Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|||||||
|
Күні : 21.11.19 |
Мұғалімі: Г.Аметова |
|||||||
|
Сынып: 5 Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сусыз өмір жоқ |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.Т5.Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау; 5.Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау. |
|||||||
|
Бағалау критерийі:: |
Барлығы: жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтайды. Көпшілігі: тірек сөздерді орынды қолданады Кейбірі: мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасайды. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: тіршілік, ауыз су, тұщы су, су жетіспеушілігі, таза энергия, ағза, т.б. |
|||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Оқушылардың су ресурсына қатысты мәселені түсінуі арқылы жүзеге асырылады. Еңбексүйгіштік оқушылардың жеке және жұпта белсенді жұмыс жасауында көрініс табады |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану пәні |
|||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту Оқушылар тақтада берілген сөздерді адам өміріндегі маңыздылығына қарай ретпен орналастырады. Ұсынылатын сөздер: тамақ, ұйқы, су, киім, жұмыс, байлық Ой шақыру Оқушылар таныстырылым суреттеріне қарап отырып, сабақ тақырыбына болжам жасайды. Жетекші сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын анықтайды:
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлар- мен танысады. |
PowerPoint таныстырылымы |
||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Мағынаны тану Жаңа сөздер: тұщы – пресный, тапшылығы – нехватка, ағза – организм, мұздықтар – ледники, тасымалдайды – транспортирует. 1 - тапсырма ТЖ «Мұғалім-оқушы» ойыны Топтарға екі түрлі мәтін таратылады. Оқушылар қарамен берілген тірек сөздер арқылы тақырыбын анықтайды. Мәтін мұқият оқылған соң, топтан таңдалған мұғалім келесі топқа мазмұнын түсіндіреді. Топ мүшелері мұғалімнің басшылығымен жаңа мәтінді мазмұндап беруі тиіс. А мәтіні Су – тіршілік негізі. Сусыз өмір жоқ. Жер бетінің 70 пайызын су алып жатыр. Бірақ оның 3 пайызы ғана ішуге жарамды тұщы су. Осы судың 2 пайызы мұзыдықтарда сақталған. Сондықтан адамдар тек 1 пайызын ғана пайдалана алады. Сол себепті жер бетіндегі халық саны көбейген сайын тұщы су да жетіспейді. Әсіресе, Африка елдері ауыз суға зәру. Бүгінде таза су тауарға айналды. Германия елі тұщы суды Швециядан сатып алса, Америка Канадан сатып алады. Ғалымдардың айтуынша, болашақта судың бағасы мұнай бағасынан бірнеше есе қымбат болады. Бұл болашақта ауыз су тапшылығы үшін болатын соғыстарға әкелуі мүмкін. Ә мәтіні Судың адам денсаулығына пайдасы өте көп. Жапондық психолог-ғалым Эмото: “Судағы таза энергия көп ауруларға ем болады”, - деп жазады. Мысалы, су дене температурасын сақтайды, ағзаға оттегі мен минералдарды тасымалдайды, стресс пен депрессияны басады, ұйқыны ретке келтіреді, көздің көруін жақсартады, иммунитетті күшейтеді. Бүйрек пен бауырдағы қалдықтарды тазалайды. Жалпы, ересек адамдардың денесінде 40-50 литр су болады. Қанның 83 пайызы, мидың 74 пайызы, сүйектердің 22 пайызы судан тұрады екен. Егер адам денесінде 20 пайыз су жетіспеушілігі болса, адам денсаулығына үлкен қауіп төнеді екен. Бағалау: «басбармақ» әдісі 2-тапсырма ТЖ Мәтін мазмұны бойынша постер әзірлеу, қорғау Бағалау: «басбармақ» әдісі 3-тапсырма Ж Мәтіннен сан есімдерді теріп жазу (интерактивті тақта арқылы сан есім ережесін еске түсіру)
Қалыптастырушы бағалау «Мимика» ойыны Берілген сөздерді ым арқылы түсіндіреді: бас жуу, гүл суару, суға жүзу, шай ішу, су шашып ойнау, кір жуу. |
Үлестірме қағаздар
Қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«INSERT» әдісі бойынша кері байланыс жүргізіледі «V» - бұрыннан білемін «+» - мен үшін жаңа ақпарат «?» - білгім келеді |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сусыз өмір жоқ" 5-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|||||||
