БҚО Казталов ауданы Жас ауылы ЖасНЖББМ. Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Рахымова Айкөркем Оразайқызы
Қазақ тілі 6 - сынып
Күні:15.12.2017ж
Сабақтың тақырыбы: Сілтеу есімдігі. Сұрау есімдігі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сілтеу, сұрау есімдіктерді түсіндіре отырып, бір – бірінен ажырата білуге үйрету,
есімдіктің мағыналық түрлері жөніндегі білімдерін тиянақтау;
Дамытушылық:Оқушының ойлау қабілетін, тіл байлығын жетілдіру, танымдық қызығушылығын дамыту, шығармашылық белсенділігін арттыру;
Тәрбиелік: Әр түрлі жаттығу жұмыстарын жүргізу арқылы ұқыптылыққа, сауатты жазуға,ауызша,
жазбаша сөйлеуде қолдана білу арқылы көркем, бейнелі сөз ретінде пайдалануға,
ұшқырлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу;
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдісі: өрмекші торы, постер қорғау, топтық - жұптық жұмыс
Көрнекілігі: АКТ, топшама, аудио
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі:
- Оқушылармен амандасу;
- Оқушыларды түгендеу;
- Жаңа сабаққа дайындық:
Психологиялық дайындық:
Смайлктар арқылы оқушылардың көңіл - күйін білу және көрсету
II. Үй тапсырмасын тексеру:
Жіктеу есімдігі ережесін айту. Мысал келтіре отырып түсіндіру.
III. Өткен материалды бекіту:
"Өрмекші торы" әдісі арқылы оқушылар бір - біріне өтілген материалдар бойынша сұрақтар қояды және кері байланыс.
Кассадан билет алу арқылы топқа бөлінеді. 1.2 және 1.4 бір топқа, 2.3 пен 2.5 бір топқа бөлінеді. (1вагон 2 орын, 1вагон 4 орын; 2 вагон 3 орын, 2 вагон 5 орын)
АКТ-дағы жасырынып тұрған фигураларды таңдау арқылы 2 топ өзідерінің топ аттарын таңдаайды.
ІҮ.Жаңа материалды меңгерту.
І топ Сілтеу есімдігі ІІ топ Сұрау есімдігі
Постер қорғау
Сілтеу есімдігі
Сілтеу есімдіктері мегзеу, нұсқау, көрсету мағыналарын білдіреді. Сілтеу есімдіктеріне бұл, сол, ол, осы, осынау, сонау, анау, ана, мынау, мына, әне, міне деген сөздер жатады.
Сұрау есімдігі
Жауап алу мақсатымен сұрау мағынасында қойылатын сұрақтар сұрау есімдігі деп аталады. Сұрау есімдіктері: кім?, не?, қай?, қандай?, қанша?, нешеу?, нешінші? т.б. Зат есімге және зат есім орнына қолдынылатын сөздерге қойылатын сұрақтарға көптік, тәуелдік, септік, жіктік жалғаулары қосылады.
Қосымша: орыс тілі пәнінің мұғалімі Арайлым Орынбековна орыс тіліндегі сілтеу және сұрау есімдіктерін түсіндіреді.
вопросительных местоимений: кто? что? какой? каковой? который? чей? кой? сколько?
указательных местоимений: этот, тот, такой, таков, столько
Қосымша: ағылшын тілі пәнінің мұғалімі Ерхан Бейбітұлы ағылшын тіліндегі сілтеу және сұрау есімдіктерін түсіндіреді.
вопросительных местоимений: Who? — Кто? What? — Что? Where? — Где? Куда? When? — Когда? Why? — Почему? How? — Как?
указательных местоимений: this, that, these, those, such
Единственное число Множественное число
this (этот, эта, это) these (эти)
that (тот, та, то) those (те)
Кітаппен жұмыс
«Сілтеу есімдігі» тобына:
144 - жаттығу. Мәтіннен жіктеу, сілтеу есімдіктерін табыңдар.
Вася, міне,(с) бәріміздің досымыз, ер Гришаның қабірі осы(с). Сол(с) өзіміз жерлеген жерде жатыр. Мыналарды біздің(ж) селоның балалары әкеліп қойған болу керек, - деді Алеша қабір үстіндегі гүлдерді нұсқап. Отанымыздың тәуелсіздігі үшін қаза тапқан досымыздың қабіріне біз(ж) де гүл қойдық.
«Сұрау есімдігі» тобына:
147 - жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқып, ішінен сұрау есімдігін тауып көшіріп жазыңдар.
Неден?, Не бітті?, Не жарқыраған?, Не сарқыраған?, Қалайша?
Топшамамен жұмыс. Салыстыру
"Сілтеу есімдігі" тобына
t
his (тот, та, то)
t
hese
(те)
that (этот, эта, это)
those (эти)
"Сұрау есімдігі" тобына
W
ho?
Что?
W
hat?
Когда?
W
here? Где?
Куда?
W
hen? Как?
W
hy? Кто?
How? Почему?
Тапсырмалар :
«Сілтеу есімдігі» тобына:
Сабаққа енжар, жалқау оқушының сөмкесінде үнемі әрекетсіз жататын қаламның атынан иесіне қаратып хат жазыңдар. Хатта сілтеу есімдігі қатысу керек.
«Сұрау есімдігі» тобына:
Өзің жақсы көретін күшігің жоғалып кетті. Күшікті табу үшін хабарландыру жазыңдар.Ішінде сұрау есімдігі қатыссын.
Тыңдалым: аудиомен жұмыс. Екі топқа да бірге: кездескен есімдіктерді теріп жазу
145 - жаттығу
Уа, ағайын, жамағат, Міне, келді абысын
Ортаңызға келейін. Ашып тұрар жаны шын
Мына тұрған келіннің Сонау жақта қайныңыз,
Бетін ашып берейін. Ол барда жоқ қайғыңыз,
Ана отырған атаңыз, Осынау сұлу аруың -
Болар қабыл батаңыз. Қайын сіңілің, дәруің.
Мына отырған анаңыз - Таныстырдым бәрімен,
Қамқорыңыз, панаңыз Келін, осы ауылың.
Әне, асыл ағалар,
Жақсы сөзді бағалар.
Қорытынды: "Бес қадам" әдісі арқылы оқушы есімдіктер бойынша бес қадам жүру арқылы ой түйіндейді.
Үйге тапс: 146 - жаттығулар
Топтарды бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Сұрау есімдігі. Сілтеу есімдігі"
ашық сабақ "Сұрау есімдігі. Сілтеу есімдігі"
БҚО Казталов ауданы Жас ауылы ЖасНЖББМ. Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Рахымова Айкөркем Оразайқызы
Қазақ тілі 6 - сынып
Күні:15.12.2017ж
Сабақтың тақырыбы: Сілтеу есімдігі. Сұрау есімдігі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сілтеу, сұрау есімдіктерді түсіндіре отырып, бір – бірінен ажырата білуге үйрету,
есімдіктің мағыналық түрлері жөніндегі білімдерін тиянақтау;
Дамытушылық:Оқушының ойлау қабілетін, тіл байлығын жетілдіру, танымдық қызығушылығын дамыту, шығармашылық белсенділігін арттыру;
Тәрбиелік: Әр түрлі жаттығу жұмыстарын жүргізу арқылы ұқыптылыққа, сауатты жазуға,ауызша,
жазбаша сөйлеуде қолдана білу арқылы көркем, бейнелі сөз ретінде пайдалануға,
ұшқырлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу;
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдісі: өрмекші торы, постер қорғау, топтық - жұптық жұмыс
Көрнекілігі: АКТ, топшама, аудио
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі:
- Оқушылармен амандасу;
- Оқушыларды түгендеу;
- Жаңа сабаққа дайындық:
Психологиялық дайындық:
Смайлктар арқылы оқушылардың көңіл - күйін білу және көрсету
II. Үй тапсырмасын тексеру:
Жіктеу есімдігі ережесін айту. Мысал келтіре отырып түсіндіру.
III. Өткен материалды бекіту:
"Өрмекші торы" әдісі арқылы оқушылар бір - біріне өтілген материалдар бойынша сұрақтар қояды және кері байланыс.
Кассадан билет алу арқылы топқа бөлінеді. 1.2 және 1.4 бір топқа, 2.3 пен 2.5 бір топқа бөлінеді. (1вагон 2 орын, 1вагон 4 орын; 2 вагон 3 орын, 2 вагон 5 орын)
АКТ-дағы жасырынып тұрған фигураларды таңдау арқылы 2 топ өзідерінің топ аттарын таңдаайды.
ІҮ.Жаңа материалды меңгерту.
