Тексерілді:_______
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рахатова Жанар Куралбаевна |
|||||||||
|
Күні: |
12.03.2025 |
|||||||||
|
Сынып: 8А |
Қатысушылар саны:12 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тармақталған алгоритм |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.2.1- Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмді жазу; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмді программалай алады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин 3мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3..Психологиялық ахуал қалыптастастыру. «Айналмалы доп» әдісі
4.Топтасу «The Hat» әдісі арқылы If, Else тобына бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру: https://learningapps.org/watch?v=pksge2ot324 платформа арқылы сәйкестендіру.
|
1.Мұғаліммен амандасады Психологиялық ахуал қалыптастастыру. Оқушылар дөңгелек болып тұрады қолдарында А4 ақ қағазды арқылы допты соңыға дейін жеткізу керек.
Оқушылар қай топта екенін анықтап, сол топқа жайғасады.
Оқушылар интерактивті тақтаға қарап, сәкестендіруді табады. |
ҚБ:Ауызша мадақтау
ҚБ: мадақтау |
Оқулық 8 сынып Р.А.Қадыркулова,Ә.Д.Рұсқүлбекова, Г.К.Нұрмұханбетова The Hat
https://learningapps.org/display?v=phg8at8p524 |
||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 5мин 2 мин 3мин 2мин 5 мин 6 мин 2мин |
«Түртіп алу» әдісі Сабақтың тақырыбы Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын ашады . Алгоритм – берілген есепті шығару барысында біртіндеп қандай әрекеттердің орындалу керектігін, олардың ретін дәл көрсететін командалар. Алгоритмнің төмендегідей қасиеттері бар: Алгоритмнің дискреттілігі. Бұл қасиет алгоритм түрінде жазылған есеп шешімі жеке қарапайым командаларға бөлініп, орындалу ретіне қарай орналасқанын көрсетеді. Кез келген есепті бөліктерге жіктеп орындауға болады. Алгоритмнің анықтылығы. Бұл қасиет алгоритмнің әр командасы орындаушы үшін түсінікті болуын және мәнсіз орындалмауы керектігін көрсетеді. Алгоритмнің нәтижелілігі. Бұл қасиет алгоритмнің міндетті түрде белгілі бір қадамдардан кейін аяқталып, нәтижеге жететінін көрсетеді. Алгоритмнің жалпылығы. Бұл қасиет есепті шешуге арналған алгоритмнің осы типтес есептердің барлық мүмкін мәндері үшін орындалатынын көрсетеді.
1-тапсырма (жеке жұмыс) Зауытта жұмыс істейтін 3 жұмысшының айлық жалақысының мөлшері берілген. Зауыт жұмысшыларының орташа жалақысын есепте. Осы жұмысшылардың алатын жалақысының ең көп мөлшері ең аз жалақыдан процентке артық?
2-тапсырма (топтық жұмыс) Топ ішіндегі бойы ұзын және бойы қысқа оқушылардың блок-схемасын сыз.
3-тапсырма (жұптық жұмыс) Белгілі бір алгоритм блок-схема түрінде орындалған. Осы блок-схемада: А)х=0,у=1 Ә) х=2,у=4 Б) х=6,у=0 мәндері үшін қандай нәтиже алатынын есепте.
Сергіту жаттығуы «Менің қалпағым үш бұрыш» әдісі
4-тапсырма (жұптық жұмыс) Бір-біріне тең емес х пен у нақты сандары берілген.Осы екі санның кішісін олардың қосындасының жартысына, ал үлкенін екі санның көбейтіндісінің үш еселенгеніне ауыстыратын алгоритмнің блок-схемасы мен программа кодын құрастыр.Егер сандар бір-біріне тең болса, онда экранға сандардың қосындысын шығар.
5-тапсырма (жеке жұмыс)(ЕБҚ оқушы) Егер берілген үштаңба N саны жұп болса, санның соңғы цифры 5 үлкен болса, басынан және соңынан бастап оқығанда бірдей оқылса (палиндром),онда экранға 1-ді әйтпесе 0-ді шығар. Тапсырманың блок-схемасын құр.
