|
Сабақ: |
Мектеп: №3 Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі |
||
|
Күні: 05.04.2019ж. |
Мұғалімнің аты: Алиханова Асем Даулетбековна |
||
|
Сынып: 1 |
Пәні: Сауат ашу |
|
|
|
Ортақ тақырып: Саяхат |
Бөлім: |
Сабақтың тақырыбы: Табиғатқа саяхат. Бб дыбысы және әрпі |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану , ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не)туралы айтқысы келгенін түсіну 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен) 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою |
||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушы: әріпті ажыратады, дыбыспен сәйкестендіреді, сөздерді дұрыс оқиды; Көптеген оқушы: мәтінді түсініп оқиды, мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қояды және сұрақтарға жауап береді; мәтіннің негізгі ойын анықтайды; Кейбір оқушы: суреттердің орнына сөз қойып, сөйлем құрастырып, тыныс белгілерін дұрыс қояды |
||
|
Бағалау критерийлері |
- әріптерді танида және дыбыспен сәйкестендіріп оқиды; - мәтіннің негізгі ойын анықтайды; - мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақ қояды, сұрақтарға жауап береді - сөйлем жазуда бас әріп пен тыным белгілерін дұрыс қолданады |
||
|
Тілдік мақсат |
|
||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: дыбыс, әріп, дауыссыз дыбыстар |
|||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша/жазбаша |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: - дыбыс дегеніміз не? - әріп дегеніміз не? - қандай дауысты дыбыстарды білесіңдер? - қандай дауыссыз дыбыстарды білесіңдер? - «Б» дыбысы қандай дыбыс? - «Б» дыбысынан басталатын қандай сөздерді білесіңдер? - «Б» дыбысы сөздің қай буынында кезедеседі? |
|||
|
Не себепті......деп ойлайсыз? Неліктен «Б» дыбысы дауыссыз дыбыстар түріне жатады? Айтылуында қандай ерекшелігі бар? «Б» дыбысы туралы не білесің? |
|||
|
Ишара: қызыл түс – түсінбедім, сары түс – көмек керек, жасыл түс – тамаша |
|||
|
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
- тұлғаралалық қарым-қатынас; - ынтымақтастықта жұмыс жүргізу; - жауапкершілік, өзіне деген сенімін қалыптастыру |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану пәні |
||
|
АКТ |
Электрондық оқулық арқылы танымдық, білімділік қабілеттерін арттыру |
||
|
Бастапқы оқу: |
Дыбыстарды ажыратады, сөз, сөйлем туралы түсініктері бар |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
ресурстар |
|
|
Басы |
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі Аққу болып ұшамыз Көлге келiп қонамыз Көлдiң бетiн құшамыз Қайта самғап ұшамыз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Білім алушылар өткен дыбыстарды қайталау мақсатында «Кеспе дыбыстар» таратылады, сол дыбыстар арқылы 2 топқа бөлінеді - дауысты дыбыстар - дауыссыз дыбыстар Интербелсенді тақтадан «Бауырсақ» ертігісінің үзіндісін көрсету арқылы ертігінің атын анықтау жұмысын жүргіземін. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында диалогқа түсу дағдысы қалыптасады. Диалогтік оқуға түсу:
деген сұрақтар қою арқылы ертегінің оқиға желісін ескер түсіре отырып, ертегінің атауы қандай дыбыстан басталатын анықтаймыз.
Артикулляциялық жаттығу орындату арқылы б.а. зерттеу жұмысын жүргізеді. Дыбыстаған кезде қандай кедергіге ұшырайтының анықтайды және дәлелдеп береді. «Б» дыбысы дауыссыз дыбыстар тобына жататыны туралы қорытындыға келеді. «Б» әрпінің баспа және жазба түрлерімен танысады. Жаңа сабақтың негізгі мақсатын айқындаймыз. |
Кеспе дыбыстар
|
|
|
Ортасы |
1 – тапсырма. Топтық жұмыс. «Маршрут» ойыны. Екі топқа сөз беріледі, сол сөздің соңғы буынына сөз ойлап табу. Асқабақ – бақша – шабақ – бақбақ Сөздерді буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау. Дескриптор:
Кері байланыс: топтар дескрипторға сәйкес «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. Ширату жаттығулары Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) 2 – тапсырма. Жұптық жұмыс. «Кім жылдам» ойыны. Б
...АЛ...Қ ....ОТ.... ....АЛА...А.... (С,Б,Д,Ы) (К,Ы,Б,А) (Ж,Б,П,З,Н)
...А...А ....АУ....Р....АҚ (Ф,Қ,Т,Б) (А, Б, М, Ы, С) Дескриптор:
Бағалау: дескрипторға сәйкес қолдауды үнемі қажет ететін б.а.жазбаша кері байланыс беремін. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. 3 тапсырма. Шағын топтық жұмыс. Бірлескен жазу. Суреттердің орнына сөздер қойып, сөйлем жаз. Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қойып жаз.
