Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
12. Тарихи мұражайлар не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру 4.3.1.3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тарихи мұражайлардың қызметін түсінеді мұражайдың өзіндік жобасын ұсынады |
|||||
|
құндылық |
тәуелсіздік және отаншылдық тарихи және мәдени мұраны зерттеуге қызығушылық таныту; қоршаған ортаға қамқорлық жасау. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлеметсіңдер ме, балалар? Көңіл-күйлерің қалай? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
Үй тапсырмасы минут 3 минут |
Өткен сабақты пысықтау «Жаңбыр тамшылары» әдісі арқылы жүргізіледі. 1.Қазақстанда Ғылым академиясы қашан ашылды? 2. Қаныш Сәтбаев Орталық Қазақстанда қандай кен орнын ашты? 3. Ғалымды не себепті "Тыл генералы" деп атады? 4. Ғалымның 100жыл мерейтойына орай не болды? 5. "Сәтбаевит" ұғымы нені білдіреді?
|
Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15минут . Бекіту 10 мин |
Оқушылардың алдынаа пазлдар таратылып беріледі. -Балалар суретте не бейнеленген? Оқушылар жауап береді. -Балалар біз бүгін еліміздегі мұражайларға саяхатқа шығатын боламыз.
Біздің қаламызда қандай мұражай бар? Сендер мұражайға барып көрдіңдер? Мұражай не үшін қажет? Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - тарихи мұражайлар не үшін қажет екенін білесің; - мұражай ашуға өз жобаңды ұсынасың. 1-тапсырма. Мұражайға барып көрдің бе? Мұражай сені несімен қызықтырады? "Мұражай", "экспонат" сөздерінің мағынасын сөздіктен қара. 2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы.
3- тапсырма. Суреттегі мұражайларға қандай экспонаттар қойылатынын айтып бер.
ТЖ 4-тапсырма «Постер» қорғау Мұражайға барғанда өзіңді қалай ұстауың керек? Мұражайдағы тәртіп ережесін құрастырыңдар. Сергіту сәті «Қазақтың оюлары» 5-тапсырма. «Жоба» құрастыр Топпен жұмыс істей отырып, өз мұражайларыңа қандай жәдігерлерді қоятындарыңды анықтаңдар. Оған қандай бұйымдарды таңдап алар едіңдер?
|
Пазлды құрастырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
."Мұражай", "экспонат" сөздерінің мағынасын сөздіктен қарады.
Мәтінді түсініп оқиды.
Суреттегі мұражайларға қандай экспонаттар қойылатынын айтады . . Осы жәдігерлердің топтамасына қарай отырып, мол ақпарат алу үшін 3-4сұрақ ойластырады. Мұражайдағы тәртіп ережесін құрастырады. Топпен жұмыс істей отырып, өз мұражайларыңа қандай жәдігерлерді қоятындарыңды анықтайды. Оқушылар «Қамажай» өлеңіе ою қимылын көрсете отырып билейді. Оқушылар берілген суреттерге сәйке мұражай жобасын құрастырады. |
Дескриптор: 1.Мұражай", "экспонат" сөздерінің мағынасын ашады 1б Дескриптор 1.Мәтінді түсініп оқиды.1б
Дескриптор 1. Суреттегі мұражайларға қандай экспонаттар қойылатынын анықтайды . 1б 2. тарихи мұражайлардың қызметін анықтайды 2б
Дескриптор: 1. Осы жәдігерлердің топтамасына қарай отырып, мол ақпарат алу үшін 3-4сұрақ ойластырады. 1б Дескриптор: 1.Мұражайдағы тәртіп ережесін құрастырады. 2б Дескриптор: 1.Топпен жұмыс істей отырып, өз мұражайларыңа қандай жәдігерлерді қоятындарыңды анықтайды. 2 б |
Оқулық.
Оқулық Дәптер
дәптер https://www.instagram.com/reel/DB_ZwSXKFjp/?igsh=MWc4NGV4cGh5bXo1bg== |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. «Жасырын ұяшық» әдісі 1. «Абай мұражайы» қай қалада орналасқан? 2. Мұражай дегеніміз не? 3.Экспонат дегеніміз не? 4. Астана қаласында қандай мұражай орналасқан? 5.Ықылас атындағы Қазақ халық музыкалық аспаптары мұражайы қай қалада орналасқан? 6.Алғашқы күріш өсіру тарихи мұражайы қай қалада ашылды? 7.Экспозиция дегеніміз не? 8.Этнография дегеніміз не?
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырмасы. Өлкеңдегі мұражайға барып, төменегі жоспар бойынша әңгіме жаз. - Мұражай қалай аталады? -Қандай жәдігерлерді көрдің? -Мұражайды кім таныстырды? -Мұражайдан көрген, білгендеріңді кімге әңгімелеп бересің? Қосымша ақпараттарға сүйеніп, Қазақстандағы өзіңді қызықтыратын көркемсурет әдеби, техникалық мұражайға саяхат жаса.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия Оқушылар «Тайқазан» әдісі арқылы сабақ туралы өз ойларын жазады.
|
.Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тарихи мұражайлар не үшін қажет?" 4-сынып
Ашық сабақ "Тарихи мұражайлар не үшін қажет?" 4-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
12. Тарихи мұражайлар не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру 4.3.1.3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тарихи мұражайлардың қызметін түсінеді мұражайдың өзіндік жобасын ұсынады |
|||||
|
құндылық |
тәуелсіздік және отаншылдық тарихи және мәдени мұраны зерттеуге қызығушылық таныту; қоршаған ортаға қамқорлық жасау. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлеметсіңдер ме, балалар? Көңіл-күйлерің қалай? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
Үй тапсырмасы минут 3 минут |
Өткен сабақты пысықтау «Жаңбыр тамшылары» әдісі арқылы жүргізіледі. 1.Қазақстанда Ғылым академиясы қашан ашылды? 2. Қаныш Сәтбаев Орталық Қазақстанда қандай кен орнын ашты? 3. Ғалымды не себепті "Тыл генералы" деп атады? 4. Ғалымның 100жыл мерейтойына орай не болды? 5. "Сәтбаевит" ұғымы нені білдіреді?
|
Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15минут . Бекіту 10 мин |
Оқушылардың алдынаа пазлдар таратылып беріледі. -Балалар суретте не бейнеленген? Оқушылар жауап береді. -Балалар біз бүгін еліміздегі мұражайларға саяхатқа шығатын боламыз.
Біздің қаламызда қандай мұражай бар? Сендер мұражайға барып көрдіңдер? Мұражай не үшін қажет? Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - тарихи мұражайлар не үшін қажет екенін білесің; - мұражай ашуға өз жобаңды ұсынасың. 1-тапсырма. Мұражайға барып көрдің бе? Мұражай сені несімен қызықтырады? "Мұражай", "экспонат" сөздерінің мағынасын сөздіктен қара. 2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы.
3- тапсырма. Суреттегі мұражайларға қандай экспонаттар қойылатынын айтып бер.
ТЖ 4-тапсырма «Постер» қорғау Мұражайға барғанда өзіңді қалай ұстауың керек? Мұражайдағы тәртіп ережесін құрастырыңдар. Сергіту сәті «Қазақтың оюлары» 5-тапсырма. «Жоба» құрастыр Топпен жұмыс істей отырып, өз мұражайларыңа қандай жәдігерлерді қоятындарыңды анықтаңдар. Оған қандай бұйымдарды таңдап алар едіңдер?
|
Пазлды құрастырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
."Мұражай", "экспонат" сөздерінің мағынасын сөздіктен қарады.
Мәтінді түсініп оқиды.
Суреттегі мұражайларға қандай экспонаттар қойылатынын айтады . . Осы жәдігерлердің топтамасына қарай отырып, мол ақпарат алу үшін 3-4сұрақ ойластырады. Мұражайдағы тәртіп ережесін құрастырады. Топпен жұмыс істей отырып, өз мұражайларыңа қандай жәдігерлерді қоятындарыңды анықтайды. Оқушылар «Қамажай» өлеңіе ою қимылын көрсете отырып билейді. Оқушылар берілген суреттерге сәйке мұражай жобасын құрастырады. |
Дескриптор: 1.Мұражай", "экспонат" сөздерінің мағынасын ашады 1б Дескриптор 1.Мәтінді түсініп оқиды.1б
Дескриптор 1. Суреттегі мұражайларға қандай экспонаттар қойылатынын анықтайды . 1б 2. тарихи мұражайлардың қызметін анықтайды 2б
Дескриптор: 1. Осы жәдігерлердің топтамасына қарай отырып, мол ақпарат алу үшін 3-4сұрақ ойластырады. 1б Дескриптор: 1.Мұражайдағы тәртіп ережесін құрастырады. 2б Дескриптор: 1.Топпен жұмыс істей отырып, өз мұражайларыңа қандай жәдігерлерді қоятындарыңды анықтайды. 2 б |
Оқулық.
Оқулық Дәптер
дәптер https://www.instagram.com/reel/DB_ZwSXKFjp/?igsh=MWc4NGV4cGh5bXo1bg== |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. «Жасырын ұяшық» әдісі 1. «Абай мұражайы» қай қалада орналасқан? 2. Мұражай дегеніміз не? 3.Экспонат дегеніміз не? 4. Астана қаласында қандай мұражай орналасқан? 5.Ықылас атындағы Қазақ халық музыкалық аспаптары мұражайы қай қалада орналасқан? 6.Алғашқы күріш өсіру тарихи мұражайы қай қалада ашылды? 7.Экспозиция дегеніміз не? 8.Этнография дегеніміз не?
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырмасы. Өлкеңдегі мұражайға барып, төменегі жоспар бойынша әңгіме жаз. - Мұражай қалай аталады? -Қандай жәдігерлерді көрдің? -Мұражайды кім таныстырды? -Мұражайдан көрген, білгендеріңді кімге әңгімелеп бересің? Қосымша ақпараттарға сүйеніп, Қазақстандағы өзіңді қызықтыратын көркемсурет әдеби, техникалық мұражайға саяхат жаса.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия Оқушылар «Тайқазан» әдісі арқылы сабақ туралы өз ойларын жазады.
|
.Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою
|
|||
шағым қалдыра аласыз


























