Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: Химия. Химиялық реакцияның түрлері: қосылу және айырылу |
Мектеп: О.Бапышев атындағы ЖОМ КММ |
|||||||||||||||
|
Күні:07.10.2015ж |
Мұғалімнің есімі. Аубакирова Ұ.О |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Г» |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Химиялық реакцияның түрлерін білу. Қосылу және айырылу реакцияларын білу. Қосылу және айырылу реакцияларына мысал реакцияларын жаза білу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||
|
Химиялық реакцияның түрлерін атап бере алады.. |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөліктері: |
||||||||||||||||
|
Қосылу және айырылу реакцияларын біледі. |
||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||
|
Қосылу және айырылу реакцияларына мысал реакцияларын жаза алады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар қосылу және айырылу реакцияларын ажырата алады. |
|||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||
|
Қосылу,айырылу, реакция. |
||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Химиялық реакцияға түсінік беру Химиялық реакцияның түрлеріне түсінік беру Қосылу реакциясына түсінік беру Айырылу реакциясына түсінік беру |
||||||||||||||||
|
Сіз неліктен адам өмірінде химиялық реакцияның маңызы бар екенін айта аласызба? |
||||||||||||||||
|
Жаратылыстану пәндерінің қатарына химия неге кіргенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||
|
Химиялық реакция түрлерін және қосылу ,айырылу реакцияларының анықтамасымен мысалдарын дәптерге жазу |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
§11. Химиялық реакцияның теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы |
|||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басталуы Ұйымдас-тыру кезеңі |
Уақыт |
Сәлемдесу (оқушыларды түгендеу) |
|
|||||||||||||
|
3 мин |
Шаттық шеңберінде ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушыларды бір-біріне бірінің айтқанын екіншісі қайталамай «Ақ тілектер» айту. «Атом,молекула» әдісімен 4 топқа бөлу. 1-топ:Азот 2-топ:Оттек 3-топ:Темір 4-топ:Алтын Топ мүшелері топтың атын қорғап шығады. |
|
||||||||||||||
|
1 мин |
Топта топ басшысын,баяндамашы,хатшы және уақыт белгілеуші рөлдеріне бөліну |
|
||||||||||||||
|
Ортасы «Мағынаны тану» кезеңі |
8 мин |
Үй тапсырмасын «Ақылды доп» әдісімен сұрау. (Оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы сұрақ қояды да келесі допты алған оқушы жауап беру арқылы жалғасып кете береді) Әрбір дұрыс жауапқа смайлик беру арқылы бағалау |
Доп Смайликтер |
|||||||||||||
|
3 мин |
«Қара ,жап ,айт, жаз ,тексер» әдісін падаланып, оқушылардың есте сақтау қабілетін тексеремін. (Химиялық элементтердің таңбалары жазылады)
|
А4 форматтағы ақ қағаздар. |
||||||||||||||
|
20 мин |
Жигсо әдісі бойынша тақырыпта 4 топқа бөліп беру, оқушылар «Жакет кию» әдісімен қорғау, түсіндіру. Бағалау сэндвичі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Түрлі түсті маркерлер, флипчарт, түрлі түсті қағаздар,стикер |
||||||||||||||
|
Аяқталуы «Ой толғаныс» кезеңі |
7 мин |
Тақырыпты түсінгенін «Гүл сыйлау» әдісі арқылы қортындылау.(Гүл жасап, 3 сұрақтан жазу) Сұратарға жауабын бағдаршам түстеріне байланысты бағалау
|
Түрлі түсті маркерлер, түрлі түсті қағаздар,стикер Бағдаршам
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс |
2 мин |
«Ай» әдісі арқылы (жаңа ай, жарты ай, толық ай) кері байланыс жасау.
|
Стикерлер |
|||||||||||||
|
Соңы |
1 мин |
Үйге тапсырма: §12.Химиялық реакцияның түрлері: қосылу және айырылу |
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||
|
Оқушыларға өз кезегінде қолдау,көмек көрсетемін,мадақтап тұрамын,деңгейлік тапсырмалар беремін. |
Смайликтер. Бағалау сэндвичі. Бағдаршам |
Физика, биология, математика, АКТ-ны пайдалану,өмірмен байланыстыру. |
||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқу мақсаттары шынай, оқушылар топпен жұмыс жасай алады. Сыныптағы оқушылар қосылу және айырылу реакциялары жөнінде біледі. Оқушылар топпен жұмыс жасауды біледі. Оқушылар бірін-бірі бағалауды біледі. Оқушылар «Ай»әдісі арқылы кері байланыс жасауды біледі. Жеке жұмыс, топтық әңгіме, постер жасауға, оны қорғауға уақытты керек етеді . Мен өз жоспарыма мынандай түзетулер енгіздім: уақытты сақшысының уақытқа қадағалауын, сабақта әдіс-тәсілдерді түрлендіруді,сұрақтарды сыни тұрғыдан қоя білу. |
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1. Химиялық реакцияның түрлері қосылу және айырылу реакцияларын Жигсо әдісін олдана отырып «Жакет кию» әдісімен түсіндірулері. 2. Сыни тұрғыдан ойлау. (Оқушылар өз ойларын оқуда нақты айта алады) Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1.Топтық жұмыс,бағалау. 2. Интербелсенді тақтаны қолдану Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы "Химиялық реакцияның түрлері: қосылу және айырылу" 8- сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: Химия. Химиялық реакцияның түрлері: қосылу және айырылу |
