Ш.Бектасов атындағы ЖОМ
Сызу пәнінің мұғалімі Қарамендиева Роза
|
|
Сызу 45 минут |
9 сынып |
|
Сабақ тақырыбы: |
||
|
Жалпы мақсат: |
1.Әртүрлі аксонометриялық проекциялау осьтерін, бөлшектердің графикалық сызбасын орындау тәсілдерін біліп, оны іс жүзінде орындап жаттығуына үйрету, аксонометриялық проекциялау сызбасының үлгісі, геометриялық денелердің орындалу жолдартын көрсету. 2 Сөздік қорын, ой- өрісін кеңейту. Сызба сызу кезінде ережелерді тиімді пайдалана білуді үйрету, біліктілігін дамытк, техникалық білімге қызығушылығын арттыру |
|
|
Сілтеме: |
Нұсқаулық, сызу кітабі |
|
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
.Оқушылардың өзара пікір алмасуларына мүмкіндік тудыру, жұмыстарына қолдау көрсету. Оқушылардың жеке дара қабілеттерін бақылау саралау.Өзін-өзі бағалай білуге, еңбек сүйгіштікке, өзара сыйластыққа тәрбиелеу. |
|
|
Негізгі идеялар: |
Нақты ойлау арқылы ой қорыту; |
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Топтық жұмыс арқылы , қайталау, орындау, ойлау, жарысу, бақылау түрінде өткен аралас сабақта кестелер , жеке карточкалық тапсырмалар, слайдтар,плакаттар, түрлі-түсті қағаздар,геометриялық фигуралар |
|
|
Оқыту әдістері: |
Түсіндіру, сарамандық,сұрақ-жауап,Сыни тұрғыдан ойлау.Практикалық жұмыс |
Жұпық жұмыс |
|
Дерек көздері: |
«Бейнелеу өнері» журналдар, Интернет желісі, газеттер |
|
|
Ойлау деңг. |
Мақсат |
Күтілетін нәтиже |
Түрткі (сұрақ, тапсырма, жағдаят) |
Бағалау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Білу 5м |
Сәндік қол өнер туындылары жөнінде танымын қалыптастыру Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. |
“Көпір”тапсырмаларды өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары
|
1-слайд. «Миға шабул» 2.Сәйкестендіру
«Проекция» |
критерийлер |
дескриптор |
ұпай |
Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Қарама-қарсы» сап әдісі бойынша оқушылардың бір-бірімен амандасуын, тілек айтуын ұйымдастыру Топқа
бөлу 1 топ пирамида 2 топ призма 3 топ параллилипипед Топтарға сұрақтар дайындау Түрткі тапсырма береді Бақылайды Тыңдайды . Ойлан, Бірік, Бөліс әдісі бойынша топ мүшелерін сайлап алуды, топ ережесін сақтап отыруды тапсыру. |
Оқушылар қарама-қарсы сапта тұрып бір-бірінің қолын алып амандасады, бір-біріне жағымды сөздер арқылы комплименттер айтады .Суреттерді жіктейді, Талдайды, Ой пікірін Білдіреді Топ мүшелерін сайлайды. Ережені сақтауға уәде береді. |
|
Білім көлемін зерделеу |
8 максималды бал |
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Түсіну 10м |
Геометриялық фигураларды түріне қарай ажырата білуге проекциялауға . негізгі үш көріісті сала білу. |
Түсіну” үшін Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін? Сұрақтары (дәлелде, түсіндір сөздерімен бірге) оқушының жоғарыда берген жауаптарына қойылады ( оларды тереңдету үшін) |
Карточкамен жұмыс үш жазықтыққа проекциялау Слайдпен жұмыс Сергіту сәті
Графикалық диктант Солға- 1 см |
Топтардың бір-бірін бағалауы тақырыптың басты идеясын табуы,ашуы |
12максималды балл |
|
Жіктелімдерді талдау, мәні мен мазмұнын айту Қасиеттерін көрсету |
Мадақтау Суреттерді жіктейді, Талдайды, Ой пікірін білдіреді |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Қолдану |
Геометриялық фигуралардың жазбаларын үлгісін дайындай білуге балу |
практика жүзінде “Қолдану” (оқулықпен жұмыс жүргізу барысында тек қарапайым тапсырмалармен бекіту жүргізіледі дайындай білуге балу
