«№1 Мырзакент мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Бөлім: |
7.3А Химиялық реакциялар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлепова Ә. |
|
Күні: |
26.01.2026ж |
|
Сыныбы: 7 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау 7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қышқылдарды бейтараптау реакциясын анықтайды. Сұйытылған қышқылдардың әртүрлі металдар және карбонаттармен әрекеттесуін сипаттайды Сутек пен көмірқышқыл газдарының сапалық реакциясын білеміз және оны жүзеге асырады |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. |
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! |
|
|
|
Оқушыларды топқа бөлу. «Wоrd woll» әдісі арқылы оқушыларды топтарға біріктіру. |
1-топ.«Белсенділігі жоғары металдар» 2-топ. «Белсенділігі орташа элементтер» 3 |
|
|
|
|
Үй жұмысына шолу 5 мин
|
«Wоrd woll» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталайды. LED эранда шыққан сұрақтарға жауап береді. |
1.Қышқылдар дегеніміз? 2.Сілтілерді анықтау? 3. Индикаторлардың түстері? |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
Жаңа сабақ 7 мин
|
Мультфильм әдісі. «Менделеев елі» |
LED эраннан мультфильм көрсетіледі. Нәтижесінде оқушылар «белсенділгі жоғары», «белсенділігі орташа», «белсенділігі төмен» металдарды жіктеп жазады. |
Жалпы - 3 балл Берілген мультфилмнен металдарды жіктеп жазады. |
|
|
Топтық жұмыс 7 мин |
«Smart Quest» (Ақылды квест) әдісі |
Топтарға сынауық,калькулятор,сұрақ белгісі бар лабирит сызбасы беріледі.Кубикті лақтыру арқылы қадам басу арқылы мәреге жетеді. |
Жалпы - 3 балл ? белгісінде берілген сұраққа жауап береді,есептер шығарады. |
|
|
Сергіту сәті 5 мин |
«Додокаэдр әдісі». |
Додокаэдрде берілген суреттерге қарап сөйлем құрау арқылы бір-біріне жақсы сөздер айтады. |
|
|
|
Жеке жұмыс 10 мин |
Зертханалық жұмыс |
Топтарға белсенді,белсенділігі орта,белсенділігі төмен металдар және қышқылдар беріледі. Екі реактивті қосу арқылы күтілген нәтижені дәптерлеріне жазады. |
Жалпы - 2 балл Зертханалық жұмыс нәтижесін жазады. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Колба әдісі». |
Оқушыларға берілген элементтерді «Түсіндім», «Әліде ізденуім керек», «Түсінбедім» деген жазулары бар колбаларға орналастырады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы: Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
Ашық сабақ тақырыбы: Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
«№1 Мырзакент мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Бөлім: |
7.3А Химиялық реакциялар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлепова Ә. |
|
Күні: |
26.01.2026ж |
|
Сыныбы: 7 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау 7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қышқылдарды бейтараптау реакциясын анықтайды. Сұйытылған қышқылдардың әртүрлі металдар және карбонаттармен әрекеттесуін сипаттайды Сутек пен көмірқышқыл газдарының сапалық реакциясын білеміз және оны жүзеге асырады |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. |
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! |
|
|
|
Оқушыларды топқа бөлу. «Wоrd woll» әдісі арқылы оқушыларды топтарға біріктіру. |
1-топ.«Белсенділігі жоғары металдар» 2-топ. «Белсенділігі орташа элементтер» 3 |
|
|
|
|
Үй жұмысына шолу 5 мин
|
«Wоrd woll» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталайды. LED эранда шыққан сұрақтарға жауап береді. |
1.Қышқылдар дегеніміз? 2.Сілтілерді анықтау? 3. Индикаторлардың түстері? |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
Жаңа сабақ 7 мин
|
Мультфильм әдісі. «Менделеев елі» |
LED эраннан мультфильм көрсетіледі. Нәтижесінде оқушылар «белсенділгі жоғары», «белсенділігі орташа», «белсенділігі төмен» металдарды жіктеп жазады. |
Жалпы - 3 балл Берілген мультфилмнен металдарды жіктеп жазады. |
|
|
Топтық жұмыс 7 мин |
«Smart Quest» (Ақылды квест) әдісі |
Топтарға сынауық,калькулятор,сұрақ белгісі бар лабирит сызбасы беріледі.Кубикті лақтыру арқылы қадам басу арқылы мәреге жетеді. |
Жалпы - 3 балл ? белгісінде берілген сұраққа жауап береді,есептер шығарады. |
|
|
Сергіту сәті 5 мин |
«Додокаэдр әдісі». |
Додокаэдрде берілген суреттерге қарап сөйлем құрау арқылы бір-біріне жақсы сөздер айтады. |
|
|
|
Жеке жұмыс 10 мин |
Зертханалық жұмыс |
Топтарға белсенді,белсенділігі орта,белсенділігі төмен металдар және қышқылдар беріледі. Екі реактивті қосу арқылы күтілген нәтижені дәптерлеріне жазады. |
Жалпы - 2 балл Зертханалық жұмыс нәтижесін жазады. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Колба әдісі». |
Оқушыларға берілген элементтерді «Түсіндім», «Әліде ізденуім керек», «Түсінбедім» деген жазулары бар колбаларға орналастырады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

-топ. «Белсенділігі
төмен металдар»





















