М.Бегалиева атындағы жалпы білім беретін мектебінің тарих пәні мұғалімі
Байболова Сагадат Саржановна
Сабақтың тақырыбы «Алтын адам» археологиялық олжасы.
Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?
Сыныбы: 5 сынып
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу 5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Сақтардың әйгілі археологиялық ескерткіштерін атайды; - Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтайды. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
“Алтын адам” сабағы оқушылар бойына тарихқа құрмет, ұлттық мақтаныш, мәдени мұраны бағалау, зерттеушілік қабілет, батылдық сияқты құндылықтарды дарытады, эстетикалық талғамдарын арттырады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2мин
|
Ұйымдастыру. Сабақ барысына жағымды ахуал қалыптастыру. Бағалау парағымен, сабақтың
тәртібімен таныстыру. ЖИ арқылы сабаққа ғалымның қатысатынын
ескертемін. |
Оқушылар сабаққа дайындығын пысықтайды. |
«Жұлдызшалар» |
Оқу құралы |
|
|
Өткен білімді еске түсіру 5 мин
|
Өткен тақырыптармен байланыс жасап, « Дөңгелекті айналдыру» ойын арқылы білімдерін сынау. Бағалау критерийлеріне түсінік беру. |
Оқушылар ойын арқылы білім нәтижесін көрсетеді. |
Бір дұрыс жауапқа 1балл
Өзін-өзі бағалау |
Оқулық, слайд, ойын |
|
|
3мин |
Қызығушылықты ояту кезеңі Сынып оқушылары «Археолог»
және « Антрополог» 2 топқа бөлінеді.
Болжамдарын негіздейді. Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын таныстырамын.
|
суреттер жинағын қосып қою арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшеді. |
Мадақтау |
Оқулық, слайд, Тақырыптық карточкалар
|
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жаңа білім Бейнематериалмен танысу |
Жаңа тақырыпты бейнебаянмен танысады. |
|
"Алтын адам" туралы мәлімет |
|
|
6мин |
Жұптық тапсырма Картамен жұмыс Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын картадан көрсету. Уақытын және зерттеушіні анықтау. Оқушының тапсырма дескрипторын сақтап бағалауын қадағалау. |
Оқушылар мәтін материалдармен танысып, тапсырманы жұптасып орындайды. Дескрипторға сүйеніп, бірін бірі бағалайды. |
Дескриптор 1.Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын картадан көрсетеді, -1балл 2.«Алтын адам» жәдігерлерінің табылған уақытын және зерттеушіні анықтайды-1балл Өзара бағалау |
Оқулық, Дидактикалық материалдар Үлестірмелі қағаздар Ежелгі Қазақстан картасы |
|
|
10мин |
Топтық тапсырма: Анықта. Деректермен жұмыс. Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар деректермен жұмыс жасау. Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? деген зерттеу сұрағы негізінде оқушылар «Археолог» және «Антрополог» ғалым ретінде зерттеу жүргізіп, анықтау. Топ басшысын анықтау.Тапсырма орындауға уақыт ескеріледі. Оқушының тапсырма дескрипторын сақтап бағалауын қадағалау. |
Оқушылар материалдармен танысып, тапсырманы топтасып орындайды. Зерттеуші ғалым ретінде «Алтын адам» археологиялық олжасын зерттейді.
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.
|
І топ Дескриптор Есік обасында қазба жұмыстарына сипаттама береді; Есік обасынан табылған маңызды заттарды анықтайды. ІІ топ Дескриптор «Алтын адам» жәдігерінің уақытын ажыратады; анықтайды. Өзара бағалау-2 балл |
Ақпараттық мәтін фотосуреттер, карточкалар, кескін карта, стикерлер, маркерлер, флипчарт
|
|
|
6мин |
Жеке тапсырма: «Тапқыр» ойынын бір уақытта онлайн бағдарламаға кіру арқылы білім сайысы. Оқушының тапсырма дескрипторын сақтап бағалауын қадағалау. |
Тақырыптан алған білімдерін көрсетеді.