|
Әр оқушыға жеке жұмыс.Түрлі түсті қағаз таратамын. Топтағы фигуралар бойынша Геометриялық фигураның жазбасын салу және макетін жасау Алты бұрышты призма Диаметрі ø 50мм Биіктігі -100мм Табаны төртбұрышты пирамида Диаметрі ø 50мм Биіктігі -100мм Параллелипипед Биіктігі -60мм Ені- 30мм Ұзындығы-100мм |
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру |
15 максималды балл |
|
Тапсырма береді, нұсқаулық береді Қауіпсіздік ережесімен Таныстырады бақылайды |
Қолпаштау, таңдану, тамсану |
|
------------------------ |
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Талдау |
Геометриялық фигуралар жасауды өздігінен үйренуге баулу |
Талдау” үшін 1.Салыстыр 2.Айырмашылыға неде? 3.Ұқсастығы неде? 4.Тақырыптың басты идеясын жаз деген тапсырмалар болу керек. Немесе 1-3 тапсырмаларды Венн диаграммасы арқылы қамтуға болады |
Бір-бірінің жасаған проекцияларын талдау Фронталь диметриялық проекциямен горизонталь проекциясын салыстыру Вен
диаграммасы |
өз ойларын анық жеткізу |
Өзара бағалау |
|
Тыңдайды бақылайды Жетелеу сұрақтарын қояды |
Әріптестерімен бірлесе тапсырманы орындайды, өзінше ізденеді Тапсырманы талдайды пікір білдіреді |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Синтез |
Өздері қолдан жасаған туындыларын жетілдіре түсу жөнінде ойлануға баулу және өнердегі өзіндік талғамын дамыту |
“Жинақтау” үшін қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле,кестені,тірек сызбаны,сөзжұмбақтар толтыр немесе өзің құрастыр,тағы с.с. Басқа түрдегі тапсымалар оқушының жоғарыдағы “тақырыптың басты идеясына” жазған жауабына қойылады. |
Қорыту үшін әр топ өзара сұрақ қояды. Сұрақ: Сызбада нәрсені өзара перпендикуляр үш проекция жазықтықтарына проекциялау үшін біз негізгі қандай проекцияларды білуіміз керек? |
өзін-өзі бағалау |
|
|
Тыңдайды бақылайды Жетелеу сұрақтарын қояды |
Жасаған туындыларын қорғайды, |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Бағалау |
Өзін-өзі және әріптесін бағалай білуге баулу |
Көрме ұйымдастыру Алған білімнің өзі үшін құндылығын бағалау |
Үйге тапсырма: Цилиндр мен конустың жазба беттерін салып макет жасау |
|
Топпен жұмыс |
|
Кері байланыс «Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН*, 2 - ші баспалдағы *Мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН* , |
Топпен жұмыс жасауда белсенділік жасап отыр.салыстырды дәлелдемелер келтірді. өз көзқарасын дәлелді жеткізді. Салу этаптарын дұрыс қолданылды. |
|
Жасалған қорытындының жарамдылығын бағалай біледі |
|
|||||||
|
|
|
|||||||
Сәйкестендіру
|
1 |
Сызбаларда бұрыштарды өлщеу және салу үшін қолданылатын құрал |
ш т р и х п у н к т и р |
|
2 |
Қорапқа салынған сызу аспаптарының жиынтығы |
с и м м е т р и я |
|
3 |
Қисық сызықтарды сызу үшін қолданылатын шаблон |
п р о ф и л ь |
|
4 |
Сызу барысында параллель сызықтарды жүргізу үшін қолданылатын, бекітелген ролигі бар сызғыш. |
т р а н с п о р т и р |
|
5 |
Симметрия осьтері болып табылатын осьтік сызықтарды, сондай-ақ доғалар мен шеңберлердің центрін сызатын жіңішке сызық. |
Центрлік
|
|
6 |
Егер нәрсенің кескінін салуға көмектесетін проекциялаушы сәулелер бір нүктеден шығатын болса, мұндай проекция қалай аталады?. |
д а я р ш
а |
|
7 |
Бақылаушының бүйір жағынан орналасқан жазықтық қалай аталады |
р е й с ш и н а |
|
8 |
Детальдың екі жағы бірдей |
