Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8-бөлім: Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар . Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Досжанова Арайлым Ботабаевна |
|||||
|
Күні: |
11.03.2024 |
|||||
|
Сынып: 7 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тамақтану мәдениеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады. Одағай түрлерін ажырата біледі, қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 7 минут 10 мин
|
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Психологиялық жағымды ахуал «Жүректі тазарту» әдісі арқылы Ойтүрткі 1-тапсырма 1.Дұрыс тамақтану деген не? 2. Сен дұрыс тамақтанып жүрсің бе? 3.Дұрыс тамақтанбаудың денсаулыққа тигізетін әсері туралы не білесің? 4.Күніне неше рет тамақтанасың? «Тамақтану мәдениеті» тақырыбына кластер құрастыр
Тамақтану мәдениеті
|
Психологиялық ахуал Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі ойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. Сұрақтарға жауап береді. Тамақтану мәдениеті» тақырыбына кластер құрастырады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталанды рады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы - тақырып бойынша өз ойын білдіреді, -кластер құрастырады - пікірін мысалдармен дәлелдейді |
Жүрек арқылы берілген таза парақтар
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
2-тапсырма. Оқылым, жазылым Мәтіндегі көтерілген басты мәселені анықтап, екі-үш проблемалық сұрақ дайында. Қазақ халқы дастарқан мен дәм-тұзды ерекше қастерлеп, қадірлейді. Дастарқан мен нанды және тұзды «киесі атады» деп баспайды. Дастарқанды құт-береке, бақыт-байлық, ырыс-ынтымақтың ұйытқысы, нанды адам арқауы, тіршілігінің тірегі деп қарап, қандай жерде азықтанса да, ең алдымен, «бісміллә» деп дастарқан жайып барып азықтанады. Қазақ халқы дастарқан тәрбиесіне ерекше мән берген. Асқа отырғанда әркім өзінің жасына, жолына қарай лайықты жерде малдас құрып отырған. Басқалардың алдында тағамға озбырланып қол созбау, тамақты олай-бұлай араластырмау, дастарқан үстінде шаш тарап, айнаға қарамау, тамақты ағызып-тамызып, төгіп-шашпау қажет. Ас үстіне келген адамдарға дәм татқызып, үлкен кісілер келсе тұрып орын беру, елдің ас-тағамына мән, сын тақпау, басқалар тамақ ішіп жатқанда «болдым» деп орнынан тұрып жүріп кетпеу, жата қалмау, теріс қарап отырмау, дастарқанға бата жасалған соң тұру сияқты жөн-жоралғылар үйретіледі. Асқа отыратын кезде міндетті түрде қол жуып, онан соң ас ішілетіндігін, қонақ келсе қолына су құйып, таза орамал ұсыну қажеттігін егжей-тегжейлі үйретеді. Ас-тағамдарды таза қолдану, ет-сүтті әбден пісіріп барып пайдалану, тамақтың алдында, соңынан қол жуып, ауыз шайқау, азық-түліктердің бетін ашық-шашық тастамай жауып жүру, тісті аршадан басқа нәрсемен шұқымау, түрегеліп жүріп, жатып, жүрелеп отырып ас ішпеу және тамақ іше салып жата кетпеу сияқты толып жатқан ғылыми қағидаларды түсіндіріп, ұрпақтарының таза, ретті азамат болып жетілуіне күш салады. ЕББҚ оқушыға тапсырма Наурызкөже, қуырдақ, ет сөздерін қолданып жай сұрақ құрастыру
|
Функционалдық сауаттылық Мәтінді мұқият оқиды. Мәтіндегі көтерілген басты мәселені анықтап, екі-үш проблемалық сұрақ дайындайды. Білім алушы берілген сөздерді қолданып жай сұрақтар құрастырады |
Бағалау критерииі Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады. Дескриптор Білім алушы -тамақтану мәдениетіне қатысты өзінің ой-пікірін сұрақ қою арқылы жеткізеді, -мәтін бойыншаа проблемалық сұрақтар құрастырады, Жалпы 3 балл ЕББҚ Дескриптор Білім алушы Сөздерді қолданып жай сұрақтар құрастырады 3балл
|
АКТ, слаид |
||
|
10 мин
|
3-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті одағай сөздерді қойып, көшір. ........., әжем ауылдан қонаққа келді. ........., мынау не деп тұр!-деді атам. ....., әзер жеттім. ......., кішкене бел жазайыншы. ... ........, мына дүлей тіршілік те көк мұздай тас бауыр екен – ау! ........, үйірімен үш тоғыз! ........, сонау Сүйіндіктен осы араға келіп жүргені. Бүгін менің туған күнім, .......... Мына адамдар неге жатыр тойламай? Банкет жасап берер едім өзім – ақ, Тәңірдің бір жарытпай – ақ қойғаны – ай! Жасырын одағай сөздер: алақай, ойпырым-ай, -Аһлеп, уһлеп, . –Уһ, .–Апыр-ай, ой, пәле-ай. ЕББҚ оқушыға тапсырма Төменде берілген одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құра. Пай-пай, тәйірі, қап, алақай. |
Көп нүктенің орнына тиісті одағай сөздерді қойып, көшіреді.
