Сыныбы: 10 «А»
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Судың кермектігі және оны кетіру жолдары
Сабақтың мақсаты: Судың кермекті және оны жою жолдары туралы бағыт-бағдар беру,реакция теңдеулерін жаза білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже: Судың кермектігі және оны жою әдістерін, реакция теңдеулерін жаза біледі.
Қолданылған модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,Оқыту мен оқуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдалану,Оқытуды басқару және көшбасшылық,Талантты және дарынды балаларды оқыту ,Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
№ |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Қажетті ресурстар |
|
1 |
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: -Оқушылырмен амандасу, түгендеу -Психологиялық жаттығу. «Мен сені жақсы көремін» -мен........... -мен әдемімін -мен сабақтамын -менің көңіл күйім жақсы -мен сабаққа дайынмын -мен білгенімнің барлығын есімде сақтап қаламын |
Оқушылар жағымды ахуал орнату үшін психологиялық жаттығу орындайды. |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
2 |
Топқа бөлу: «Өз жартыңды тап» яғни оқушылар таңбалардың валенттілігін дұрыс табу арқылы топқа бөлу. Таңбаларды оқушылар алады, келесі оқушы валенттілігі жасырылған кеспені алып сол валенттілігі бірдей таңбалар бір топқа бірігу Бағалау парақтарын таратып беру. Топ ережесімен танысу. Топ мүшелерін сайлау үшін топ мүшелерінің атқаратын міндеттерін конверттен алып анықтау |
1.Оқушылар таңбалардың валенттілігін дұрыс табу арқылы топқа бірігеді. 2.Топ ережесімен танысады 3. Топ мүшелерін анықтайды.. |
Слайд, ноутбук, видеопроектор, үлестірмелер. |
|
3 |
Үй тапсырмасын тексеру. «Сақина салу»(5 ұпай) қазақтың ұлттық ойыны. Мынадай айналымдардың реакция теңдеулерін жазыңдар: Сa(OH)2 →CaCO3 → Ca(HCO3)2 →CaCO3→CaO→CaCl2 Mg→MgO→MgCl2→ MgSO4→Mg(NO3)2 Ca→CaO→Ca(OH)2→CaCl2 Үй тапсырмасын пысықтау: «Домино»ойыны(1ұпай) Сөндірілмеген әк CaO Сөндірілген әк, әк суы Ca(OH)2 Әктас, мрамор, бор CaCO3 Кескен болам-кесілмейді, Кесілсе де бөлінбейді (Су) Жылт-жылт еткен, Жылғадан өткен (Су) Аяғы жоқ жүреді, Сыңғыр-сыңғыр күледі (Су) |
Оқушылар бейнежазбадан берілген тапсырмаларды орындайды, оқушылардың орындаған тапсырмалары дұрыс болуына байланысты ұпайларын топ басшысы бағалау парақшасына белгілеп отырады. «Домино» ойыны арқылы топтар жаңа сабақпен байланыстырып жұмбақ шешеді |
Ноутбук, видеопроектор, сақина, слайд |
|
4 |
Жаңа сабақ:; (7 ұпай) Судың кермектілігі Ca2+ Mg2+ Кермек судың зияны қақ түзіледі, тамақ нашар піседі, шәй, кофе нашар шығады. Уақытша(карбонатты суды қайнатса кетеді)кермектікті жою әдістері:(CaCO3,MgCO3 Ca(HCO3 )2 Mg(HCO3)2 ) Са(НСО3)→2СаCО3↓ + Н2О + СО2↑ Са(НСО3)2 + Са(ОН)2 →2CaCO3↓ + 2H2O Mg(НСО3)2 + Na2CO3 → MgCO3↓ + 2NaHCO3
Тұрақты(бейкарбонатты)кермектікті жою әдістері (MgSO4 CaSO4 ) CaSO4 + Na2CO3→ CaCO3↓+Na2SO4 3MgSO4 + Na2PO4→Mg3(PO4)2 +3 Na2SO4 Оқушылырға тақырыптың мәнін ашып, постер қорғау үшін фишбоун әдісін қолдануы түсіндіріледі.
