Бөлім: Парасат
пайымы
|
Мектеп:10
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Копанова Ж.Ш.
|
СЫНЫП: 10
|
Қатысқаноқушылар
саны: 30
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Талап Сұлтанбеков
«Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесіндегі образдар
жүйесі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
10.1.3.1. Көркем
шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау және
даралау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы
мынаны орындай алады: Көркем шығармадағы
кейіпкерлер образын жинақтайды.
Оқушылардың көбісі
мынаны орындай алады: Көркем
шығармадағы кейіпкерлердің образын жинақтап, оның
портретін, іс-әрекетін, мінезін т.б. ерекшелігін
даралайды. Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады: Көркем
шығармадағы кейіпкерлердің образын жинақтап, оның
портретін, іс-әрекетін, мінезін т.б. ерекшелігін
даралайды, өз пікірін
айтады;
|
Бағалау
критерийлері
|
Шығармадағы
кейіпкерлердің образын жинақтайды және даралайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер: Образдар,
ғылыми-фантастикалық әңгіме,атомдық жарылыс
Диолог
құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер: Таудағы от, Шайтантау
сыры, үңгірдегі ғажап сыр, көшпелі алтын,т.б.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Көшпелі алтын тұжырымы қайдан
шықты деп ойлайсыз?
Әңгімеден қандай
қорытынды шығаруға болады?
|
Құндылықтарды дарыту
|
- Қазақстандық патриотизм
және әлемдік азаматтық;
-
жаңашылдық;
- ғылыми
ілгерілеушілікке қызығу;
- ұлттық рухани
жаңғыру
|
Пәнаралық байланыстар
|
робототехника, астрономия
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудио, видео құрылғылар
|
Бастапқы
білім
|
Талап Сұлтанбеков «Көшпелі
алтын» шығармасының
мазмұны
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Ресурстар
|
Басталуы
5
мин
|
Қызығушылықты
ояту
Өрмекші адам, Танос,
Темір адам, Халк, Қара жесір
Фантастикалық кино
кейіпкерлерінің атын айту арқылы сабақтың тақырыбын оқушылар
ашады.
ОМ, сабақ мақсаты, бағалау
критерийлері таныс тырылады.
|
Слайд
1
«Кек алу» фантастикалық
киносынан фрагмент
https://ru.wikipedia.org/wiki/
Слайд
2
|
Ортасы
5 минут
15
минут
|
1-тапсырма.
«Біздің кейіпкерлер
» әдісі
бойынша топтық
жұмыс
Кейіпкерлер есімі,
іс-әрекеті, портреті жазылған кеспелер (алдыңғы өткен
шығармалардан)арасынан «Көшпелі алтын» шығармасындағы кейіпкерлерді
іріктеп алыңыз.
Дескриптор:
1.Кейіпкерлерді
анықтайды.
2.Кейіпкер образын жинақтауда
мысалмен дәлелдейді.
Бағалау: «Басбармақ»
әдісі
2-
тапсырма.
Жеке тапсырма. «Қос диаграмма»
әдісі. Диаграммаға кейіпкерлер
образын жинақтап, дара ерекшеліктерін
айтыңыз.
Қажытай
Сәмен
Дескриптор:
1.Кейіпкерлерге мінездеме
береді.
2.Кейіпкер образын жинақтап,
даралап көрсетеді.
Бағалау: « Өзін-өзі
бағалау» әдісі
3-тапсырма.
ІІІ топ. Жұптық тапсырма. «Үш
жақты күнделік» әдісі арқылы кейіпкердің диологын, кейіпкер мінезін
ерекшелеп тұрған сөздерді, автордың суреттемелерін
табыңыз
Кейіпкердің
диологы
|
Кейіпкер мінезін ерекшелеп
тұрған сөздерді
|
Менің
пікірім
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
1.Кейіпкердің диалогын
табады.
2.Кейіпкер образын ерекшелеп
тұрған сөздерді көрсетеді.
3.Өз пікірін
білдіреді.
Бағалау: «Жақсы сөздер»
әдісі
|
Кеспелер
(кейіпкерлер есімі
жазылған)
Слайд
3
Слайд
4
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
«Автор орындығы»
әдісі
Шығармадағы өзіңізге ұнаған
кейіпкердің біріне хат жазыңыз
Дескриптор:
1.Кейіпкерлердің ұнамды
қасиетін айтады.
2.Кейіпкердің ұнамды
қасиетінің өзі үшін әсерін айтады, баға
береді.
3. Хат құрылымын
сақтау
Бағалау: «Медальмен
бағалау» әдісі
|
Слайд
5
|
Үй
тапсырмасы
|
Ғалым
Әйтиевке сұрақ дайындаңдар
|
Қазақ әдебиеті оқулығы,
Атамұра, 2017ж. 117-б.
|
Бағалау
Кері
байланыс
5
минут
|
Белсенділік танытқан
оқушыларды бағалау
«Шығу
билеті» әдісі арқылы
бағалау. Cіз бүгін не
үйрендіңіз?
Сіз тағы не білгіңіз
келеді?
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|