Бөлімше 3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
Оқу мақсаты 2.3.7.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою
Бағалау критерийі Білім алушы
-
Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ажыратады
-
Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды
Ойлау дағдыларының Білу және түсіну деңгейі Қолдану
1-тапсырма
Кешікпей келейік
4)
Аяжан, мерекеге келесің бе
3)
Алақай, мектебімізде «Алтын күз» мерекесі өтеді
2)
Күн суыта бастады
1)
Білім алушы
Дескриптор
.
тиісті тыныс белгісін қой
соңынан
ің
Сөйлемдерд
-
айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлерін ажыратады;
-
сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды.
2-тапсырма
даусы
керемет
Қандай
ма
сендер
қоясыңдар
Концерт
домбыра
Болат
тартады
туралы
Отан
ән
айтады
Әсел
4)
3)
2)
1)
.
қой
тиісті тыныс белгісін
соңына
жаз. Сөйлемнің
Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрастырып
Дескриптор Білім алушы
-
берілген сөздерден дұрыс сөйлем құрастырып жазады; - сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні : Капышева А.К Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||
|
Сынып: 2 «А» Сабақ :47 |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сұраулы сөйлем |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.3.6.1 сұраулы туралы түсінік беру, сұрақ қою арқылы сұраулы сөйлемдерді ажырату.
|
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
Сұрақ қою арқылы сұраулы сөйлемдерді ажыратады. Тыныс белгілерді қояды. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сұраулы сөйлем, сұрақ белгісі Сұраулы сөйлем- вопрасительное предложение- Question sentence |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, қарым-қатынас құндылықтарын дамыту. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет, жаратылыстану пәнімен байланыс |
||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сөйлем дегеніміз не? |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақ басы
2 минут 3 минут 5 минут |
(Ұ) Ынтымақтастық ортасын құру. «Ертеңгілік шеңбер» Қайырлы күн, көздерім!
Ояндыңдар ма? (қабақтарын
сипайды).
Ояндыңдар ма? (құлақтарын
сипайды).
Ояндыңдар ма? (қолдарымен
шапалақтайды).
Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Мен ояндым!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) Амансың ба алтын күн! Амансың ба көк аспан! Амансың ба достарым! Амансыз ба қонақтар! Жамандықты тастайық, Сабағымызды бастайық Топқа бөліну арқылы өткенді пысықтайды(сөйлемдердің таңбаларын табу арқылы топқа бөлінеді) 1-топ(Хабарлы сөйлем) 2-топ ( Сұраулы сөйлем) 3- топ (Лепті сөйлем) Өткенді тақырыпты бекіту -Біз қандай үлкен тақырыпты өтіп жатырмыз? -Сөйлем дегеніміз не? -Сөйлем нелерден құралады? Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады? -Сөйлем қандай әріптерден басталып жазылады? -Хабарлы сөйлем дегеніміз не? Мысал келтіру
(МК;Ж) Сабақтың тақырыбын ашу «Сұрақ- жауап» әлеміне саяхат жасаймыз -Бүгінгі сабағымызда сұрақ- жауап әлеміне саяхат жасаймыз -Балалар тақтаның алдында тағы не байқадыңдар? -Шарлардың ішінде нелер бар деп ойлайсың? Шарларды жарып тапсырмаларды алып сұрақтарға жауап алу. -Сенің атың кім? Нешінші сыныпта оқисың? Сабақ нешеде басталады? -оқыған сөйлемдерің қандай сөйлемдер деп ойлайсыңдар?(сұраулы) -сұрақты біз не үшін қоямыз? (жауап алу үшін) Сұраулы сөйлем- вопрасительное предложение- Question sentence Ереже: Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз.Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі (?) қойылады. Оқушылардың өздеріне мысалдар келтірту. «Адасқан сөздер» ойыны. -Балалар, мен асығып жүріп мына сөздерді шашып алдым, сендер маған көмектесіп жібересіңдерме? Мына сөздерден сөйлем құрауымыз керек. 1- топ Сен қай сабақты жақсы көресің? 2-топ Қандай кітап оқығанды ұнатасың? 3- топ Бос уақытыда немен айналысасың? Осы сөздерді талдау арқылы ереже шығарып алу. |
Слайд Топқа бөліну Қима қағаздар |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 5минут Сергіту сәті 3минут Топтық жұмыс 7минут Бекіту тапсырмасы 3 мин
Қорытындылау 2 мин |
39-жаттығу. Мәтіннің мазмұнындағы кемпірқосақ туралы түсінік беріп кету. Мәтіндегі сұраулы сөйлемдерді көшіріп жаз. Осындай кемпірқосақ бола ма екен? Амансың ба, балақай? Қалай бояу керек екенін сен қайдан білесің? Сонда қалай? Дескриптор: Барлық сұраулы сөйлемдерді жазады; Сөйлемнің соңында тыныс белгісін қояды; Жұптық жұмыс: «Қар кесегі» Әр жұп хабарлы сөйлем жазып лақтырады. Олар сол сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырады. Әкем шаңғы әкелді. Толқын кітап оқыды. Сабаққа мен жетіде барамын. Сабақ сегізде басталады. Оқушылар сыныпты таза ұстайды. Айсана далаға жүгіріп шықты. Мұғалім Айдарға ескерту жасады. Ажар гүлді суарды. Асан балық аулады. -Балалар, сабақ уақытында дем алу жаттығуын жасауға бола ма? /Иә, сергіту жаттығуы арқылы/ -Ендеше, бәріміз орнымыздан тұрып, сергіту жаттығуын жасайық. Сергіту сәті «мектеп ережесін сақтайық»
1-топ Семантикалық карта
2- топ Графикалық диктант
[Хабарлы сөйлем
Сұраулы сөйлем
Лепті сөйлем
3 Хабарлы сөйлем
Сұраулы сөйлем
Лепті сөйлем
Сөйлем
Қалыптастырушы тапсырма 1-тапсырма
|
Дәптермен жұмыс
Бағалау:
Жарайсың
Б
Қима қағаздар. Бағалау:
Жарайсың
Б
Семантикалық карта
Графика лық диктант
Постер құру
Өзін өзі бағалау |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин |
(МК) Рефлексия
|
|
|||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||
|
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар сұрақтарды өз бетінше құрастыра алады. |
Түстермен бағалау Стикер |
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сұраулы сөйлем" 2 сынып
Бөлімше 3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
Оқу мақсаты 2.3.7.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою
Бағалау критерийі Білім алушы
-
Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ажыратады
-
Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды
Ойлау дағдыларының Білу және түсіну деңгейі Қолдану
1-тапсырма
Кешікпей келейік
4)
Аяжан, мерекеге келесің бе
3)
Алақай, мектебімізде «Алтын күз» мерекесі өтеді
2)
Күн суыта бастады
1)
Білім алушы
Дескриптор
.
тиісті тыныс белгісін қой
соңынан
ің
Сөйлемдерд
-
айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлерін ажыратады;
-
сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды.
2-тапсырма
даусы
керемет
Қандай
ма
сендер
қоясыңдар
Концерт
домбыра
Болат
тартады
туралы
Отан
ән
айтады
Әсел
4)
3)
2)
1)
.
қой
тиісті тыныс белгісін
соңына
жаз. Сөйлемнің
Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрастырып
Дескриптор Білім алушы
-
берілген сөздерден дұрыс сөйлем құрастырып жазады; - сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні : Капышева А.К Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||
|
Сынып: 2 «А» Сабақ :47 |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сұраулы сөйлем |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.3.6.1 сұраулы туралы түсінік беру, сұрақ қою арқылы сұраулы сөйлемдерді ажырату.
|
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
Сұрақ қою арқылы сұраулы сөйлемдерді ажыратады. Тыныс белгілерді қояды. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сұраулы сөйлем, сұрақ белгісі Сұраулы сөйлем- вопрасительное предложение- Question sentence |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, қарым-қатынас құндылықтарын дамыту. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет, жаратылыстану пәнімен байланыс |
||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сөйлем дегеніміз не? |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақ басы
2 минут 3 минут 5 минут |
(Ұ) Ынтымақтастық ортасын құру. «Ертеңгілік шеңбер» Қайырлы күн, көздерім!
Ояндыңдар ма? (қабақтарын
сипайды).
Ояндыңдар ма? (құлақтарын
сипайды).
Ояндыңдар ма? (қолдарымен
шапалақтайды).
Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Мен ояндым!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) Амансың ба алтын күн! Амансың ба көк аспан! Амансың ба достарым! Амансыз ба қонақтар! Жамандықты тастайық, Сабағымызды бастайық Топқа бөліну арқылы өткенді пысықтайды(сөйлемдердің таңбаларын табу арқылы топқа бөлінеді) 1-топ(Хабарлы сөйлем) 2-топ ( Сұраулы сөйлем) 3- топ (Лепті сөйлем) Өткенді тақырыпты бекіту -Біз қандай үлкен тақырыпты өтіп жатырмыз? -Сөйлем дегеніміз не? -Сөйлем нелерден құралады? Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады? -Сөйлем қандай әріптерден басталып жазылады? -Хабарлы сөйлем дегеніміз не? Мысал келтіру
(МК;Ж) Сабақтың тақырыбын ашу «Сұрақ- жауап» әлеміне саяхат жасаймыз -Бүгінгі сабағымызда сұрақ- жауап әлеміне саяхат жасаймыз -Балалар тақтаның алдында тағы не байқадыңдар? -Шарлардың ішінде нелер бар деп ойлайсың? Шарларды жарып тапсырмаларды алып сұрақтарға жауап алу. -Сенің атың кім? Нешінші сыныпта оқисың? Сабақ нешеде басталады? -оқыған сөйлемдерің қандай сөйлемдер деп ойлайсыңдар?(сұраулы) -сұрақты біз не үшін қоямыз? (жауап алу үшін) Сұраулы сөйлем- вопрасительное предложение- Question sentence Ереже: Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз.Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі (?) қойылады. Оқушылардың өздеріне мысалдар келтірту. «Адасқан сөздер» ойыны. -Балалар, мен асығып жүріп мына сөздерді шашып алдым, сендер маған көмектесіп жібересіңдерме? Мына сөздерден сөйлем құрауымыз керек. 1- топ Сен қай сабақты жақсы көресің? 2-топ Қандай кітап оқығанды ұнатасың? 3- топ Бос уақытыда немен айналысасың? Осы сөздерді талдау арқылы ереже шығарып алу. |
Слайд Топқа бөліну Қима қағаздар |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 5минут Сергіту сәті 3минут Топтық жұмыс 7минут Бекіту тапсырмасы 3 мин
Қорытындылау 2 мин |
39-жаттығу. Мәтіннің мазмұнындағы кемпірқосақ туралы түсінік беріп кету. Мәтіндегі сұраулы сөйлемдерді көшіріп жаз. Осындай кемпірқосақ бола ма екен? Амансың ба, балақай? Қалай бояу керек екенін сен қайдан білесің? Сонда қалай? Дескриптор: Барлық сұраулы сөйлемдерді жазады; Сөйлемнің соңында тыныс белгісін қояды; Жұптық жұмыс: «Қар кесегі» Әр жұп хабарлы сөйлем жазып лақтырады. Олар сол сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырады. Әкем шаңғы әкелді. Толқын кітап оқыды. Сабаққа мен жетіде барамын. Сабақ сегізде басталады. Оқушылар сыныпты таза ұстайды. Айсана далаға жүгіріп шықты. Мұғалім Айдарға ескерту жасады. Ажар гүлді суарды. Асан балық аулады. -Балалар, сабақ уақытында дем алу жаттығуын жасауға бола ма? /Иә, сергіту жаттығуы арқылы/ -Ендеше, бәріміз орнымыздан тұрып, сергіту жаттығуын жасайық. Сергіту сәті «мектеп ережесін сақтайық»
1-топ Семантикалық карта
2- топ Графикалық диктант
[Хабарлы сөйлем
Сұраулы сөйлем
Лепті сөйлем
3 Хабарлы сөйлем
Сұраулы сөйлем
Лепті сөйлем
Сөйлем
Қалыптастырушы тапсырма 1-тапсырма
|
Дәптермен жұмыс
Бағалау:
Жарайсың
Б
Қима қағаздар. Бағалау:
Жарайсың
Б
Семантикалық карта
Графика лық диктант
Постер құру
Өзін өзі бағалау |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин |
(МК) Рефлексия
|
|
|||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||
|
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар сұрақтарды өз бетінше құрастыра алады. |
Түстермен бағалау Стикер |
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







