|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7- бөлім. Табиғат физикасы.Табиғи және жасанды жарық көздері |
Мектеп: № 80 мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова Марал Ельтаевна |
||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғи және жасанды жарық көздері дегеніміз не? |
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.5.2.1 Жарық пен қараңғылықты салыстыру 1.5.2.2 Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
SMART Егер оқушылар қоршаған ортадағы құбылыстарды бақылай алса, онда 1 сабақ ішінде-ақ, табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратып, оны өмірде тиімді қолдана алады. Барлық оқушылар: табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратады Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Қараңғы,жарық,табиғи,жасанды,көзі Төрт қарым-қатынас дағдыларын әр түрлі іс-әрекеттерде қолдану |
||||
|
Жетістік критерийі: |
-күнделікті өмірде адамдардың жасанды жарық көздерін пайдаланатынын біледі -кейбір жасанды жарық көздерін(шамшырақ, белгі беретін құрал,шамдар) белгі беру үшін пайдаланалатынын біледі -сабақ барысында оқушының белсенді оқуыарқылы сыни тұрғыдан ойлауын және комуникативті дағдысын қалыптастырады |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өсімдіктерді зерттеу барысында табиғатты қорғауға,елжандылыққа,қайырымдылық қасиеттерін оқушылардың бойына дарыту |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
-Оқушылар. әртүрлі жарық көздерінің жарық шығаратынын біледі табиғи жарық көздерін негізгі белгілері арқылы ажыратады -күн сәулесі барлық тірі ағзалар үшін қажет екенін біледі -Күнделікті өмірде адамдардың жасанды жарық көздерін пайдаланатынын біледі -Сабақ барысында оқушының белсенді оқуы арқылы сыни тұрғыдан ойлауын және комуникативті дағдысын қалыптастырады. |
||||
|
АКТ |
Бейнематериал көрсету http://intellect-video.com/2888/2-seriya-pochemuchka-family-online/. |
||||
|
Ресурстар |
Тәуліктің күндкзгі және түнгі уақыттарын көрсететін сюжетті суреттер,ай,күн, жұлдызды бейнелейтін суреттер Найзағайдың пайда болуы туралы бейнефильмнен үзінді, Қалыптастырушы бағалау парақшалары Майшам, балауыз, фонарь,лампа Гүлзар, стикер |
||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар осы сабақтың алдында нені үйреніп үлгерді: жарықтың не екенін білді Әлі де білуі қажет: жарық көздерінің түрлерін Бұрыннан бар білімдерін тексеру: жарық көздерінің түрлерін ажыратуда бастапқы білімдерін сабақтастыру |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин |
I.Ұйымдастыру бөлімі Шаттық шеңбері «Табиғат -Ана» Армысың, алтын Күн Көгілдір көк Аспан Бармысың, құстарым Қанатты достарым! Суларым таза ма? Талдарым аман ба?- Табиғат-Ананы Көруге сағынып Келген біз балаңыз! Шеңберде тұрып оқушылар бір-біріне күннің көзі бейнеленген смайликтарды сыйлау. Топқа бөліну: бағдаршам,күн,түн, балауыз Мадақтау(ауызша) |
Смайликтердің артында жарық көздерінің суреттері бар(шам,бағдаршам,балауыз,шам |
|||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
20 мин |
Миға шабуыл -Неліктен түнде дала қараңғы болады? Дәлелде. Тағы не бізге жарық береді? (Ұ)«Кім жылдам?» ойыны. Ойынның мақсаты шешуін тауып,жарық көздерін анықтау Мұғалім жұмбақ жасырып,шешуін сұрайды Су ішінде екі жайын, Бірі кетсе, бірі дайын.(Ай- Күн) Тақиям толған сөк, Ерте тұрсам жоқ (жұлдыз) Ай-moon-луна Күн-sun-солнце Жұлдыз-star-звезда Осы сөздерді үш тілде түсіндіріп өту. -Жұмбақтың шешуіндегі заттар бізге не береді? -Тағы жарық беретін қандай заттарды білесіңдер? Ол заттарды кім жасайды? Дескриптор: Жарық көздерін таниды, біледі. (балауыз, шам, бағдаршам, шырақ, фонарь, от) «Кім тапқыр?» ойыны Суреттерді топтастыру, яғни табиғи жарықтар және адам қолымен жасалған заттар- деп қорытындылайды. -Балалар, бүгін сабақта сендер не туралы білетін боласыңдар? Мақсат: -жасанды және табиғи жарық көздері туралы білетін боласыздар -жасанды жарық көзін табиғи жарық көзінен ажырата аласыздар «Басбармақ » әдісімен бағалау Оқулықпен жұмыс 73-74 беттегі мәтінмен жұмыс Күн,Ай, жұлдыздар, жарқырауық қоңыздар- табиғи жарық көздері. Қала көшесінің күндізгі, түнгі бейнесі. Сергіту сәті: »Көңілді күн» әуенімен көңіл-күйді көтеру. Мадақтау Зерттеу жұмысы -Екі гүлді салыстыру. Не байқап тұрсыңдар? Екі гүл екі түрлі болып өсіп тұр. -Неге?( Себебі біреуі қараңғы жерде, екіншісі жарық жерде өскен.) -Өсімдіктің өсуіне жарықтың қандай әсері бар? Зерттеудің мақсаты: өсімдіктердің өсуіне жарықтың әсері зор екенін түсінеді. Өсімдіктерге қамқорлық жасау, табиғатты сүю, елжандылық құндылықтарын дарыту. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау. Топтық жұмыс Әр топ өз атауларына байланысты топтарын қорғайды -Топ атауы қандай жарық көзінің түріне жатады? Оның пайдасы қандай? Өмірде қандай қауіп-қатер төндіреді? Мақсаты: жарық көздерінің түрін, жарық көзінің қажеттілігін айтады, қауіпсіздік ережесін құрастырады SWOT арқылы топтың жұмысын талдау Мықты жақтары: жарық көзінің түрін, қажеттіліктерін, пайдасын атады Әлсіз жақтары: топ мүшелері белсенді қатыспады Мүмкіндіктері: өмірде қолданады Кедергі: топтардың бір-бірін дұрыс тыңдамауы
|
Жарық көздерінің суреттері: шам,бағдаршам, балауыз,от, күн, ай, найзағай, фонарь
Бөлме өсімдіктері
А-4 қағаз, түрлі-түсті суреттер |
|||
|
Сабақтың соңы 10минут
|
Бағалау
|
|
|||
|
Дифференциация: Барлық оқушылар дәптердегі табиғи жарық көздерін бояп, жеке жұмыс жасайды. Көпшілігі: тағы бір табиғи жарық көзінің суретін салады Кейбіреуі: жарық көздеріне байланысты жұмбақ құрастырады
5 мин |
Дәптермен жұмыс 49-50-беттегі тапсырмалар
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Дескриптор: -Артық суретті табады, табиғи жарық көздерін бояй алады. -Табиғи және жасанды жарық көздерін ажырата алады, атайды. «Бағдаршам» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды. Рефлексия( кері байланыс) Балалар, сендер бүгін жарық түрлерімен таныстыңдар. Егер сендер ата-аналарыңа осы сабақ бойынша хат жазсаңдар, не жазар едіңдер? Бүгінгі сабақта ұнаған екі нәрсені жазыңдар, қандай бір ұсыныс жазар едіңдер? Гүлзарға гүл отырғызу(гүл пішіндес стикерге хат жазу) |
Дәптер, қалам-қарындаштар
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары бар парақтар
Стикер, гүлзар
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Табиғи және жасанды жарық" жаратылыстану 1 сынып
Ашық сабақ "Табиғи және жасанды жарық" жаратылыстану 1 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7- бөлім. Табиғат физикасы.Табиғи және жасанды жарық көздері |
Мектеп: № 80 мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова Марал Ельтаевна |
||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғи және жасанды жарық көздері дегеніміз не? |
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.5.2.1 Жарық пен қараңғылықты салыстыру 1.5.2.2 Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
SMART Егер оқушылар қоршаған ортадағы құбылыстарды бақылай алса, онда 1 сабақ ішінде-ақ, табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратып, оны өмірде тиімді қолдана алады. Барлық оқушылар: табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратады Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Қараңғы,жарық,табиғи,жасанды,көзі Төрт қарым-қатынас дағдыларын әр түрлі іс-әрекеттерде қолдану |
||||
|
Жетістік критерийі: |
-күнделікті өмірде адамдардың жасанды жарық көздерін пайдаланатынын біледі -кейбір жасанды жарық көздерін(шамшырақ, белгі беретін құрал,шамдар) белгі беру үшін пайдаланалатынын біледі -сабақ барысында оқушының белсенді оқуыарқылы сыни тұрғыдан ойлауын және комуникативті дағдысын қалыптастырады |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өсімдіктерді зерттеу барысында табиғатты қорғауға,елжандылыққа,қайырымдылық қасиеттерін оқушылардың бойына дарыту |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
-Оқушылар. әртүрлі жарық көздерінің жарық шығаратынын біледі табиғи жарық көздерін негізгі белгілері арқылы ажыратады -күн сәулесі барлық тірі ағзалар үшін қажет екенін біледі -Күнделікті өмірде адамдардың жасанды жарық көздерін пайдаланатынын біледі -Сабақ барысында оқушының белсенді оқуы арқылы сыни тұрғыдан ойлауын және комуникативті дағдысын қалыптастырады. |
||||
|
АКТ |
Бейнематериал көрсету http://intellect-video.com/2888/2-seriya-pochemuchka-family-online/. |
||||
|
Ресурстар |
Тәуліктің күндкзгі және түнгі уақыттарын көрсететін сюжетті суреттер,ай,күн, жұлдызды бейнелейтін суреттер Найзағайдың пайда болуы туралы бейнефильмнен үзінді, Қалыптастырушы бағалау парақшалары Майшам, балауыз, фонарь,лампа Гүлзар, стикер |
||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар осы сабақтың алдында нені үйреніп үлгерді: жарықтың не екенін білді Әлі де білуі қажет: жарық көздерінің түрлерін Бұрыннан бар білімдерін тексеру: жарық көздерінің түрлерін ажыратуда бастапқы білімдерін сабақтастыру |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин |
I.Ұйымдастыру бөлімі Шаттық шеңбері «Табиғат -Ана» Армысың, алтын Күн Көгілдір көк Аспан Бармысың, құстарым Қанатты достарым! Суларым таза ма? Талдарым аман ба?- Табиғат-Ананы Көруге сағынып Келген біз балаңыз! Шеңберде тұрып оқушылар бір-біріне күннің көзі бейнеленген смайликтарды сыйлау. Топқа бөліну: бағдаршам,күн,түн, балауыз Мадақтау(ауызша) |
Смайликтердің артында жарық көздерінің суреттері бар(шам,бағдаршам,балауыз,шам |
|||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
20 мин |
Миға шабуыл -Неліктен түнде дала қараңғы болады? Дәлелде. Тағы не бізге жарық береді? (Ұ)«Кім жылдам?» ойыны. Ойынның мақсаты шешуін тауып,жарық көздерін анықтау Мұғалім жұмбақ жасырып,шешуін сұрайды Су ішінде екі жайын, Бірі кетсе, бірі дайын.(Ай- Күн) Тақиям толған сөк, Ерте тұрсам жоқ (жұлдыз) Ай-moon-луна Күн-sun-солнце Жұлдыз-star-звезда Осы сөздерді үш тілде түсіндіріп өту. -Жұмбақтың шешуіндегі заттар бізге не береді? -Тағы жарық беретін қандай заттарды білесіңдер? Ол заттарды кім жасайды? Дескриптор: Жарық көздерін таниды, біледі. (балауыз, шам, бағдаршам, шырақ, фонарь, от) «Кім тапқыр?» ойыны Суреттерді топтастыру, яғни табиғи жарықтар және адам қолымен жасалған заттар- деп қорытындылайды. -Балалар, бүгін сабақта сендер не туралы білетін боласыңдар? Мақсат: -жасанды және табиғи жарық көздері туралы білетін боласыздар -жасанды жарық көзін табиғи жарық көзінен ажырата аласыздар «Басбармақ » әдісімен бағалау Оқулықпен жұмыс 73-74 беттегі мәтінмен жұмыс Күн,Ай, жұлдыздар, жарқырауық қоңыздар- табиғи жарық көздері. Қала көшесінің күндізгі, түнгі бейнесі. Сергіту сәті: »Көңілді күн» әуенімен көңіл-күйді көтеру. Мадақтау Зерттеу жұмысы -Екі гүлді салыстыру. Не байқап тұрсыңдар? Екі гүл екі түрлі болып өсіп тұр. -Неге?( Себебі біреуі қараңғы жерде, екіншісі жарық жерде өскен.) -Өсімдіктің өсуіне жарықтың қандай әсері бар? Зерттеудің мақсаты: өсімдіктердің өсуіне жарықтың әсері зор екенін түсінеді. Өсімдіктерге қамқорлық жасау, табиғатты сүю, елжандылық құндылықтарын дарыту. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау. Топтық жұмыс Әр топ өз атауларына байланысты топтарын қорғайды -Топ атауы қандай жарық көзінің түріне жатады? Оның пайдасы қандай? Өмірде қандай қауіп-қатер төндіреді? Мақсаты: жарық көздерінің түрін, жарық көзінің қажеттілігін айтады, қауіпсіздік ережесін құрастырады SWOT арқылы топтың жұмысын талдау Мықты жақтары: жарық көзінің түрін, қажеттіліктерін, пайдасын атады Әлсіз жақтары: топ мүшелері белсенді қатыспады Мүмкіндіктері: өмірде қолданады Кедергі: топтардың бір-бірін дұрыс тыңдамауы
|
Жарық көздерінің суреттері: шам,бағдаршам, балауыз,от, күн, ай, найзағай, фонарь
Бөлме өсімдіктері
А-4 қағаз, түрлі-түсті суреттер |
|||
|
Сабақтың соңы 10минут
|
Бағалау
|
|
|||
|
Дифференциация: Барлық оқушылар дәптердегі табиғи жарық көздерін бояп, жеке жұмыс жасайды. Көпшілігі: тағы бір табиғи жарық көзінің суретін салады Кейбіреуі: жарық көздеріне байланысты жұмбақ құрастырады
5 мин |
Дәптермен жұмыс 49-50-беттегі тапсырмалар
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Дескриптор: -Артық суретті табады, табиғи жарық көздерін бояй алады. -Табиғи және жасанды жарық көздерін ажырата алады, атайды. «Бағдаршам» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды. Рефлексия( кері байланыс) Балалар, сендер бүгін жарық түрлерімен таныстыңдар. Егер сендер ата-аналарыңа осы сабақ бойынша хат жазсаңдар, не жазар едіңдер? Бүгінгі сабақта ұнаған екі нәрсені жазыңдар, қандай бір ұсыныс жазар едіңдер? Гүлзарға гүл отырғызу(гүл пішіндес стикерге хат жазу) |
Дәптер, қалам-қарындаштар
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары бар парақтар
Стикер, гүлзар
|
|||
шағым қалдыра аласыз