|
Күні : 21.11.19 |
Мұғалімі: Г.Аметова |
|||||||
|
Сынып: 5 Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сусыз өмір жоқ |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.Т5.Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау; 5.Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау. |
|||||||
|
Бағалау критерийі:: |
Барлығы: жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтайды. Көпшілігі: тірек сөздерді орынды қолданады Кейбірі: мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасайды. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: тіршілік, ауыз су, тұщы су, су жетіспеушілігі, таза энергия, ағза, т.б. |
|||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Оқушылардың су ресурсына қатысты мәселені түсінуі арқылы жүзеге асырылады. Еңбексүйгіштік оқушылардың жеке және жұпта белсенді жұмыс жасауында көрініс табады |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану пәні |
|||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту Оқушылар тақтада берілген сөздерді адам өміріндегі маңыздылығына қарай ретпен орналастырады. Ұсынылатын сөздер: тамақ, ұйқы, су, киім, жұмыс, байлық Ой шақыру Оқушылар таныстырылым суреттеріне қарап отырып, сабақ тақырыбына болжам жасайды. Жетекші сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын анықтайды:
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлар- мен танысады. |
PowerPoint таныстырылымы |
||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Мағынаны тану Жаңа сөздер: тұщы – пресный, тапшылығы – нехватка, ағза – организм, мұздықтар – ледники, тасымалдайды – транспортирует. 1 - тапсырма ТЖ «Мұғалім-оқушы» ойыны Топтарға екі түрлі мәтін таратылады. Оқушылар қарамен берілген тірек сөздер арқылы тақырыбын анықтайды. Мәтін мұқият оқылған соң, топтан таңдалған мұғалім келесі топқа мазмұнын түсіндіреді. Топ мүшелері мұғалімнің басшылығымен жаңа мәтінді мазмұндап беруі тиіс. А мәтіні Су – тіршілік негізі. Сусыз өмір жоқ. Жер бетінің 70 пайызын су алып жатыр. Бірақ оның 3 пайызы ғана ішуге жарамды тұщы су. Осы судың 2 пайызы мұзыдықтарда сақталған. Сондықтан адамдар тек 1 пайызын ғана пайдалана алады. Сол себепті жер бетіндегі халық саны көбейген сайын тұщы су да жетіспейді. Әсіресе, Африка елдері ауыз суға зәру. Бүгінде таза су тауарға айналды. Германия елі тұщы суды Швециядан сатып алса, Америка Канадан сатып алады. Ғалымдардың айтуынша, болашақта судың бағасы мұнай бағасынан бірнеше есе қымбат болады. Бұл болашақта ауыз су тапшылығы үшін болатын соғыстарға әкелуі мүмкін. Ә мәтіні Судың адам денсаулығына пайдасы өте көп. Жапондық психолог-ғалым Эмото: “Судағы таза энергия көп ауруларға ем болады”, - деп жазады. Мысалы, су дене температурасын сақтайды, ағзаға оттегі мен минералдарды тасымалдайды, стресс пен депрессияны басады, ұйқыны ретке келтіреді, көздің көруін жақсартады, иммунитетті күшейтеді. Бүйрек пен бауырдағы қалдықтарды тазалайды. Жалпы, ересек адамдардың денесінде 40-50 литр су болады. Қанның 83 пайызы, мидың 74 пайызы, сүйектердің 22 пайызы судан тұрады екен. Егер адам денесінде 20 пайыз су жетіспеушілігі болса, адам денсаулығына үлкен қауіп төнеді екен. Бағалау: «басбармақ» әдісі 2-тапсырма ТЖ Мәтін мазмұны бойынша постер әзірлеу, қорғау Бағалау: «басбармақ» әдісі 3-тапсырма Ж Мәтіннен сан есімдерді теріп жазу (интерактивті тақта арқылы сан есім ережесін еске түсіру)
Қалыптастырушы бағалау «Мимика» ойыны Берілген сөздерді ым арқылы түсіндіреді: бас жуу, гүл суару, суға жүзу, шай ішу, су шашып ойнау, кір жуу. |
Үлестірме қағаздар
Қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«INSERT» әдісі бойынша кері байланыс жүргізіледі «V» - бұрыннан білемін «+» - мен үшін жаңа ақпарат «?» - білгім келеді |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз


