|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тізбектер |
Мектеп: Ф.Оңғарсынова атындағы жалпы орта мектебі |
|||
|
Пәні |
Алгебра |
|||
|
Бөлім |
9.2А Тізбектер |
|||
|
Педагогтің аты –жөні |
Дуйсенова Айгул Амангелдиевна |
|||
|
Күні |
Қатысушылар саны: 10 ЕБҚ-1 |
|||
|
Сынып |
9 А |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геометриялық прогрессия |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.6-геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін,алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін қолданып есептер шығарады . |
|||
|
Бағалау критерилері |
-геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін табады; -алғашқы n мүшелерінің қосындысын табады ; - геометриялық прогрессияның мінездемелік қасиетін қолданып есептер шығарады; |
|||
|
Ойлау деңгейінің дағдылары |
қолдану |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасып,түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп,көңіл -күйін сұрап сыныпта жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу. |
Оқушылар амандасады. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді |
|
|
|
Сабақтың ортасы 4 минут 10 минут |
Үй тапсырмасын тексеру . «Көршінді тексер» әдісі №1 Егер bn геометриялық прогрессиясында b1= -5, q=-3 болса b7-ні табыңдар
№2 Егер
bn
геометриялық
прогрессиясында b1=
ЕБҚ оқушыға үй тапсырмасының жауабы үлкенірек әріптермен А4 парағына жазылып беріледі. (Ж)«Конверт-сұрақ» әдісі Әрбір оқушыға өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалып, конвертке бір есеп салынады (оқу мақсатына қарай). 1-конверт 2; -4, .. геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін табыңдар: 2-конверт Геометриялық прогрессияда b₁ = 4 және q = 4. Осы прогрессияның S5 табыңдар. 3-конверт. 4, b2, 100. геометриялық прогрессияның b2 мүшесін табыңдар.
ЕБҚ оқушыға №1-конверттегі тапсырма ұсынылады.. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында, тапсырманы аяқтау үшін қосымша уақыт беріледі. |
Үй жұмысын слайдтан дайын жауап бойынша оқушылар жұппен бірін-бірі тексереді ЕБҚ оқушы жұбымен үй тапсырмасын тексереді Әрбір оқушы өзінікі болатындай бір конвертегі тапсырманы алып орындайды,уақыты болғанда бір оқушы дауыстап жауабын оқиды,бірдей конверт алған оқушылар белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. ЕБҚ оқушы тапсырманы жеке орындайды, сыныппен бірге талқылайды. Тапсырма: (1-конверт) 2; -4, ..геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін табыңыз. |
Оқушылар бірін-бірі дескриптор бойынша бағалайды Дескриптор: -геометриялық прогрессияның формулаларын қолданады; -геометриялық прогрессияның белгісіз n-ші мүшесін табады; -геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысың табады. Дескриптор: -геометриялық прогрессияның еселігін табады; -геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады; Дескриптор: -геометриялық прогрессияның формуласын қолданады;
-геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады; |
Қосымша 1
Қосымша 2 |
|
Сабақтың ортасы 7 минут 11 минут |
(ЖЖ) «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі. 1,3,5 жұптарға тапсырма
625;125;............... 2,4 жұптарға тапсырма: (bn )геометриялық прогрессиясында Sn=165 ,b1=11 , q=2 . n-ді табыңдар. ЕБҚ оқушы бірінші жұптың тапсырмасын орындайды. Тапсырма үлкенірек әріптермен А4 парағына жазылып беріледі. ЕБҚ оқушыға жетістікке жетуге көмектесетін оқушымен бірге (жұпта) орындауға қолдау көрсетіледі. (Т)«Бірге ойлаймыз» әдісі .Функционалдық тапсырма. Тапсырма « Бактериялар» Жер бетінде мекендейтін өте ұсақ организмдер -бактериялар. Барлық организмдер геометриялық прогрессиядағыдай белсенді көбейеді. Тірі ағзаға түскен бактерия күніне 2 есе бактерияға көбейеді. Тірі ағзада он күннің ішінде бактерия саны1024 бола алама? |
Тапсырманы алғаннан кейін әрбір оқушы жекеше өз ойлары мен пікірін берілген уақыт ішінде дәптерлеріне түсіреді. Содан кейін оқушы жұбымен жазғанын 1-2 минут талқылайды, пікірлеседі. екі-үш жұп өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялайды. ЕБҚ оқушы мына тапсырманы орындайды.
