|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: 80 мектеп-гимназия |
||||||||||||
|
Күні: 11.12.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні : Смагулова М.Е. |
||||||||||||
|
Сынып: 2 «Г» Пән: Ғылымға кіріспе |
Қатысқандар: Қатыспағандарсаны: |
|
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы
4-бөлім Заттар мен олардың қасиеттері |
Су. Ол қандай екен? |
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.2.4.5 Судың адам өміріндегі маңызды, оны қорғау туралы оқушылардың білімдерін қалыптастыру және олардың қызметтерін атау; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Оқушыларды судың қандай күйде болатынымен таныстыру. Практикалық жұмыс барысында бақылау, талдау, салыстыру және қорытынды шығара білуге үйренеді Оқушылардың басым бөлігі: су туралы түсінік алады және судың қажеттілігін, оның адамның, құстың, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіндегі маңызы туралы біледі. Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Судың табиғатта баға жетпес сый екенін біледі, түсініктерін қалыптастырып дамытады. Суды үнемдеп пайдалануға және судың барлық ерекшеліктері туралы сипаттауға үйренеді |
||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
Судың адам өміріндегі маңызы туралы мағлұмат ала отырып, суды қорғау керек екенін түсінеді |
||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Судың маңыздылығы жайлы айта келе суды үнемдеуге тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Мөлдір денелер және материалдар |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Бір-біріне сәттілік тілеу(смайликтер қолдану) Айналаңды қоршаған Топқа бөлу (қызыл, сары, көк, жасыл қағаз қиындылары арқылы) Өткенді қайталау. Шармен практикалық жұмыс «Ауа туралы» ассосиация. Желпуіш әдісі арқылы бағалау |
Смайликтер Түрлі-түсті қима қағаздар Желпуіштер |
|||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Миға шабуыл «Судыңда сұрауы бар» деген мақалды қалай түсінесіңдер? Сабақтың мақсатымен таныстыру
-Су дегенде ойларыңа не
келеді?
Су туралы
түсіндіру. Картамен жұмыс. Білесіңдер ме судың үш қасиеті бар – сұйық, қатты, бу. (үстел үстінде тұрған ыдыстағы су, мұз және қайнаған суды көрсету) Стақандағы суды тоңазытқышқа қойсақ, ол мұз болып қатып қалады. Ал мұзды жылы жерге қойсақ, ол еріп суға айналады. Суды шәйнекке құйып қайнатсақ, қақпағынан бу шығады, яғни бу болып ұшады. Мен сендердің қолдарына мұз беремін, ұстап көріңдерші не болады екен? (балаларға мұз беру, ол ери бастайды.) Мұзбен не болады? Иә дұрыс айтасыңдар ол ери бастайды, себебі біздің қолымыз жылы. Тәжірибе жасау. 1. Судың нақты пішіні болмайды. 2. Су – мөлдір. Судың түсі жоқ. Ол түссіз. 3. Судың дәмі жоқ. 4. Судың иісі жоқ.
Тәжірбелер. І.Ал судың иісі бар ма, иіскеп көріңдерші? «Судың иісі жоқ» ● Балалар суды иіскеп көреді, судың иісінің жоқ екенін сезінгенше, тағы да қайталап иіскету керек. Ал екінші ыдыста түссіз тәтті суға ванилин араластырған суды құйып, балаларға иіскету керек. Балалар екі ыдыстағы судың айырмашылықтарын айтады. (балалар суды иіскеп көреді) ІІ.Судың пішіні бар ма? «Суда пішіні жоқ» Біз қазір судың пішіні бар ма, жоқ па соны тексереміз. (тәрелкеге су құю) Әрине жоқ, суды қай ыдысқа құйсаң ол сондай пішінді болады. ІІІ. Судың дәмі бар ма? «Суда дәм жоқ» Осыны да біз тексерейік, алдарында ыдысқа су құйылған. Сол суды түтікше арқылы ішіп көріңдер. (балалар суды ішіп көреді) Енді осы суға кейбіреулерің қант қосып көріңдер, ал басқаларың тұз қосып көріңдер. Суды ішіп көріңдер дәмі қандай болды екен? (балалардың жартысы суға қант қосады, ал басқалары тұз қосады, өздерінің сезімдері туралы айтады) Дұрыс суға біз не қоссақ, сол заттың дәмін сеземіз, ал судың дәмі жоқ екен. ІҮ. Судың түсі бар ма? «Су — мөлдір» Егер де бояу қосып жіберсек, оның түсі өзгереді. Оны да тәжирибе арқылы дәлелдейік. Стакандағы суға гуашь бояуларын қосайық. (балалар суға гуашь бояуын қосып араластырады, судың түсі өзгергенін айтады)д Сонымен қатар суды мен сүтті салыстырып көрейік, су бар стақанға қасық салайық, қасық көрінеді ме? Иә көрінеді, ал сүт құйылған стақанға қасық салсақ ол көрінеді ме? Жоқ көрінбейді, сондықтан судың түсі жоқ, ол – мөлдір екен. Балалар сонымен су – түссіз, дәмсіз, иіссіз, тұрақты пішіні жоқ табиғи ресурс. Осыны дәлелдеу үшін біз сумен тәжирибе жасап көрдік. Ойлан! Табиғатта суды қайдан аламыз?
