Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Ақпаратты электронды
кестелерде өңдеу
|
Мектеп: «ҚазҰӨУ дарынды балаларға
арналған мектеп-интернаты» РММ
|
Күні. 12.11.2021.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Бекишева Газиза
Есеновна
|
Сынып: 8
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Статистикалық мәліметтер
|
Сабақтың мақсаты:
|
8.2.2.1- электронды
кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әртүрлі форматтарын
қолдану
|
Сабақтың түрі
|
Аралас
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа материалды
меңгерту.
|
Білім мен біліктілікке қойылатын
талаптар
|
Оқушы білуі тиіс:
Оқушының меңгеруі тиіс:
|
Пәнаралық байланыс:
|
Математика, орыс тілі, ағылшын
тілі
|
Сілтеме:
|
Bilimland.kz сайты
|
Дереккөздер
|
Оқулық, Интернеттен алынған ақпараттар, таратпа
қағаздар, слайдтар.
|
Оқуда қолданылатын әдіс
–тәсілдер:
|
Сұрақ- жауап, түсінік, талдау, ой толғаныс,
сәйкестендіру тесті.
|
Қолданылатын модульдер:
|
Сыни тұрғыдан ойлау, Оқытуды басқару және
көшбасшылық, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау
және оқуды бағалау
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
Психологиялық
дайындық
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа
дайындықтарын қадағалау
Қатысушылар шеңбер құра
отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға
жазылған адамгершілік қасиеттер.
Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде
жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар
үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын
айтады.
Сонымен, қоршаған орта да осы қасиетке Сізді лайық деп таныса,
жеке-жеке қошемет көрсету
арқылы психологиялық ахуал
туғызу.
|
Кезекші сабақта жоқ оқушылар туралы хабарлайды.
Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды.
|
Үй тапсырмасын
сұрау
|
«Сұрақ - жауап» әдісі арқылы
қайталау.
Жауаптары
|
Кез келген электронды кестенің ұяшығына
мына ақпараттарды енгізуге болады.
|
Сан
|
|
Бейнелік
|
|
Мәтіндік
|
|
Сурет
|
|
Формула
|
|
Жауаптары
|
27
|
=A5+B5*C5
|
-55.99 немесе
а 55,99
|
Сан
|
|
|
|
Формула
|
|
|
|
Мәтін
|
|
|
|
-
Электрондық кесте дегеніміз
не?
-
Excel-де формула қандай таңбамен
басталады?
-
Excel кестелік процессорының жұмыс парағы неше
жол, неше бағаннан тұрады?
-
Excel жұмыс кітабын қалай
сақтаймыз?
-
E
xcel кестелік процессорында жұмыс кітабының атын қалай
өзгертеміз?
-
Ұяшық деген не?
-
Жұмыс парағын қалай
қосамыз?
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Полиглот.
|
Берілген информатикадан термин сөздерді үш тілде
айту.
Кітап-книга-Book;
Бет- страница- list;
Ұяшық- ячейка- cell;
Кесте-таблица- table;
Формула-формула-
formula;
Терезе-окно-windows;
|
Оқушылар үш тілде жауап
береді.
|
Түсіну
|
Сабақтың тақырыбын, мақсатын
баяндау. Оқушыларға оқулықтан, және ғалам тор
беттерінен, Bilimland.kz
сайтынан алынған мәліметті
оқып жаңа сабақты түсінуге және жаттығуларын,тест жұмысын
орындау,терминдермен танысуға бағыт –бағдар беру.Оқушылардың жаңа
тақырыпты қаншалықты түсінгенлерін білу мақсатында жаңа тақырып
бойынша сұрақтар қою. Оқушы ойын қорытындылау мақсатында жаңа
тақырып бойынша бекітуге деңгейлік тапсырмалар
орындау
|
Оқулықты және таратпа қағаздарды оқиды. Топ
ішінде талқылайды, түйінді сөздерді дәптерлеріне жазады. Мысал
программаларды дәптерлеріне жазады.
|
Компьютерде тәжірибелік жұмыс «Ой
толғаныс»
|
1-деңгейлік тапсырма
Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға көлденеңнен
қосындыларын есептеу керек.
|
28
|
26
|
41
|
|
36
|
35
|
13
|
|
45
|
56
|
75
|
|
12
|
89
|
64
|
|
2-деңгейлік тапсырма
V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты
есепте.
|
S
|
120
|
590
|
78
|
1268
|
|
|
|
|
|
t
|
2
|
6
|
0,7
|
28
|
|
|
|
|
|
V
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3-деңгейлік тапсырма
|
Көбейту кестесін Пифагор кестесі түрінде
жасау
|
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
Ескерту. Кесте ұяшықтары бағандар мен жолдардың
көбейтіндісі формуласымен толтырылады. Формулада абсолюттік
адрестеу қолданылады
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|