625;125;............... Оқушылар топ болып талқылайды .Берілген есептің мазмұнын ашады. Қойылған сұрақа жауап береді . Берілген уақыт біткеннен кейін, олар өз жауаптарын флипчартқа жазады және басқа топпен бөліседі ,топ мүшесі дәлелдейді. Осы дәлелдеген тапсырманың дәлелдеуі дұрыс па? |
Дескриптор: - геометриялық прогрессияның формулаларын қолданады; -геометриялық прогрессияның мүшесінің реттік саның анықтайды. ҚБ «Екі жұлдыз , бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор: -геометриялық прогрессияның формуласын қолданады. -геометриялық прогрессияның n мүшесін табады -жауабын негіздейді; |
Қосымша 3 Қосымша 4 |
|
|
ЕБҚ оқушыға осы тапсырма аудио жазба түрінде беріледі. |
Басқаша жолмен дәлелдеуге бола ма?» деген сұраққа басқа топ жауап береді . ЕБҚ оқушы берілген аудио жазбаны тыңдайды,тапсыр-маны орындайды. |
ҚБ: «Екі жұлдыз , бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
|
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Classtime.com платформасы арқылы бүгінгі тақырыпты бекіту ретінде «Шешімін тап» тапсырмасын орындау. ЕБҚ оқушыға карточка түрінде беріледі 1)Егер bn -геометриялық прогрессияда b1=4; q=0,5 болса ,онда b7 табыңыз.
2) Егер bn-геометриялық прогрессиясында b1=12; b2=36 , болса ,онда q-ді табыңыз.
3)Егерbn-геометриялық прогрессиясында b1=3;bn=243;q=3 болса n және Sn-ді табыңыз.
|
Оқушылар смартфон арқылы тапсырманы орындайды. ЕБҚ оқушы тест жұмысын орындайды. |
Дұрыс жауабымен өзін-өзі тексереді ЕБҚ оқушының жұмысын мұғалім тексереді |
https://www.classtime.com/student/login/GJRR8Q Қосымша 5 |
|
Рефлек-сиялық кезең 4 минут |
Рефлексия.«Менің сөзім» әдісі Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалау: - Бүгінгі сабақта не үйрендік? -Табысты жерлеріміз қандай болды? - Алған білімді әрі қарай қалай дамытамыз? |
Оқушылар сабақ мақсатына жетуге арналған тапсырмалар орындағандарына көз жеткізеді. «Менің сөзім» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасайды. |
|
|
|
Үйге тапсырма №15.6 |
|
|
|
|
Қосымша 1
Үй тапсырмасы
№1 Егер bn геометриялық прогрессиясында b1= -5, q=-3 болса b7-ні табыңдар
№2 Егер
bn
геометриялық
прогрессиясында b1=
, q=-2 болса
S5-ні
табыңдар
Қосымша 2
1. 2; -4, ..геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін табыңдар:
2. Геометриялық прогрессияда b₁ = 4 және q = 4. Осы прогрессияның S3 табыңдар.
3. 4, b2, 100 . геометриялық прогрессияның b2 табыңдар.
Қосымша 3
№1
625;125;...............
. геометриялық
прогрессиясының соңғы сан нешінші мүшесі болатынын
табыңдар.
№2 Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосыңдысы 165. Бұл прогрессияның бірінші мүшесі b1=11 , q=2 . n-ді табыңдар.
Қосымша 4
Жер бетінде мекендейтін өте ұсақ организмдер -бактериялар .Барлық организмдер геометриялық прогрессиядағыдай белсенді көбейеді.
Тірі ағзаға түскен бактерия күніне 2 есе бактерияға көбейеді.
Сұрақ: Тірі ағзада он күннің ішінде бактерия саны1024 бола алама?

Қосымша 5
1)Егер bn -геометриялық прогрессияда b1=4; q=0,5 болса ,онда b7 табыңыз.
а)16 . b)
.
c)
2) Егер bn-геометриялық прогрессиясында b1=12; b2=36 , болса ,онда q-ді табыңыз.
а)-3 . b) 2 . c)
3
3)Егерbn-геометриялық прогрессиясында b1=3;bn=243;q=3 болса n және Sn-ді табыңыз.
