Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Дауренбаева Асел Умербековна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы. Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау; 7.2.2.1.- халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау 7.2.2.3.- ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
XІХ ғасырдағы әдет-ғұрыптардың ,халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзін және құндықтарын бағалау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин |
Ұйымдастыру сәті. Өткен тақырыптарды еске түсіру 1 Қазақтың қандай әдет-ғұрыптарын білеміз? 2 ХІХ ғасырда мәдениетіміздің дамуына кімдер үлес қосты? 3 Қазақ даласын бейнелеген қандай суретшілерді білесіңдер?
Сабақ тақырыбы пысықталып, оқу мақсаттарымен таныстырылады. Түстерге байланысты топқа бөлу І – әдет-ғұрыптар ІІ – дәулескер күйшілер ІІІ - Әйгілі суретшілер |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
Мұғалім оқушыларды Дескриптор: Қазақтың қандай әдет-ғұрыптарын ХІХ ғасырда мәдениетіміздің дамуына үлес қосқан адамдарды біледі Қазақ даласын бейнелеген суретшілерді біледі 1 балл
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
АКТ құралдары 7 сынып Қазақстан тарихы оқулығы Мұғалім презентациясы Карточкалар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20 мин
10 мин
|
І топ «ПТМС» формуласы арқылы әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды ІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды ІІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды 2 тапсырма Жұптық жұмыс Зерттеу мен талдау тапсырмасы Оқушылар белгілі бір күйші-сазгер туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. І топ
Зерттеу мен талдау тапсырмасы Оқушылар әдет-ғұрып түрлері туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. ІІ топ
Зерттеу мен талдау тапсырмасы Оқушылар суреттшілер туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. ІІІ топ
|
І топ «ПТМС» формуласы арқылы әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды
ІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы күйшілердің құндылықтарын анықтайды
ІІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы суретшілердің құндылықтарын анықтайды
Әр топ зерттеу мен талдау тапсырмасы бойынша кестені толтырады
|
Дескриптор: І топ -әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді - мысал келтіреді - ойларын қорытындылайды 4 балл
Дескриптор: ІІ топ -дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді - мысал келтіреді - ойларын қорытындылайды 4 балл
Дескриптор: ІІІ топ -әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді - мысал келтіреді - ойларын қорытындылайды 4 балл
Дескриптор: І топ -Күйшілердің аттарын біледі - күйшілердің күйлерін біледі - шығу тарихын біледі 3 балл Дескриптор: ІІ топ -әдет-ғұрып түрлерін біледі - шығу тарихын біледі -қазіргі таңдағы маңызын сипаттайды 3 балл Дескриптор: ІІІ топ -суретшілердің аттарын біледі - суретшілердің еңбекерін біледі - шығу тарихын біледі 3 балл
ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық ақпараттық мәтіндер
Ақпараттық карточ калар
Тақырып тық кестелер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
3 тапсырма Жеке жұмыс Wordwall
1 Құрманғазы – Ақсақ киік, 2 Ықылас Дүкенұлы – Қарағанды облысында дүниеге келген, қобызшы 3 Бата – адал ниет, жақсы тілек білдіру 4 асар- ақысыз көмектесу 5 Т.Г.Шевченко – Украинаның көрнекті ақыны, суретші 6 А.Э. Брем – Дала көшпенділері-малшылар |
Wordwall плтаформасында ХІХ ғ Қазақ өнері өкілдері шығармалыры сәйкестендіреді |
Дескриптор: - Құрманғазының шығармасын біледі -Дүкенұлының шығармасын біледі -Қазақтың әдет-ғұрпын біледі -Қазақтың әдет-ғұрпын біледі -Украинаның ақынын біледі -А.Э. Бремнің шығармаларын біледі 2 балл
|
АКТ құралдары
https://wordwall.net/ru/resource/71471184 |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия 2мин |
Кері байланыс «3Қ» әдісі Не қиын Не құнды Не қызық |
Оқушылар кері байланыс жасайды |
ҚБ сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау |
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
«Қазақтың өнері өшпес асыл мұра» Эссе |
|
|
|


-
Тапсырма. «Мағынаны тану» әдісі арқылы топтық жұмыс
І топ
«ПТМС» формуласы арқылы әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды
Дескриптор:
І топ
П -әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды
Т - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді
М - мысал келтіреді
С - ойларын қорытындылайды
4 балл
ІІ топ
«ПТМС» формуласы арқылы дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды
Дескриптор:
ІІ топ
П -дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды
Т - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді
М - мысал келтіреді
С - ойларын қорытындылайды
4 балл
ІІІ топ
«ПТМС» формуласы арқылы әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды
Дескриптор:
ІІІ топ
П -әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды
Т - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді
М - мысал келтіреді
С - ойларын қорытындылайды
4 балл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тақырыбы: XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы. 7 сынып
Ашық сабақ Тақырыбы: XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы. 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Дауренбаева Асел Умербековна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы. Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау; 7.2.2.1.- халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау 7.2.2.3.- ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
XІХ ғасырдағы әдет-ғұрыптардың ,халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзін және құндықтарын бағалау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин |
Ұйымдастыру сәті. Өткен тақырыптарды еске түсіру 1 Қазақтың қандай әдет-ғұрыптарын білеміз? 2 ХІХ ғасырда мәдениетіміздің дамуына кімдер үлес қосты? 3 Қазақ даласын бейнелеген қандай суретшілерді білесіңдер?