л е к а л о |
Жаттығуға арналған тапсырма: Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызыңдар, мұндағы цилиндрдің өлшемдері: биіктігі 30, табаныø20; параллелепипед тің өлшемі-10*20*40, текшенің өлшемі-20*20; пирамиданың өлшемі- Биіктігі -30, конустың өлшемдері- биіктігі 30, табаныø20, шардың өлшемі- ø20







Жаттығуға арналған тапсырма: Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызыңдар, мұндағы цилиндрдің өлшемдері: биіктігі 30, табаныø20; параллелепипед тің өлшемі-10*20*40, текшенің өлшемі-20*20; пирамиданың өлшемі- Биіктігі -30, конустың өлшемдері- биіктігі 30, табаныø20, шардың өлшемі- ø20





Жаттығуға арналған тапсырма: Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызыңдар, мұндағы цилиндрдің өлшемдері: биіктігі 30, табаныø20; параллелепипед тің өлшемі-10*20*40, текшенің өлшемі-20*20; пирамиданың өлшемі- Биіктігі -30, конустың өлшемдері- биіктігі 30, табаныø20, шардың өлшемі- ø20




![]()


Жиынтық бағалау парағы
|
Жиынтық бағалау (жб) |
сәйкестендіру |
Үш жазықтыққа геометриялық денелердің сызбалары |
Карточкамен жұмыс Үш көрінісін табу |
Геометриялық денелер беттерінің жазбаларын салу, макетін жасау |
қорытынды |
|||||
|
|
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
|
2-бөлім бойынша ЖБ |
|
8 |
|
12 |
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Балдың бағаға ауыстыру шәкілі
|
Балдың пайыздық мазмұны |
Баға көрсеткіші |
Баға |
|
1 %– 20% |
Қанағаттанғысыз |
«2» |
|
21 %-50% |
Қанағаттанарлық |
«3» |
|
51% -80% |
Жақсы |
«4» |
|
81% -100% |
Өте жақсы |
«5» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Сызу. Тақырыбы: "Геометриялық денелер беттерінің жазбалары" 9 сынып
Ашық сабақ. Сызу. Тақырыбы: "Геометриялық денелер беттерінің жазбалары" 9 сынып
Ш.Бектасов атындағы ЖОМ
Сызу пәнінің мұғалімі Қарамендиева Роза
|
|
Сызу 45 минут |
9 сынып |
|
Сабақ тақырыбы: |
||
|
Жалпы мақсат: |
1.Әртүрлі аксонометриялық проекциялау осьтерін, бөлшектердің графикалық сызбасын орындау тәсілдерін біліп, оны іс жүзінде орындап жаттығуына үйрету, аксонометриялық проекциялау сызбасының үлгісі, геометриялық денелердің орындалу жолдартын көрсету. 2 Сөздік қорын, ой- өрісін кеңейту. Сызба сызу кезінде ережелерді тиімді пайдалана білуді үйрету, біліктілігін дамытк, техникалық білімге қызығушылығын арттыру |
|
|
Сілтеме: |
Нұсқаулық, сызу кітабі |
|
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
.Оқушылардың өзара пікір алмасуларына мүмкіндік тудыру, жұмыстарына қолдау көрсету. Оқушылардың жеке дара қабілеттерін бақылау саралау.Өзін-өзі бағалай білуге, еңбек сүйгіштікке, өзара сыйластыққа тәрбиелеу. |
|
|
Негізгі идеялар: |
Нақты ойлау арқылы ой қорыту; |
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Топтық жұмыс арқылы , қайталау, орындау, ойлау, жарысу, бақылау түрінде өткен аралас сабақта кестелер , жеке карточкалық тапсырмалар, слайдтар,плакаттар, түрлі-түсті қағаздар,геометриялық фигуралар |
|
|
Оқыту әдістері: |
Түсіндіру, сарамандық,сұрақ-жауап,Сыни тұрғыдан ойлау.Практикалық жұмыс |
Жұпық жұмыс |
|
Дерек көздері: |
«Бейнелеу өнері» журналдар, Интернет желісі, газеттер |
|
|
Ойлау деңг. |
Мақсат |
Күтілетін нәтиже |
Түрткі (сұрақ, тапсырма, жағдаят) |
Бағалау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Білу 5м |
Сәндік қол өнер туындылары жөнінде танымын қалыптастыру Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. |
