Материалдар / ашық сабақ Сыбайлас және вертикаль бұрыштар 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ашық сабақ Сыбайлас және вертикаль бұрыштар 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар тақырыбында
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қаңтар 2023
226
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

 Диаграмма

Педагогтің Т.А.Ә.

 Султанбаева Дилхумор Алиакбарқызы

Күні:

 06.10.2022

Сынып: 7 “А”

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.9сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;

7.1.1.10сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымы туралы оқушылардың түсініктерін кеңейтеді, олардың қасиеттерін түсіндіру және оларды есептер шығаруда қолдануды үйренеді


Сабақтың барысы:

<
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ тың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі:сәлемдесу, түгендеу.

Оқушылардың сабаққа қатысуын, кітап құралдарының бар, жоғын бақылап, оқушы зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық жағдай орнату

Сынып ұранын хормен айту.


Смайликтер арқылы үш топқа бөлу




« Көршіңді тексер» әдісімен үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы слайд көмегімен тексеріп, әр топтан сұрап жауаптың дұрыстығын тексеру.


1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады.

2. Сабаққа дайындалады.

Мақсаты: Оқушылар хормен айтады, тыңдау дағдыларын дамытуға ағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады


Оқушылар жұптарымен дәптер ауысып тексереді, дұрыс бұрыстығына қарай бағалайды.


Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам, смайлик тер





ДК экраны

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптері.

Слайд.

Жаңа сабақ қа кіріспе


Жаңа сабақ

Біз бүгін Математика еліне саяхатқа аттанамыз. Алдымызда Математика еліне баратын жолдың картасы тұр.Жолдағы кездескен сұрақтарға жауап беріп, есептерді шешу арқылы Математика еліне жетеміз. Ал енді аттанайық. Алдымыздағы бірінші кедергі сиқырлы құдық . Сиқырлы құдықтың сұрақтарына жауап берейік (жаңа материалға дайындық бөлімі)


  1. Бұрыш ұғымына байланысты сұрақтар (білімді жандандыру):

  2. Геометриялық фигура – бұрыштың анықтамасы.

  3. Бұрыштың қандай түрлері бар?

  4. Сүйір бұрыш деп қандай бұрышты айтады?

  5. Қандай бұрышты доғал бұрыш деп айтады?

  6. Қандай бұрышты тік бұрыш деп айтады?

  7. Тік бұрыш деп қандай бұрышты айтады?

  8. Бұрыштың өлшем бірлігі.

  9. Бұрышты қандай құралмен өлшейді?

Қандай бұрыштарды тең бұрыштар деп айтамыз?

Жаңа сабаққа қатысты видео көрсетіледі. Жаңа тақырыптың мазмұны ашылады.

- Балалар, бәріміз дәптерімізге сүйір бұрыш салайық.

Осы сүйір бұрыштың бір қабырғасын

жазыңқы бұрышқа дейін толықтырайық.

Сонда неше бұрыш пайда болды? DО В

Осы пайда болған бұрыштарды сыбайлас

бұрыштар деп атайды.

Қане, балалар салған сызбаға қарап

отырып осы бұрыштардың анықтамасын тұжырымдайық.

Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады.

О – бас нүкте, ОА – ортақ қабырға.

ОВ, ОD қабырғалары – бір –біріне толықтауыш сәулелер.

Теорема: Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180º- қа тең.


Енді бірінші өзеннің есептерін шығарайық

Топтық жұмыс.

Берілген бір бұрышы арқылы қалған бұрыштарды табу.


Дескриптор:

  • Вертикаль бұрыш сызады;

  • Белгісіз бұрыштарын таба алады;


Жеке жұмыс

Таратпа қағаздағы есептерді есептеу.

Дескриптор:

  • Вертикаль және сыбайлас бұрыш анықтамасын біледі;

  • Белгісіз бұрышты таба алады;




Сергіту сәті


1. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

















































































Видеодағы жаттығуларды қайталайды

Дескриптор:

1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.

2. Өзгенің пікірін толықтырады.









Қалыптасты рушы бағалау: Тапсырмалар ды дұрыс әрі жылдам орындаған оқушыға смайлик беріп, марапаттап отырамын.


Өз

ойын дұрыс мағына да білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталан дыру.


Маркер







ДК экраны



Дәптер слайд







































Дәптер

ДК экраны









Таратпа қағаз, дәптер, қалам








ДК экраны видео

.

Оқулықпен жұмыс


Оқулықпен жұмыс

1.67

30,45,60,90-градусқа тең бұрыштармен сыбайлас бұрыштардың шамасын табыңдар.



Дескриптор: Білім алушы

- толықтауыш сәуле сызады;

- белгісіз бұрыштарын табады.

Тапсырма слайд бойынша нақты жауабымен тексеріледі.

Тақырыпқа байланысты есептер шығарады

ДК экраны

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптері.

Слайд


Математика елінің патшайымы қалаға кіру үшін жарлықты орындауды тапсырыпты. Оны орындау мақсатында оқушылар «Quiziz» тестін онлайн түрде орындайды.

.


Quiziz тапсырмаларын орындау. Интернетті пайдалана отырып, тест тапсырмаларын орындау, үш топтың оқушылары ұялы телефонда жауаптарын белгілейді, соңында нәтижесі шығады. Бұл тапсырмаларады шапшаңдықты, тез есептеуді шыңдау үшін орындаймыз


Ұялы телефон