Сабақтың тақырыбы: «Шығармашылық жоба»
Сабақтың мақсаты:Шығармашылық жоба туралы білімдерін арттыра отырып, жоба жасау және оны қорғауды үйрету.
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: топтық жұмыс, АКТ қолдану, сарамандық, ой қозғау.
Пәнаралық байланыс: тарих, көркем еңбек, әдебиет, сызу.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерің арттыру, өзінің қиялың, пікірін, көзқарасын қалыптастыра отырып, ой – өрісін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Ептілікке, шыдамдылыққа, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиеле отырып, оқушының эстетикалық талғамын арттыру.
Оқушылар білуі тиіс:
-бұйым және материал туралы ақпаратты іздеу тәмілін;
-құрастырма негіздемесі және оны дайындау кезеңдері;
-олардың шешудің мүмкін жолдары, теникалық және технологиялық міндеттері;
-жобалық құжат түрлері:
Оқушылар игерген болуы тиіс:
-тұтынушыға және таурдың базардағы сұранысына, қызметіне қарай жобаның тақырыбын таңдау;
-бөлшек нобайын құру;
-дайындаманы оның пішінінің сызбасын,материалын және өлшемін анықтай отырып таңдау;
-есеп жасау және өңдеуге жіберілетіндерді бөлу;
-технологиялық картаны оқу
-өлшегіш құралдардың және үлгінің көмегімен сызба бойынша бөлшектерге белгі салу;
-бөлшектерді әр түрлі құралдармен, әр түрлі тәсілдермен өңдеу;
-бөлшектерді жинау және біріктіру;
-бұйымдардың базардағы қажеттілігін дәлелдеу, оларды қорғау.
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу.
ІІ.Үйтапсырмасынтексеру
Стикердиологы.
Ағаштыөңдеужұмысыныңтәсілдеріната.
(ою, нақыштама, мозайка, күйдіру, оюлубезендіру)
Металдықысымменөңдеутәсілдері?
(Илемдеу, сымдау, баспалау, бос сызғылау, көлемдісозғылау)
Басқақозғалтқыштарғасалыстырғандаэлектроқозғалтқыштыңбасымдығынеде?
(экологиялық, үнемділік, оңтайлық)
Шаруашылық, тұрмыстықжәнекөркемдікзаттардыңатауларынатаңдар.
(белбеу, тегене, ожау, сандық, кебеже, қанжар, қылыш)
ІІІ.Жаңасабақ
Шығармашылықжоба.
Оқушыларсіздержобадегенсөздіқалайтүсінесіндер?
![]()
Ж
оба
![]()
Сендерқалайойлайсындар, адамқандайнәрселердіжобалайалады? Егерсендемүмкінболғанныңбәріндепайтсаңдар, ондадұрысжауапбересіңдер.
Жоба – бұладамныңөзшығармашылықәлеуетінбарыншаашумүмкіндігі. Шығармашылықжобаөзінжекелейнемесетоптакөрсетуге, өзкүшінбайқапкөруге, өзбілімін, шеберлігінқолдануға, пайдаәкелуге, қолжеткеннәтижелердікөрсетугемүмкіндікбереді.
Жобанытаңдағандаадаммұқтаждықтар мен қажеттіліктердісезінуқажет. Жобанытаңдағаннанкейін оны негіздеу, яғнитаңдаусебебін, дайындаубарасын, қолданусаласынкөрсетукерек.
Материалдық – техникалыққамтамасызетумүмкіндіктерін, жобаныдайындаудыңэкологиялықмақсаттылығынескеруқажет.
Жобалықжұмыс 3 кезеңнентұрады:
-
Ұйымдастыру – дайындық
-
Технологиялық
-
Қорытынды
Біріншікезеңде (жобалау) жасалатынбұйымтүрінтаңдаңдар.жасауғабайланыстыәдебиеттердіқарастырғанда, бұйымконструкциясыныңүздікнұсқасынанықтандар. Бұйымныңқолданыста бар баламаларыныңконструкциясыментанысыңдар. Олардыңартықшылықтары мен кемшіліктерінанықтаңдар. Осы сараптаманыңнегізіндеанықталғанкмшіліктердіңқайталуынажолберілмейтінжәнеартықшылықтарыенгізілетін конструкция даярлаңдар.Қажеттіорындауреттін, құралдар мен эскиздеріңдаярландар.
Екіншікезеңде (жобаныдайындау) қауіпсіздіктехникасын, еңбектәртібі мен еңбекмәдиниетінсақтайотыра, технологиялықпроцеспенқарастырылатыноперациялардыорындаңдар.
Қорытындыкезеңде бұйымғабайқаужүргізіп, сынаңдар. Қажетболғанжағдайдаконструкторлық – техникалыққұжаттарғатүзетулеренгізіңдер, жобаныңэкономикалықнегізделгенжәнеэкологиялықбағалауенетінтүсіндірмехатынрәсімдеңдер де жобаларыңдықорғаңдар.

Түсідірме хат
Түсіндірме хат мұқиятрәсімделуікерек, анықжазуменжазылуынемесекомпьютердетеріліп. Мазмұныбойыншаоғанмыналаренеді:
-
Титулдықпарақ.
-
Кітаптыңмазмұны.
Титулдықпарақтансоңмазмұныберіледі. Ондатүсіндірмехаттыңбарлықтақырыптарытізіледі, олардыңорналасқанбеттерікөрсетіледі. Тақырыптардықысқартуғанемесебасқаформада, реттілікпенжәнематасабайланыстарыберугеболмайды.
-
Кіріспе.
Кіріспедетаңдалғантақырыптыңөзектілігі, алғақойылғанміндеттер мен мақсаттардыңмазмұнынегізделеді; жоспарланғаннәтижеқисындалады, жобаныңжаңашылдығыкөрсетіледі.
-
Негізгібөлімтараулары.
1 – тарау. Бұйымконструкциясы.
Бұйымконтрукциясынсипаттайтынбіріншітараудаәдебиеттердіңқысқашашолуыберіледі, жобадақарастырылатынтақырыптыңшешімібойыншаидеялар мен ұсыныстарбанкідайындалады.
Эскиз стандарттыпарақтаорындалып, барлықгабариттік
2 – тарау. Жасаутехнологиясы.
3 – тарау. Жобаныңэкономикалықнегізделуі.
4 – тарау. Жобаныңэкологиялықбағалануы.
-
Қорытынды.
-
Қолданылғанәдебиеттер.
-
Қосымшалар, айқындауыштар.
ІV. Практикалықжұмыс
V. Қорытынды
Материалдардыбекіту, 10 сұрақәдісі
VІ. Бағалау
VІ. Үйтапсырмасы
Үйдентаңдағантақырыптарынамәнжазбажазыпкелу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Шығармашылық жоба" 5-сынып
Ашық сабақ "Шығармашылық жоба" 5-сынып
Сабақтың тақырыбы: «Шығармашылық жоба»
Сабақтың мақсаты:Шығармашылық жоба туралы білімдерін арттыра отырып, жоба жасау және оны қорғауды үйрету.
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: топтық жұмыс, АКТ қолдану, сарамандық, ой қозғау.
Пәнаралық байланыс: тарих, көркем еңбек, әдебиет, сызу.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерің арттыру, өзінің қиялың, пікірін, көзқарасын қалыптастыра отырып, ой – өрісін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Ептілікке, шыдамдылыққа, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиеле отырып, оқушының эстетикалық талғамын арттыру.
Оқушылар білуі тиіс:
-бұйым және материал туралы ақпаратты іздеу тәмілін;
-құрастырма негіздемесі және оны дайындау кезеңдері;
-олардың шешудің мүмкін жолдары, теникалық және технологиялық міндеттері;
-жобалық құжат түрлері:
Оқушылар игерген болуы тиіс:
-тұтынушыға және таурдың базардағы сұранысына, қызметіне қарай жобаның тақырыбын таңдау;
-бөлшек нобайын құру;
-дайындаманы оның пішінінің сызбасын,материалын және өлшемін анықтай отырып таңдау;
-есеп жасау және өңдеуге жіберілетіндерді бөлу;
-технологиялық картаны оқу
-өлшегіш құралдардың және үлгінің көмегімен сызба бойынша бөлшектерге белгі салу;
-бөлшектерді әр түрлі құралдармен, әр түрлі тәсілдермен өңдеу;
-бөлшектерді жинау және біріктіру;
-бұйымдардың базардағы қажеттілігін дәлелдеу, оларды қорғау.
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу.
ІІ.Үйтапсырмасынтексеру
Стикердиологы.
Ағаштыөңдеужұмысыныңтәсілдеріната.
(ою, нақыштама, мозайка, күйдіру, оюлубезендіру)
Металдықысымменөңдеутәсілдері?
(Илемдеу, сымдау, баспалау, бос сызғылау, көлемдісозғылау)
Басқақозғалтқыштарғасалыстырғандаэлектроқозғалтқыштыңбасымдығынеде?
(экологиялық, үнемділік, оңтайлық)
Шаруашылық, тұрмыстықжәнекөркемдікзаттардыңатауларынатаңдар.