|
«Су -тіршілік көзі» бейнекөрінісі; аудиоматериал тыңдау Карта, глобус Кластер
Тәжірибеге қажетті заттар: стакан, су, тұз, қант, гуашь |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту. Дананың кілттері Топтық
жұмыс «Бес саусақ» әдісі кері байланыс
Қорытынды. «Ыстық доп» ойыны. 1-қадам. Жер бетінің неше бөлігін су алып жатыр? 2-қадам. Судың неше күйі бар? 3-қадам. Судың қасиеттерін ата 4-қадам. Табиғи су көздерін Рефлексия: Білгін мұны балалар Сусыз құрғақ далалар Сусыз қараң далалар Ескертеміз бар ұлға Ескертеміз бар қызға Суды босқа ағызба. Балалар алған білімдері бойынша өздерін өздері бағалайды. Бағалаудың үш сатысына стикерлер жапсырады. Жетістік баспалдағы әдісі 1.Су туралы түсіндім дегендер жетістік баспалдағының ең жоғарғы бөлігін таңдайды 2. Атауларын білемін, бірақ шатасамын дегендер ортаңғы бөлігін таңдайды. 3. Қиналамын дегендер төменгі бөлігін таңдайды.
|
|
|||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
|
|
Қауіпсіздік техникасының ережелерінен қолданатын тармақтар
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Су. Ол қандай?" жаратылыстану 2 сынып
Ашық сабақ "Су. Ол қандай?" жаратылыстану 2 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: 80 мектеп-гимназия |
||||||||||||
|
Күні: 11.12.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні : Смагулова М.Е. |
||||||||||||
|
Сынып: 2 «Г» Пән: Ғылымға кіріспе |
Қатысқандар: Қатыспағандарсаны: |
|
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы
4-бөлім Заттар мен олардың қасиеттері |
Су. Ол қандай екен? |
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.2.4.5 Судың адам өміріндегі маңызды, оны қорғау туралы оқушылардың білімдерін қалыптастыру және олардың қызметтерін атау; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Оқушыларды судың қандай күйде болатынымен таныстыру. Практикалық жұмыс барысында бақылау, талдау, салыстыру және қорытынды шығара білуге үйренеді Оқушылардың басым бөлігі: су туралы түсінік алады және судың қажеттілігін, оның адамның, құстың, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіндегі маңызы туралы біледі. Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Судың табиғатта баға жетпес сый екенін біледі, түсініктерін қалыптастырып дамытады. Суды үнемдеп пайдалануға және судың барлық ерекшеліктері туралы сипаттауға үйренеді |
||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
Судың адам өміріндегі маңызы туралы мағлұмат ала отырып, суды қорғау керек екенін түсінеді |
||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Судың маңыздылығы жайлы айта келе суды үнемдеуге тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Мөлдір денелер және материалдар |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Бір-біріне сәттілік тілеу(смайликтер қолдану) Айналаңды қоршаған Топқа бөлу (қызыл, сары, көк, жасыл қағаз қиындылары арқылы) Өткенді қайталау. Шармен практикалық жұмыс «Ауа туралы» ассосиация. Желпуіш әдісі арқылы бағалау |
Смайликтер Түрлі-түсті қима қағаздар Желпуіштер |
|||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Миға шабуыл «Судыңда сұрауы бар» деген мақалды қалай түсінесіңдер? Сабақтың мақсатымен таныстыру
-Су дегенде ойларыңа не
келеді?
