Сабақтың тақырыбы: Сүйікті ертегім
Сабақтың мақсаты:Оқушылады дәстүрден тыс сурет салғанда ертегілер сюжетін өздері ұнататын кейіпкерлерге тән сипаттарды бере білуге баулу. Түрлі тәсілдермен бейнелеу дағдыларын нығайту. Қиялды дамыту, бауырмалдыққа, достыққа, бір-біріне қамқорлық-қа тәрбиелеу.Эстетикалық талғамдарын дамыту, тиянақтылықпен ұқыптылыққа тәрбие-леу
Сабақтың түрі: топтық жұмыс
Сабақтың әдісі: топтастыру, сұрақ –жауап,жобаны қорғау
Көрнекіліктері: бейнетаспа, слайд, үлгі суреттері
Қолданатын құралдар: қылқаламдар, акварель бояулары, су құятын ыдыс, көбік, мақталы таяқша, қағаз сүлгілер, гуашь, губка
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі
-оқушылардың оқу-құралдарынының түгелдігін тексеру.
-топқа бөлу (ертегі кейіпкерлерінің бейнесін құрастыру)
Психологиялық дайындық
Күндей жадырап,
Айдай арайлап.
Жұлдыздай жарқырап
Судай таза көңілмен
Татумыз,доспыз бәріміз
Жылынсыншы жанымыз
Жаңа сабақ
Ойын «Ойлан» әр қатардағы «О,Ө»әріптерін сызып таста
Ө с ө үо й
І о ө к ө т о і
О е ө р о
Т о е ө г
О і ө л о
Е ө р о қ
-Қандай сөз шықты?
- Ертегі деген не ол?
- Балалар, ертегілер әлемін қандай деп ойлайсыңдар?
- Ертегілер елінде кімдер тұрады?
- Қандай жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді білесіңдер?
- Ертегілер бізді неге үйретеді?
- Ертегілер: хайуанаттар туралы, қиял - ғажайып, шыншыл ертегілер болып бірнеше топқа бөлінеді. Ертегілер ауыз әдебиетінің ең көне жанырларына жатады. Ертегіде өмірде сирек кездесетін немесе мүлде кездеспейтін, ойдан шығарылған оқиғалар баяндалады. Ертегілер көбіне қара сөз түрінде айтылады, кейде өлең түрінде де кездеседі. Ол «ерте - ерте, ертеде, ешкі құйрығы келтеде» деп басталып «баяғы өткен заманда кемпір мен шал болыпты, олар кедей боп өмір сүріпті, сөйтіп, мұратына жетіпті» үнемі жақсылықпен аяқталады.
- Енді интерактивті тақтаның көмегімен ертегілерге шолу жасап көреміз. Мұнда бірнеше ертегілерден үзінділер тыңдап алайық. «Бауырсақ», «Қызыл телпек», «Мақта қыз бен мысық», «Шалқан» ертегілері.
6.Сергіту сәті:
-бір-бірінің арқасына сурет салу.
Тапсырма.
3топтан 3 бала 3 конвертті алып ашады.Ішіндегі тақырыпқа байланысты ертегі мазмұнына сәйкес сурет салады.Міндетті түрде ертегі мазмұнымен танысып алады.
8.Жоба қорғау.
-әр топ бір-бірінің суреттерін бағалайды.
9.Қорыту:
-не үйрендік,не білдік?
-3 топтан 3 бала шығып тірек сызбаны толтырады.
- ертегілер ерекшелігіне қарай
неше топқа бөлінеді?
- біз бүгін қандай ертегілерге иллюстрация жасадық?
- иә, бірақ біз жұмысты қандай талаптарды сақтай отырып
орындадық?
- біз бүгінгі ертегілерде кездескен кейіпкерлерден жағымды
,
жағымсыз кейіпкерлерді тауып, олардың не үшін жағымды, не үшін
жағымсыз екендігі жайлы сұрап, өмірмен байланыстыра отырып әр адам
тәртіпті тәрбиелі білімді болу керек екендігін айтып сабақты
қорытындылаймын.
Тест үлгілері:
1. Баламажауаптары бар тест
2. Таңдамалы тест
3. Толықтырудықажетететін тест.
I Баламажауаптары бар тест.
1. Акварель - суда еритінмөлдірбояу
а) иә б) жоқ
2. Белгілікөңілкүйдіберетінбірнешетүстержиынтығытүстергаммасы
а) иә б) жоқ
IIТаңдамалы тест
1. Бояуараластыратынтақта
а) пастельә) палитраб) нобай
2. Қазақхалқыныңқымызқұятыныдысы
а) ожауә) кесепқапб) торсық
III Толықтырудықажетететін тест
1. Бейнелеуөнеріндежансыззаттармен бұйымдардыбейнелейтінкөркемшығарманы........дейміз
2. Түсжәнебояумыналуантәсілдерқолданылатынбейнелеуөнерінің түрін............................................................... дейміз
Тест сұрақтарыныңдұрысжауаптары
Баламажауаптары бар тест
1. а)2. а)
Таңдамалы тест
1. ә)2. б)
Толықтырудықажетететін тест
1. Натюрморт2. Кескіндеме
Сабақты қорытындылау: 1. Әр
топ өздері салған ертегіден кейіпкерлер бейнесіне еніп, жұмыстарын
қорғайды.
