Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән |
Қазақ тілі мен әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Су – тіршілік көзі. Ә.Тәжібаев «Сырдария» өлеңі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Нурмустапанова Н.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 5А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Судың маңызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау 5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Негізгі ақпаратты анықтап, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасайды; Көпшілігі: Мәтін бойынша негізгі ақпараттарды анықтап, негізгі мәліметтерді жинақтай отырып, қосымша ақпарат ұсынады, тақырып бойынша постер жасайды; Кейбірі: Мәтін бойынша негізгі ақпараттарды анықтап, негізгі мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасап, постерге қосымша ақпараттар ұсына отырып, қорғайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
*Мәтіндегі ақпаратты анықтайды; *Мәліметтерді жинақтап, тақырып бойынша постер жасайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың басы 5 минут Үй тапсырмасын тексеру 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, оқушыларды түгендеп, сабаққа психологиялық түрде дайындау
«Австралиялық жаңбыр» сабаққа психологиялық дайындық жаттығуы.
-Балалар қалай ойлайсыздар, не себепті сабағымызды «Австралиялық жаңбырмен» бастадық? -Өте дұрыс, адам өмірінде судың маңызы өте зор.
«Қолшатыр әдісі». Қолшатырда тамшы ретінде сандар беріледі. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Көрсетілген іс-қимылды қайталайды. - Австралияда жел көтерілді (арқаларын сипайды). - Жаңбыр тамшылайды (саусақтарымен түртеді). - Жаңбыр күйшейе түсті (алақандарымен арқаны соғады). - Нағыз нөсер жауын басталды (алақанмен соғу күшейеді). - Міне бұршақтар түсте бастады (саусақтарымен түрту). - Жаңбыр бәсеңдей бастады (алақанмен жаймендеп соғу). - Сирек жаңбырдың тамшылары жерге түседі (саусақтың ұшымен). - Жел басылды (арқаны жайменен сипау). - Күн шықты (қолдарымызды көтереміз).
Сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың ықтимал жауаптары: -Тақырыбымыз су мен байланысты сондықтан - Сусыз өмір жоқ -Өсімдіктерге, жануарларға және адамдарға су өте қажет. -Кеше өткен тақырып.
Әр қатардан оқушылар шығып қолшатырда ілініп тұрған сандарды дауыстап оқиды, есептік сан есімдерді реттік сан есімдерге айналдырады. |
Мұғалімнің кері байланысы Дескриптор: Есептік сан есімдерді реттік сан есімдерге айналдырады. |
Жағымды әуен, презентация
Қ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылым алды тапсырма Сөздікпен жұмыс 5 мин |
«Полиглот» әдісі арқылы оқушыларға жаңа сөздерді таныстыру.
|
Сурет арқылы жаңа сөздерді меңгереді. Сөздік дәптерге жазады. А оқушы: Берілген сөздерді аудармасымен сәйкестендіреді.
В оқушы: Жаңа сөздер мен олардың аудармасын және жаңа сөздерге қатысты суреттермен сәйкестендіреді.
С оқушы: Жаңа сөздерді екі тілдегі аудармамен сәйкестендіреді.
|
ҚБ «Үш шапалақ» әдісі Дескриптор: Берілген сөздерді аудармасымен сәйкестендіреді А деңгейі Тамшы – капля Қырау – Иней Тіршілік көзі – Источник жизни Маңызы – Значение Дескриптор: Жаңа сөздер мен олардың аудармасын және жаңа сөздерге қатысты суреттермен сәкестендіреді В деңгейі Тамшы – капля – 2 сурет Қырау – Иней – 3 сурет Тіршілік көзі – Источник жизни – 1 сурет Маңызы – Значение – 4 сурет Дескриптор: Жаңа сөздерді екі тілдегі аудармамен сәйкестендіреді. С деңгейі Тамшы – капля – a drop Қырау – Иней – frost Тіршілік көзі – Источник жизни – the source of life Маңызы – Значение –the value of water |
Суреттер мен презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Оқылым кезіндегі тапсырма 10 минут 2 минут Оқылым кезіндегі тапсырмасы 10 минут Оқылымнан кейінгі тапсырма. Бекіту 8 минут |
1 Wordwall платформасы арқылы оқушылар кезекпен тақтаға шығып, берілген ақпараттарды мәтін бойынша дұрыс/бұрыстығын анықтай отырып, сөйлемдерді «Дұрыс» «Қате» деген бұлттарға орналастырады. Функцианалдық сауаттылыққа құрылған тапсырма. «Қима қағаздар арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларға қима қағаздадарын беремін. Қима қағаздарында БҰЛТ, КВАДРАТ, ТАМШЫ, яғни судың үш күйі бойынша 3 баладан топқа бөлінеді. 2 тапсырма. Әр топ берілген мәтін бойынша сұрақтарға «Solo» әдісі бойынша жауап береді.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






тапсырма.
Берілген мәтінді оқып, ақпараттардың дұрыс/бұрыстығын
анықтайды.