І топ Сілтеу есімдігі ІІ топ Сұрау есімдігі
Постер қорғау
Сілтеу есімдігі
Сілтеу есімдіктері мегзеу, нұсқау, көрсету мағыналарын білдіреді. Сілтеу есімдіктеріне бұл, сол, ол, осы, осынау, сонау, анау, ана, мынау, мына, әне, міне деген сөздер жатады.
Сұрау есімдігі
Жауап алу мақсатымен сұрау мағынасында қойылатын сұрақтар сұрау есімдігі деп аталады. Сұрау есімдіктері: кім?, не?, қай?, қандай?, қанша?, нешеу?, нешінші? т.б. Зат есімге және зат есім орнына қолдынылатын сөздерге қойылатын сұрақтарға көптік, тәуелдік, септік, жіктік жалғаулары қосылады.
Қосымша: орыс тілі пәнінің мұғалімі Арайлым Орынбековна орыс тіліндегі сілтеу және сұрау есімдіктерін түсіндіреді.
вопросительных местоимений: кто? что? какой? каковой? который? чей? кой? сколько?
указательных местоимений: этот, тот, такой, таков, столько
Қосымша: ағылшын тілі пәнінің мұғалімі Ерхан Бейбітұлы ағылшын тіліндегі сілтеу және сұрау есімдіктерін түсіндіреді.
вопросительных местоимений: Who? — Кто? What? — Что? Where? — Где? Куда? When? — Когда? Why? — Почему? How? — Как?
указательных местоимений: this, that, these, those, such
Единственное число Множественное число
this (этот, эта, это) these (эти)
that (тот, та, то) those (те)
Кітаппен жұмыс
«Сілтеу есімдігі» тобына:
144 - жаттығу. Мәтіннен жіктеу, сілтеу есімдіктерін табыңдар.
Вася, міне,(с) бәріміздің досымыз, ер Гришаның қабірі осы(с). Сол(с) өзіміз жерлеген жерде жатыр. Мыналарды біздің(ж) селоның балалары әкеліп қойған болу керек, - деді Алеша қабір үстіндегі гүлдерді нұсқап. Отанымыздың тәуелсіздігі үшін қаза тапқан досымыздың қабіріне біз(ж) де гүл қойдық.
«Сұрау есімдігі» тобына:
147 - жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқып, ішінен сұрау есімдігін тауып көшіріп жазыңдар.
Неден?, Не бітті?, Не жарқыраған?, Не сарқыраған?, Қалайша?
Топшамамен жұмыс. Салыстыру
"Сілтеу есімдігі" тобына
t
his (тот, та, то)
t
hese
(те)
that (этот, эта, это)
those (эти)
"Сұрау есімдігі" тобына
W
ho?
Что?
W
hat?
Когда?
W
here? Где?
Куда?
W
hen? Как?
W
hy? Кто?
How? Почему?
Тапсырмалар :
«Сілтеу есімдігі» тобына:
Сабаққа енжар, жалқау оқушының сөмкесінде үнемі әрекетсіз жататын қаламның атынан иесіне қаратып хат жазыңдар. Хатта сілтеу есімдігі қатысу керек.
«Сұрау есімдігі» тобына:
Өзің жақсы көретін күшігің жоғалып кетті. Күшікті табу үшін хабарландыру жазыңдар.Ішінде сұрау есімдігі қатыссын.
Тыңдалым: аудиомен жұмыс. Екі топқа да бірге: кездескен есімдіктерді теріп жазу
145 - жаттығу
Уа, ағайын, жамағат, Міне, келді абысын
Ортаңызға келейін. Ашып тұрар жаны шын
Мына тұрған келіннің Сонау жақта қайныңыз,
Бетін ашып берейін. Ол барда жоқ қайғыңыз,
Ана отырған атаңыз, Осынау сұлу аруың -
Болар қабыл батаңыз. Қайын сіңілің, дәруің.
Мына отырған анаңыз - Таныстырдым бәрімен,
Қамқорыңыз, панаңыз Келін, осы ауылың.
Әне, асыл ағалар,
Жақсы сөзді бағалар.
Қорытынды: "Бес қадам" әдісі арқылы оқушы есімдіктер бойынша бес қадам жүру арқылы ой түйіндейді.
Үйге тапс: 146 - жаттығулар
Топтарды бағалау
шағым қалдыра аласыз













