрақтарына жауап береді. «Түзету және редакциялау» әдісі бойынша мәтіндегі қате қолданған сөздерді тауып,дұрысын жазады. Кейбір оқушылар орындай алады: Ауызша сөйлеуге қандай талаптар қойылатынын толықтырып жазады. Жағдаяттық тапсырманы орындау кезінде сөз орамдарын дұрыс қолданып,осы жағдаяттан шығу жолдарын қарастырады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Сөйлесу мәдениетін меңгеру, әдеби тілдің нормалары, әдептілік нормалары,тіл байлығы. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша,болуы мүмкін,ықтимал.... |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ақпараттарды іріктейді, ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Ата-баба салтын дәріптеу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, бейнелеу, тарих, т.б. |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ киносы-қазақ тарихы. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Назарын сабаққа аударту. Ұйымдастыру кезеңдері. Ширату жаттығуы «Сұрақты қағып ал» әдісі 1-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. 1.Сөз мәдениеті дегенді қалай түсінесіңдер? 2.Адамдар арасындағы қарым-қатынаста сөз мәдениетінің рөлі қандай? 3.Қазақ тілінің қоғамдағы қолданылу аясы, өзіндік орны қандай деп ойлайсыңдар? |
3-күн 6-үлестірме материал. |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. Мәтіндерді графиктік ақпаратпен толықтырып оқып, негізгі ойды анықтайды. Мәтіндерге тақырып қояды. Дискрипторлар: Мәтіндерді графиктік ақпаратпен толықтырып оқи алады; Мәтіндердегі негізгі ойды анықтай алады; Мәтіндерге тақырып қояды 3-тапсырма. Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді түзетіп, редакциялап, қайта жазады. Себебін кестеге түсіреді.
Дискрипторлар: Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді табады: Редакциялап, қайта жазады: Себебін кестеге түсіреді. 4-тапсырма. Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіреді. Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастырады. Дискрипторлар: Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіре алады: Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастыра алады.
|
Графикалық ақпарат
|
|||||||||
|
Сабақтың аяқталуы
|
Рефлексия. . «Гамбургер» Жақсы тұсы Ұсыныс Жақсы тұсы Бағалау. Үйге тапсырма беру : «Әсерлі сөйлеу әсерлі ойлауға ықпал етеді» Тақырыбына өз көзқарастарының себебін,дәлелдері мен мысалдарын дайындайды. |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат Сөз мәдениеті туралы нақыл сөздер |
|||||||||||
|
Саралау : Қабілетті оқушылар:Жағдаяттық тапсырманы орындау кезінде сөз орамдарын дұрыс қолданып, осы жағдаяттан шығу жолдарын қарастырады. Қолдауды қажет ететін оқушылар: Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіреді.
|
Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Сабақ кезінде оқушыларды бағалау үнемі жүргізіледі. Оқушыларды үнемі ынталандырып, қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалау ауызша (жетекші сұрақтарға жақсы жауап бердіңіздер, жарайсыңдар, ойыңды нақтыла, ойлан, т.б.), жазбаша (кестеге сай, әлі де толықтыру керек, жанрлық ерекшелігін ескеру қажет, дұрыс толтырылған т.б) жүргізіледі, оқушылардың бірін-бірі бағалауы кері байланыс арқылы жүргізіледі |
Пәнаралық байланыс :қазақ әдебиеті, бейнелеу,тарих. |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Рефлекция Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