|
Оқушылар тақырыптың мәнін ашып постерді фишбоун әдісімен қорғайды. Оқушылар топта берілген тапсырмаларды орындап білімдерін шыңдайды. Дәлелдейді |
Ноутбук, видеопроектор, Слайд, Плакат ,маркер |
|
5 |
Тәжірибе орындау тапсырмалары (7ұпай) №1.Құрал жабдықтар: химиялық стакан, таза су, кермек су, спиртшам, сіріңке Жұмыстың орындалуы: Бірінші химиялық ыдыста кермек су, екінші химиялық ыдыста таза су бар. Екі ыдыстағы ерітіндіні спиртшам жалынында қыздырыңыздар. Байқаған құбылыстарыңызды түсіндіріңіздер. №2.Құрал жабдықтар: химиялық стакан, таза су, кермек су, сабын, шыны таяқша Жұмыстың орындалуы: Бірінші химиялық ыдыста кермек су, екінші химиялық ыдыста таза су бар. Екі сынауыққа сабын сұйықтығын құйып, байқаған құбылыстарыңызды түсіндіріңіздер. №3Құрал жабдықтар: химиялық стакан, таза су, натрий корбанаты (NaCO3), лакмус қағазы. Жұмыстың орындалуы: Стакандағы суға натрий корбанатын құйып, лакмус қағазын батырыңыздар байқаған құбылыстарыңызды түсіндіріңіздер. |
Әр топ өзіне берілген тәжірибелерді жасап топ ішінде талдап қорытынды жасайды. . |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
6 |
Сергіту сәті: Жаңбыр сыбдыры. |
Оқушылар мұғалімнің қимылын қайталайды. |
|
|
7 |
«Кім жүйрік?» (5 ұпай) 1.Судың кермектігін қандай заттар арқылы жоюға болады. а) CO2,SO2, SO3 ә) Ca(OH)2,Na2CO3,Na3PO4 б) CaCO3,Ca(HCO3)2 CaCl2, в) Mg(OH)2 ,K2CO3 ,K3PO4 2.Суға кермектік қасиет беретін иондар. а) Ca, Na ә) Mg ,CO3 б) SO2,SO3 в) Сa , Mg 3.Кермектік нешеге жіктеледі? а)уақытша және тұрақты ә)карбонаттық б)тұрақты в)уақытша және гидрокарбонаттық 4.Кермек суға жатады... а) таза су ә) бұлақ суы б) өзен суы в) жаңбыр суы 5.Уақытша кермек судың құрамында кальцийдің қандай тұздары болады а) CaSO4 ә) CaCO3 б) Ca3(PO4)2 в) CaC2 |
Барлық оқушылар тест тапсырмаларын орындап,экрандағы дұрыс жауабын бір-бірімен дәптер ауысу арқылы тексереді. Топ басшы ұпай санын бағалау парағына түсіреді. |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
8 |
«Кім зерек?» (резерв) I-деңгей тапсырмасы (5 ұпай) Кермек суда 80мг/л кальций гидрокарбонаты және 20 мг/л магний гидрокарбонаты бар.Осындай судың 1 л-ін жұмсарту үшін қанша сода қажет? II-деңгей тапсырмасы (4 ұпай) Қандай жолмен кальций және магний тұздары өзен суларына түседі. Жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар. III-деңгей тапсырмасы (3 ұпай) Шәйнектегі карбонаттық қақты қалай жоюға болады? Химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар |
Оқушылар өзінің білімі жететін деңгейін таңдап орындайды. |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
9 |
Рефлексия: Саған бүгінгі сабақ ұнадыма? Бүгінгі сабақта не түсініксіз? Келесі сабақтың қалай болғанын қалайсың? Кері байланыс ұсынылады. Жазбаша кері байланыс жасау үшін стикерге пікірлерін білдіруін және «сенім ағашына» ілуін сұранады.. Оқушыларға рахмет айтып, жұмыстарына шығармашылық табыстар тілейді. |
Оқушылар тақырып туралы жеке пікірін, топтың пікірін айтады. Ой-пікірлерін стикерлерге жазады, сенім ағашына жабыстырады
|
Стикер, сенім ағашы, слайд
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма:§5.5№1-7 тапсырмалар
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Судың кермектігі және оны кетіру жолдары ".