Мектеп: О.Бапышев атындағы ЖОМ КММ |
|||||||||||||||
|
Күні:07.10.2015ж |
Мұғалімнің есімі. Аубакирова Ұ.О |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Г» |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Химиялық реакцияның түрлерін білу. Қосылу және айырылу реакцияларын білу. Қосылу және айырылу реакцияларына мысал реакцияларын жаза білу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||
|
Химиялық реакцияның түрлерін атап бере алады.. |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөліктері: |
||||||||||||||||
|
Қосылу және айырылу реакцияларын біледі. |
||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||
|
Қосылу және айырылу реакцияларына мысал реакцияларын жаза алады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар қосылу және айырылу реакцияларын ажырата алады. |
|||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||
|
Қосылу,айырылу, реакция. |
||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Химиялық реакцияға түсінік беру Химиялық реакцияның түрлеріне түсінік беру Қосылу реакциясына түсінік беру Айырылу реакциясына түсінік беру |
||||||||||||||||
|
Сіз неліктен адам өмірінде химиялық реакцияның маңызы бар екенін айта аласызба? |
||||||||||||||||
|
Жаратылыстану пәндерінің қатарына химия неге кіргенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||
|
Химиялық реакция түрлерін және қосылу ,айырылу реакцияларының анықтамасымен мысалдарын дәптерге жазу |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
§11. Химиялық реакцияның теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы |
|||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басталуы Ұйымдас-тыру кезеңі |
Уақыт |
Сәлемдесу (оқушыларды түгендеу) |
|
|||||||||||||
|
3 мин |
Шаттық шеңберінде ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушыларды бір-біріне бірінің айтқанын екіншісі қайталамай «Ақ тілектер» айту. «Атом,молекула» әдісімен 4 топқа бөлу. 1-топ:Азот 2-топ:Оттек 3-топ:Темір 4-топ:Алтын Топ мүшелері топтың атын қорғап шығады. |
|
||||||||||||||
|
1 мин |
Топта топ басшысын,баяндамашы,хатшы және уақыт белгілеуші рөлдеріне бөліну |
|
||||||||||||||
|
Ортасы «Мағынаны тану» кезеңі |
8 мин |
Үй тапсырмасын «Ақылды доп» әдісімен сұрау. (Оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы сұрақ қояды да келесі допты алған оқушы жауап беру арқылы жалғасып кете береді) Әрбір дұрыс жауапқа смайлик беру арқылы бағалау |
Доп Смайликтер |
|||||||||||||
|
3 мин |
«Қара ,жап ,айт, жаз ,тексер» әдісін падаланып, оқушылардың есте сақтау қабілетін тексеремін. (Химиялық элементтердің таңбалары жазылады)
|
А4 форматтағы ақ қағаздар. |
||||||||||||||
|
20 мин |
Жигсо әдісі бойынша тақырыпта 4 топқа бөліп беру, оқушылар «Жакет кию» әдісімен қорғау, түсіндіру. Бағалау сэндвичі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Түрлі түсті маркерлер, флипчарт, түрлі түсті қағаздар,стикер |
||||||||||||||
|
Аяқталуы «Ой толғаныс» кезеңі |
7 мин |
Тақырыпты түсінгенін «Гүл сыйлау» әдісі арқылы қортындылау.(Гүл жасап, 3 сұрақтан жазу) Сұратарға жауабын бағдаршам түстеріне байланысты бағалау
|
Түрлі түсті маркерлер, түрлі түсті қағаздар,стикер Бағдаршам
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс |
2 мин |
«Ай» әдісі арқылы (жаңа ай, жарты ай, толық ай) кері байланыс жасау.
|
Стикерлер |
|||||||||||||
|
Соңы |
1 мин |
Үйге тапсырма: §12.Химиялық реакцияның түрлері: қосылу және айырылу |
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||
|
Оқушыларға өз кезегінде қолдау,көмек көрсетемін,мадақтап тұрамын,деңгейлік тапсырмалар беремін. |
Смайликтер. Бағалау сэндвичі. Бағдаршам |
Физика, биология, математика, АКТ-ны пайдалану,өмірмен байланыстыру. |
||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқу мақсаттары шынай, оқушылар топпен жұмыс жасай алады. Сыныптағы оқушылар қосылу және айырылу реакциялары жөнінде біледі. Оқушылар топпен жұмыс жасауды біледі. Оқушылар бірін-бірі бағалауды біледі. Оқушылар «Ай»әдісі арқылы кері байланыс жасауды біледі. Жеке жұмыс, топтық әңгіме, постер жасауға, оны қорғауға уақытты керек етеді . Мен өз жоспарыма мынандай түзетулер енгіздім: уақытты сақшысының уақытқа қадағалауын, сабақта әдіс-тәсілдерді түрлендіруді,сұрақтарды сыни тұрғыдан қоя білу. |
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1. Химиялық реакцияның түрлері қосылу және айырылу реакцияларын Жигсо әдісін олдана отырып «Жакет кию» әдісімен түсіндірулері. 2. Сыни тұрғыдан ойлау. (Оқушылар өз ойларын оқуда нақты айта алады) Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1.Топтық жұмыс,бағалау. 2. Интербелсенді тақтаны қолдану Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














