Тексерді:
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
3.3. Гидросфера |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Себеп Назерке Серікбекқызы |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су ресурстарының экологиялық проблемалары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 3. 3. 4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Қазақстанның су ресурстарын сипаттайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Су ресурстарын анықтайды |
https://learningapps.org/watch?v=pzpinm5p324
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 7 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа сабақ Суреттер сөйлейді әдісі
(ТЖ) Топтық жұмыс Жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып Көлдер мен өзен суларының экологиялық мәселесін талдайды. (Арал, Каспий, Балқаш, Ертіс, Сырдария, Іле) «Фишбоун» әдісі
(ЖТ)Жеке тапсырма Картамен жұмыс Қазақстанның жер беті суының сапасы бойынша мониторинг жүргізу
(ФС) Функционалдық сауаттылық Өз аймақтарында қай түрі кездесетінін атайды (ЖТ)Жеке тапсырма Терминдермен жұмыс
|
Оқушылар суретке қарап тақырыпты анықтайды. Сабақтың мақсатын құрады Оқушылар өзен мен көл суларының проблемаларын сипаттайды Оқушылар Қазақстанның беткі суларының сапасына тоқталады Оқушылар терминдердің мағынасын ашады |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Проблеманың туындау себептерін анықтайды 2.Дәлел келтіреді 3.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Қазақстанның беткі суларының сапасына қарай рангтерге жіктейді Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Терминдердің мағынасын ашып сипаттайды. Жергілікті жер жағдайында талдайды |
жасанды интеллект Ұялы телефон
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма §29
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
Үй жұмысы
Тест сұрақтары:
-
Қазақстандағы ең үлкен су қоймасы қайсысы?
-
A) Бұқтырма су қоймасы
-
B) Қапшағай су қоймасы
-
C) Шардара су қоймасы
-
D) Балқаш су қоймасы
-
-
Қазақстандағы су электр станцияларының ең ірі генераторы қайсы?
-
A) Өскемен СЭС
-
B) Бұқтырма СЭС
-
C) Шардара СЭС
-
D) Алматы СЭС
-
-
Қазақстанның ең ұзын өзені қайсы?
-
A) Ертіс
-
B) Іле
-
C) Сырдария
-
D) Тобыл
-
-
Қандай су қоймасы Балқаш көлінің оңтүстік жағында орналасқан?
-
A) Қапшағай су қоймасы
-
B) Шардара су қоймасы
-
C) Бұқтырма су қоймасы
-
D) Бөген су қоймасы
-
-
Қазақстандағы ең ірі су электр станциясы қай қалада орналасқан?
-
A) Өскемен
-
B) Алматы
-
C) Шымкент
-
D) Тараз
-
-
Қазақстанда суармалы жерлердің басым бөлігі қай өзеннің суы арқылы қамтамасыз етіледі?
-
A) Ертіс
-
B) Сырдария
-
C) Іле
-
D) Тобыл
-
-
Қайсы су электр станциясы Ертіс өзенінде орналаспаған?
-
A) Өскемен СЭС
-
B) Бұқтырма СЭС
-
C) Шардара СЭС
-
D) Шүлбі СЭС
-
-
Қазақстанда суды үнемдеу және тиімді пайдалану мақсатында қай заң қабылданған?
-
A) Су ресурстарын басқару туралы заң
-
B) Су қауіпсіздігі туралы заң
-
C) Экология туралы заң
-
D) Су шаруашылығы туралы заң
-
-
Қазақстанда қандай су ресурстарын басқару жүйесі енгізілген?
-
A) Су қорының мемлекеттік бақылауы
-
B) Су қоймаларын жекешелендіру
-
C) Су ресурстарының ұжымдық пайдалану жүйесі
-
D) Су нысандарын жеке меншікке беру
-
-
Қапшағай су қоймасының негізгі мақсаты қандай?
-
A) Электр энергиясын өндіру
-
B) Суармалы жерлерді қамтамасыз ету
-
C) Кеме қатынасы
-
D) Балық шаруашылығы
-
Жауаптар:
-
А) Бұқтырма су қоймасы
-
B) Бұқтырма СЭС
-
A) Ертіс
-
A) Қапшағай су қоймасы
-
A) Өскемен
-
B) Сырдария
-
С) Шардара СЭС
-
A) Су ресурстарын басқару туралы заң
-
A) Су қорының мемлекеттік бақылауы
-
A) Электр энергиясын өндіру
Деңгейлік тапсырмалар
-
Тапсырма (Арал, Каспий, Балқаш проблемаларын сипаттап талдаңыз)
-
Суармалы егіншілік және су шығыны:
-
Қазақстанда суармалы егіншіліктің дамуының әсерін талдаңыз. Су ресурстарын пайдалану кезінде кездесетін мәселелерді сипаттаңыз.