Сыныбы: 10 «А»
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Судың кермектігі және оны кетіру жолдары
Сабақтың мақсаты: Судың кермекті және оны жою жолдары туралы бағыт-бағдар беру,реакция теңдеулерін жаза білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже: Судың кермектігі және оны жою әдістерін, реакция теңдеулерін жаза біледі.
Қолданылған модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,Оқыту мен оқуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдалану,Оқытуды басқару және көшбасшылық,Талантты және дарынды балаларды оқыту ,Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
№ |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Қажетті ресурстар |
|
1 |
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: -Оқушылырмен амандасу, түгендеу -Психологиялық жаттығу. «Мен сені жақсы көремін» -мен........... -мен әдемімін -мен сабақтамын -менің көңіл күйім жақсы -мен сабаққа дайынмын -мен білгенімнің барлығын есімде сақтап қаламын |
Оқушылар жағымды ахуал орнату үшін психологиялық жаттығу орындайды. |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
2 |
Топқа бөлу: «Өз жартыңды тап» яғни оқушылар таңбалардың валенттілігін дұрыс табу арқылы топқа бөлу. Таңбаларды оқушылар алады, келесі оқушы валенттілігі жасырылған кеспені алып сол валенттілігі бірдей таңбалар бір топқа бірігу Бағалау парақтарын таратып беру. Топ ережесімен танысу. Топ мүшелерін сайлау үшін топ мүшелерінің атқаратын міндеттерін конверттен алып анықтау |
1.Оқушылар таңбалардың валенттілігін дұрыс табу арқылы топқа бірігеді. 2.Топ ережесімен танысады 3. Топ мүшелерін анықтайды.. |
Слайд, ноутбук, видеопроектор, үлестірмелер. |
|
3 |
Үй тапсырмасын тексеру. «Сақина салу»(5 ұпай) қазақтың ұлттық ойыны. Мынадай айналымдардың реакция теңдеулерін жазыңдар: Сa(OH)2 →CaCO3 → Ca(HCO3)2 →CaCO3→CaO→CaCl2 Mg→MgO→MgCl2→ MgSO4→Mg(NO3)2 Ca→CaO→Ca(OH)2→CaCl2 Үй тапсырмасын пысықтау: «Домино»ойыны(1ұпай) Сөндірілмеген әк CaO Сөндірілген әк, әк суы Ca(OH)2 Әктас, мрамор, бор CaCO3 Кескен болам-кесілмейді, Кесілсе де бөлінбейді (Су) Жылт-жылт еткен, Жылғадан өткен (Су) Аяғы жоқ жүреді, Сыңғыр-сыңғыр күледі (Су) |
Оқушылар бейнежазбадан берілген тапсырмаларды орындайды, оқушылардың орындаған тапсырмалары дұрыс болуына байланысты ұпайларын топ басшысы бағалау парақшасына белгілеп отырады. «Домино» ойыны арқылы топтар жаңа сабақпен байланыстырып жұмбақ шешеді |
Ноутбук, видеопроектор, сақина, слайд |
|
4 |
Жаңа сабақ:; (7 ұпай) Судың кермектілігі Ca2+ Mg2+ Кермек судың зияны қақ түзіледі, тамақ нашар піседі, шәй, кофе нашар шығады. Уақытша(карбонатты суды қайнатса кетеді)кермектікті жою әдістері:(CaCO3,MgCO3 Ca(HCO3 )2 Mg(HCO3)2 ) Са(НСО3)→2СаCО3↓ + Н2О + СО2↑ Са(НСО3)2 + Са(ОН)2 →2CaCO3↓ + 2H2O Mg(НСО3)2 + Na2CO3 → MgCO3↓ + 2NaHCO3
Тұрақты(бейкарбонатты)кермектікті жою әдістері (MgSO4 CaSO4 ) CaSO4 + Na2CO3→ CaCO3↓+Na2SO4 3MgSO4 + Na2PO4→Mg3(PO4)2 +3 Na2SO4 Оқушылырға тақырыптың мәнін ашып, постер қорғау үшін фишбоун әдісін қолдануы түсіндіріледі.