Сабақты түйіндеу. https://learningapps.org/watch?v=pu4g2yqza24 платформа арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мұғаліммен бірге талдайды.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды
Оқушылар постерге бойы ұзын оқушының таңдап, блок-схемасын оған сызады.
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды. .
Оқушылар орындарынан тұрып қимылды қайталайды
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды.
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: мадақтау
Дескриптор: - жалақының ең көп мөлшерін табады- 1балл - жалақының ең аз мөлшерін табады-1балл - программа кодының қатесін табады-1балл ҚБ: 3 балл
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет! Жақсы!
ҚБ: мадақтау Дескриптор: - блок-схеманың программа кодын жазады 1 балл -алынған нәтиже мен программа кодына қарап, бұл алгоритмнің қызметін анықтайды. 1балл ҚБ:2балл
Ауызша мадақтау
ҚБ: мадақтау Дескриптор: - х пен у айнымалысын жазады-1балл - блок схема құрастырады-1балл - программа кодын жазады-1балл - сандардың қосындысын табады-1балл - нәтижесін экранға шығарады-1балл ҚБ:4балл
Дескриптор: - блок-схемасын құрады. 1 балл
ҚБ: мадақтау Ауызша мадақтау |
АКТ слайд Оқулық 8 сынып
Компьтер Python бағдарламасы
А3
AKT
|
||||||
|
Сабақ-тың соңы 4 мин |
bilimklass қа оқушылардың бағаларын қояды.
Үй тапсырмасы
Кері байланыс «Эмоция» әдісі |
Жинаған ұпай сандарын жариялау
Үйге тапсырмасын жазып алады.
Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды
|
Оқушының жиналған балы айтылады. |
bilimklass
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы: "Тармақталған алгоритм"
Ашық сабақ тақырыбы: "Тармақталған алгоритм"
Тексерілді:_______
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рахатова Жанар Куралбаевна |
|||||||||
|
Күні: |
12.03.2025 |
|||||||||
|
Сынып: 8А |
Қатысушылар саны:12 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тармақталған алгоритм |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.2.1- Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмді жазу; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмді программалай алады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин 3мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3..Психологиялық ахуал қалыптастастыру. «Айналмалы доп» әдісі
4.Топтасу «The Hat» әдісі арқылы If, Else тобына бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру: https://learningapps.org/watch?v=pksge2ot324 платформа арқылы сәйкестендіру.
|
1.Мұғаліммен амандасады Психологиялық ахуал қалыптастастыру. Оқушылар дөңгелек болып тұрады қолдарында А4 ақ қағазды арқылы допты соңыға дейін жеткізу керек.
Оқушылар қай топта екенін анықтап, сол топқа жайғасады.
Оқушылар интерактивті тақтаға қарап, сәкестендіруді табады. |
ҚБ:Ауызша мадақтау
ҚБ: мадақтау |
Оқулық 8 сынып Р.А.Қадыркулова,Ә.Д.Рұсқүлбекова, Г.К.Нұрмұханбетова The Hat
https://learningapps.org/display?v=phg8at8p524 |
||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 5мин 2 мин 3мин 2мин 5 мин 6 мин 2мин |
«Түртіп алу» әдісі Сабақтың тақырыбы Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын ашады . Алгоритм – берілген есепті шығару барысында біртіндеп қандай әрекеттердің орындалу керектігін, олардың ретін дәл көрсететін командалар. Алгоритмнің төмендегідей қасиеттері бар: Алгоритмнің дискреттілігі. Бұл қасиет алгоритм түрінде жазылған есеп шешімі жеке қарапайым командаларға бөлініп, орындалу ретіне қарай орналасқанын көрсетеді. Кез келген есепті бөліктерге жіктеп орындауға болады. Алгоритмнің анықтылығы. Бұл қасиет алгоритмнің әр командасы орындаушы үшін түсінікті болуын және мәнсіз орындалмауы керектігін көрсетеді. Алгоритмнің нәтижелілігі. Бұл қасиет алгоритмнің міндетті түрде белгілі бір қадамдардан кейін аяқталып, нәтижеге жететінін көрсетеді. Алгоритмнің жалпылығы. Бұл қасиет есепті шешуге арналған алгоритмнің осы типтес есептердің барлық мүмкін мәндері үшін орындалатынын көрсетеді.
