Материалдар / Ашық сабақ, Сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ, Сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, Сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы, 7 сынып ,Сызықтық функцияның графигін салады және оның қасиеттері зерттейді, керсінше сызықтық функцияның қасиеттерін зерттей отыра графигін салады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2021
469
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.4А Функция. Функция графигі

Мектеп: "Қарақол орта мектеп -бақшасы" КММ

Күні: 25.11.2021

Мұғалім аты-жөні: Слямгазы Аружан Сейтжановна

Сынып: 7 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы

Оқу мақсаттары

7.4.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу;

7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу.

Сабақ мақсаты

Сызықтық функцияның графигін салады және оның қасиеттері зерттейді, керсінше сызықтық функцияның қасиеттерін зерттей отыра графигін салады

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

  • y=kx және y=kx+b сызықты функциясының графигі анықтамаларын біледі.

Қолдану, болжай алу

  • Функцияның графигін анықтайды, берілген мәндері бойынша графиктерін салады; графиктің k мен b-ға қатысты орналасуын болжайды.

  • Берілген графиктен/кестеден қажет ақпаратты таңдайды; шыққан нәтижелерді талдайды және сәйкес қорытындыларды жасайды; ұсынылған сұрақтарға дұрыс жауаптар береді.


Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология

Фукция – функция – function;

График – график – graph;

Тәуелсіз айнымалы – независимая переменная - independent variable;

Аргумент – argument;

Анықталу облысы – область определения – domain;

Мәндер жиыны – область значений – range;

Функция графигі;

Сызықтық функция;

Сызықтық функцияның бұрыштық коэффициенті

Құндылықтарды тәрбиелеу

Құрмет (Зерттеушілік жұмысты қорытындылаған кезде оқушылар бір-бірінің ойын тыңдайды); Ынтымақтастық ( жұптық жұмыс кезінде оқушылар бір-біріне кері байланыс береді). Өмір бойы оқыту(оқушылармен әр түрлі жұмыс жүргізгеннен кейін осы жұмыстардың пайдасын және керектігін ауызша талқылау).

Пәнаралық байланыс

Сызу – геометриялық фигуралардың сызбасы салады.

Сабақты өткізу үшін программалық қамтамасыздықты қолдану (информатика)

Негізгі дағдылары

Өзін-өзі реттеу дағдылары: Оқушылар сабақтың мақсатын және бағалау критерийлерін өздері тұжырымдай алады. Оқушылар өздігінше теореманы дәлелдейді.

Алдын-ала білімдері


Сызықтық теңдеулер мен теңсіздіктерді шеше алу; шамалар арасындағы тәуелділіктерді білу; тура және кері пропорционалдық ұғымдарын білу; тура пропорционалдық тәуелділіктің графигін сала алу. Айнымалылары бар өрнектерді түрлендірулерді орындай алу. Формулалармен жұмыс істей алу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.

















Өткен сабақты тексеру

5мин.














Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Топқа біріктіру: І топ «Тура пропорционал», ІІ топ «Сызықтық функция»

(Оқушылар қағаз қиындылары бойынша топқа бірігеді)


Зейінді шоғырландыру:

Бір Аллаға сиынып,
Кел, балалар, оқылық ,
Оқығанды көңілге,
Ықыласпен тоқылық.
Оқысаңыз , балалар,
Шамнан шырақ жағылар,
Тілегенің алдыңнан
Іздемей-ақ табылар.


Үй тапсырмасын пысықтау:

Миға шабуыл сұрақтары арқылы үй тапсырмасын сұраймын.

23.6

Өткен сабақты тексеру

  • Функция дегеніміз не? (А жиынынан алынған әрбір х элементіне В жиынынан алынған тек бір ғана у элементін сәйкес қоятвн сәйкестік)

  • Функция терминін тұңғыш рет қандай ғалым енгізген? (Г.Лейбниц)

  • Функция анықтамасын қай ғалым ұсынған? (И.Н.Лобачевский)

  • Функция қандай тәсілдермен беріледі? (формуламен, кестемен, графикпен)

  • Сызықтық функцияның графигі не болады? (түзу сызық)

  • Координаталар бас нүктесінен өтетін сызықтық функцияны не деп атаймыз? (Тура пропорционал)

  • Бірмүше дегеніміз не? (Әріптерден, сандардан және олардың дәрежесінен көбейту арқылы құрастырылған өрнек)

  • Көпмүше дегеніміз не? (Бірмүшелердің қосындысынан құралған өрнек)

Мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады.



Оқушыларды топқа бөлу.















Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауапқа жауап береді.


























Дескриптор:

-Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды.



Жалпы балл-2





Дескриптор:

-Тақырыпты қайталайды, топта талқылайды



Жалпы балл-3










Қағаз қиындылары

Үлестірме











ДК экран Сұрақтар



















Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер беріледі.

Сабақтың ортасы.

10 мин.







Топпен жұмыс

10 мин





Тақтамен жұмыс

10 мин

Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады.

Тапсырма №1. GeoGebra бағдарламасы арқылы

23.7 есепті шешеміз

(оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды)



Тапсырма №2.

23.9

1)b=-3;5 болғанда y=0,5x+b; 2)k=4;-1\4 болғанда y=kx-2 формуласымен берілген функциялардың графиктерін бір координаталар жазықтыққа салыңдар.



Тапсырма №3.

23.10

Ордината осін 1) А(0;-3,5); 2) В(0;-2 1/2); 3) С(0;5/6); 4) Д(0;-4,8) нүктесінде қиятын және а) y=4x-7; ә) у=10-2,5х функциясы графигіне параллель болатын сызықтық функцияның формуласын жазыңдар.





Сергіту сәті: «Математикалық сөзжұмбақ» ойыны

Shape1











Сөзжұмбақ сұрақтары:

  1. Артық сөзінің антонимі?

  2. Натурал сандарға жатпайтын цифр?

3) Екі санның қатынасының теңдігі?

4) Математикалық амал.

5) Көпмүшені құрайтын бірмүшелердің әрқайсысы не деп аталады?

6) Жазықтықта берілген нүктеден бірдей қашықтықтағы нүктелер жиыны?

7) Ең кіші жай сан.




Тапсырма №4. «Шағын тест»

1.Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелділікті функция деп атайды
2. Тәуелсіз айнымалы аргумент деп аталады
3. Тәуелді айнымалы функция деп аталады
4. Функцияның берілу тәсілдері: формуламен, кестемен, график түрінде

5.  Қандай функция сызықтық деп аталады? (y=kx+l түріндегі түріндегі функцияны сызықтық функция деп атайды)
6. Сызықтық функцияның графигі қандай болады? (Сызықтық функцияның графигі түзу сызық болады)
7. Тура пропорционалдық қандай формуламен беріледі? (y=kx түріндегі функция тура пропорционалдық )













Әр топ өз бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды.



Оқушылар тақтаға шығып, тақтамен жұмыс жасайды.



























Топтық жұмыс







Тестты орындайды.














Флипчартқа түсіреді , топта қорғайды.



Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаға оқушылар жауап жазады.


























































Дербес компъютер, интербелсенді тақта, GeoGebra бағдарламасы.

Оқулық, Декарттық координаталар жүйесі.




Сабақтың соңы.5 мин










Рефлексия: «Сөйлемді аяқта»

Үйге тапсырма: №23.1 ; №23.14

Оқушыларды бағалау.


Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып сөйлемді аяқтайды.


Стикерлер

смайликтер



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жасайсыз?


Бағалау-оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс.

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері.

АКT байланыстары.

Құндылықтардағы

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!