|
Дүниетану |
2-сынып. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су – еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар. Судың маңызы. |
||
|
Жалпы мақсаты |
Білімділік: Су- еріткіш екенін біледі. Жердегі тіршілік үшін судың маңыздылығын бағалайды. Дамытушылық: Сын тұрғысынан ойлауды, шығармашылығын дамыту. Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғауға, өз біліміне сын көзбен қарауға тәрбиелеу. |
||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері |
Оқушылар судың еріткіш екендігіне тәжірибе және қорытынды жасайды. Оқушылар су қоймаларының ластану көздерін болжайды және оларды атап айтады. Оқушылар тірі ағза тіршілігіндегі судың маңыздылығын анықтайды. Ақпаратты технологияны қолдануды үйренеді. Өз пікірлерін айта алады. |
||
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар |
Су- тіршілік мекені. |
||
|
Дерек көздер. Көрнекіліктер. |
Оқулық, электронды оқулық, Атлас-хрестоматия 1-4сынып.
Су, стақан, қасық, түрлі пішіндегі ыдыстар, май шам. |
||
|
Тапсырмалар |
1.Тәжірибелер жүргізеді, талқылаййды, судың еріткіш екенін дәлелдейді. Суда ерімейтін заттарды анықтайды. 2.Ой-қиял. Суретті қарастырады, судың пайдасын анықтайды. 3.Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап береді. Топта талқылауға берілетін сұрақтар: *Құстар неге су қоймаларына жақын маңға ұя салады? *Су қоймаларының ластану көздерін атаңдар. * Суды үнемдеудің қандай жолдарын білесіңдер? |
||
|
Сабақтың кезеңдері. |
Мұғалім әрекеті |
Оқушының әрекеті. |
|
|
1.Ұйымдас- тыру 2 минут
|
Психологиялық дайындық. Ну орман. Ағаштар желмен тербеледі. Жапырақ сыбдырлап, су сыңғырлап күледі. Түрлі құстардың салған әні құлағыңның құрышын қандырады. Сұрақ: -желіміз не? Сыңғырлап күлген не? |
Балалар көздерін жұмып көз алдарына елестеді. Слайт -1.құстардың даусы естіледі. |
|
|
2.Үй тапсырма- сын тексеру 7мин |
Сұрақтарға жауап алу.
Өткен сабақтағы тәжірибелерді қорытындылау.
Дарынды оқушы үшін. Мадақтау, қолдау. |
1,2.Судың жай-күйі кестені толтырып іледі. (жұптық жұмыс) 3. Судың тұрақты пішіні бар ма? 4.Самаурындағы шай қайнағанда азайып ортаяды. Неге? 5. Судың түсін анықтау туралы тәжірибені әңгімелейді. 6.Судың жұққыш, жабысқақ екенін дәллде. 7. Адам мен судың байланысы туралы әңгімеле. 8. Су туралы мақал-мәтелдер білеміз бе? |
|
|
Қызығушылығын ояту 1-2 минут. |
Тірек білімдерін өзектендіру |
Судың қасиеті. Топтастыру. Талдап түсіндіреді. |
|
|
Мағынаны тану
17 минут
Сергіту сәті. 2 минут |
Электронды оқулықпен жұмыс. Судың құрамында еріген заттардың болатынын көрсету тәжірибесін жасап көрсетемін. Топтық жұмыс.
Бүгін судың тағы қандай қасиетін анықтадық? Судың қасиеті сызбасына қосып жазу. Ауа суда ери ме? Ауаның қасиетін анықтауда жасаған тәжірибені еске түсіріңдер.
2- тақырып. Судың маңызы. Проблемалық жағдай туғызу. Әуеден жаңбыр жаумаса, Далада егін болмаса, Кемелер жүзіп суларда, Арықтар суға толмаса, Үйімізде шай қайнап, Тіршілік суға тоймаса, Күніміз не болар еді? Оқулықпен жұмыс ұйымдастыру Жұптық жұмыс.
Дарынды оқушыға сұрақ. Ырғақты би жаттығулары.
Музыкалық релаксация
Мұғалімнің түсінігі. |
Мақсат міндеттерді айқындау. Тәжірибе. 2минут. 1-топ. Су құйылған екі стақан, бір кесек қант және бір шымшым кофе. 2- топ. Су құйылған екі стақан, тұз және бір кесек саз. 3-топ. Су құйылған екі стақан, ас содасы және бір шымшым шай.
Тәжірибе қорытындысын береді.
Дәлелдейді. Ауа тақырыбындағы кез келген заттың бойында ауа бар екенін анықтау үшін жасаған тәжірибені еске түсіреді.
Өлеңмен берілген сұраққа байланысты ой бөліседі. Ортақ шешімге келеді.
46-48-б мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Суретті қарастырады, судың пайдасын анықтап, талқылайды. Егер өлкеміздегі Ертіс өзені құрып кетсе не болар еді? Ырғақтыби жаттығулары.
Тыңдайды, өз ойларын білдіреді. |
|
|
Ой толғаныс 5 минут. |
Топтық жұмыс.
Жетелеуді қажет ететін оқушыға тапсырма. Дарынды оқушымен жұмыс. |
1-топ.Құстар неге су қоймаларына жақын маңға ұя салады? 2-топ. Су қоймаларының ластану көздерін атаңдар. Суды үнемдеудің қандай жолдарын білесің? Су ағады. Біз оны қандай мақсаттарға қолданамыз? |
|
|
Рефлексия. 5 минут |
Ұжымдық жұмыс. «Ғажайып бақ» орнату.Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергендігі анықталады.
Бұл сабақта сіздерге не ұнады, не ұнамады? Сіз нені үйрене алмадыңыз? |
Ағаштардың суретін қиып, оған тақырып бойынша білетіндерін жазып жапсырады «Ғажайып бақ» орнату Су туралы не білдік? Судың адам өміріндегі маңызы қандай?
Стикерлерге өз ойларн жазып, смайликтердің тұсына іледі. |
|
|
Бағалау. 2 минут
Үйге тапсырма 1 минут |
Мұғалімнің ортақ бағасы
Түсіндіріліп беріледі.
Мысалы: Судан ақ, сүттен таза.т.б. |
Өз бағаларын фишкаларын санайды.Топ жетекшілерінің бағасы. 45-48 – бет.Түсініп оқиды. Ребусты шешу. Дарынды оқушы үшін: су сөзіне қатысты тұрақты тіркестер жазады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Су еріткіш"
Ашық сабақ "Су еріткіш"
|
Дүниетану |
2-сынып. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су – еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар. Судың маңызы. |
||
|
Жалпы мақсаты |
Білімділік: Су- еріткіш екенін біледі. Жердегі тіршілік үшін судың маңыздылығын бағалайды. Дамытушылық: Сын тұрғысынан ойлауды, шығармашылығын дамыту. Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғауға, өз біліміне сын көзбен қарауға тәрбиелеу. |
||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері |
Оқушылар судың еріткіш екендігіне тәжірибе және қорытынды жасайды. Оқушылар су қоймаларының ластану көздерін болжайды және оларды атап айтады. Оқушылар тірі ағза тіршілігіндегі судың маңыздылығын анықтайды. Ақпаратты технологияны қолдануды үйренеді. Өз пікірлерін айта алады. |
||
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар |
Су- тіршілік мекені. |
||
|
Дерек көздер. Көрнекіліктер. |
Оқулық, электронды оқулық, Атлас-хрестоматия 1-4сынып.
Су, стақан, қасық, түрлі пішіндегі ыдыстар, май шам. |
||
|
Тапсырмалар |
1.Тәжірибелер жүргізеді, талқылаййды, судың еріткіш екенін дәлелдейді. Суда ерімейтін заттарды анықтайды. 2.Ой-қиял. Суретті қарастырады, судың пайдасын анықтайды. 3.Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап береді. Топта талқылауға берілетін сұрақтар: *Құстар неге су қоймаларына жақын маңға ұя салады? *Су қоймаларының ластану көздерін атаңдар. * Суды үнемдеудің қандай жолдарын білесіңдер? |
||
|
Сабақтың кезеңдері. |
Мұғалім әрекеті |
Оқушының әрекеті. |
|
|
1.Ұйымдас- тыру 2 минут
|
Психологиялық дайындық. Ну орман. Ағаштар желмен тербеледі. Жапырақ сыбдырлап, су сыңғырлап күледі. Түрлі құстардың салған әні құлағыңның құрышын қандырады. Сұрақ: -желіміз не? Сыңғырлап күлген не? |
Балалар көздерін жұмып көз алдарына елестеді. Слайт -1.құстардың даусы естіледі. |
|
|
2.Үй тапсырма- сын тексеру 7мин |
Сұрақтарға жауап алу.
Өткен сабақтағы тәжірибелерді қорытындылау.
Дарынды оқушы үшін. Мадақтау, қолдау. |
1,2.Судың жай-күйі кестені толтырып іледі. (жұптық жұмыс) 3. Судың тұрақты пішіні бар ма? 4.Самаурындағы шай қайнағанда азайып ортаяды. Неге? 5. Судың түсін анықтау туралы тәжірибені әңгімелейді. 6.Судың жұққыш, жабысқақ екенін дәллде. 7. Адам мен судың байланысы туралы әңгімеле. 8. Су туралы мақал-мәтелдер білеміз бе? |
|
|
Қызығушылығын ояту 1-2 минут. |
Тірек білімдерін өзектендіру |
Судың қасиеті. Топтастыру. Талдап түсіндіреді. |
|
|
Мағынаны тану
17 минут
Сергіту сәті. 2 минут |
Электронды оқулықпен жұмыс. Судың құрамында еріген заттардың болатынын көрсету тәжірибесін жасап көрсетемін. Топтық жұмыс.
Бүгін судың тағы қандай қасиетін анықтадық? Судың қасиеті сызбасына қосып жазу. Ауа суда ери ме? Ауаның қасиетін анықтауда жасаған тәжірибені еске түсіріңдер.
2- тақырып. Судың маңызы. Проблемалық жағдай туғызу. Әуеден жаңбыр жаумаса, Далада егін болмаса, Кемелер жүзіп суларда, Арықтар суға толмаса, Үйімізде шай қайнап, Тіршілік суға тоймаса, Күніміз не болар еді? Оқулықпен жұмыс ұйымдастыру Жұптық жұмыс.
Дарынды оқушыға сұрақ. Ырғақты би жаттығулары.
Музыкалық релаксация
Мұғалімнің түсінігі. |
Мақсат міндеттерді айқындау. Тәжірибе. 2минут. 1-топ. Су құйылған екі стақан, бір кесек қант және бір шымшым кофе. 2- топ. Су құйылған екі стақан, тұз және бір кесек саз. 3-топ. Су құйылған екі стақан, ас содасы және бір шымшым шай.
Тәжірибе қорытындысын береді.
Дәлелдейді. Ауа тақырыбындағы кез келген заттың бойында ауа бар екенін анықтау үшін жасаған тәжірибені еске түсіреді.
Өлеңмен берілген сұраққа байланысты ой бөліседі. Ортақ шешімге келеді.
46-48-б мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Суретті қарастырады, судың пайдасын анықтап, талқылайды. Егер өлкеміздегі Ертіс өзені құрып кетсе не болар еді? Ырғақтыби жаттығулары.
Тыңдайды, өз ойларын білдіреді. |
|
|
Ой толғаныс 5 минут. |
Топтық жұмыс.
Жетелеуді қажет ететін оқушыға тапсырма. Дарынды оқушымен жұмыс. |
1-топ.Құстар неге су қоймаларына жақын маңға ұя салады? 2-топ. Су қоймаларының ластану көздерін атаңдар. Суды үнемдеудің қандай жолдарын білесің? Су ағады. Біз оны қандай мақсаттарға қолданамыз? |
|
|
Рефлексия. 5 минут |
Ұжымдық жұмыс. «Ғажайып бақ» орнату.Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергендігі анықталады.
Бұл сабақта сіздерге не ұнады, не ұнамады? Сіз нені үйрене алмадыңыз? |
Ағаштардың суретін қиып, оған тақырып бойынша білетіндерін жазып жапсырады «Ғажайып бақ» орнату Су туралы не білдік? Судың адам өміріндегі маңызы қандай?
Стикерлерге өз ойларн жазып, смайликтердің тұсына іледі. |
|
|
Бағалау. 2 минут
Үйге тапсырма 1 минут |
Мұғалімнің ортақ бағасы
Түсіндіріліп беріледі.
Мысалы: Судан ақ, сүттен таза.т.б. |
Өз бағаларын фишкаларын санайды.Топ жетекшілерінің бағасы. 45-48 – бет.Түсініп оқиды. Ребусты шешу. Дарынды оқушы үшін: су сөзіне қатысты тұрақты тіркестер жазады. |
|
шағым қалдыра аласыз