а)n=4,Sn=120 .
b) n=5, Sn=362 .
c) n=5, Sn=363
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы : Геометриялық прогрессия
Ашық сабақ тақырыбы : Геометриялық прогрессия
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тізбектер |
Мектеп: Ф.Оңғарсынова атындағы жалпы орта мектебі |
|||
|
Пәні |
Алгебра |
|||
|
Бөлім |
9.2А Тізбектер |
|||
|
Педагогтің аты –жөні |
Дуйсенова Айгул Амангелдиевна |
|||
|
Күні |
Қатысушылар саны: 10 ЕБҚ-1 |
|||
|
Сынып |
9 А |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геометриялық прогрессия |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.6-геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін,алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін қолданып есептер шығарады . |
|||
|
Бағалау критерилері |
-геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін табады; -алғашқы n мүшелерінің қосындысын табады ; - геометриялық прогрессияның мінездемелік қасиетін қолданып есептер шығарады; |
|||
|
Ойлау деңгейінің дағдылары |
қолдану |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасып,түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп,көңіл -күйін сұрап сыныпта жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу. |
Оқушылар амандасады. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді |
|
|
|
Сабақтың ортасы 4 минут 10 минут |
Үй тапсырмасын тексеру . «Көршінді тексер» әдісі №1 Егер bn геометриялық прогрессиясында b1= -5, q=-3 болса b7-ні табыңдар
№2 Егер
bn
геометриялық
прогрессиясында b1=
ЕБҚ оқушыға үй тапсырмасының жауабы үлкенірек әріптермен А4 парағына жазылып беріледі. (Ж)«Конверт-сұрақ» әдісі Әрбір оқушыға өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалып, конвертке бір есеп салынады (оқу мақсатына қарай). 1-конверт 2; -4, .. геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін табыңдар: 2-конверт Геометриялық прогрессияда b₁ = 4 және q = 4. Осы прогрессияның S5 табыңдар. 3-конверт. 4, b2, 100. геометриялық прогрессияның b2 мүшесін табыңдар.
ЕБҚ оқушыға №1-конверттегі тапсырма ұсынылады.. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында, тапсырманы аяқтау үшін қосымша уақыт беріледі. |
Үй жұмысын слайдтан дайын жауап бойынша оқушылар жұппен бірін-бірі тексереді ЕБҚ оқушы жұбымен үй тапсырмасын тексереді Әрбір оқушы өзінікі болатындай бір конвертегі тапсырманы алып орындайды,уақыты болғанда бір оқушы дауыстап жауабын оқиды,бірдей конверт алған оқушылар белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. ЕБҚ оқушы тапсырманы жеке орындайды, сыныппен бірге талқылайды. Тапсырма: (1-конверт) 2; -4, ..геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін табыңыз. |
Оқушылар бірін-бірі дескриптор бойынша бағалайды Дескриптор: -геометриялық прогрессияның формулаларын қолданады; -геометриялық прогрессияның белгісіз n-ші мүшесін табады; -геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысың табады. Дескриптор: -геометриялық прогрессияның еселігін табады; -геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады; Дескриптор: -геометриялық прогрессияның формуласын қолданады;
-геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады; |
Қосымша 1
Қосымша 2 |
|
Сабақтың ортасы 7 минут 11 минут |
(ЖЖ) «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі. 1,3,5 жұптарға тапсырма
625;125;............... 2,4 жұптарға тапсырма: (bn )геометриялық прогрессиясында Sn=165 ,b1=11 , q=2 . n-ді табыңдар. ЕБҚ оқушы бірінші жұптың тапсырмасын орындайды. Тапсырма үлкенірек әріптермен А4 парағына жазылып беріледі. ЕБҚ оқушыға жетістікке жетуге көмектесетін оқушымен бірге (жұпта) орындауға қолдау көрсетіледі. (Т)«Бірге ойлаймыз» әдісі .Функционалдық тапсырма. Тапсырма « Бактериялар» Жер бетінде мекендейтін өте ұсақ организмдер -бактериялар. Барлық организмдер геометриялық прогрессиядағыдай белсенді көбейеді. Тірі ағзаға түскен бактерия күніне 2 есе бактерияға көбейеді. Тірі ағзада он күннің ішінде бактерия саны1024 бола алама? |
Тапсырманы алғаннан кейін әрбір оқушы жекеше өз ойлары мен пікірін берілген уақыт ішінде дәптерлеріне түсіреді. Содан кейін оқушы жұбымен жазғанын 1-2 минут талқылайды, пікірлеседі. екі-үш жұп өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялайды. ЕБҚ оқушы мына тапсырманы орындайды.