Сабақ тақырыбы пысықталып, оқу мақсаттарымен таныстырылады. Түстерге байланысты топқа бөлу І – әдет-ғұрыптар ІІ – дәулескер күйшілер ІІІ - Әйгілі суретшілер |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
Мұғалім оқушыларды Дескриптор: Қазақтың қандай әдет-ғұрыптарын ХІХ ғасырда мәдениетіміздің дамуына үлес қосқан адамдарды біледі Қазақ даласын бейнелеген суретшілерді біледі 1 балл
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
АКТ құралдары 7 сынып Қазақстан тарихы оқулығы Мұғалім презентациясы Карточкалар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20 мин
10 мин
|
І топ «ПТМС» формуласы арқылы әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды ІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды ІІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды 2 тапсырма Жұптық жұмыс Зерттеу мен талдау тапсырмасы Оқушылар белгілі бір күйші-сазгер туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. І топ
Зерттеу мен талдау тапсырмасы Оқушылар әдет-ғұрып түрлері туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. ІІ топ
Зерттеу мен талдау тапсырмасы Оқушылар суреттшілер туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. ІІІ топ
|
І топ «ПТМС» формуласы арқылы әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды
ІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы күйшілердің құндылықтарын анықтайды
ІІІ топ «ПТМС» формуласы арқылы суретшілердің құндылықтарын анықтайды
Әр топ зерттеу мен талдау тапсырмасы бойынша кестені толтырады
|
Дескриптор: І топ -әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді - мысал келтіреді - ойларын қорытындылайды 4 балл
Дескриптор: ІІ топ -дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді - мысал келтіреді - ойларын қорытындылайды 4 балл
Дескриптор: ІІІ топ -әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді - мысал келтіреді - ойларын қорытындылайды 4 балл
Дескриптор: І топ -Күйшілердің аттарын біледі - күйшілердің күйлерін біледі - шығу тарихын біледі 3 балл Дескриптор: ІІ топ -әдет-ғұрып түрлерін біледі - шығу тарихын біледі -қазіргі таңдағы маңызын сипаттайды 3 балл Дескриптор: ІІІ топ -суретшілердің аттарын біледі - суретшілердің еңбекерін біледі - шығу тарихын біледі 3 балл
ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық ақпараттық мәтіндер
Ақпараттық карточ калар
Тақырып тық кестелер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
3 тапсырма Жеке жұмыс Wordwall
1 Құрманғазы – Ақсақ киік, 2 Ықылас Дүкенұлы – Қарағанды облысында дүниеге келген, қобызшы 3 Бата – адал ниет, жақсы тілек білдіру 4 асар- ақысыз көмектесу 5 Т.Г.Шевченко – Украинаның көрнекті ақыны, суретші 6 А.Э. Брем – Дала көшпенділері-малшылар |
Wordwall плтаформасында ХІХ ғ Қазақ өнері өкілдері шығармалыры сәйкестендіреді |
Дескриптор: - Құрманғазының шығармасын біледі -Дүкенұлының шығармасын біледі -Қазақтың әдет-ғұрпын біледі -Қазақтың әдет-ғұрпын біледі -Украинаның ақынын біледі -А.Э. Бремнің шығармаларын біледі 2 балл
|
АКТ құралдары
https://wordwall.net/ru/resource/71471184 |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия 2мин |
Кері байланыс «3Қ» әдісі Не қиын Не құнды Не қызық |
Оқушылар кері байланыс жасайды |
ҚБ сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау |
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
«Қазақтың өнері өшпес асыл мұра» Эссе |
|
|
|


-
Тапсырма. «Мағынаны тану» әдісі арқылы топтық жұмыс
І топ
«ПТМС» формуласы арқылы әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды
Дескриптор:
І топ
П -әдет-ғұрыптардың құндылықтарын анықтайды
Т - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді
М - мысал келтіреді
С - ойларын қорытындылайды
4 балл
ІІ топ
«ПТМС» формуласы арқылы дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды
Дескриптор:
ІІ топ
П -дәулескер күйшілердің құндылықтарын анықтайды
Т - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді
М - мысал келтіреді
С - ойларын қорытындылайды
4 балл
ІІІ топ
«ПТМС» формуласы арқылы әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды
Дескриптор:
ІІІ топ
П -әйгілі суретшілердің құндылықтарын анықтайды
Т - әдет-ғұрыптардың ерекшеліктерін түсіндіреді
М - мысал келтіреді
С - ойларын қорытындылайды
4 балл
шағым қалдыра аласыз