(белбеу, тегене, ожау, сандық, кебеже, қанжар, қылыш)
ІІІ.Жаңасабақ
Шығармашылықжоба.
Оқушыларсіздержобадегенсөздіқалайтүсінесіндер?
![]()
Ж
оба
![]()
Сендерқалайойлайсындар, адамқандайнәрселердіжобалайалады? Егерсендемүмкінболғанныңбәріндепайтсаңдар, ондадұрысжауапбересіңдер.
Жоба – бұладамныңөзшығармашылықәлеуетінбарыншаашумүмкіндігі. Шығармашылықжобаөзінжекелейнемесетоптакөрсетуге, өзкүшінбайқапкөруге, өзбілімін, шеберлігінқолдануға, пайдаәкелуге, қолжеткеннәтижелердікөрсетугемүмкіндікбереді.
Жобанытаңдағандаадаммұқтаждықтар мен қажеттіліктердісезінуқажет. Жобанытаңдағаннанкейін оны негіздеу, яғнитаңдаусебебін, дайындаубарасын, қолданусаласынкөрсетукерек.
Материалдық – техникалыққамтамасызетумүмкіндіктерін, жобаныдайындаудыңэкологиялықмақсаттылығынескеруқажет.
Жобалықжұмыс 3 кезеңнентұрады:
-
Ұйымдастыру – дайындық
-
Технологиялық
-
Қорытынды
Біріншікезеңде (жобалау) жасалатынбұйымтүрінтаңдаңдар.жасауғабайланыстыәдебиеттердіқарастырғанда, бұйымконструкциясыныңүздікнұсқасынанықтандар. Бұйымныңқолданыста бар баламаларыныңконструкциясыментанысыңдар. Олардыңартықшылықтары мен кемшіліктерінанықтаңдар. Осы сараптаманыңнегізіндеанықталғанкмшіліктердіңқайталуынажолберілмейтінжәнеартықшылықтарыенгізілетін конструкция даярлаңдар.Қажеттіорындауреттін, құралдар мен эскиздеріңдаярландар.
Екіншікезеңде (жобаныдайындау) қауіпсіздіктехникасын, еңбектәртібі мен еңбекмәдиниетінсақтайотыра, технологиялықпроцеспенқарастырылатыноперациялардыорындаңдар.
Қорытындыкезеңде бұйымғабайқаужүргізіп, сынаңдар. Қажетболғанжағдайдаконструкторлық – техникалыққұжаттарғатүзетулеренгізіңдер, жобаныңэкономикалықнегізделгенжәнеэкологиялықбағалауенетінтүсіндірмехатынрәсімдеңдер де жобаларыңдықорғаңдар.

Түсідірме хат
Түсіндірме хат мұқиятрәсімделуікерек, анықжазуменжазылуынемесекомпьютердетеріліп. Мазмұныбойыншаоғанмыналаренеді:
-
Титулдықпарақ.
-
Кітаптыңмазмұны.
Титулдықпарақтансоңмазмұныберіледі. Ондатүсіндірмехаттыңбарлықтақырыптарытізіледі, олардыңорналасқанбеттерікөрсетіледі. Тақырыптардықысқартуғанемесебасқаформада, реттілікпенжәнематасабайланыстарыберугеболмайды.
-
Кіріспе.
Кіріспедетаңдалғантақырыптыңөзектілігі, алғақойылғанміндеттер мен мақсаттардыңмазмұнынегізделеді; жоспарланғаннәтижеқисындалады, жобаныңжаңашылдығыкөрсетіледі.
-
Негізгібөлімтараулары.
1 – тарау. Бұйымконструкциясы.
Бұйымконтрукциясынсипаттайтынбіріншітараудаәдебиеттердіңқысқашашолуыберіледі, жобадақарастырылатынтақырыптыңшешімібойыншаидеялар мен ұсыныстарбанкідайындалады.
Эскиз стандарттыпарақтаорындалып, барлықгабариттік
2 – тарау. Жасаутехнологиясы.
3 – тарау. Жобаныңэкономикалықнегізделуі.
4 – тарау. Жобаныңэкологиялықбағалануы.
-
Қорытынды.
-
Қолданылғанәдебиеттер.
-
Қосымшалар, айқындауыштар.
ІV. Практикалықжұмыс
V. Қорытынды
Материалдардыбекіту, 10 сұрақәдісі
VІ. Бағалау
VІ. Үйтапсырмасы
Үйдентаңдағантақырыптарынамәнжазбажазыпкелу.
шағым қалдыра аласыз