625;125;............... Оқушылар топ болып талқылайды .Берілген есептің мазмұнын ашады. Қойылған сұрақа жауап береді . Берілген уақыт біткеннен кейін, олар өз жауаптарын флипчартқа жазады және басқа топпен бөліседі ,топ мүшесі дәлелдейді. Осы дәлелдеген тапсырманың дәлелдеуі дұрыс па? |
Дескриптор: - геометриялық прогрессияның формулаларын қолданады; -геометриялық прогрессияның мүшесінің реттік саның анықтайды. ҚБ «Екі жұлдыз , бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор: -геометриялық прогрессияның формуласын қолданады. -геометриялық прогрессияның n мүшесін табады -жауабын негіздейді; |
Қосымша 3 Қосымша 4 |
|
|
ЕБҚ оқушыға осы тапсырма аудио жазба түрінде беріледі. |
Басқаша жолмен дәлелдеуге бола ма?» деген сұраққа басқа топ жауап береді . ЕБҚ оқушы берілген аудио жазбаны тыңдайды,тапсыр-маны орындайды. |
ҚБ: «Екі жұлдыз , бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
|
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Classtime.com платформасы арқылы бүгінгі тақырыпты бекіту ретінде «Шешімін тап» тапсырмасын орындау. ЕБҚ оқушыға карточка түрінде беріледі 1)Егер bn -геометриялық прогрессияда b1=4; q=0,5 болса ,онда b7 табыңыз.
2) Егер bn-геометриялық прогрессиясында b1=12; b2=36 , болса ,онда q-ді табыңыз.
3)Егерbn-геометриялық прогрессиясында b1=3;bn=243;q=3 болса n және Sn-ді табыңыз.
|
Оқушылар смартфон арқылы тапсырманы орындайды. ЕБҚ оқушы тест жұмысын орындайды. |
Дұрыс жауабымен өзін-өзі тексереді ЕБҚ оқушының жұмысын мұғалім тексереді |
https://www.classtime.com/student/login/GJRR8Q Қосымша 5 |
|
Рефлек-сиялық кезең 4 минут |
Рефлексия.«Менің сөзім» әдісі Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалау: - Бүгінгі сабақта не үйрендік? -Табысты жерлеріміз қандай болды? - Алған білімді әрі қарай қалай дамытамыз? |
Оқушылар сабақ мақсатына жетуге арналған тапсырмалар орындағандарына көз жеткізеді. «Менің сөзім» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасайды. |
|
|
|
Үйге тапсырма №15.6 |
|
|
|
|
Қосымша 1
Үй тапсырмасы
№1 Егер bn геометриялық прогрессиясында b1= -5, q=-3 болса b7-ні табыңдар
№2 Егер
bn
геометриялық
прогрессиясында b1=
, q=-2 болса
S5-ні
табыңдар
Қосымша 2
1. 2; -4, ..геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін табыңдар:
2. Геометриялық прогрессияда b₁ = 4 және q = 4. Осы прогрессияның S3 табыңдар.
3. 4, b2, 100 . геометриялық прогрессияның b2 табыңдар.
Қосымша 3
№1
625;125;...............
. геометриялық
прогрессиясының соңғы сан нешінші мүшесі болатынын
табыңдар.
№2 Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосыңдысы 165. Бұл прогрессияның бірінші мүшесі b1=11 , q=2 . n-ді табыңдар.
Қосымша 4
Жер бетінде мекендейтін өте ұсақ организмдер -бактериялар .Барлық организмдер геометриялық прогрессиядағыдай белсенді көбейеді.
Тірі ағзаға түскен бактерия күніне 2 есе бактерияға көбейеді.
Сұрақ: Тірі ағзада он күннің ішінде бактерия саны1024 бола алама?

Қосымша 5
1)Егер bn -геометриялық прогрессияда b1=4; q=0,5 болса ,онда b7 табыңыз.
а)16 . b)
.
c)
2) Егер bn-геометриялық прогрессиясында b1=12; b2=36 , болса ,онда q-ді табыңыз.
а)-3 . b) 2 . c)
3
3)Егерbn-геометриялық прогрессиясында b1=3;bn=243;q=3 болса n және Sn-ді табыңыз.
а)n=4,Sn=120 .
b) n=5, Sn=362 .
c) n=5, Sn=363
шағым қалдыра аласыз