-
Суару жүйелерінің тиімділігі мен зияны туралы пікір білдіріңіз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Су ресурстарының экологиялық проблемалары
Ашық сабақ: Су ресурстарының экологиялық проблемалары
Тексерді:
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
3.3. Гидросфера |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Себеп Назерке Серікбекқызы |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су ресурстарының экологиялық проблемалары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 3. 3. 4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Қазақстанның су ресурстарын сипаттайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Су ресурстарын анықтайды |
https://learningapps.org/watch?v=pzpinm5p324
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 7 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа сабақ Суреттер сөйлейді әдісі
(ТЖ) Топтық жұмыс Жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып Көлдер мен өзен суларының экологиялық мәселесін талдайды. (Арал, Каспий, Балқаш, Ертіс, Сырдария, Іле) «Фишбоун» әдісі
(ЖТ)Жеке тапсырма Картамен жұмыс Қазақстанның жер беті суының сапасы бойынша мониторинг жүргізу
(ФС) Функционалдық сауаттылық Өз аймақтарында қай түрі кездесетінін атайды (ЖТ)Жеке тапсырма Терминдермен жұмыс
|
Оқушылар суретке қарап тақырыпты анықтайды. Сабақтың мақсатын құрады Оқушылар өзен мен көл суларының проблемаларын сипаттайды Оқушылар Қазақстанның беткі суларының сапасына тоқталады Оқушылар терминдердің мағынасын ашады |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Проблеманың туындау себептерін анықтайды 2.Дәлел келтіреді 3.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Қазақстанның беткі суларының сапасына қарай рангтерге жіктейді Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Терминдердің мағынасын ашып сипаттайды. Жергілікті жер жағдайында талдайды |
жасанды интеллект Ұялы телефон
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма §29
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
Үй жұмысы
Тест сұрақтары:
-
Қазақстандағы ең үлкен су қоймасы қайсысы?
-
A) Бұқтырма су қоймасы
-
B) Қапшағай су қоймасы
-
C) Шардара су қоймасы
-
D) Балқаш су қоймасы
-
-
Қазақстандағы су электр станцияларының ең ірі генераторы қайсы?
-
A) Өскемен СЭС
-
B) Бұқтырма СЭС
-
C) Шардара СЭС
-
D) Алматы СЭС
-
-
Қазақстанның ең ұзын өзені қайсы?
-
A) Ертіс
-
B) Іле
-
C) Сырдария
-
D) Тобыл
-
-
Қандай су қоймасы Балқаш көлінің оңтүстік жағында орналасқан?
-
A) Қапшағай су қоймасы
-
B) Шардара су қоймасы
-
C) Бұқтырма су қоймасы
-
D) Бөген су қоймасы
-
-
Қазақстандағы ең ірі су электр станциясы қай қалада орналасқан?
-
A) Өскемен
-
B) Алматы
-
C) Шымкент
-
D) Тараз
-
-
Қазақстанда суармалы жерлердің басым бөлігі қай өзеннің суы арқылы қамтамасыз етіледі?
-
A) Ертіс
-
B) Сырдария
-
C) Іле
-
D) Тобыл
-
-
Қайсы су электр станциясы Ертіс өзенінде орналаспаған?
-
A) Өскемен СЭС
-
B) Бұқтырма СЭС
-
C) Шардара СЭС
-
D) Шүлбі СЭС
-
-
Қазақстанда суды үнемдеу және тиімді пайдалану мақсатында қай заң қабылданған?
-
A) Су ресурстарын басқару туралы заң
-
B) Су қауіпсіздігі туралы заң
-
C) Экология туралы заң
-
D) Су шаруашылығы туралы заң
-
-
Қазақстанда қандай су ресурстарын басқару жүйесі енгізілген?
-
A) Су қорының мемлекеттік бақылауы
-
B) Су қоймаларын жекешелендіру
-
C) Су ресурстарының ұжымдық пайдалану жүйесі
-
D) Су нысандарын жеке меншікке беру
-
-
Қапшағай су қоймасының негізгі мақсаты қандай?
-
A) Электр энергиясын өндіру
-
B) Суармалы жерлерді қамтамасыз ету
-
C) Кеме қатынасы
-
D) Балық шаруашылығы
-
Жауаптар:
-
А) Бұқтырма су қоймасы
-
B) Бұқтырма СЭС
-
A) Ертіс
-
A) Қапшағай су қоймасы
-
A) Өскемен
-
B) Сырдария
-
С) Шардара СЭС
-
A) Су ресурстарын басқару туралы заң
-
A) Су қорының мемлекеттік бақылауы
-
A) Электр энергиясын өндіру
Деңгейлік тапсырмалар
-
Тапсырма (Арал, Каспий, Балқаш проблемаларын сипаттап талдаңыз)
-
Суармалы егіншілік және су шығыны:
-
Қазақстанда суармалы егіншіліктің дамуының әсерін талдаңыз. Су ресурстарын пайдалану кезінде кездесетін мәселелерді сипаттаңыз.
-
Суару жүйелерінің тиімділігі мен зияны туралы пікір білдіріңіз.
шағым қалдыра аласыз


















