Ашық сабақ Табиғаттағы су айналымы 4сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Табиғаттағы су айналымы 4сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ құрылымы оқушы жас ерекшелігіне сай жасалынған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

«Ақтоғай»орта мектебі

Пәні:

Жаратылыстану

Бөлімі

Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су

Педагогтің аты жөні

Тулеуова З

Сынып: 4


Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы су айналымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау

4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу


Сабақ мақсаты

Судың табиғаттағы айналымына қатысушы элементтерді атайды

Судың табиғаттағы айналымын сипаттайды

Су ағыны үдерісін атап, табиғаттағы су айналымын сипаттайды


Салт -дәстүрімізді құрметтеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

-Салем достым! (амандасады)
-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)
-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
-Сен келдің! (қолдарын жаяды)
-Жақсы болды!(құшақтайды)


Ширату  тапсырмасы

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

«Ақ сүйек ойыны»

1. Ауа дегеніміз не ?

2. Ауаның қасиеттерін атап бер?

3. Су табиғатта қайда және қандай күйде кездеседі?

4. Ауаның ластануы дегеніміз не?

5 .Желдің қандай пайдасы бар

6.Желдің қандай зияны бар?

Ұ.Ж: «Болжау»  әдісі  

-Суреттегі заттардың атауын атайды






Оқылған материал бойынша оқушыларға сұраққа жауап береді












Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақтарға жауап береді



















Дискрпитор:

1.Сұрақтарды мұқият тыңдап жылдам нақты жауап береді.

2.Өздерінің ойын толық жеткізеді.



Дескриптор:

-Суреттегі заттардың атауын атайды

-Судың табиғаттағы айналымына қатысты суреттерді ажыратады

-Судың табиғаттағы айналымын сипаттайды


Суреттер топтамасы

Сабақтың ортасы

Бейнеролик «Тамшының саяхаты»


Сұрақтары:

Ауа-райына қатысты не көрдіңіздер?

Тамшы қай жерлерге саяхат жасады?

Су тамшысы қандай жол жүріп өтті?

Қандай үдерісті байқадыңыздар ?

Деректер мен дәйектер.


1,5 литр су адам ағзасында азайса, адам шөлдейді.

6-8 % су азайса адам есінен танады.

10% азайса, сілекейін жұтады.

12 % азайса, адам өліп кетеді.

Адам су ішпей 1 апта ғана шыдай алады


Жұптық жұмыс

«Сөйлемді аяқта » әдісі

Өзіндік жұмыс

(Үш түрлі тапсырма беру)

1) Зертте (тәжірибе жасау)

2) Мақал-мәтелдердің орнын дұрыс тауып мағынасын түсіндір:


3) «Сенесіңдер ме?» ойыны

Оқушыларға «сенемін» не «сенбеймін» деген жауап беретін сұрақтарды жəне өз таңдауын дəлелдеуді ұсыныңыз.

    • Жер бетіндегі барша жандыға ауа қажет(Сенемін).

    • Ластанған ауа тірі ағзаға еш əсер етпейді(Сенбеймін).

Күзде түскен жапырақтарды жағып жіберу керек. (Сенбеймін).

Темекі жанып жатқан кезде түтінмен бірге ауаға 500 түрлі затқа дейін бөлінеді. (Сенбеймін). .

Темекі түтіні шегушіге зиян келтіреді (Сенемін).


Экология қоршаған ортаны қорғау туралы ғылым. (Сенемін).



«Көкпар» ойыны

1.Бу ауаның салқын қабатына көтерілгенде бірігіп неге айналады? (бұлт)

2.Жауын-шашын нелердің суын толықтырады?(теңіз,көл,өзен)

3.Су айналымына қатысатын элеметтерді атап бер. (өзен,көл,күн,бұлт,жауын-шашын,жерасты сулары)

4.Судың табиғаттағы қозғалысы қалай аталады? (Су айналымы)

5.Табиғаттағы су айналымы дегеніміз не?

Бейнероликті көреді





- Тақырып төңірегінде қажетті сөзді тауып, бос орындарға қояды



















Сөйлемді аяқтап жаз.

Теңіздің 1 литр суында---------. тұз бар. Ал 1 литр тұщы суда................... тұз бар. Емдік қасиеті бар жер бетіне шығып жатқан суларды......................................... деп атаймыз.

 

 

Ағынды суда

балық басынан шірейді

Су басынан бұзылады

нулы жер

Сулы жер

сұрауы бар

Судыңда

арамдық жоқ

.

.




(Сенемін).

(Сенбеймін).

















Дескрипторы:

-Бейнероликті көріп талқылайды.

-Бенероликті көріп,сұрақтарға жауап береді.

-Судың табиғаттағы айналымына қатысушы элементтерді атайды


Дескрипторы:

- Кестені толтырып,сөйлемді аяқтап жазады

- Тақырып төңірегінде қажетті сөзді тауып, бос орындарға қояды


Диапроектор

https://youtu.be/X1PrknYR7Z0?si=slmBrEb628du3jOd



Үлестірмелі қағаз







Shape1

Shape2


Shape3



Shape4























Сабақтың соңы

Кері байланыс.

  • Сен бүгін не үйрендің?

  • Саған бүгін ең маңызды болған нәрсе? Неге?

  • Не туралы тағы да көбірек білгің келеді?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.12.2024
148
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі