Материалдар / Ашық сабақ Тәжірибелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді қою) 10-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Тәжірибелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді қою) 10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
- Сызық түрлері арқылы сызба орындау. - Сызба қаріптерін сызба да қолдану - Өлшемдерді қою арқылы графикалық кескін орындау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2020
1821
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім 1 Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Мектеп: Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қарамоншақова Нұржамал Аухатқызы

Сынып: 10 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Тәжірибелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді қою)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.3.3 Негізгі жазулар мен өлшемдерді қою, сызба қаріптері, сызық түрлері масштабтар туралы білімдерін көрсете отырып, графикалық кескінін орындау.

Сабақтың мақсаты

  • Сызық түрлері арқылы сызба орындау.

  • Сызба қаріптерін сызба да қолдану

  • Өлшемдерді қою арқылы графикалық кескін орындау.

Бағалау критерийі

  • Сызық түрлері арқылы сызба орындай алады.

  • Сызба қаріптерін сызбада қолдана алады.

  • Өлшемдерді қою арқылы графикалық кескін орындайды.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Сызба сызықтары, сызба қаріптері, масштабтар.

Диалогке қатысты сөз тіркестері

1.Сызба дегенімізді қалай түсінеміз?

2.Бұрыштықтар нешеге бөлінеді және айырмашылығы?
3.Үлкен ұзын сызғышты не деп атаймыз?
4.Неше сызық түрлері қандай?
5.
Сызба сызықтарының анықтамасы қандай?

Құндылықтарға баулу




  • Достарының пікірін тыңдай білу, оған қолдау көрсету арқылы құрмет құндылығы қалыптасады.

  • Топта бірлесе қабылдау арқылы ынтымақтастық құндылығы қалыптасады.

  • Сызық түрлерін, сызба қаріптерін шығармашылықпен сыни тұрғыда орындау арқылы еңбек пен шығармашылдық құндылығы қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Геометрия, бейнелеу өнері, информатика, қазақ тілі.

Алдыңғы білім

Графикалық кесіндерді орындау ережелері туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут









Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушыларды назарын сабаққа аудару үшін сыныпты әріптер бойынша топқа бөлу «А», «Б», «В». Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу.

Осы арқылы оқушыларды топтарға бөлінеді. Осы әріптер жайында мағлұматтар сұрап түсіндіремін.

Қаріптермен топқа бөлу:

І «А»топ: Үлкен әріптер

ІІ «Б»топ: Кіші әріптер

ІІІ «В»топ: Таңбалар



«Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі
1.Сызба дегенімізді қалай түсінеміз?

2.Бұрыштықтар нешеге бөлінеді және айырмашылығы?
3.Үлкен ұзын сызғышты не деп атаймыз?
4.Неше сызық түрлері қандай?
5.
Сызба сызықтарының анықтамасы қандай?
6.А3 пішімінің өлшемі
қандай?
7.Негізгі жазу графасының өлшемдерін ата?
8.Масштаб ұғымын кім қалай түсінеді
?

Қосымша 1.





Топтарға бөлу











Оқушыларды мадақтау арқылы бағалау.



Сабақтың ортасы

15минут














Қолдану. Практикалық жұмыс.

(ТЖ)1. «Ойлан,Жұптас,Бөліс» әдісі

Қаріптер арқылы тапсырма орындау

І «А»топ: Үлкен әріптерді өлшеммен сызып жазады.

ІІ «Б»топ: Кіші әріптердің өлшемін жазады.

ІІІ «В»топ: Таңбаларды жазады.

Үлкен қаріп 14 мм болса, кіші әріп 10 мм

немесе 10 мм болса , кіші әріп 7 мм, таңбалар 10мм болады.

Дескриптор

  1. Үлкен әріптердің өлшемін анықтайды;

  2. Кіші әріптердің салу жолдарын анықтайды;

  3. Таңбалардың орналасуын табады;

ҚБ Бір-бірін бағалау

«Екі жұлдыз бір тілек» стикерге оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін,ұсыныс, тілектерін жазады.

Сызбада қаріп жазулары, сызық түрлерін қолдану ақпарат береміз.



СТО, ОүБ,Кері байланыс






Тірек сызбасы



Өзара бағалау










6минут




























10минут




































3минут

2. (ЖЖ) «Бос орынды толтыр» әдісі арқылы сызба сызықтарының әлпетімен мен міндетін толтырамыз.

Аталуы

Міндеті

Сызбасы

Жуандығы

Негізгі тұтас жуан сызық




Тұтас жіңішке сызық




Штрих сызық




Штрихпунктир жіңішке сызық




Қос нүктелі штрихпунктир сызық




Үзік сызық




Тұтас ирек сызық




Әр топ тапсырмалары аяқтаған соң бір-бірінің жұмысын қарап дескриптор құрады.

ҚБ Дескриптор

1.Сызба сызықтарының міндетін анықтайды;

2.Сызба сызықтарының сызбасын анықтайды;

3.Сызба жуандығын орналасу жолын табады;

4.Кестені толық толтырады;



(Ө)Сараланған тапсырма.

3.Тапсырма « Сәйкестендіру »әдісі


Ұзындықтары 30 мм вертикаль, горизонталь және 45 ˚ бұрышпен көлбейтін үш кесінді салып, олардың өлшемдерін түсір (М1:1)







1.34- суреттегі конустылықсызбаны орындау







Қалыңдығы 4 мм шаршы тәрізді пластинканың центрінде диаметрі 16 мм цилиндр тәрізді тесігі бар. Шаршының бір қабырғасының ұзындығы 30 мм. Пластинканың сызбасын екі рет (нақты шамасында және М2:1 масштабында) салып, оның өлшемдерін түсір.




Дескриптор

1.Горизонталь, вертикаль, бұрыш кесінді өлшемін анықтайды;

2.Конустықсызбаны орындайды;

3.Шаршының цилиндрін тауып, өлшемдерінің орналасуын табады;

ҚБ Өзін-өзі бағалау

4.(Ө) «Бес қадам» әдісі. Әр топ өзара бір-бірімен бүгінгі өткен сабақты талқылайды.

Сұрақтары

1. Сызба сызықтарының анықтамасы мен түрлері қандай?
2.
Қаріп туралы не білесіз?

3. Бас әріппен кіші әріп өлшемдерін атаңыз?

4. Көлбеу жазуы неше градус болады?

5. Сөзбен сөздің арасы мен жазу жолдарының арасы неге байланысты?

(ҚБ)Өзін-өзі бағалау

Күтілетін нәтиже бір-бірінің ойына пікірлерін еркін қоса алады. Бір-бірімен қарым-қатынасы қалыптасады. Бір-бірін тыңдай білуге үйренеді, бағалай алады.өз ойын еркін жеткізе алады. Топтасуды үйренді, мағынаны ашуда бірлесе жұмыс атқаруға дағдыланды, білімін кеңейтті.






Флипчарт, А-3 форматы,маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук


Оқулық Сызу

Авт.В.Г.Чукалин

М.М.Ахметанов

Алматы «Атамұра»2013





АКТ














Оқулық Сызу

Сабақтың соңы

2минут

770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!