“Көпір”тапсырмаларды өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары
|
1-слайд. «Миға шабул» 2.Сәйкестендіру
«Проекция» |
критерийлер |
дескриптор |
ұпай |
Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Қарама-қарсы» сап әдісі бойынша оқушылардың бір-бірімен амандасуын, тілек айтуын ұйымдастыру Топқа
бөлу 1 топ пирамида 2 топ призма 3 топ параллилипипед Топтарға сұрақтар дайындау Түрткі тапсырма береді Бақылайды Тыңдайды . Ойлан, Бірік, Бөліс әдісі бойынша топ мүшелерін сайлап алуды, топ ережесін сақтап отыруды тапсыру. |
Оқушылар қарама-қарсы сапта тұрып бір-бірінің қолын алып амандасады, бір-біріне жағымды сөздер арқылы комплименттер айтады .Суреттерді жіктейді, Талдайды, Ой пікірін Білдіреді Топ мүшелерін сайлайды. Ережені сақтауға уәде береді. |
|
Білім көлемін зерделеу |
8 максималды бал |
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Түсіну 10м |
Геометриялық фигураларды түріне қарай ажырата білуге проекциялауға . негізгі үш көріісті сала білу. |
Түсіну” үшін Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін? Сұрақтары (дәлелде, түсіндір сөздерімен бірге) оқушының жоғарыда берген жауаптарына қойылады ( оларды тереңдету үшін) |
Карточкамен жұмыс үш жазықтыққа проекциялау Слайдпен жұмыс Сергіту сәті
Графикалық диктант Солға- 1 см |
Топтардың бір-бірін бағалауы тақырыптың басты идеясын табуы,ашуы |
12максималды балл |
|
Жіктелімдерді талдау, мәні мен мазмұнын айту Қасиеттерін көрсету |
Мадақтау Суреттерді жіктейді, Талдайды, Ой пікірін білдіреді |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Қолдану |
Геометриялық фигуралардың жазбаларын үлгісін дайындай білуге балу |
практика жүзінде “Қолдану” (оқулықпен жұмыс жүргізу барысында тек қарапайым тапсырмалармен бекіту жүргізіледі дайындай білуге балу
|
Әр оқушыға жеке жұмыс.Түрлі түсті қағаз таратамын. Топтағы фигуралар бойынша Геометриялық фигураның жазбасын салу және макетін жасау Алты бұрышты призма Диаметрі ø 50мм Биіктігі -100мм Табаны төртбұрышты пирамида Диаметрі ø 50мм Биіктігі -100мм Параллелипипед Биіктігі -60мм Ені- 30мм Ұзындығы-100мм |
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру |
15 максималды балл |
|
Тапсырма береді, нұсқаулық береді Қауіпсіздік ережесімен Таныстырады бақылайды |
Қолпаштау, таңдану, тамсану |
|
------------------------ |
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Талдау |
Геометриялық фигуралар жасауды өздігінен үйренуге баулу |
Талдау” үшін 1.Салыстыр 2.Айырмашылыға неде? 3.Ұқсастығы неде? 4.Тақырыптың басты идеясын жаз деген тапсырмалар болу керек. Немесе 1-3 тапсырмаларды Венн диаграммасы арқылы қамтуға болады |
Бір-бірінің жасаған проекцияларын талдау Фронталь диметриялық проекциямен горизонталь проекциясын салыстыру Вен
диаграммасы |
өз ойларын анық жеткізу |
Өзара бағалау |
|
Тыңдайды бақылайды Жетелеу сұрақтарын қояды |
Әріптестерімен бірлесе тапсырманы орындайды, өзінше ізденеді Тапсырманы талдайды пікір білдіреді |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Синтез |
Өздері қолдан жасаған туындыларын жетілдіре түсу жөнінде ойлануға баулу және өнердегі өзіндік талғамын дамыту |
“Жинақтау” үшін қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле,кестені,тірек сызбаны,сөзжұмбақтар толтыр немесе өзің құрастыр,тағы с.с. Басқа түрдегі тапсымалар оқушының жоғарыдағы “тақырыптың басты идеясына” жазған жауабына қойылады. |
