Материалдар / Ашық сабақ. "Шұғаның белгісі"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. "Шұғаның белгісі"

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімдді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Ақпан 2023
205
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қыcқа меpзімді жоcпap

Пәні: Қaзaқ әдебиeті

Бөлім:

ІІІ тоқсан Адам жанының құпиясы

Мұғaлімніңаты-жөні

Ибадуллаева Аружан

Мектеп

Б.Шалғынбаев атындағы №217 ІТ мектеп-лицейі

Сынып: 9

Қатысушылар саны:20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тaқырыбы

Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаят

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1 –әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасау

Сабақтың мақсаты

Бағалау критерийлері

Шығарманы сюжеттік-композициялық талдайды


Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау

      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

I . Ұйымдаcтыpу кeзeңі

Сәлeмдecу, түгeндeу.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

ІІ.Топқа біріктіру

«Мозайка» әдісі

(шығармадағы кейіпкер суреттерімен)

Суреттер (жазушының, табиғаттың,қыздың) ұсыну.

І топ Жазушы

ІІ топ Табиғат

ІІІ топ Қыз

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Ұжымдық жұмыс

«Сократ» әдісі

Шығарма мазмұны бойынша зерттеу сұрақтарына жауап беру

1.Шығармада қандай мәселе көтерілген?

2.Шығарма не туралы?

3. Оқиға қай кезеңді суреттейді? 4.Басты кейіпкерлер кімдер? 5.Шығарманың құндылығы неде?

6.Б.Майлиннің шығармаларын атаңыз

7.Алғaшқы тырнақалды туындысы қай журналда жарық көрді?

8.1934-1937 жылдары атқарған қызметі?

9.Жазушының драматургия саласында жазған еңбектері ата.

10.Жазушының білім алған оқу орындарын ата


Сәлемдеседі

Түгенделеді


Оқушылар 3 топқа бірігеді.











Үй тапсырмасы бойынша ықтимал жауапты береді.



















Мұғалімнің мадақтау сөзі.












.


Суреттер







1-ресурс




Сабақтың ортасы

30 мин
















































Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру

Таныстырылым арқылы оқу мақсатына жету қадамдарын түсіндіреді:

  1. Әдеби шығарманың сюжетін түсінеміз.

  2. Шығармаға композициялық талдау жасаймыз.

Теориялық білім беру

«Шұғаның белгісі» қысқаша мәлімет тыңдaйды.

1- тапсырма.

Жұптық жұмыс.

«Ықыласпен оқу» әдісі

Қай сюжеттен алынған үзінді,табады.

... –Шұғаның белгісін сіз білмейтін шығарсыз-ау,-деді.

-Мен қайдан білейін,бұл жаққа бірінші келуім,-дедім .      



Алтыбақанға жақындадық.Сөйлеген сөз,ойын,қараңдаған адам-бәріанық көріне бастады.Нақ біздің келуімізді күткендей екі қыз арқанға асылып,ырғалып ән салды...



Естідің бе,Шұға қайтыпты-ау,-деді. Суық суды төбемнен құйып жібергендей болды.Тұрған орнымда қаттым  да қалдым...




ЕББҚ (сөйлеу тілінің бұзылыстары бар)

Жазбаша үзінділер ұсынылады


2- тапсырма.

Топтық жұмыс

«Әдеби шеңбер» әдісі

І топ

Шығарманың мазмұнын игергеннен кейін,композиция, құрылым туралы жинаған білімін жүйелі қолданып, 6 бөлімнен тұратын талдау жасау


Оқиғаның

басталуы



баста



Сюжет желісіндегі байланыс



Оқиғаның дамуы






Шиеленісуі



Шарықтау шегі



Оқиғаның шешімі






ІІ топ

Берілген бөлімдерге талдау жүргізіп, шығармашылық жұмыс жасау.

1.Сұлу қыз – Шұға

2.Кездесу

3..Учитель Әбдірахман

ІІІ топ

1.Ғашық жүректер

2.Айықпас дерт

3..Соңғы хат


ЕББҚ (сөйлеу тілінің бұзылыстары бар)

Шығармаға топпен бірге талдау жасау ұсынылады


Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма

3-тапсырма

Жеке жұмыс

«Төрт сөйлем» тәсілі

Пікір. Шұғаның бейнесі арқылы жазушы нені көрсетуді көздейді?

Дәлел. Пікірлеріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз.

Мысал. Пікірлеріңізді өмірмен байланыстырып,

мысал келтіріңіздер.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңыздар.

ЕББҚ бар жазбаша пікірін ұсынады.





Жаңа сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен танысады. Қадамдарды нақтылайды.



Оқушылар теориялық білім алады.







Берілген үзінділер қай бөлімде айтылғанын табады.































ЕББҚ Оқушы үзіндіні оқып,ұсынатын жауабын жазып береді.




.




Оқушылар топта біріге отырып, сюжетті-композициялық талдау жасайды.









Оқушылар бөлімдерге талдау жүргізіп, шығармашылық жұмыс жасайды.









ЕББҚ Шығарманы талдау барысында оқушылармен бірге топтық жұмысқа қатысады.







Оқушы берілген тапсырмаға өз көзқарасын білдіреді;

өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды



















Топтағы жұптар дұрыс жауаптар арқылы текссеріп бірін-бірі бағалайды.












































Дескриптор арқылы бағалау




































«Екі жұлдыз, бір тілек»



Таныстырылым, оқулық, флипчарт, маркер, стикер,



2-ресурс

https://www.youtube.com/watch?v=OuJSMkKT16

Интербелсенді тақта







3-ресурс

Оқулық




















Ресурс

Қазақ әдебиеті оқулығы

9 -сынып














4-ресурс


Флипчарт, оқулық,маркер, стикер








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!