Су туралы
түсіндіру. Картамен жұмыс. Білесіңдер ме судың үш қасиеті бар – сұйық, қатты, бу. (үстел үстінде тұрған ыдыстағы су, мұз және қайнаған суды көрсету) Стақандағы суды тоңазытқышқа қойсақ, ол мұз болып қатып қалады. Ал мұзды жылы жерге қойсақ, ол еріп суға айналады. Суды шәйнекке құйып қайнатсақ, қақпағынан бу шығады, яғни бу болып ұшады. Мен сендердің қолдарына мұз беремін, ұстап көріңдерші не болады екен? (балаларға мұз беру, ол ери бастайды.) Мұзбен не болады? Иә дұрыс айтасыңдар ол ери бастайды, себебі біздің қолымыз жылы. Тәжірибе жасау. 1. Судың нақты пішіні болмайды. 2. Су – мөлдір. Судың түсі жоқ. Ол түссіз. 3. Судың дәмі жоқ. 4. Судың иісі жоқ.
Тәжірбелер. І.Ал судың иісі бар ма, иіскеп көріңдерші? «Судың иісі жоқ» ● Балалар суды иіскеп көреді, судың иісінің жоқ екенін сезінгенше, тағы да қайталап иіскету керек. Ал екінші ыдыста түссіз тәтті суға ванилин араластырған суды құйып, балаларға иіскету керек. Балалар екі ыдыстағы судың айырмашылықтарын айтады. (балалар суды иіскеп көреді) ІІ.Судың пішіні бар ма? «Суда пішіні жоқ» Біз қазір судың пішіні бар ма, жоқ па соны тексереміз. (тәрелкеге су құю) Әрине жоқ, суды қай ыдысқа құйсаң ол сондай пішінді болады. ІІІ. Судың дәмі бар ма? «Суда дәм жоқ» Осыны да біз тексерейік, алдарында ыдысқа су құйылған. Сол суды түтікше арқылы ішіп көріңдер. (балалар суды ішіп көреді) Енді осы суға кейбіреулерің қант қосып көріңдер, ал басқаларың тұз қосып көріңдер. Суды ішіп көріңдер дәмі қандай болды екен? (балалардың жартысы суға қант қосады, ал басқалары тұз қосады, өздерінің сезімдері туралы айтады) Дұрыс суға біз не қоссақ, сол заттың дәмін сеземіз, ал судың дәмі жоқ екен. ІҮ. Судың түсі бар ма? «Су — мөлдір» Егер де бояу қосып жіберсек, оның түсі өзгереді. Оны да тәжирибе арқылы дәлелдейік. Стакандағы суға гуашь бояуларын қосайық. (балалар суға гуашь бояуын қосып араластырады, судың түсі өзгергенін айтады)д Сонымен қатар суды мен сүтті салыстырып көрейік, су бар стақанға қасық салайық, қасық көрінеді ме? Иә көрінеді, ал сүт құйылған стақанға қасық салсақ ол көрінеді ме? Жоқ көрінбейді, сондықтан судың түсі жоқ, ол – мөлдір екен. Балалар сонымен су – түссіз, дәмсіз, иіссіз, тұрақты пішіні жоқ табиғи ресурс. Осыны дәлелдеу үшін біз сумен тәжирибе жасап көрдік. Ойлан! Табиғатта суды қайдан аламыз?
|
«Су -тіршілік көзі» бейнекөрінісі; аудиоматериал тыңдау Карта, глобус Кластер
Тәжірибеге қажетті заттар: стакан, су, тұз, қант, гуашь |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту. Дананың кілттері Топтық
жұмыс «Бес саусақ» әдісі кері байланыс
Қорытынды. «Ыстық доп» ойыны. 1-қадам. Жер бетінің неше бөлігін су алып жатыр? 2-қадам. Судың неше күйі бар? 3-қадам. Судың қасиеттерін ата 4-қадам. Табиғи су көздерін Рефлексия: Білгін мұны балалар Сусыз құрғақ далалар Сусыз қараң далалар Ескертеміз бар ұлға Ескертеміз бар қызға Суды босқа ағызба. Балалар алған білімдері бойынша өздерін өздері бағалайды. Бағалаудың үш сатысына стикерлер жапсырады. Жетістік баспалдағы әдісі 1.Су туралы түсіндім дегендер жетістік баспалдағының ең жоғарғы бөлігін таңдайды 2. Атауларын білемін, бірақ шатасамын дегендер ортаңғы бөлігін таңдайды. 3. Қиналамын дегендер төменгі бөлігін таңдайды.
|
|
|||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
|
|
Қауіпсіздік техникасының ережелерінен қолданатын тармақтар
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