Дескриптор:
Бағалау: дескрипторға сәйкес шағын топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді «Күлегештер» арқылы бағалайды 4 тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінді түсініп оқы. Бор неден жасалады? Бақыт пен Болат бор неден жасалады дегенге таласып қалды.
Өйткені бор жұмсақ, тас қатты ғой,-деді Болат. Балалар, Бақыт пен Болаттың айтқандары дұрыс па? Ал сендер бор неден жасалады деп ойласыңдар? Сұрақтарға жауап бер:
Дескриптор:
Бағалау: дескрипторға сәйкес топтар бір-бірін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Қызыл- өте жақсы Жасыл-жақсы Сары- орташа
|
|
|
Соңы |
Сабақты қорыту мақсатында «Еркін микрофон» әдісі арқылы кез-келген оқушы микрофонды алып сабақ бойынша сұрақтар қояды. Кері байланыс:
|
|
|
|
Қосымша мәліметтер |
|||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қолдауды үнемі қажет ететін білім алушыларға «диалог және қолдау көрсету» тәсілі бойынша білім алушыларға жеке тапсырмалар беремін, сұрақ жауап арқылы бағалаймын. Оқу мақсатына жетуге бағыттаймын. Бұның оқушыға тигізетін ықпалы -ынталандыру. Қабілеті жоғары білім алушыларды «қарқын» тәсілі бойынша деңгейлік тапсырмалар арқылы танымдық қабілетін дамытамын. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау дескрипторлар негізінде жүргізіледі. Топтық жұмыс кезінде топтар бір - бірін бағалайды, жұптық жұмыста жұптар бағалайды. "Бас бармақ", "Бағдаршам", "Шапалақ" әдістері арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын. Білім алушыларды бағалау үрдісіне қатысу арқылы білімін тереңдетуге, нақты білімдерін қолдану, өз ойларын еркін жеткізе білу, сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыларын қалыптастырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік - сынып бөлмесінің тазалығы; - ширату жаттығулары; -партада отыру ережесі |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Табиғатқа саяхат Бб дыбысы мен әрпі
Ашық сабақ Табиғатқа саяхат Бб дыбысы мен әрпі
|
Сабақ: |
Мектеп: №3 Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі |
||
|
Күні: 05.04.2019ж. |
Мұғалімнің аты: Алиханова Асем Даулетбековна |
||
|
Сынып: 1 |
Пәні: Сауат ашу |
|
|
|
Ортақ тақырып: Саяхат |
Бөлім: |
Сабақтың тақырыбы: Табиғатқа саяхат. Бб дыбысы және әрпі |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану , ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не)туралы айтқысы келгенін түсіну 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен) 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою |
||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушы: әріпті ажыратады, дыбыспен сәйкестендіреді, сөздерді дұрыс оқиды; Көптеген оқушы: мәтінді түсініп оқиды, мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қояды және сұрақтарға жауап береді; мәтіннің негізгі ойын анықтайды; Кейбір оқушы: суреттердің орнына сөз қойып, сөйлем құрастырып, тыныс белгілерін дұрыс қояды |
||
|
Бағалау критерийлері |
- әріптерді танида және дыбыспен сәйкестендіріп оқиды; - мәтіннің негізгі ойын анықтайды; - мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақ қояды, сұрақтарға жауап береді - сөйлем жазуда бас әріп пен тыным белгілерін дұрыс қолданады |
||
|
Тілдік мақсат |
|
||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: дыбыс, әріп, дауыссыз дыбыстар |
|||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша/жазбаша |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: - дыбыс дегеніміз не? - әріп дегеніміз не? - қандай дауысты дыбыстарды білесіңдер? - қандай дауыссыз дыбыстарды білесіңдер? - «Б» дыбысы қандай дыбыс? - «Б» дыбысынан басталатын қандай сөздерді білесіңдер? - «Б» дыбысы сөздің қай буынында кезедеседі? |
|||
|
Не себепті......деп ойлайсыз? Неліктен «Б» дыбысы дауыссыз дыбыстар түріне жатады? Айтылуында қандай ерекшелігі бар? «Б» дыбысы туралы не білесің? |
|||
|
Ишара: қызыл түс – түсінбедім, сары түс – көмек керек, жасыл түс – тамаша |
|||
|
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
- тұлғаралалық қарым-қатынас; - ынтымақтастықта жұмыс жүргізу; - жауапкершілік, өзіне деген сенімін қалыптастыру |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану пәні |
||
|
АКТ |
Электрондық оқулық арқылы танымдық, білімділік қабілеттерін арттыру |
||
|
Бастапқы оқу: |
Дыбыстарды ажыратады, сөз, сөйлем туралы түсініктері бар |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
ресурстар |
|
|
Басы |
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі Аққу болып ұшамыз Көлге келiп қонамыз Көлдiң бетiн құшамыз Қайта самғап ұшамыз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Білім алушылар өткен дыбыстарды қайталау мақсатында «Кеспе дыбыстар» таратылады, сол дыбыстар арқылы 2 топқа бөлінеді - дауысты дыбыстар - дауыссыз дыбыстар Интербелсенді тақтадан «Бауырсақ» ертігісінің үзіндісін көрсету арқылы ертігінің атын анықтау жұмысын жүргіземін. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында диалогқа түсу дағдысы қалыптасады. Диалогтік оқуға түсу:
деген сұрақтар қою арқылы ертегінің оқиға желісін ескер түсіре отырып, ертегінің атауы қандай дыбыстан басталатын анықтаймыз.