2. Үйге тапсырма ретінде аяқталмай қалған жұмыстарды толық аяқтап
келуге тапсырма беріледі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сүйікті ертегім" 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сүйікті ертегім
Сабақтың мақсаты:Оқушылады дәстүрден тыс сурет салғанда ертегілер сюжетін өздері ұнататын кейіпкерлерге тән сипаттарды бере білуге баулу. Түрлі тәсілдермен бейнелеу дағдыларын нығайту. Қиялды дамыту, бауырмалдыққа, достыққа, бір-біріне қамқорлық-қа тәрбиелеу.Эстетикалық талғамдарын дамыту, тиянақтылықпен ұқыптылыққа тәрбие-леу
Сабақтың түрі: топтық жұмыс
Сабақтың әдісі: топтастыру, сұрақ –жауап,жобаны қорғау
Көрнекіліктері: бейнетаспа, слайд, үлгі суреттері
Қолданатын құралдар: қылқаламдар, акварель бояулары, су құятын ыдыс, көбік, мақталы таяқша, қағаз сүлгілер, гуашь, губка
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі
-оқушылардың оқу-құралдарынының түгелдігін тексеру.
-топқа бөлу (ертегі кейіпкерлерінің бейнесін құрастыру)
Психологиялық дайындық
Күндей жадырап,
Айдай арайлап.
Жұлдыздай жарқырап
Судай таза көңілмен
Татумыз,доспыз бәріміз
Жылынсыншы жанымыз
Жаңа сабақ
Ойын «Ойлан» әр қатардағы «О,Ө»әріптерін сызып таста
Ө с ө үо й
І о ө к ө т о і
О е ө р о
Т о е ө г
О і ө л о
Е ө р о қ
-Қандай сөз шықты?
- Ертегі деген не ол?
- Балалар, ертегілер әлемін қандай деп ойлайсыңдар?
- Ертегілер елінде кімдер тұрады?
- Қандай жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді білесіңдер?
- Ертегілер бізді неге үйретеді?
- Ертегілер: хайуанаттар туралы, қиял - ғажайып, шыншыл ертегілер болып бірнеше топқа бөлінеді. Ертегілер ауыз әдебиетінің ең көне жанырларына жатады. Ертегіде өмірде сирек кездесетін немесе мүлде кездеспейтін, ойдан шығарылған оқиғалар баяндалады. Ертегілер көбіне қара сөз түрінде айтылады, кейде өлең түрінде де кездеседі. Ол «ерте - ерте, ертеде, ешкі құйрығы келтеде» деп басталып «баяғы өткен заманда кемпір мен шал болыпты, олар кедей боп өмір сүріпті, сөйтіп, мұратына жетіпті» үнемі жақсылықпен аяқталады.
- Енді интерактивті тақтаның көмегімен ертегілерге шолу жасап көреміз. Мұнда бірнеше ертегілерден үзінділер тыңдап алайық. «Бауырсақ», «Қызыл телпек», «Мақта қыз бен мысық», «Шалқан» ертегілері.
6.Сергіту сәті:
-бір-бірінің арқасына сурет салу.
Тапсырма.
3топтан 3 бала 3 конвертті алып ашады.Ішіндегі тақырыпқа байланысты ертегі мазмұнына сәйкес сурет салады.Міндетті түрде ертегі мазмұнымен танысып алады.
8.Жоба қорғау.
-әр топ бір-бірінің суреттерін бағалайды.
9.Қорыту:
-не үйрендік,не білдік?
-3 топтан 3 бала шығып тірек сызбаны толтырады.
- ертегілер ерекшелігіне қарай
неше топқа бөлінеді?
- біз бүгін қандай ертегілерге иллюстрация жасадық?
- иә, бірақ біз жұмысты қандай талаптарды сақтай отырып
орындадық?
- біз бүгінгі ертегілерде кездескен кейіпкерлерден жағымды
,
жағымсыз кейіпкерлерді тауып, олардың не үшін жағымды, не үшін
жағымсыз екендігі жайлы сұрап, өмірмен байланыстыра отырып әр адам
тәртіпті тәрбиелі білімді болу керек екендігін айтып сабақты
қорытындылаймын.
Тест үлгілері:
1. Баламажауаптары бар тест
2. Таңдамалы тест
3. Толықтырудықажетететін тест.
I Баламажауаптары бар тест.
1. Акварель - суда еритінмөлдірбояу
а) иә б) жоқ
2. Белгілікөңілкүйдіберетінбірнешетүстержиынтығытүстергаммасы
а) иә б) жоқ
IIТаңдамалы тест
1. Бояуараластыратынтақта
а) пастельә) палитраб) нобай
2. Қазақхалқыныңқымызқұятыныдысы
а) ожауә) кесепқапб) торсық
III Толықтырудықажетететін тест
1. Бейнелеуөнеріндежансыззаттармен бұйымдардыбейнелейтінкөркемшығарманы........дейміз
2. Түсжәнебояумыналуантәсілдерқолданылатынбейнелеуөнерінің түрін............................................................... дейміз
Тест сұрақтарыныңдұрысжауаптары
Баламажауаптары бар тест
1. а)2. а)
Таңдамалы тест
1. ә)2. б)
Толықтырудықажетететін тест
1. Натюрморт2. Кескіндеме
Сабақты қорытындылау: 1. Әр
топ өздері салған ертегіден кейіпкерлер бейнесіне еніп, жұмыстарын
қорғайды.
2. Үйге тапсырма ретінде аяқталмай қалған жұмыстарды толық аяқтап
келуге тапсырма беріледі.
шағым қалдыра аласыз