Қорыту үшін әр топ өзара сұрақ қояды. Сұрақ: Сызбада нәрсені өзара перпендикуляр үш проекция жазықтықтарына проекциялау үшін біз негізгі қандай проекцияларды білуіміз керек? |
өзін-өзі бағалау |
|
|
Тыңдайды бақылайды Жетелеу сұрақтарын қояды |
Жасаған туындыларын қорғайды, |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Бағалау |
Өзін-өзі және әріптесін бағалай білуге баулу |
Көрме ұйымдастыру Алған білімнің өзі үшін құндылығын бағалау |
Үйге тапсырма: Цилиндр мен конустың жазба беттерін салып макет жасау |
|
Топпен жұмыс |
|
Кері байланыс «Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН*, 2 - ші баспалдағы *Мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН* , |
Топпен жұмыс жасауда белсенділік жасап отыр.салыстырды дәлелдемелер келтірді. өз көзқарасын дәлелді жеткізді. Салу этаптарын дұрыс қолданылды. |
|
Жасалған қорытындының жарамдылығын бағалай біледі |
|
|||||||
|
|
|
|||||||
Сәйкестендіру
|
1 |
Сызбаларда бұрыштарды өлщеу және салу үшін қолданылатын құрал |
ш т р и х п у н к т и р |
|
2 |
Қорапқа салынған сызу аспаптарының жиынтығы |
с и м м е т р и я |
|
3 |
Қисық сызықтарды сызу үшін қолданылатын шаблон |
п р о ф и л ь |
|
4 |
Сызу барысында параллель сызықтарды жүргізу үшін қолданылатын, бекітелген ролигі бар сызғыш. |
т р а н с п о р т и р |
|
5 |
Симметрия осьтері болып табылатын осьтік сызықтарды, сондай-ақ доғалар мен шеңберлердің центрін сызатын жіңішке сызық. |
Центрлік
|
|
6 |
Егер нәрсенің кескінін салуға көмектесетін проекциялаушы сәулелер бір нүктеден шығатын болса, мұндай проекция қалай аталады?. |
д а я р ш
а |
|
7 |
Бақылаушының бүйір жағынан орналасқан жазықтық қалай аталады |
р е й с ш и н а |
|
8 |
Детальдың екі жағы бірдей |
л е к а л о |
Жаттығуға арналған тапсырма: Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызыңдар, мұндағы цилиндрдің өлшемдері: биіктігі 30, табаныø20; параллелепипед тің өлшемі-10*20*40, текшенің өлшемі-20*20; пирамиданың өлшемі- Биіктігі -30, конустың өлшемдері- биіктігі 30, табаныø20, шардың өлшемі- ø20







Жаттығуға арналған тапсырма: Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызыңдар, мұндағы цилиндрдің өлшемдері: биіктігі 30, табаныø20; параллелепипед тің өлшемі-10*20*40, текшенің өлшемі-20*20; пирамиданың өлшемі- Биіктігі -30, конустың өлшемдері- биіктігі 30, табаныø20, шардың өлшемі- ø20





Жаттығуға арналған тапсырма: Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызыңдар, мұндағы цилиндрдің өлшемдері: биіктігі 30, табаныø20; параллелепипед тің өлшемі-10*20*40, текшенің өлшемі-20*20; пирамиданың өлшемі- Биіктігі -30, конустың өлшемдері- биіктігі 30, табаныø20, шардың өлшемі- ø20




![]()


Жиынтық бағалау парағы
|
Жиынтық бағалау (жб) |
сәйкестендіру |
Үш жазықтыққа геометриялық денелердің сызбалары |
Карточкамен жұмыс Үш көрінісін табу |
Геометриялық денелер беттерінің жазбаларын салу, макетін жасау |
қорытынды |
|||||
|
|
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
Нақты жб |
Максималды жб |
|
2-бөлім бойынша ЖБ |
|
8 |
|
12 |
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Балдың бағаға ауыстыру шәкілі
|
Балдың пайыздық мазмұны |
Баға көрсеткіші |
Баға |
|
1 %– 20% |
Қанағаттанғысыз |
«2» |
|
21 %-50% |
Қанағаттанарлық |
«3» |
|
51% -80% |
Жақсы |
«4» |
|
81% -100% |
Өте жақсы |
«5» |
шағым қалдыра аласыз


