Өзін-өзі бағалайды. |
Дескриптор 0-2 жауапқа- 0балл, 3-5 жауапқа-1балл, 6-7 жауапқа-2балл, 8-10 жауапқа- 3балл Өзін-өзі бағалау |
Онлайн бағдарлама |
|
|
3мин
|
Білімді бекіту «Үздік жауап» «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» деген тұжырымды қолдайтын дәйектер келтіреді. |
«Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңыздылығына дәйек келтіреді. Мұғалім бағалауына көз жеткізеді. |
Дескриптор Сақ тайпасы мәдениетінің жоғары деңгейде болғандығын дәлелдейді. -2балл
Мұғалім бағалауы |
Жұмыс дәптері. |
|
|
Сабақтың соңы. 1мин |
Қорытынды. Сабақтың мақсаты мен зерттеу тақырыбына оралу. «Алтын адам» - сақ
патшасы. Сақтар мәдениетінің қазақ
тарихындағы орны. |
Оқушылар сабақ мақсатына сай білімдерін бағамдайды. |
Мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
|
2 мин |
Бағалау Оқушының сабаққа қатысу нәтижесін талдап, бағалау. |
Оқушылар бағалау парағының нәтижесімен танысады. |
10 балдық қалыптастырушы бағалау |
Бағалау парағы, Білім класс журнал |
|
|
|
Үйге тапсырма «Алтын адам» археологиялық олжасы туралы эссе жазуды және келесі сабаққа дайындықты тапсырады. |
Үй жұмысын жазып алады. |
|
Оқулық, Жұмыс дәптері |
|
|
2мин |
Кері байланыс Түсінікті__________________ Сұрағым бар________________ Түсінбедім ________________ |
Сабаққа кері байланыс береді. |
«От шашу» |
Интерактивті тақта |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тарих 5-сынып «Алтын адам» археологиялық олжасы.
Ашық сабақ Тарих 5-сынып «Алтын адам» археологиялық олжасы.
М.Бегалиева атындағы жалпы білім беретін мектебінің тарих пәні мұғалімі
Байболова Сагадат Саржановна
Сабақтың тақырыбы «Алтын адам» археологиялық олжасы.
Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?
Сыныбы: 5 сынып
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу 5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Сақтардың әйгілі археологиялық ескерткіштерін атайды; - Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтайды. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
“Алтын адам” сабағы оқушылар бойына тарихқа құрмет, ұлттық мақтаныш, мәдени мұраны бағалау, зерттеушілік қабілет, батылдық сияқты құндылықтарды дарытады, эстетикалық талғамдарын арттырады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2мин
|
Ұйымдастыру. Сабақ барысына жағымды ахуал қалыптастыру. Бағалау парағымен, сабақтың
тәртібімен таныстыру. ЖИ арқылы сабаққа ғалымның қатысатынын
ескертемін. |
Оқушылар сабаққа дайындығын пысықтайды. |
«Жұлдызшалар» |
Оқу құралы |
|
|
Өткен білімді еске түсіру 5 мин
|
Өткен тақырыптармен байланыс жасап, « Дөңгелекті айналдыру» ойын арқылы білімдерін сынау. Бағалау критерийлеріне түсінік беру. |
Оқушылар ойын арқылы білім нәтижесін көрсетеді. |
Бір дұрыс жауапқа 1балл
Өзін-өзі бағалау |
Оқулық, слайд, ойын |
|
|
3мин |
Қызығушылықты ояту кезеңі Сынып оқушылары «Археолог»
және « Антрополог» 2 топқа бөлінеді.
Болжамдарын негіздейді. Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын таныстырамын.
|
суреттер жинағын қосып қою арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшеді. |
Мадақтау |
Оқулық, слайд, Тақырыптық карточкалар
|
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жаңа білім Бейнематериалмен танысу |
Жаңа тақырыпты бейнебаянмен танысады. |
|
"Алтын адам" туралы мәлімет |
|
|
6мин |
Жұптық тапсырма Картамен жұмыс Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын картадан көрсету. Уақытын және зерттеушіні анықтау. Оқушының тапсырма дескрипторын сақтап бағалауын қадағалау. |
Оқушылар мәтін материалдармен танысып, тапсырманы жұптасып орындайды. Дескрипторға сүйеніп, бірін бірі бағалайды. |
Дескриптор 1.Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын картадан көрсетеді, -1балл 2.«Алтын адам» жәдігерлерінің табылған уақытын және зерттеушіні анықтайды-1балл Өзара бағалау |
Оқулық, Дидактикалық материалдар Үлестірмелі қағаздар Ежелгі Қазақстан картасы |
|
|
10мин |
Топтық тапсырма: Анықта. Деректермен жұмыс. Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар деректермен жұмыс жасау. Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? деген зерттеу сұрағы негізінде оқушылар «Археолог» және «Антрополог» ғалым ретінде зерттеу жүргізіп, анықтау. Топ басшысын анықтау.Тапсырма орындауға уақыт ескеріледі. Оқушының тапсырма дескрипторын сақтап бағалауын қадағалау. |
Оқушылар материалдармен танысып, тапсырманы топтасып орындайды. Зерттеуші ғалым ретінде «Алтын адам» археологиялық олжасын зерттейді.
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.
|
І топ Дескриптор Есік обасында қазба жұмыстарына сипаттама береді; Есік обасынан табылған маңызды заттарды анықтайды. ІІ топ Дескриптор «Алтын адам» жәдігерінің уақытын ажыратады; анықтайды. Өзара бағалау-2 балл |
Ақпараттық мәтін фотосуреттер, карточкалар, кескін карта, стикерлер, маркерлер, флипчарт
|
|
|
6мин |
Жеке тапсырма: «Тапқыр» ойынын бір уақытта онлайн бағдарламаға кіру арқылы білім сайысы. Оқушының тапсырма дескрипторын сақтап бағалауын қадағалау. |
Тақырыптан алған білімдерін көрсетеді.
Өзін-өзі бағалайды. |
Дескриптор 0-2 жауапқа- 0балл, 3-5 жауапқа-1балл, 6-7 жауапқа-2балл, 8-10 жауапқа- 3балл Өзін-өзі бағалау |
Онлайн бағдарлама |
|
|
3мин
|
Білімді бекіту «Үздік жауап» «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» деген тұжырымды қолдайтын дәйектер келтіреді. |
«Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңыздылығына дәйек келтіреді. Мұғалім бағалауына көз жеткізеді. |
Дескриптор Сақ тайпасы мәдениетінің жоғары деңгейде болғандығын дәлелдейді. -2балл
Мұғалім бағалауы |
Жұмыс дәптері. |
|
|
Сабақтың соңы. 1мин |
Қорытынды. Сабақтың мақсаты мен зерттеу тақырыбына оралу. «Алтын адам» - сақ
патшасы. Сақтар мәдениетінің қазақ
тарихындағы орны. |
Оқушылар сабақ мақсатына сай білімдерін бағамдайды. |
Мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
|
2 мин |
Бағалау Оқушының сабаққа қатысу нәтижесін талдап, бағалау. |
Оқушылар бағалау парағының нәтижесімен танысады. |
10 балдық қалыптастырушы бағалау |
Бағалау парағы, Білім класс журнал |
|
|
|
Үйге тапсырма «Алтын адам» археологиялық олжасы туралы эссе жазуды және келесі сабаққа дайындықты тапсырады. |
Үй жұмысын жазып алады. |
|
Оқулық, Жұмыс дәптері |
|
|
2мин |
Кері байланыс Түсінікті__________________ Сұрағым бар________________ Түсінбедім ________________ |
Сабаққа кері байланыс береді. |
«От шашу» |
Интерактивті тақта |
|
шағым қалдыра аласыз














