|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 26.01.2026ж |
Педагогтің аты-жөні: Кенжегарина Г.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 в |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.2.1.1. берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану 4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолданады; септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу.Балаларды түгендеу. Үй жұмысын тексеру: 78 бет 5-тапсырма. Өткелген материалды тексеру: Тақтада Алматы, Нұр -Сұлтан қалаларының көрнекті жерлерінің суреті көрсетіледі. -Балалар,бұл суреттерде нені көріп тұрсыңдар?(Көктөбе,Президент саябағы,Медеу мұзайдыны, «Қазақстан» қонақ үйі) –Бұл көрнекті жерлер қай қалада орналасқан?(Алматы қаласында орналасқан.) -Енді мына көрнекті жерлерді атап шығайық.( Бәйтерек монументі, Нұр -Астана мешіті, «Ханшатыр» сауда үйі, «Бейбітшілік пен келісім» сарайы) –Бұл көрнекті жерлер қай қалада орналасқан?(Нұр- Сұлтан қаласында орналасқан) -Алматы Қазақстанның қай аймағында орналасқан? (Алматы Қазақстанның оңтүстік аймағында орналасқан) -Оңтүстік аймақты картадан көрсетейік.(Оқушылар географиялық картадан қаланың орналасу аймағын көрсетеді.) -Алматы қаласының ауа райы қандай? -Алматыда қандай өзендер бар? -Алматының қысы қандай?
-Нұр –Сұлтан Қазақстанның қай аймағында орналасқан? (-Нұр –Сұлтан Қазақстанның солтүстік аймағында орналасқан.) -Солтүстік аймақты картадан көрсетейік.(Оқушылар географиялық картадан қаланың орналасу аймағын көрсетеді.) -Нұр- Сұлтанның қысы қандай?( -Нұр- Сұлтанның қысы қатал,суық болады) - Нұр- Сұлтанда қандай өзен бар? (Есіл өзені бар)
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. -Сонымен біз не істедік?- Өткен тақырыпты қайталадық. -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қайталау». -Балалар,дәптерлерімізді ашып,бүгінгі күннің және тақырыбын жазамыз. Бүгінгі сабақта: өткен тақырып бойынша сөздерді қайталаймыз, күн райын болжап айтамыз, сөздердің мағынасын күшейтіп,салыстырып жазамыз және айтамыз. Алдымен лексикалық минимумды тексеріп шығайық. «Ыстық орындық» әдісі арқылы сөздерді қайталау.( әр топтан 1 оқушыдан шығады,5 сөз келесі топтың оқушылары айтады) |
Балалар жазған тапсырмаларын тақтада берілген жауабымен тексереді. (2 балл) Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,картадан аймағын көрсетеді. «Кофе таяқшалары» әдісі арқылы оқушыларды тақтаға шақырамын. Балалар тақтаға шығып, осы бөлім бойынша сөздерді аударады. (1 балл) |
Қолпаштау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Күн райы болжамы туралы тыңдағанымды түсінемін. 1-тапсырма Бос орынға тиісті сөзді қойып оқы. Ертең Семейде күн ... болады. ... күндіз +18 градусты көрсетеді, түнде сәл ... болады. Ауа температурасы +4 градусты көрсетеді, ... жаумайды. Өскеменде күн ..., сынап бағанасы +15 градусты көрсетеді. солтүстіктен аздаған ... соғады. Жаңбыр жаумайды. түнде +13 градус жылы болады. Керекті сөздер: жел, салқын, ашық, жылы, жаңбыр, сынап бағанасы. 2.Күн райына байланысты сөздерді білемін. Айтылым 2-тапсырма күн райы қандай? бос орынға сәйкес сөзді тауып оқы. -Балалар,мына термометрге қарайық.Егер сынап бағанасы нөлден төмен болса,бұл нені білдіреді?(салқын екенін білдіреді) Егер сынап бағанасы нөлден жоғары болса, бұл нені білдіреді?( жылы дегенді білдіреді) -Ал,осы сұрақтарда және жауаптарынызда бір- біріне қарама -қарсы сөздерді тауып беріңіз.( жоғары төмен,жылы салқын) Осы антонимдерді тақтаға жазайық. Сөздерді таңдап қолдан: ашық,жылы,бұлтты,салқын суық,өте суық,аяз,ыстық қатты ыстық,жел,қырау мұз,боран,найзағай а) Әр топқа бір ауа температурасы көрсетілген термометр беріледі,оқушылар берілген сөздерді пайдаланып,ауа райына болжамын жасайды. б) Ссылкамен жұмыс. Енді телефондарыңызға жіберілген ссылканы ашып,Қазақстанның қалалары бойынша синоптиктердің бүгінгі күнге берген ауа райы болжамын айтып көрейік. (Орал, Шымкент, Нұр- Сұлтан қалаларының ауа райын айту) Дескриптор: Бос орынға күн райын қандай екендігін айтады. Сөйлемде сөздердің орын тәртібін сақтайды. Саралау тапсырмасы: 1 деңгей. Сын есім шырайларына сөйлем құру.(3балл) 2 деңгей Сәйкестендіру (2 балл) 3 деңгей Семантикалық карта. (1 балл) 3. Жазылым. Ойланайық. Күн райын сипаттай аламын. 3-тапсырма а) Сөйлем құрап жаз.
ә) Кейін, шейін, дейін, бері сөздерін қолданып, сөйлем құра. |
Оқылым 1-тапсырма Бос орынға тиісті сөзді қойып оқиды. Ертең Семейде күн жылы болады, сынап бағанасы +18 градусты көрсетеді, түнде сәл салқын болады. Ауа температурасы +4 градусты көрсетеді, жаңбыр жаумайды. Өскеменде күн ашық, сынап бағанасы +15 градусты көрсетеді. Солтүстіктен аздаған жел соғады. Жаңбыр жаумайды. Түнде +13 грдаус жылы болады.
Айтылым Бос орынға күн райын қандай екендігін айтады
https://www.kazhydromet.kz/ (1 балл) 3. Жазылым. Ойланайық. Күн райын сипаттай аламын. 3-тапсырма А)Сөйлем құрастырып жазады. ә) Кейін, шейін, дейін, бері сөздерін қолданып, сөйлем құрастырады. Үлгі: Жаңбырдан кейін кемпірқосақ шықты. Кешке шейін алаңда ойнадым. |
Дескриптор: - Бос орынға тиісті сөзді қойып оқиды. Дескриптор: Бос орынға күн райын қандай екендігін айтады. Сөйлемде сөздердің орын тәртібін сақтайды. (1 балл) Дескриптор: 1топ.-Қолайлы күн райы туралы сөйлем құрайды. .-Қолайсыз күн райы туралы сөйлем құрайды. 2топ. –Кейін,бері шылауларымен сөйлем құрайды. . –Шейін,дейіншылауларымен сөйлем құрайды. |
Слайд Слайд Оқулық 79 бет Слайд Оқулық 79 бет Оқулық 80 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
6. Жазылым. Айтылым. Сөздің мағынасын күшейтіп айта аламын және жаза аламын. 4-тапсырма: Қарамен берілген сөздердің мағынасын күшейтіп,салыстырып айт және жаз.
Екі топқа екі түрлі тапсырма беріледі. Дескриптор:1 топ -Қарамен берілген сөздердің мағынасын күшейтіп айтады және жазады. 2топ -Сөздерге –рақ/ -рек, -ырақ/- ірек қосымшаларын жалғап жазады және айтады.(1 балл)
7. «Wordwall» арқылы ойын ойнату |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге: 81 бет 5-тапсырма ә) Оқушыларды бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия |
-Балалар,бүгінгі сабақта нені қайталадық? -Не жаздық? -Не орындадық? -Не қиын болды? -Не жеңіл болды? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ҚБ«Бағдаршам» әдісімен бағалау |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы: Қайталау 4 сынып
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 26.01.2026ж |
Педагогтің аты-жөні: Кенжегарина Г.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 в |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.2.1.1. берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану 4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолданады; септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу.Балаларды түгендеу. Үй жұмысын тексеру: 78 бет 5-тапсырма. Өткелген материалды тексеру: Тақтада Алматы, Нұр -Сұлтан қалаларының көрнекті жерлерінің суреті көрсетіледі. -Балалар,бұл суреттерде нені көріп тұрсыңдар?(Көктөбе,Президент саябағы,Медеу мұзайдыны, «Қазақстан» қонақ үйі) –Бұл көрнекті жерлер қай қалада орналасқан?(Алматы қаласында орналасқан.) -Енді мына көрнекті жерлерді атап шығайық.( Бәйтерек монументі, Нұр -Астана мешіті, «Ханшатыр» сауда үйі, «Бейбітшілік пен келісім» сарайы) –Бұл көрнекті жерлер қай қалада орналасқан?(Нұр- Сұлтан қаласында орналасқан) -Алматы Қазақстанның қай аймағында орналасқан? (Алматы Қазақстанның оңтүстік аймағында орналасқан) -Оңтүстік аймақты картадан көрсетейік.(Оқушылар географиялық картадан қаланың орналасу аймағын көрсетеді.) -Алматы қаласының ауа райы қандай? -Алматыда қандай өзендер бар? -Алматының қысы қандай?
-Нұр –Сұлтан Қазақстанның қай аймағында орналасқан? (-Нұр –Сұлтан Қазақстанның солтүстік аймағында орналасқан.) -Солтүстік аймақты картадан көрсетейік.(Оқушылар географиялық картадан қаланың орналасу аймағын көрсетеді.) -Нұр- Сұлтанның қысы қандай?( -Нұр- Сұлтанның қысы қатал,суық болады) - Нұр- Сұлтанда қандай өзен бар? (Есіл өзені бар)
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. -Сонымен біз не істедік?- Өткен тақырыпты қайталадық. -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қайталау». -Балалар,дәптерлерімізді ашып,бүгінгі күннің және тақырыбын жазамыз. Бүгінгі сабақта: өткен тақырып бойынша сөздерді қайталаймыз, күн райын болжап айтамыз, сөздердің мағынасын күшейтіп,салыстырып жазамыз және айтамыз. Алдымен лексикалық минимумды тексеріп шығайық. «Ыстық орындық» әдісі арқылы сөздерді қайталау.( әр топтан 1 оқушыдан шығады,5 сөз келесі топтың оқушылары айтады) |
Балалар жазған тапсырмаларын тақтада берілген жауабымен тексереді. (2 балл) Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,картадан аймағын көрсетеді. «Кофе таяқшалары» әдісі арқылы оқушыларды тақтаға шақырамын. Балалар тақтаға шығып, осы бөлім бойынша сөздерді аударады. (1 балл) |
Қолпаштау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Күн райы болжамы туралы тыңдағанымды түсінемін. 1-тапсырма Бос орынға тиісті сөзді қойып оқы. Ертең Семейде күн ... болады. ... күндіз +18 градусты көрсетеді, түнде сәл ... болады. Ауа температурасы +4 градусты көрсетеді, ... жаумайды. Өскеменде күн ..., сынап бағанасы +15 градусты көрсетеді. солтүстіктен аздаған ... соғады. Жаңбыр жаумайды. түнде +13 градус жылы болады. Керекті сөздер: жел, салқын, ашық, жылы, жаңбыр, сынап бағанасы. 2.Күн райына байланысты сөздерді білемін. Айтылым 2-тапсырма күн райы қандай? бос орынға сәйкес сөзді тауып оқы. -Балалар,мына термометрге қарайық.Егер сынап бағанасы нөлден төмен болса,бұл нені білдіреді?(салқын екенін білдіреді) Егер сынап бағанасы нөлден жоғары болса, бұл нені білдіреді?( жылы дегенді білдіреді) -Ал,осы сұрақтарда және жауаптарынызда бір- біріне қарама -қарсы сөздерді тауып беріңіз.( жоғары төмен,жылы салқын) Осы антонимдерді тақтаға жазайық. Сөздерді таңдап қолдан: ашық,жылы,бұлтты,салқын суық,өте суық,аяз,ыстық қатты ыстық,жел,қырау мұз,боран,найзағай а) Әр топқа бір ауа температурасы көрсетілген термометр беріледі,оқушылар берілген сөздерді пайдаланып,ауа райына болжамын жасайды. б) Ссылкамен жұмыс. Енді телефондарыңызға жіберілген ссылканы ашып,Қазақстанның қалалары бойынша синоптиктердің бүгінгі күнге берген ауа райы болжамын айтып көрейік. (Орал, Шымкент, Нұр- Сұлтан қалаларының ауа райын айту) Дескриптор: Бос орынға күн райын қандай екендігін айтады. Сөйлемде сөздердің орын тәртібін сақтайды. Саралау тапсырмасы: 1 деңгей. Сын есім шырайларына сөйлем құру.(3балл) 2 деңгей Сәйкестендіру (2 балл) 3 деңгей Семантикалық карта. (1 балл) 3. Жазылым. Ойланайық. Күн райын сипаттай аламын. 3-тапсырма а) Сөйлем құрап жаз.
ә) Кейін, шейін, дейін, бері сөздерін қолданып, сөйлем құра. |
Оқылым 1-тапсырма Бос орынға тиісті сөзді қойып оқиды. Ертең Семейде күн жылы болады, сынап бағанасы +18 градусты көрсетеді, түнде сәл салқын болады. Ауа температурасы +4 градусты көрсетеді, жаңбыр жаумайды. Өскеменде күн ашық, сынап бағанасы +15 градусты көрсетеді. Солтүстіктен аздаған жел соғады. Жаңбыр жаумайды. Түнде +13 грдаус жылы болады.
Айтылым Бос орынға күн райын қандай екендігін айтады
https://www.kazhydromet.kz/ (1 балл) 3. Жазылым. Ойланайық. Күн райын сипаттай аламын. 3-тапсырма А)Сөйлем құрастырып жазады. ә) Кейін, шейін, дейін, бері сөздерін қолданып, сөйлем құрастырады. Үлгі: Жаңбырдан кейін кемпірқосақ шықты. Кешке шейін алаңда ойнадым. |
Дескриптор: - Бос орынға тиісті сөзді қойып оқиды. Дескриптор: Бос орынға күн райын қандай екендігін айтады. Сөйлемде сөздердің орын тәртібін сақтайды. (1 балл) Дескриптор: 1топ.-Қолайлы күн райы туралы сөйлем құрайды. .-Қолайсыз күн райы туралы сөйлем құрайды. 2топ. –Кейін,бері шылауларымен сөйлем құрайды. . –Шейін,дейіншылауларымен сөйлем құрайды. |
Слайд Слайд Оқулық 79 бет Слайд Оқулық 79 бет Оқулық 80 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
6. Жазылым. Айтылым. Сөздің мағынасын күшейтіп айта аламын және жаза аламын. 4-тапсырма: Қарамен берілген сөздердің мағынасын күшейтіп,салыстырып айт және жаз.
Екі топқа екі түрлі тапсырма беріледі. Дескриптор:1 топ -Қарамен берілген сөздердің мағынасын күшейтіп айтады және жазады. 2топ -Сөздерге –рақ/ -рек, -ырақ/- ірек қосымшаларын жалғап жазады және айтады.(1 балл)
7. «Wordwall» арқылы ойын ойнату |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге: 81 бет 5-тапсырма ә) Оқушыларды бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия |
-Балалар,бүгінгі сабақта нені қайталадық? -Не жаздық? -Не орындадық? -Не қиын болды? -Не жеңіл болды? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ҚБ«Бағдаршам» әдісімен бағалау |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