|
Оқушылар тақырыптың мәнін ашып постерді фишбоун әдісімен қорғайды. Оқушылар топта берілген тапсырмаларды орындап білімдерін шыңдайды. Дәлелдейді |
Ноутбук, видеопроектор, Слайд, Плакат ,маркер |
|
5 |
Тәжірибе орындау тапсырмалары (7ұпай) №1.Құрал жабдықтар: химиялық стакан, таза су, кермек су, спиртшам, сіріңке Жұмыстың орындалуы: Бірінші химиялық ыдыста кермек су, екінші химиялық ыдыста таза су бар. Екі ыдыстағы ерітіндіні спиртшам жалынында қыздырыңыздар. Байқаған құбылыстарыңызды түсіндіріңіздер. №2.Құрал жабдықтар: химиялық стакан, таза су, кермек су, сабын, шыны таяқша Жұмыстың орындалуы: Бірінші химиялық ыдыста кермек су, екінші химиялық ыдыста таза су бар. Екі сынауыққа сабын сұйықтығын құйып, байқаған құбылыстарыңызды түсіндіріңіздер. №3Құрал жабдықтар: химиялық стакан, таза су, натрий корбанаты (NaCO3), лакмус қағазы. Жұмыстың орындалуы: Стакандағы суға натрий корбанатын құйып, лакмус қағазын батырыңыздар байқаған құбылыстарыңызды түсіндіріңіздер. |
Әр топ өзіне берілген тәжірибелерді жасап топ ішінде талдап қорытынды жасайды. . |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
6 |
Сергіту сәті: Жаңбыр сыбдыры. |
Оқушылар мұғалімнің қимылын қайталайды. |
|
|
7 |
«Кім жүйрік?» (5 ұпай) 1.Судың кермектігін қандай заттар арқылы жоюға болады. а) CO2,SO2, SO3 ә) Ca(OH)2,Na2CO3,Na3PO4 б) CaCO3,Ca(HCO3)2 CaCl2, в) Mg(OH)2 ,K2CO3 ,K3PO4 2.Суға кермектік қасиет беретін иондар. а) Ca, Na ә) Mg ,CO3 б) SO2,SO3 в) Сa , Mg 3.Кермектік нешеге жіктеледі? а)уақытша және тұрақты ә)карбонаттық б)тұрақты в)уақытша және гидрокарбонаттық 4.Кермек суға жатады... а) таза су ә) бұлақ суы б) өзен суы в) жаңбыр суы 5.Уақытша кермек судың құрамында кальцийдің қандай тұздары болады а) CaSO4 ә) CaCO3 б) Ca3(PO4)2 в) CaC2 |
Барлық оқушылар тест тапсырмаларын орындап,экрандағы дұрыс жауабын бір-бірімен дәптер ауысу арқылы тексереді. Топ басшы ұпай санын бағалау парағына түсіреді. |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
8 |
«Кім зерек?» (резерв) I-деңгей тапсырмасы (5 ұпай) Кермек суда 80мг/л кальций гидрокарбонаты және 20 мг/л магний гидрокарбонаты бар.Осындай судың 1 л-ін жұмсарту үшін қанша сода қажет? II-деңгей тапсырмасы (4 ұпай) Қандай жолмен кальций және магний тұздары өзен суларына түседі. Жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар. III-деңгей тапсырмасы (3 ұпай) Шәйнектегі карбонаттық қақты қалай жоюға болады? Химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар |
Оқушылар өзінің білімі жететін деңгейін таңдап орындайды. |
Ноутбук, видеопроектор, слайдтар |
|
9 |
Рефлексия: Саған бүгінгі сабақ ұнадыма? Бүгінгі сабақта не түсініксіз? Келесі сабақтың қалай болғанын қалайсың? Кері байланыс ұсынылады. Жазбаша кері байланыс жасау үшін стикерге пікірлерін білдіруін және «сенім ағашына» ілуін сұранады.. Оқушыларға рахмет айтып, жұмыстарына шығармашылық табыстар тілейді. |
Оқушылар тақырып туралы жеке пікірін, топтың пікірін айтады. Ой-пікірлерін стикерлерге жазады, сенім ағашына жабыстырады
|
Стикер, сенім ағашы, слайд
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма:§5.5№1-7 тапсырмалар
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз


