Материалдар / Ашық сабақ. Тарихи тұлғалар. М.Өтемісұлы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Тарихи тұлғалар. М.Өтемісұлы

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа форматта жазылған ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Ақпан 2023
342
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Бердібек Соқпақбаев атындағы мектеп-гимназия

Пәні:

Қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлім:

7-бөлім. Тарихи тұлғалар тағлымы

Педагогтің аты-жөні:

Кулбаева Роза Илебаевна

Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тарихи тұлғалар.

М.Өтемісұлы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.1.1. мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;

8.3.2.1. публистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;

Сабақтың мақсаты

Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады;

Тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтайды;

Демеулік шылауларды қызметіне сай жұмсай алуды үйренеді;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру


Өзін-өзі тексеру







































Жаңа білім































































Бекіту








1. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Жұмыс жасау ережені еске түсіру.

3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Психологиялық тренинг. «Нейрожаттығу» арқылы сыныпқа кіру.


«Миға шабуыл» әдісімен тақырыпты болжау.

Суреттер сөйлейді – білім алушылар экрандағы бейнеден М.Өтемісұлын таниды, ол туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Сабақ тақырыбын болжап айтады.


Бейнебаян «Мен, мен едім, мен едім!»

https://www.youtube.com/watch?v=SARhgN9kksQ


Топтарға бірігу «Мозайка» әдісі арқылы

1-топ «Махамбет» 2-топ «Қызғыш құс» 3-топ «Исатай»




Топтық жұмыс

1-тапсырма


Мәтіндегі ақпараттарды пайдалана отырып, Махамбет бейнесін ашатын тірек сөздерді жазыңдар.


Схема 1

Дескриптор:

  • мәтін тақырыбын айтады;

  • тірек сөздер арқылы кейіпкер образын ашады;



Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Мәтінді оқып, ойды білдіріп тұрған негізгітілдік құралдарды ажырат. Мәтіннің жанрын анықта.


М. Өтемісұлы туралы баспасөз бетінде аз жазылған жоқ.Дауылпаз, ақын туралы тарихи, әдеби зерттеулер том-том болып жарық көрді, деректі фильмдер-де түсірілді. Мерзімді баспасөз беттерінде қаншама мақалалар жарияланды? Дейтұрғанмен, ақиық ақын, ақберен батыр, күйші — сазгер Махамбет Өтемісұлы туралы ғылыми зерттеулер әлі-де жалғаса беретіндігінде күмән жоқ. Ендігі зерттеулер жаңа методологиялық тұрғыда -қазіргі тәуелсіз Қазақстан тұрғысында зерделенеді деп ойлаймыз.

Белгілі тарихшы- ғалым И.Кенжалиев «Исатай-Махамбет» атты кітабында «Махамбеттің туған жері Нарынның шығысындағы Бекетай құмы» деп көрсетеді. «Мұндағы 24 ауыл орнында, — деп жазады автор- Совет үкіметі тұсында Бекетай ауыл советі құрылған. Бұл өңірде, ақынның жастық шағы өткен».

П ублистикалық стиль, жанры – мақала.

Бейнеүзінді Т.Әлімқұлов «Қарой»https://www.youtube.com/watch?v=zq-Q4AtwQv4


Жаңа сөздермен жұмыс


Жеке жұмыс

3-тапсырма

Мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. Тілдік құралдар арқылы стилі мен жанрын анықтаңдар.


Махамбет ықыластың кешіккенінен қобалжулы екенін енді-енді анық сезіне бастағандай. кейінгі келгенінде: «мақа, сізді қалың ел қорғаштауда. келер жолы сенімді кісілерді ерте келмекпін», - деген. бүған иланған махамбет жансыз жолаушының артынан сүйсіне қарап тұрғанда, оның күдірейген жауырынынан күдік алып қалып еді, «мына сұңғыла мырс-мырс күліп бара жатқан жоқ па?» - деп сазарған. енді ойласа, содан бері көңілінен көмескілік арылмаған екен. бүгін түнде ұйқысының шала болуында дүдәмалдықтың дерті жатқандай…


Дескриптор:

-мәтінде көтерілген мәселені анықтайды;

-тілдік құралдарды талдайды;

-жанрын анықтайды;

«Нейрожаттығу»

арқылы сыныпқа кіру.


Білім алушылар экрандағы бейнеден М.Өтемісұлын таниды, ол туралы білетін ақпараттарымен бөліседі.




Оқушылар суретерді құрау арқылы топтарға бөлінеді.


















мәтін тақырыбын айтады;

тірек сөздер арқылы кейіпкер образын ашады.
















Мәтіннің негізгі ойын анықтайды.

Жанрын айтады.















Бейнеүзіндіден М.Өтемісұлы жайында жазылған шығарма жайында ақпарат алады.






Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді.
















мәтінде көтерілген мәселені анықтайды;

тілдік құралдарды талдайды;

жанрын анықтайды;





































ҚБ «Бәйге» әдісі арқылы




















ҚБ «Бәйге» әдісі арқылы






















































ҚБ «Бәйге» әдісі арқылы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!