Берілген одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құрайды.
|
Бағалау критерийі Одағай түрлерін қолдана алады Дескриптор Білім алушы -тиісті одағай сөздерді қояды, -түрлерін ажыратады. 2 балл ЕББҚ Дескриптор Білім алушы -одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құрайды. Жалпы 3 балл |
«Joiteka» платформасы арқылы түсіп қалған әріптер
|
||
|
3 мин |
4- тапсырма. Жеке жұмыс. Тест тапсырмасын «Телеграмм» опрос арқылы береді. 1.Одағай түрі нешеу екенін көрсетіңіз. A) 2. B) 3. C) 4. D) 1. E) 5. Дұрыс жауап: B 2.Көңіл-күй одағайын белгілеңіз. A) Тәйт. B) Тек. C) Жә. D) Ойпырмай. E) Құрау-құрау. Дұрыс жауап: D 3.Шақыру одағайын көрсетіңіз. A) Моһ-моһ. B) Уһ. C) Қап. D) Бәрекелді. E) Пай-пай. Дұрыс жауап: A 4.Шақыру одағайын белгілеңіз. A) Түу. B) Уһ. C) Құр-құр. D) Қап. E) Пәлі. Дұрыс жауап: C
5.Көңіл-күй одағайын көрсетіңіз. A) Әттең. B) Жә. C) Тәйт. D) Құрау-құрау. E) Тек. Дұрыс жауап: A 6.Шақыру одағайын табыңыз. A) Пәлі. B) Ойпырым-ай. C) Шөре-шөре. D) Бәрекелді. E) Қап. Дұрыс жауап: C 7.Одағай сөз қатысып тұрған сөйлемді табыңыз. A) Абылғазы, қайдан келдің? B) Әрине, бүгінгі жастарға білім керек-ақ! C) Шіркін, қазақтың келіндері-ай! D) Білімді адамды алған жөн. E) Біздің халық, оның айтуынша, ақын халық екен. Дұрыс жауап: C 8.Одағай сөз қатысып тұрған сөйлемді белгілеңіз. A) Түу, есім жаңа кірді ғой! B) Ол дәмесі орнына да келді. C) Біріншіден, ол дұрыс. D) Өкінішке орай, олар кетіп қалды. E) Қысқарта айтсақ, осымен іс бітті. Дұрыс жауап: A 9.Одағай ерекшелігін көрсетіңіз. A) Іс-қимылды білдіреді. B) Мезгіл-мекенді білдіреді. C) Лексикалық негізгі мағына болмайды. D) Сын-қимылды білдіреді. E) Заттың санын білдіреді. Дұрыс жауап: C 10.Одағайды көрсетіңіз. A) Сен не дедің? B) Қой деймін, бала. C) Өзімдікі болса игі еді. D) Охо, өлкемдегі өмір қандай! E) Достым, тыныш отыршы. Дұрыс жауап: D
|
Телеграмм арқылы тест тапсырмасын орындайды |
Бағалау критерийі Одағай түрлерін ажырата біледі, қолдана алады. Дескриптор Білім алушы -одағай сөздерді ажырата алады, - мағыналық түрлеріне талдау жасайды. - одағай қатысып тұрған сөйлемді анықтай алады - одағайдың ерекшелігін көрсетеді -одағайларды түрлеріне қарай ажыратады. 10-9 дұрыс жауапқа-5 балл 8-7 дұрыс жауапқа-4 балл 6-5 дұрыс жауапқа-3 балл 4-1 дұрыс жауапқа 1 балл
|
АКТ «Телеграмм» әлеуметтік желісі |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: |
Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, нені түсінбегенін, сабақ барысында қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды. Одағай сөздерді қатыстырып сөйлем құрау |
.
|
Алмалар суреті берілген суреттер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тақырыбы: Тамақтану мәдениеті. 7 - сынып
Ашық сабақ. Тақырыбы: Тамақтану мәдениеті. 7 - сынып
Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8-бөлім: Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар . Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Досжанова Арайлым Ботабаевна |
|||||
|
Күні: |
11.03.2024 |
|||||
|
Сынып: 7 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тамақтану мәдениеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады. Одағай түрлерін ажырата біледі, қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 7 минут 10 мин
|
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Психологиялық жағымды ахуал «Жүректі тазарту» әдісі арқылы Ойтүрткі 1-тапсырма 1.Дұрыс тамақтану деген не? 2. Сен дұрыс тамақтанып жүрсің бе? 3.Дұрыс тамақтанбаудың денсаулыққа тигізетін әсері туралы не білесің? 4.Күніне неше рет тамақтанасың? «Тамақтану мәдениеті» тақырыбына кластер құрастыр
Тамақтану мәдениеті
|
Психологиялық ахуал Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі ойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. Сұрақтарға жауап береді. Тамақтану мәдениеті» тақырыбына кластер құрастырады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталанды рады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы - тақырып бойынша өз ойын білдіреді, -кластер құрастырады - пікірін мысалдармен дәлелдейді |
Жүрек арқылы берілген таза парақтар
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
2-тапсырма. Оқылым, жазылым Мәтіндегі көтерілген басты мәселені анықтап, екі-үш проблемалық сұрақ дайында. Қазақ халқы дастарқан мен дәм-тұзды ерекше қастерлеп, қадірлейді. Дастарқан мен нанды және тұзды «киесі атады» деп баспайды. Дастарқанды құт-береке, бақыт-байлық, ырыс-ынтымақтың ұйытқысы, нанды адам арқауы, тіршілігінің тірегі деп қарап, қандай жерде азықтанса да, ең алдымен, «бісміллә» деп дастарқан жайып барып азықтанады. Қазақ халқы дастарқан тәрбиесіне ерекше мән берген. Асқа отырғанда әркім өзінің жасына, жолына қарай лайықты жерде малдас құрып отырған. Басқалардың алдында тағамға озбырланып қол созбау, тамақты олай-бұлай араластырмау, дастарқан үстінде шаш тарап, айнаға қарамау, тамақты ағызып-тамызып, төгіп-шашпау қажет. Ас үстіне келген адамдарға дәм татқызып, үлкен кісілер келсе тұрып орын беру, елдің ас-тағамына мән, сын тақпау, басқалар тамақ ішіп жатқанда «болдым» деп орнынан тұрып жүріп кетпеу, жата қалмау, теріс қарап отырмау, дастарқанға бата жасалған соң тұру сияқты жөн-жоралғылар үйретіледі. Асқа отыратын кезде міндетті түрде қол жуып, онан соң ас ішілетіндігін, қонақ келсе қолына су құйып, таза орамал ұсыну қажеттігін егжей-тегжейлі үйретеді. Ас-тағамдарды таза қолдану, ет-сүтті әбден пісіріп барып пайдалану, тамақтың алдында, соңынан қол жуып, ауыз шайқау, азық-түліктердің бетін ашық-шашық тастамай жауып жүру, тісті аршадан басқа нәрсемен шұқымау, түрегеліп жүріп, жатып, жүрелеп отырып ас ішпеу және тамақ іше салып жата кетпеу сияқты толып жатқан ғылыми қағидаларды түсіндіріп, ұрпақтарының таза, ретті азамат болып жетілуіне күш салады. ЕББҚ оқушыға тапсырма Наурызкөже, қуырдақ, ет сөздерін қолданып жай сұрақ құрастыру
|
Функционалдық сауаттылық Мәтінді мұқият оқиды. Мәтіндегі көтерілген басты мәселені анықтап, екі-үш проблемалық сұрақ дайындайды. Білім алушы берілген сөздерді қолданып жай сұрақтар құрастырады |
Бағалау критерииі Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады. Дескриптор Білім алушы -тамақтану мәдениетіне қатысты өзінің ой-пікірін сұрақ қою арқылы жеткізеді, -мәтін бойыншаа проблемалық сұрақтар құрастырады, Жалпы 3 балл ЕББҚ Дескриптор Білім алушы Сөздерді қолданып жай сұрақтар құрастырады 3балл
|
АКТ, слаид |
||
|
10 мин
|
3-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті одағай сөздерді қойып, көшір. ........., әжем ауылдан қонаққа келді. ........., мынау не деп тұр!-деді атам. ....., әзер жеттім. ......., кішкене бел жазайыншы. ... ........, мына дүлей тіршілік те көк мұздай тас бауыр екен – ау! ........, үйірімен үш тоғыз! ........, сонау Сүйіндіктен осы араға келіп жүргені. Бүгін менің туған күнім, .......... Мына адамдар неге жатыр тойламай? Банкет жасап берер едім өзім – ақ, Тәңірдің бір жарытпай – ақ қойғаны – ай! Жасырын одағай сөздер: алақай, ойпырым-ай, -Аһлеп, уһлеп, . –Уһ, .–Апыр-ай, ой, пәле-ай. ЕББҚ оқушыға тапсырма Төменде берілген одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құра. Пай-пай, тәйірі, қап, алақай. |
Көп нүктенің орнына тиісті одағай сөздерді қойып, көшіреді.