1-тапсырма (жеке жұмыс) Зауытта жұмыс істейтін 3 жұмысшының айлық жалақысының мөлшері берілген. Зауыт жұмысшыларының орташа жалақысын есепте. Осы жұмысшылардың алатын жалақысының ең көп мөлшері ең аз жалақыдан процентке артық?
2-тапсырма (топтық жұмыс) Топ ішіндегі бойы ұзын және бойы қысқа оқушылардың блок-схемасын сыз.
3-тапсырма (жұптық жұмыс) Белгілі бір алгоритм блок-схема түрінде орындалған. Осы блок-схемада: А)х=0,у=1 Ә) х=2,у=4 Б) х=6,у=0 мәндері үшін қандай нәтиже алатынын есепте.
Сергіту жаттығуы «Менің қалпағым үш бұрыш» әдісі
4-тапсырма (жұптық жұмыс) Бір-біріне тең емес х пен у нақты сандары берілген.Осы екі санның кішісін олардың қосындасының жартысына, ал үлкенін екі санның көбейтіндісінің үш еселенгеніне ауыстыратын алгоритмнің блок-схемасы мен программа кодын құрастыр.Егер сандар бір-біріне тең болса, онда экранға сандардың қосындысын шығар.
5-тапсырма (жеке жұмыс)(ЕБҚ оқушы) Егер берілген үштаңба N саны жұп болса, санның соңғы цифры 5 үлкен болса, басынан және соңынан бастап оқығанда бірдей оқылса (палиндром),онда экранға 1-ді әйтпесе 0-ді шығар. Тапсырманың блок-схемасын құр.
Сабақты түйіндеу. https://learningapps.org/watch?v=pu4g2yqza24 платформа арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мұғаліммен бірге талдайды.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды
Оқушылар постерге бойы ұзын оқушының таңдап, блок-схемасын оған сызады.
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды. .
Оқушылар орындарынан тұрып қимылды қайталайды
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды.
Оқушылар тапсырманы python бағдарламалау тілінде орындайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: мадақтау
Дескриптор: - жалақының ең көп мөлшерін табады- 1балл - жалақының ең аз мөлшерін табады-1балл - программа кодының қатесін табады-1балл ҚБ: 3 балл
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет! Жақсы!
ҚБ: мадақтау Дескриптор: - блок-схеманың программа кодын жазады 1 балл -алынған нәтиже мен программа кодына қарап, бұл алгоритмнің қызметін анықтайды. 1балл ҚБ:2балл
Ауызша мадақтау
ҚБ: мадақтау Дескриптор: - х пен у айнымалысын жазады-1балл - блок схема құрастырады-1балл - программа кодын жазады-1балл - сандардың қосындысын табады-1балл - нәтижесін экранға шығарады-1балл ҚБ:4балл
Дескриптор: - блок-схемасын құрады. 1 балл
ҚБ: мадақтау Ауызша мадақтау |
АКТ слайд Оқулық 8 сынып
Компьтер Python бағдарламасы
А3
AKT
|
||||||
|
Сабақ-тың соңы 4 мин |
bilimklass қа оқушылардың бағаларын қояды.
Үй тапсырмасы
Кері байланыс «Эмоция» әдісі |
Жинаған ұпай сандарын жариялау
Үйге тапсырмасын жазып алады.
Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды
|
Оқушының жиналған балы айтылады. |
bilimklass
|
||||||
шағым қалдыра аласыз





















