|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
09.02.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дарий патшаның сақ жеріне жорығы туралы деректерді біледі Грек, парсы деректерін түсіне отырып, Шырақтың ерлігіне мінездеме береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру (3 минут.) Өткен білімді еске түсіру ( 5 минут) (2 минут) |
Оқушылармен сәлемдесу Психологиялық ахуал «Алып аяқтар» әдісі Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен мен қатар өзіне деген сенімін артады. Үй жұмысы «Сақ патшайымы томирис» тақырыбын еске түсіру үшін Wordwoll плотформасы арқылы. әдісі арқылы, өткен сабақ соныңдағы сұрақтарды талқылай отыра, қортындылаймын Дарынды оқушы Амангельді Диляра «Миға шабуыл» Сіздердің ойларыңызша бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін? Ерлік және батырлық туралы әңгімелесу 1.Ерлік сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер 2.Ерлік жасаған қандай батырларды білесіңдер? 3.Қалай ойлайсыңдар, ерлік жасайтын адам қандай қасиеттерге ие болу қажет? Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбмен және оқу мақсаттарымен таныстырыңыздар. |
Оқушылар табан іздеріне қарап сөздерді жалғастырып жігерленеді
Дескриптор: -Болған оқиғаларды сәйкестендіре алады; - Сақ патшайымы Томиристің ерлігі мен беделін әңгімелей алады; Дұрыс жауап 1 балл Оқушылар сұраққа жауап береді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақ тау |
Тақырып т
https://wordwall.net/ru/resource/35821063 Парсы патшасы І Дарийдің жорығы туралы мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім (5 минут)
( 3 минут)
( 5 минут)
( 7 минут) |
Сабақ тақырыбын атағаннан кейін Шырақ батыр ерлігі» Bilimland.kz платформасы арқылы бейне материал көрсету. Төмендегі сұрақтарды Бейнематериалда кім туралы айтылған? Шырақ батыр қай кезде өмір сүрген? Дарий патша деген кім? Ол қай елдің билеушісі? Шырақ неліктен өзінің өмірін қиюға барды? Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз.
Топты жебелер арқылы бөлемін 1-тапсырма. Топттық жұмыс «Бұл кім» ойыны. Суреттерді сәйкестендір. 1- топтың тапсырмасы Сәйкестендіру саны: 3
2- топтың тапсырмасы Сәйкестендір. Сәйкестендіру саны: 3
2 -тапсырма. Жұптық тапсырма Сөйлемдерді аяқта
Бұл тапсырмада оқушыларды жұпқа біріктіріп, әр жұпқа парақшаға шығарылған тапсырманы 2 минут ішінде орындау қажет. Орындалған тапсырманы 2 минут ішінде жұптар бірін-бірі тексеріп, бағалап шығады. 3-тапсырма Мінездеме жазу Жеке жұмыс
|
Бағалау критерийлері: Тарихи деректердің маңыздылығы қаншалықты көрініс тапқан Ортақ ой не туралы айтылғандығын баяндау
Деректердегі ақпараттарды талдау Тарихи оқиғалардың желісін келтіру Ортада дәйекті түрде қорғап шығу
Дескриптор: «Шырақтың ерлігі» тақырыбында оқиғаларды сәйкестендіреді.
Дескриптор: Белген мәтіндегі бос орынға керекті сөздерді қойып сөйлемді анықтайды. Дұрыс жауап- 4 балл
Дескриптор: Жылдар мен болған оқиғаларды сәйкестендіреді. Дискриптор: - Шырақтың ерлігіне баға береді. Дарий патшаның - бейнесін сипаттайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы Пәні: Қазақстан
тарихы Бөлім: 5.3
Сақтар Педагогтің
аты-жөні: Күні: 09.02.2024ж Сынып:
5 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы:
Шырақтың
ерлігі. Зерттеу
сұрағы:
Сақтар тәуелсіздік үшін қалай
күресті? Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы
ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын
анықтау Сабақтың
мақсаты Дарий патшаның сақ жеріне
жорығы туралы деректерді
біледі Грек, парсы деректерін түсіне
отырып, Шырақтың ерлігіне мінездеме
береді. Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//уақы ты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру (3
минут.) Өткен білімді еске
түсіру ( 5
минут) (2
минут) Оқушылармен
сәлемдесу Психологиялық
ахуал «Алып аяқтар»
әдісі Оқушылардың сабаққа
қызығушылығы мен мен қатар өзіне деген сенімін
артады. Үй жұмысы
«Сақ патшайымы
томирис» тақырыбын еске түсіру
үшін Wordwoll плотформасы
арқылы. әдісі арқылы, өткен сабақ
соныңдағы сұрақтарды талқылай отыра,
қортындылаймын Дарынды оқушы Амангельді
Диляра «Миға
шабуыл» Сіздердің ойларыңызша бүгінгі
сабақтың тақырыбы қандай болуы
мүмкін? Ерлік және батырлық туралы
әңгімелесу 1.Ерлік сөзінің мағынасын
қалай түсінесіңдер 2.Ерлік жасаған қандай
батырларды білесіңдер? 3.Қалай ойлайсыңдар, ерлік
жасайтын адам қандай қасиеттерге ие болу
қажет? Оқушыларды жаңа сабақтың
тақырыбмен және оқу мақсаттарымен
таныстырыңыздар.
Оқушылар табан
іздеріне қарап сөздерді жалғастырып
жігерленеді
Дескриптор:
-Болған оқиғаларды
сәйкестендіре алады;
- Сақ
патшайымы Томиристің ерлігі мен беделін
әңгімелей алады;
Дұрыс
жауап
1
балл Оқушылар сұраққа жауап
береді
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады ҚБ Мадақ тау Тақырып т https://wordwall.net/ru/resource/35821063 Парсы патшасы І Дарийдің
жорығы туралы мәлімет Жаңа
білім (5
минут)
( 3
минут)
( 5
минут)
( 7
минут) Сабақ тақырыбын атағаннан
кейін Шырақ батыр ерлігі» Bilimland.kz
платформасы
арқылы бейне материал
көрсету. Төмендегі
сұрақтарды Бейнематериалда кім туралы
айтылған? Шырақ батыр қай кезде өмір
сүрген? Дарий патша деген
кім? Ол қай елдің
билеушісі? Шырақ неліктен өзінің өмірін
қиюға барды? Бүкіл сыныптық талқылау
ұйымдастырыңыз. Топты жебелер арқылы
бөлемін 1-тапсырма. Топттық
жұмыс
«Бұл
кім» ойыны. Суреттерді
сәйкестендір.
1- топтың
тапсырмасы
Сәйкестендіру
саны: 3 Кир
Сақтарға шабуыл жасау
үшін 600 кемеге отырған 700 мың әскер жинаған
парсы патшасы кім? Дарий Парсы патшасының
әскерлерін айламен жеңген сақ батыры
кім? Шырақ Сақ патшайымының
қолынан қаза тапқан парсы патшасы
кім?
2- топтың
тапсырмасы
Сәйкестендір.
Сәйкестендіру
саны: 3
2 -тапсырма.
Жұптық тапсырма
Сөйлемдерді
аяқта
Бұл тапсырмада
оқушыларды жұпқа біріктіріп, әр жұпқа парақшаға шығарылған
тапсырманы 2 минут ішінде орындау қажет.
Орындалған
тапсырманы 2 минут
ішінде жұптар бірін-бірі тексеріп, бағалап
шығады.
3-тапсырма
Мінездеме жазу
Жеке
жұмыс
Бағалау
критерийлері:
Тарихи деректердің
маңыздылығы қаншалықты көрініс
тапқан
Ортақ ой не туралы
айтылғандығын баяндау
Деректердегі
ақпараттарды талдау
Тарихи оқиғалардың
желісін келтіру
Ортада дәйекті түрде
қорғап шығу
Дескриптор:
«Шырақтың ерлігі»
тақырыбында оқиғаларды
сәйкестендіреді.
Дескриптор:
Белген мәтіндегі бос
орынға керекті сөздерді қойып сөйлемді
анықтайды.
Дұрыс
жауап-
4
балл
Дескриптор:
Жылдар мен болған
оқиғаларды сәйкестендіреді.
Дискриптор:
- Шырақтың ерлігіне баға
береді.
Дарий патшаның - бейнесін
сипаттайды;
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















