Сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№1 Мырзакент мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Алгебра |
|||||
|
Бөлім: |
8.2 А Бөлім. Квадрат теңдеулер. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалалова Мәдина Сайфудинқызы |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025 жыл |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулерді шешу; |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бөлшек - рационал теңдеудің анықтамасымен танысады, рационал теңдеудің оқшау түбірлерін анықтай алады, бөлшек- рационал теңдеуді квадрат теңдеуге келтіру арқылы шешуді біледі. |
|||||
|
Құндылықтар |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Үйге тапсырма.
Бағалау
Кері байланыс |
Өзім кері байланыс жасап, толықтырулар енгізе кетемін.
Білімді жаңғырту. «Егер бұл жауап болса, сұрақ қандай болады?» стратегиясы қолданылады. Оқушыларға сөйлемдер ұсынып, егер бұл жауап болса, сұрағын анықтауды тапсырамын.
Сынамаған-алданар, Ойламаған-ұтқызар Үй тапсырмасын тексеру. Оқулықтан №2.118
Міне біз сабағымыздың барысын мына график бойынша алып шығамыз:
Өткен тақырыпты өзектілеу және уәж туындату, сабаққа ынталандыру үшін белсенді оқу әдісі пайдаландым.
1.Төбе «Тәуелсіздік».
Жаңа тақырыпты ашу Тақтадағы теңдеулерге мұқият назар аударыңыз.
Берілген теңдеулер сізге таныс па? Барлығын шешуді білесіз бе? Білмесеңіз не себепті? сұрақтары қойылады. 2.Төбе «Қ. Р. рәміздері».
Қазақстан Республикасының рәміздері қашан қабылдады?
Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу барысында әрқашан бөлшектің бөлімі 0-ге тең бола алмайтынын ескеру қажет. Бөлшек-рационал теңдеулердің шешу мынадай қадамдардан тұрады:
3.Төбе «Ұлттық теңге». Жеке жұмыс.
4.Төбе «Қ. Р. Астаналары». «Білім көзі – кітапта» Оқулықпен жұмыс. №2.131
«DEAL» E – түсіндіру
A – талдау
Оқулықтан алынған әр топта бір – бір мысал есептерді команда болып зерттеп, мына әдіс бойынша қорғап шығады. 5.Төбе «Тәуелсіздік нышандары». Лумио платформасы арқылы тақырыптық математикалық диктант. Оқулықтан № 2.139 1. Бөлшек-рационал теңдеу дегеніміз … ? 2. ММЖ деген не? 3. Бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгоритмі қандай? 4.Бөгде түбірлер дегеніміз не? 5.Бүтін рационал теңдеулер дегеніміз не? 6. Бөлшек рационал теңдеуінің түбірлерінің саны өзгере ме? Қорытынды баға
|
Кезекші оқушы сынып оқушыларын қатысуы туралы мәлімет береді. Оқушылар суреттерді таңдап топқа бөлінеді және топ спикерін сайлап алады. Оқушылар үй тапсырмасын тексеру арқылы
Сөздері қандай мағынаны білдіретініне топ болып ақылдасып, бір топ мүшесі жауап береді. Оқушылар тақтадағы сөздерге сұрақ тауып қояды және де сөз құрастырады. О Т А Н сөзін құрастырады. Балалар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сағат тілінің бағытымен өз есептерінің жауабымен салыстырып, қатесін дұрыстап дәлелдеп береді. Балалар семантикалық картаны толтыру арқылы ТӘУЕЛСІЗДІККЕ 33 ЖЫЛ сөзін шығарады. Оқушылар теңдеулерге назар аударады, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар квадрат теңдеуді шешеді. Оқушылар тапсырманы орындау барысында ҚР Ұлттық теңге күнін еске түсіреді. Балалар теңдеудің бүтін рационал немесе бөлшек рационал екенін анықтау арқылы -Ұлттық теңгеміз 1993 жылы 15 қарашада теңге айналымға шыққанын және де бұл күн – ұлттық валюта – теңге күні саналатынын еске түсіреді. Бұл есепті оқушылар «DEAL» әдісі арқылы команда болып қоғап шығу барысында Қазақстанның астаналарын еске түсіре кетеді. Оқушылар теңдеуді шешеді.
ТӘУЕЛСІЗДІГІМІЗДІҢ НЫШАНДАРЫНА нелер жататынын еске түсіреді. Оқушылар топ болып математикалық диктантқа жауап береді. Оқушылар күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы белгілеп алады. «Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алады. |
ҚҰС Қ – қосарым Ұ – ұсынысым С - сұрағым
|
Таратпалар
Интерактивті тақта Таратпа Интерактивті тақта Таратпа Таратпа Оқулық, таратпа Оқулық Таратпа
Алгебра Шыныбеков А.Н, Шыныбеков Д., Атамұра 2018ж Алгебра Шыныбеков А.Н, Шыныбеков Д., Атамұра 2018ж
Алгебра Шыныбеков А.Н, Шыныбеков Д., Атамұра 2018ж
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тақырыбы: "Бөлшек рационал теңдеулер".
Ашық сабақ. Тақырыбы: "Бөлшек рационал теңдеулер".
Сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№1 Мырзакент мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Алгебра |
|||||
|
Бөлім: |
8.2 А Бөлім. Квадрат теңдеулер. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалалова Мәдина Сайфудинқызы |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025 жыл |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулерді шешу; |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бөлшек - рационал теңдеудің анықтамасымен танысады, рационал теңдеудің оқшау түбірлерін анықтай алады, бөлшек- рационал теңдеуді квадрат теңдеуге келтіру арқылы шешуді біледі. |
|||||
|
Құндылықтар |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Үйге тапсырма.
Бағалау
Кері байланыс |
Өзім кері байланыс жасап, толықтырулар енгізе кетемін.
Білімді жаңғырту. «Егер бұл жауап болса, сұрақ қандай болады?» стратегиясы қолданылады. Оқушыларға сөйлемдер ұсынып, егер бұл жауап болса, сұрағын анықтауды тапсырамын.
Сынамаған-алданар, Ойламаған-ұтқызар Үй тапсырмасын тексеру. Оқулықтан №2.118
Міне біз сабағымыздың барысын мына график бойынша алып шығамыз:
Өткен тақырыпты өзектілеу және уәж туындату, сабаққа ынталандыру үшін белсенді оқу әдісі пайдаландым.
1.Төбе «Тәуелсіздік».
Жаңа тақырыпты ашу Тақтадағы теңдеулерге мұқият назар аударыңыз.
Берілген теңдеулер сізге таныс па? Барлығын шешуді білесіз бе? Білмесеңіз не себепті? сұрақтары қойылады. 2.Төбе «Қ. Р. рәміздері».
Қазақстан Республикасының рәміздері қашан қабылдады?
Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу барысында әрқашан бөлшектің бөлімі 0-ге тең бола алмайтынын ескеру қажет. Бөлшек-рационал теңдеулердің шешу мынадай қадамдардан тұрады:
3.Төбе «Ұлттық теңге». Жеке жұмыс.
4.Төбе «Қ. Р. Астаналары». «Білім көзі – кітапта» Оқулықпен жұмыс. №2.131
«DEAL» E – түсіндіру
A – талдау
Оқулықтан алынған әр топта бір – бір мысал есептерді команда болып зерттеп, мына әдіс бойынша қорғап шығады. 5.Төбе «Тәуелсіздік нышандары». Лумио платформасы арқылы тақырыптық математикалық диктант. Оқулықтан № 2.139 1. Бөлшек-рационал теңдеу дегеніміз … ? 2. ММЖ деген не? 3. Бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгоритмі қандай? 4.Бөгде түбірлер дегеніміз не? 5.Бүтін рационал теңдеулер дегеніміз не? 6. Бөлшек рационал теңдеуінің түбірлерінің саны өзгере ме? Қорытынды баға
|
Кезекші оқушы сынып оқушыларын қатысуы туралы мәлімет береді. Оқушылар суреттерді таңдап топқа бөлінеді және топ спикерін сайлап алады. Оқушылар үй тапсырмасын тексеру арқылы
Сөздері қандай мағынаны білдіретініне топ болып ақылдасып, бір топ мүшесі жауап береді. Оқушылар тақтадағы сөздерге сұрақ тауып қояды және де сөз құрастырады. О Т А Н сөзін құрастырады. Балалар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сағат тілінің бағытымен өз есептерінің жауабымен салыстырып, қатесін дұрыстап дәлелдеп береді. Балалар семантикалық картаны толтыру арқылы ТӘУЕЛСІЗДІККЕ 33 ЖЫЛ сөзін шығарады. Оқушылар теңдеулерге назар аударады, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар квадрат теңдеуді шешеді. Оқушылар тапсырманы орындау барысында ҚР Ұлттық теңге күнін еске түсіреді. Балалар теңдеудің бүтін рационал немесе бөлшек рационал екенін анықтау арқылы -Ұлттық теңгеміз 1993 жылы 15 қарашада теңге айналымға шыққанын және де бұл күн – ұлттық валюта – теңге күні саналатынын еске түсіреді. Бұл есепті оқушылар «DEAL» әдісі арқылы команда болып қоғап шығу барысында Қазақстанның астаналарын еске түсіре кетеді. Оқушылар теңдеуді шешеді.
ТӘУЕЛСІЗДІГІМІЗДІҢ НЫШАНДАРЫНА нелер жататынын еске түсіреді. Оқушылар топ болып математикалық диктантқа жауап береді. Оқушылар күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы белгілеп алады. «Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алады. |
ҚҰС Қ – қосарым Ұ – ұсынысым С - сұрағым
|
Таратпалар
Интерактивті тақта Таратпа Интерактивті тақта Таратпа Таратпа Оқулық, таратпа Оқулық Таратпа
Алгебра Шыныбеков А.Н, Шыныбеков Д., Атамұра 2018ж Алгебра Шыныбеков А.Н, Шыныбеков Д., Атамұра 2018ж
Алгебра Шыныбеков А.Н, Шыныбеков Д., Атамұра 2018ж
|
||
шағым қалдыра аласыз



