Берілген одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құрайды.
|
Бағалау критерийі Одағай түрлерін қолдана алады Дескриптор Білім алушы -тиісті одағай сөздерді қояды, -түрлерін ажыратады. 2 балл ЕББҚ Дескриптор Білім алушы -одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құрайды. Жалпы 3 балл |
«Joiteka» платформасы арқылы түсіп қалған әріптер
|
||
|
3 мин |
4- тапсырма. Жеке жұмыс. Тест тапсырмасын «Телеграмм» опрос арқылы береді. 1.Одағай түрі нешеу екенін көрсетіңіз. A) 2. B) 3. C) 4. D) 1. E) 5. Дұрыс жауап: B 2.Көңіл-күй одағайын белгілеңіз. A) Тәйт. B) Тек. C) Жә. D) Ойпырмай. E) Құрау-құрау. Дұрыс жауап: D 3.Шақыру одағайын көрсетіңіз. A) Моһ-моһ. B) Уһ. C) Қап. D) Бәрекелді. E) Пай-пай. Дұрыс жауап: A 4.Шақыру одағайын белгілеңіз. A) Түу. B) Уһ. C) Құр-құр. D) Қап. E) Пәлі. Дұрыс жауап: C
5.Көңіл-күй одағайын көрсетіңіз. A) Әттең. B) Жә. C) Тәйт. D) Құрау-құрау. E) Тек. Дұрыс жауап: A 6.Шақыру одағайын табыңыз. A) Пәлі. B) Ойпырым-ай. C) Шөре-шөре. D) Бәрекелді. E) Қап. Дұрыс жауап: C 7.Одағай сөз қатысып тұрған сөйлемді табыңыз. A) Абылғазы, қайдан келдің? B) Әрине, бүгінгі жастарға білім керек-ақ! C) Шіркін, қазақтың келіндері-ай! D) Білімді адамды алған жөн. E) Біздің халық, оның айтуынша, ақын халық екен. Дұрыс жауап: C 8.Одағай сөз қатысып тұрған сөйлемді белгілеңіз. A) Түу, есім жаңа кірді ғой! B) Ол дәмесі орнына да келді. C) Біріншіден, ол дұрыс. D) Өкінішке орай, олар кетіп қалды. E) Қысқарта айтсақ, осымен іс бітті. Дұрыс жауап: A 9.Одағай ерекшелігін көрсетіңіз. A) Іс-қимылды білдіреді. B) Мезгіл-мекенді білдіреді. C) Лексикалық негізгі мағына болмайды. D) Сын-қимылды білдіреді. E) Заттың санын білдіреді. Дұрыс жауап: C 10.Одағайды көрсетіңіз. A) Сен не дедің? B) Қой деймін, бала. C) Өзімдікі болса игі еді. D) Охо, өлкемдегі өмір қандай! E) Достым, тыныш отыршы. Дұрыс жауап: D
|
Телеграмм арқылы тест тапсырмасын орындайды |
Бағалау критерийі Одағай түрлерін ажырата біледі, қолдана алады. Дескриптор Білім алушы -одағай сөздерді ажырата алады, - мағыналық түрлеріне талдау жасайды. - одағай қатысып тұрған сөйлемді анықтай алады - одағайдың ерекшелігін көрсетеді -одағайларды түрлеріне қарай ажыратады. 10-9 дұрыс жауапқа-5 балл 8-7 дұрыс жауапқа-4 балл 6-5 дұрыс жауапқа-3 балл 4-1 дұрыс жауапқа 1 балл
|
АКТ «Телеграмм» әлеуметтік желісі |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: |
Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, нені түсінбегенін, сабақ барысында қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды. Одағай сөздерді қатыстырып сөйлем құрау |
.
|
Алмалар суреті берілген суреттер |
||
шағым қалдыра аласыз


