Артикулляциялық жаттығу орындату арқылы б.а. зерттеу жұмысын жүргізеді. Дыбыстаған кезде қандай кедергіге ұшырайтының анықтайды және дәлелдеп береді. «Б» дыбысы дауыссыз дыбыстар тобына жататыны туралы қорытындыға келеді. «Б» әрпінің баспа және жазба түрлерімен танысады. Жаңа сабақтың негізгі мақсатын айқындаймыз. |
Кеспе дыбыстар
|
|
|
Ортасы |
1 – тапсырма. Топтық жұмыс. «Маршрут» ойыны. Екі топқа сөз беріледі, сол сөздің соңғы буынына сөз ойлап табу. Асқабақ – бақша – шабақ – бақбақ Сөздерді буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау. Дескриптор:
Кері байланыс: топтар дескрипторға сәйкес «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. Ширату жаттығулары Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) 2 – тапсырма. Жұптық жұмыс. «Кім жылдам» ойыны. Б
...АЛ...Қ ....ОТ.... ....АЛА...А.... (С,Б,Д,Ы) (К,Ы,Б,А) (Ж,Б,П,З,Н)
...А...А ....АУ....Р....АҚ (Ф,Қ,Т,Б) (А, Б, М, Ы, С) Дескриптор:
Бағалау: дескрипторға сәйкес қолдауды үнемі қажет ететін б.а.жазбаша кері байланыс беремін. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. 3 тапсырма. Шағын топтық жұмыс. Бірлескен жазу. Суреттердің орнына сөздер қойып, сөйлем жаз. Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қойып жаз.
Дескриптор:
Бағалау: дескрипторға сәйкес шағын топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді «Күлегештер» арқылы бағалайды 4 тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінді түсініп оқы. Бор неден жасалады? Бақыт пен Болат бор неден жасалады дегенге таласып қалды.
Өйткені бор жұмсақ, тас қатты ғой,-деді Болат. Балалар, Бақыт пен Болаттың айтқандары дұрыс па? Ал сендер бор неден жасалады деп ойласыңдар? Сұрақтарға жауап бер:
Дескриптор:
Бағалау: дескрипторға сәйкес топтар бір-бірін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Қызыл- өте жақсы Жасыл-жақсы Сары- орташа
|
|
|
Соңы |
Сабақты қорыту мақсатында «Еркін микрофон» әдісі арқылы кез-келген оқушы микрофонды алып сабақ бойынша сұрақтар қояды. Кері байланыс:
|
|
|
|
Қосымша мәліметтер |
|||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қолдауды үнемі қажет ететін білім алушыларға «диалог және қолдау көрсету» тәсілі бойынша білім алушыларға жеке тапсырмалар беремін, сұрақ жауап арқылы бағалаймын. Оқу мақсатына жетуге бағыттаймын. Бұның оқушыға тигізетін ықпалы -ынталандыру. Қабілеті жоғары білім алушыларды «қарқын» тәсілі бойынша деңгейлік тапсырмалар арқылы танымдық қабілетін дамытамын. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау дескрипторлар негізінде жүргізіледі. Топтық жұмыс кезінде топтар бір - бірін бағалайды, жұптық жұмыста жұптар бағалайды. "Бас бармақ", "Бағдаршам", "Шапалақ" әдістері арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын. Білім алушыларды бағалау үрдісіне қатысу арқылы білімін тереңдетуге, нақты білімдерін қолдану, өз ойларын еркін жеткізе білу, сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыларын қалыптастырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік - сынып бөлмесінің тазалығы; - ширату жаттығулары; -партада отыру ережесі |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
|
шағым қалдыра аласыз
























