|
Мектеп: |
«№1 Предгороное орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Берикболова Кенжегуль Магауяновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны:10 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: 1 Дананың сөзі - ақылдың көзі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: А.Ясауидің «Даналық кітабы» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.3.1.1 Шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы орындай алады:шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырады. Оқушылардың кейбірі орындай алады:Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Ясауи кесенесі, Арыстан баб, хикмет, сопылық, диуан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөздікпен жұмыс: Хикмет, әзәзіл, ғаріп, жаһіл, қылует, махшар күні, нәпсі,Пәруәрдігер,Пірмұған, расул,сопылық,үмбет, шейх |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының жалпыға бірдей қоғам құндылықтарына, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы жетелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Жинақтау, талдау, салыстыру, бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
А.Ясауидің өмірі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Интербелсенді тақта, слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Педагогикалық әдіс-тәсілдер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, ІІ Психологиялық ахуал қалыптастыру. Бақыттымын дегендер орнынан тұрады. Отбасым бірінші байлық дегендер оң қолын көтереді. Денсаулық өміріме ауадай қажет дегендер сол қолын көтереді. Менің арман мақсаттарым жоғары дегендер қол шапалақтайды. Орындалсын дегендер отырады Оқушыларға «Түркістан», «Арыстанбаб» деп жазылған кеспе қағаздар арқылы екі топқа бөлемін. |
тренинг |
Топқа бөлу қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
ІІ Үй тапсырмасын сұрау А.Яссауй жайлы қосымша мәліметтер жинақтап жазып келу. ҚБ. Смайлик арқылы бағалау |
|
Смайлик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1минут |
Мәтіналды жұмыс. Қожа Ахмет Иасауи кім? |
«Топтастыру стратегиясы» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 минут 7 минут 13 минут
|
Мағынаны тану. Мәтінді оқу Сөздікті дәптерге жазу 1-тапсырма (жекелей жұмыс) А. Ясауидің «Даналық кітабы» шығармасының тақырыбы мен идеясын ашу.
ҚБ Мұғалім оқушыларды бағалайды.
2-тапсырма.Топтық жұмыс. Қ.А.Ясауидің даналық сөздері мен Қорқыт атаның нақыл сөздерінің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырыңдар. 1-топ «Венн диаграммасы» әдісін пайдаланыңдар.
Қорқыт ата нақыл сөздері Ясауи даналық сөздері
2-топ. «Қос жазба күнделігін» толтыру.
Саралау тапсырмалары. 1-оқушы. Иасауи хикметтерінің тарихи құндылықтарын тауып жаз. 2-оқушы. Иасауи хикметтерінің көркемдік құндылықтарын тауып жаз.
ҚБ.Топтар «Смайликтер сөйлейді» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
«Венн диаграммасы» әдісі
«Қос жазба күнделігі» әдісі
«Смайликтер сөйлейді» әдісі
|
Кітап, дәптер
А 3, маркер
А 3, маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Тест |
«»Білім ленд» сайты |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп: «№1 Предгороное орта мектебі»
КММ Күні: Мұғалім: Берикболова Кенжегуль
Магауяновна Пәні: Қазақ
әдебиеті Сынып: 8
«А» Қатысқандар
саны:10 Қатыспағандар
саны:0 Бөлім: 1 Дананың сөзі -
ақылдың көзі Сабақтың
тақырыбы: А.Ясауидің «Даналық
кітабы» Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары 8.3.1.1 Шығарманың тақырыбы
мен идеясын басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік
құндылығын бағалау. Сабақтың
мақсаты
Оқушылардың
барлығы орындай алады:шығарманың тақырыбы мен
идеясын анықтайды.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:шығарманың тақырыбы мен
идеясын басқа шығармалармен
салыстырады. Оқушылардың кейбірі орындай
алады:Шығарманың тарихи және
көркемдік құндылығына баға
береді. Бағалау
критерийі
Шығарманың тақырыбы
мен идеясын басқа шығармалармен
салыстырады. Шығарманың тарихи және
көркемдік құндылығын бағалай
алады. Тілдік
мақсат Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:Ясауи кесенесі, Арыстан баб,
хикмет, сопылық, диуан Сөздікпен
жұмыс: Хикмет, әзәзіл, ғаріп, жаһіл,
қылует, махшар күні, нәпсі,Пәруәрдігер,Пірмұған,
расул,сопылық,үмбет, шейх Құндылықтарға
баулу «Мәңгілік ел» идеясының
жалпыға бірдей қоғам құндылықтарына, тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы жетелеу Ойлау
дағдысы Жинақтау, талдау, салыстыру,
бағалау Пәнаралық
байланыс Қазақстан тарихы,
география Алдыңғы
оқу А.Ясауидің
өмірі АКТ
қолдану Интербелсенді тақта,
слайд Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
Педагогикалық
әдіс-тәсілдер
Ресурстар Сабақтың
басы 3
минут
Сабақтың
барысы:
І Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу,
ІІ Психологиялық
ахуал қалыптастыру.
Бақыттымын дегендер
орнынан тұрады.
Отбасым бірінші
байлық дегендер оң қолын
көтереді.
Денсаулық өміріме
ауадай қажет дегендер сол қолын
көтереді.
Менің арман
мақсаттарым жоғары дегендер қол
шапалақтайды.
Орындалсын дегендер
отырады Оқушыларға
«Түркістан»,
«Арыстанбаб» деп жазылған кеспе қағаздар
арқылы екі топқа бөлемін.
тренинг
Топқа бөлу
қағаздары 2
минут
ІІ Үй тапсырмасын
сұрау
А.Яссауй жайлы
қосымша мәліметтер жинақтап жазып
келу. ҚБ. Смайлик арқылы
бағалау
Смайлик
1минут
Мәтіналды
жұмыс. Қожа Ахмет Иасауи
кім? «Топтастыру
стратегиясы» Сабақтың
ортасы 22
минут 7
минут 13
минут
Мағынаны
тану. Мәтінді
оқу
Сөздікті дәптерге
жазу
1-тапсырма (жекелей
жұмыс)
А. Ясауидің «Даналық
кітабы» шығармасының тақырыбы мен идеясын
ашу. БК Дескрипторлар
А. Ясауидің «Даналық
кітабы» шығармасының тақырыбы мен идеясын
ашу. Шығарманың тақырыбын
ашады. Идеясын
ашады.
ҚБ Мұғалім оқушыларды
бағалайды.
2-тапсырма.Топтық
жұмыс.
Қ.А.Ясауидің даналық
сөздері мен Қорқыт атаның нақыл сөздерінің ұқсастығы мен
айырмашылығын салыстырыңдар.
1-топ «Венн
диаграммасы» әдісін
пайдаланыңдар.
Қорқыт ата нақыл
сөздері
Ясауи даналық
сөздері
2-топ. «Қос жазба күнделігін»
толтыру. Маған ұнаған
үзінді Өз ойын
білдіру
Саралау
тапсырмалары.
1-оқушы. Иасауи хикметтерінің тарихи
құндылықтарын тауып жаз.
2-оқушы.
Иасауи хикметтерінің
көркемдік құндылықтарын тауып
жаз.
БК Дескрипторлар Шығарманың ұқсастығы мен
айырмашылығын салыстырып,өзіне ұнаған үзіндіні жаза отырып, өз ойын
білдіру. Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын
табу. Ұқсастығын
табады. Айырмашылығын
табады Өзіне ұнаған үзіндіні
жазады. Өз ойын
білдіреді. Тарихи құндылығын
табады. Көркемдік құндылығын
табады.
ҚБ.Топтар «Смайликтер сөйлейді»
әдісі арқылы бірін-бірі
бағалайды.
«Венн
диаграммасы» әдісі
«Қос жазба
күнделігі» әдісі
«Смайликтер
сөйлейді» әдісі
Кітап,
дәптер
А 3,
маркер
А 3,
маркер
Сабақтың
соңы
5
минут
Тест
«»Білім ленд»
сайты
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













